Parafia pw. bł. Karoliny Kózkówny w Biskupcu Reszelskim

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
(Przekierowano z Parafia pw. Błogosławionej Karoliny Koźkówny w Biskupcu Reszelskim)
Parafia pw. bł. Karoliny Kozkówny w Biskupcu Reszelskim

Kościół parafialny.Fot.: © Mieczysław Wieliczko
Kościół parafialny.
Fot.: © Mieczysław Wieliczko
Siedziba Biskupiec
Adres ul. Warszawska 13, 11-300 Biskupiec
Data powołania 7 grudnia 1987 r.
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Archidiecezja warmińska
Dekanat Biskupiec
Kościół Kościół pw. bł. Karoliny Kózkówny w Biskupcu
Wspomnienie liturgiczne 15–17 listopada
Parafia pw. bł. Karoliny Kozkówny

Parafia pw. bł. Karoliny Kózkówny – rzymskokatolicka parafia leżąca w dekanacie Biskupiec Reszelski należącym do archidiecezji warmińskiej. Erygowana 7 grudnia 1987 r. Kościół parafialny znajduje się przy ul. Warszawskiej 13 w Biskupcu Reszelskim. Proboszczem parafii jest ks. kap. hon. Krzysztof Brodzik.

Historia parafii

Dekretem z dnia 7 grudnia 1987 r., na mocy kanonu 515 §2 Kodeksu prawa kanonicznego, została erygowana parafia pw. bł. Karoliny Kózkówny Dziewicy i Męczennicy. Dekret wszedł w życie z dniem 1 stycznia 1988 r. i podpisany został przez bp. Edmunda Piszcza. Duchowieństwo nowo utworzonej parafii przejęło opiekę duszpasterską nad wiernymi z następujących ulic Biskupca: Bohaterów, Alei Broni, Wojska Polskiego, Gdańskiej, Kopernika, Lazurowej, Ludowej, Mickiewicza nr 4 i 6 do nr 10 (szkoła i biblioteka), Okrężnej, Piwnej, Plażowej, Poznańskiej, Polnej, Repatriantów, Sądowej, Strażackiej, Warszawskiej, Wiosennej, Wojewódzkiej, Żółkiewskiego, Żeromskiego, Zielonej oraz z miejscowości: Kolonia III, Kramarka – Pudląg, Kojtryny, Nowe Marcinkowo, Nasy, Rzeck, Rukławki i Zabrodzie. Parafia w Biskupcu liczyła wówczas 5620 osób.
Uroczystego poświęcenia kościoła pw. bł. Karoliny Kózkówny w Biskupcu Reszelskim dokonał, 24 grudnia 1987 r., bp Julian Wojtkowski w asyście księży: Leszka Kuczyńskiego i Wiesława Badury.
W 1988 r. w parafii odbyła się peregrynacja obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. W tym samym czasie rozpoczęto akcję mającą na celu przybliżenie wiernym postać bł. Karoliny Kózkówny, która nie była związana z diecezją warmińską. W kościele odbywały się wieczory dziękczynno-błagalne prowadzone przez ks. prof. Stanisława Kozakiewicza, który przybliżał wiernym postać patronki. Do parafii 24 stycznia 1988 r. wprowadzono pierwszego proboszcza ks. Leszka Kuczyńskiego. Od września 1988 r. w parafii pracę katechetyczną rozpoczęła katechetka Marianna Glaw.
W 1991 r. w parafii odbyła się wizytacja przeprowadzona przez bp. Wojciecha Ziembę. W tym czasie do parafii należało 5622 osób, w tym 5606 katolików.
1 lipca 1994 r. proboszczem parafii został ks. Józef Świechowski, wikariuszem ks. Andrzej Maciołek. Na prośbę proboszcza ks. Świechowskiego, dekretem z dnia 9 czerwca 1995 r., do parafii włączono ulice: Jeziorną, Liszewskiego, Okrzei, Śmiałą oraz pozostałą część prawej strony Mickiewicza.
Dekretem z dnia 4 kwietnia 1998 r. powołano dekanalne Sanktuarium Matki Bożej w Biskupcu Reszelskim w kościele pw. bł. Karoliny Kozkówny. Rektorem sanktuarium zostawał każdorazowo proboszcz parafii. Celem sanktuarium jest rozwijanie kultu Matki Bożej Fatimskiej. Podstawowymi nabożeństwami zaś stały się: czuwania fatimskie w 13. dniu miesiąca – od maja do października, a w pierwsze soboty miesiąca – od listopada do kwietnia.
Podczas Mszy św. 13 października 2000 r. poświęcono kopię figury Matki Bożej Fatimskiej.
W październiku 2008 r. w parafii odbyła się peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego oraz relikwii sługi Bożego ks. Michała Sopoćki.

Duchowni parafii

Wykaz proboszczów:

  • ks. Leszek Kuczyński (1988–1994)
  • ks. Józef Świechowski (od 1994)

Wykaz wikariuszy:

  • ks. B. Mieszczanowski (1991 r.)
  • ks. Grzegorz Pieńkosz (obecnie – 2013)

Zobacz też

http://www.archwarmia.pl
Parafia Karoliny Koźkówny

Bibliografia

Pawłowska Bożena Dzieje parafii bł. Karoliny dziewicy i męczennicy w Biskupcu, Olsztyn 2010, s. 34–38, s. 47–48 (praca dyplomowa).