Sierpowiec błyszczący: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Linia 2: Linia 2:
 
  |Nazwa rośliny = Sierpowiec błyszczący
 
  |Nazwa rośliny = Sierpowiec błyszczący
 
  |Nazwa łacińska = Drepanocladus vernicosus
 
  |Nazwa łacińska = Drepanocladus vernicosus
|L=(Mitt.)Warnst.
+
|L.=(Mitt.)Warnst.
 
|Pusta linia = <br/>
 
|Pusta linia = <br/>
 
  |grafika =  
 
  |grafika =  
Linia 16: Linia 16:
 
  |Rodzaj = sierpowiec
 
  |Rodzaj = sierpowiec
 
  |Gatunek = Sierpowiec błyszczący
 
  |Gatunek = Sierpowiec błyszczący
  |Synonimy =Haczykowiec błyszczący (Hamatocaulis vernicosus) (W.Mitten)L. Hedenäs
+
  |Synonimy =Haczykowiec błyszczący (Hamatocaulis vernicosus)  
|Lista synonimów =  
+
|Lista synonimów =  
 
}}
 
}}
 
<br/>
 
<br/>
  
''' Naparstnica zwyczajna ''' (''  '' . ) – gatunek rośliny należący do rodziny krzywoszyjowatych (''Amblystegiaceae'').  
+
''' Sierpowiec błyszczący ''' ('' Drepanocladus vernicosus '' .=(Mitt.)Warnst. ) – gatunek rośliny należący do rodziny krzywoszyjowatych (''Amblystegiaceae'').  
  
  
 
=== Morfologia ===
 
=== Morfologia ===
 +
Sierpowiec błyszczący tworzy dość duże jasno- lub żółtozielone, czasami brązowo lub czerwono nabiegłe, nieco błyszczące (w stanie suchym matowych) darnie. Gatunek dwupienny. Gametofit w postaci sztywnej  łodyżki , długości 6 –10 cm (15 cm), mniej więcej z regularnie rozgałęzionymi gałązkami.  Liście łodyżkowe około 2–3 mm długości i 1 mm szerokości, z jajowatej nasady stopniowo zwężone w rynienkowaty, ostry, sierpowato zgięty kończyk, całobrzegie, nerw sięga ¾ liścia.  Komórki blaszki liściowej wąskie i długie, wężowato powyginane, w nasadzie krótsze, prostokątne. U podstawy liścia kilka komórek w kolorze czerwieni. Komórek skrzydłowych brak. Liście gałązkowe podobne do liści łodyżkowych, tylko mniejsze. Sporofit zbudowany jest z  sety  koloru czerwonego, do 4 cm długości. Na szczycie sety znajduje się wydłużona-jajowato zarodnia, około 2 mm długości, 1,5 mm szerokości, żółtoczerwona. Perystom (obwódka puszki zarodnikowej) podwójny, zęby perystomu zewnętrznego pomarańczowe, a perystomu wewnętrznego żółte.
 +
 
<br/>
 
<br/>
 
=== Rozmieszczenie i ekologia ===
 
=== Rozmieszczenie i ekologia ===
 +
Sierpowiec błyszczący występuje na półkuli północnej. W Europie notowany jest w większości krajów. Jest to gatunek borelany o dużych zasobach populacyjnych w Skandynawii i krajach nadbałtyckich. W Europie zachodniej notowane jest zjawisko ustępowania gatunku, a stan zachowania gatunku ocenia się jako niezadawalający. W Polsce występuje na terenie całego kraju, przede wszystkim na północy. Odnotwany na 180 stanowiskach, w tym na 60 stanowiskach w województwie warmińsko-mazurskim. Występuje na terenie kilku rezerwatów:[[Rezerwat Galwica]],[[Rezerwat Jezioro koło Drozdowa]], [[Rezerwat Bagna Nietlickie]],[[Rezerwat Sołtysek]]. Biorąc pod uwagę potencjalne siedliska, wielkość populacji, zasięg i możliwość przyszłego utrzymania się na terenie całego kraju gatunek ten jest zachowany w stopniu zadawalającym (FV).
 +
br/>
 +
Sierpowiec błyszczący zaliczany jest do tzw. chameofitów, roślin niskopączkowych, których pączki umożliwiające odtworzenie się rośliny w przyszłym sezonie wegetacyjnym znajdują się ponad ziemią, ale nie wyżej niż 0,3 m[3] –0,5 m. Jest to gatunek światłolubny, występujący na torfowiskach niskich, w młakach i turzycowiskach. Rośnie  w płatach skupionych po kilkadziesiąt cm 2. Preferuje torfowiska o odczynie obojętnym, występuje również na torfowiskach o pH w przedziale 6-7,5. Najczęściej rośnie na płach wokół płytkich zarastających jezior lub w lądowiejących zatokach większych jezior. Nie toleruje długotrwałych zalewów , w związku z tym nie jest notowany w wysokich , zwartych szuwarach turzycowych o dużych wahaniach poziomu wody. Sierpowiec błyszczący występuje w zbiorowiskach z klasy Scheuchzerio-Caricetea nigrae.
 
