Parafia pw. św. Jana Ewangelisty i Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Długoborze

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Parafia pw. św. Jana Ewangelisty i Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Długoborze

Fot. Ptu. Źródło: Commons Wikimedia
Fot. Ptu. Źródło: Commons Wikimedia
Siedziba Długobór
Adres Długobór 16, 14-526 Płoskinia
Data powołania 1948 r.
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Archidiecezja warmińska
Dekanat Pieniężno
kościół (budynek) kościół pw. Narodzenia NMP i św. Jana Ewangelisty

Parafia pw. św. Jana Ewangelisty i Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Długoborze – parafia rzymskokatolicka położona w województwie warmińsko-mazurskim, należąca do archidiecezji warmińskiej i dekanatu Pieniężno. Proboszczem parafii jest ks. mgr lic. Wiesław Grześkowiak SVD.

Historia parafii

Pierwsze informacje dotyczące Długoboru są datowane na 12 czerwca 1314 r. Założycielem ówczesnej osady był Eberhard von Altra. Lokacji wsi dokonała kapituła warmińska dnia 03 października 1318 r. Długobór był przez lata niszczony w trakcie walk toczonych z wojskami krzyżackimi.

Pierwotny kościół parafialny powstał w XIV w, później uległ zniszczeniu. Pierwszą parafię w Długoborze erygowano 30 listopada 1318 r. Nadano jej wówczas patronat św. Jana Ewangelisty. Prace budowlane nad nowym kościołem zakończono w II poł. XVI w. 30 marca 1581 r. świątynia została poświęcona z rąk biskupa warmińskiego Marcina Kromera.

W latach 1626–1635 Długobór i jego mieszkańcy znajdowali się pod okupacją Szwecką. W 1657 r. wojska szwedzkie zobowiązały mieszkańców Warmii do uiszczania kontrybucji na ich rzecz.

Kościół kilkakrotnie poddawano odbudowie. Większe prace budowlane miały miejsce w roku 1689 oraz 1725.

Obiekt posiada na wyposażeniu barokowy ołtarz główny z XVIII w.; późnobarokowe ołtarze znajdujące się w części północnej i południowej świątyni, które wykonał w II poł. XIX w. Christian Beniamin Schultz z Lidzbarka; manierystyczną ambonę z XVII w.; XV-wieczną chrzcielnicę wykonaną z granitu; gotyckie kropielnice; XVII-wieczny obraz przedstawiający św. Jana (w oleju); XVIII-wieczną płytę nagrobną wykonaną dla członków rodziny Hinderber.

Pierwsza informacja dotycząca liczby parafian w Długoborze pochodzi z 1797 r. Z dokumentacji wynika, iż w tym czasie parafia liczyła 1350 wiernych.

Na początku XIX w. kościół parafialny został ograbiony przez wojska napoleońskie (1807 r.).

Pod koniec II wojny światowej, w roku 1945 większość mieszkańców Długoboru przeniosła się do Niemiec (północna część). Na ich miejsce sprowadzono ludność z centralnej Polski, terenów Wileńszczyzny i Bieszczad.

Współczesną parafię pw. św. Jana Ewangelisty i NNMP w Długoborze erygowano w 1948 r. Pierwotna parafia, którą utworzono w 1318 r. nosiła wezwanie tylko św. Jana Ewangelisty.

Duchowni parafii

proboszcz: ks. mgr lic. Wiesław Grześkowiak SVD

Zobacz też

Długobór, pl.wikipedia.org[23.08.2014]

Bibliografia

Archidiecezja Warmińska: Długobór[23.08.2014]
koscioly.warmia.pl[23.08.2014]
Parafia św. Jana Ewangelisty i NNMP w Długoborze, pl.wikipedia.org[23.08.2014]
deon.pl, Długobór[23.08.2014]