Plebiscyt Gazety Olsztyńskiej na 10 najpopularniejszych sportowców

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
(Przekierowano z Plebiscyt Gazety Olsztyńskiej)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Plebiscyt Gazety Olsztyńskiej

Pełna nazwa klubu Plebiscyt Gazety Olsztyńskiej na 10 najpopularniejszych sportowców województwa warmińsko-mazurskiego
Data założenia 1954 r.
Sekcje jeden z najstarszych plebiscytów regionalnych w Polsce, mający na celu wyłonienie dziesięciu najpopularniejszych sportowców danego roku kalendarzowego w województwie warmińsko-mazurskim (dawniej w województwie olsztyńskim)

Plebiscyt Gazety Olsztyńskiej – jeden z najstarszych plebiscytów regionalnych w Polsce, mający na celu wyłonienie dziesięciu najpopularniejszych sportowców danego roku kalendarzowego w województwie warmińsko-mazurskim (dawniej w województwie olsztyńskim).

Historia plebiscytu

Jedna ze sztandarowych akcji redakcji Gazety Olsztyńskiej. Pierwsza edycja konkursu odbyła się w 1954 r., a wygrał ją Ryszard Woliński – lekkoatleta. W 1956 r. oraz w latach 1976–1981 plebiscytu nie organizowano.

W plebiscycie głosują czytelnicy Gazety Olsztyńskiej, którzy wskazują w odpowiedniej kolejności 10 nazwisk z listy nominowanych kandydatów. Wyniki ogłaszane są tradycyjnie na Balu Sportowca, który odbywa się w okresie karnawału.

Najwięcej zwycięstw w plebiscycie zgromadził dotychczas Krzysztof Hołowczyc, kierowca rajdowy, który triumfował dziewięć razy. W 2006 r. sportowcem 60-lecia uznano Mariana Bublewicza – także kierowcę rajdowego.

Plebiscyt w trakcie swej historii zmieniał formułę. Obecnie w jego trakcie wyłania się także najpopularniejszego sportowca Olsztyna, trenera roku, wydarzenie sportowe roku oraz piłkarza rundy jesiennej w województwie.

Zwycięzcy plebiscytu

Bibliografia

Plebiscyt Gazety Olsztyńskiej, pl.wikipedia.org [10.12.2014]
sport.wm.pl [10.12.2014]
team-kondratowicz.pl [10.12.2014]
mojemazury.pl [10.12.2014]