br/>
 
br/>
=== Wartość użytkowa ===
 
<br/>
 
 
=== Ciekawostki ===  
 
=== Ciekawostki ===  
 +
Sierpowiec błyszczący, jak większość mchów, wymaga oznaczenia mikroskpowego. Przy większym doświadczeniu, w typowych dla niego siedliskach można go oznaczyć. Podstawowymi cechami odróżniającymi od innych gatunków z rodzaju Drepanocladus są: podłużnie fałdowane(szczególnie u dołu)i lekko zakrzywione liście, zakrzywiony górny szczyt łodyżki ( w postaci tzw. pastorału), żółty odcień kęp (brak  kolorów czerni). Gatunek możliwy jest do pomylenia głównie z Drepanocladus revolvens, od którego różni się przede wszystkim brakiem komórek skrzydłowych. Gatunek może być mylony również z limprichtią długokończystą i pośrednią a także z błotniszkiem wełnistym.
 
<br/>
 
<br/>
   
+
  Sierpowiec błyszczący dosyć często występuje z innymi gatunkami roślin Natura 20000, szczególnie z [[lipiennik Loesela lipiennikiem Loesela]] i [[skalnica torfowiskowa skalnicą torfowiskową]].
 +
 
 
<br/>
 
<br/>
 
<br/>
 
<br/>
Linia 40: Linia 45:
 
== Linki zewnętrzne ==  
 
== Linki zewnętrzne ==  
 
<br/>
 
<br/>
1393_Sieropowiec_blyszczacy-2
+
natura2000.gdos.gov.pl/uploads/download/260
 
<br/>
 
<br/>
 
http://www.gios.gov.pl/siedliska/pdf/metodyka_monitoringu_roslin_2011_hamatocaulis_vernicosus.pdf
 
http://www.gios.gov.pl/siedliska/pdf/metodyka_monitoringu_roslin_2011_hamatocaulis_vernicosus.pdf
 
<br/>
 
<br/>
 +
http://pl.wikipedia.org/wiki/Chamefity
  
 
  [[Kategoria: Przyroda]] [[Kategoria: Rośliny]] [[Kategoria: Rośliny Warmii i Mazur]] [[Kategoria: Rośliny chronione]]
 
  [[Kategoria: Przyroda]] [[Kategoria: Rośliny]] [[Kategoria: Rośliny Warmii i Mazur]] [[Kategoria: Rośliny chronione]]

Wersja z 12:52, 3 wrz 2014

Sierpowiec błyszczący

Drepanocladus vernicosus
{{{L}}}
Systematyka
Królestwo rośliny
Podkrólestwo rośliny naczyniowe
Gromada mchy
Klasa prątniki
Rząd rokietowce
Rodzina krzywoszyjowate
Rodzaj sierpowiec
Gatunek Sierpowiec błyszczący
Haczykowiec błyszczący (Hamatocaulis vernicosus)


Sierpowiec błyszczący ( Drepanocladus vernicosus .=(Mitt.)Warnst. ) – gatunek rośliny należący do rodziny krzywoszyjowatych (Amblystegiaceae).


Morfologia

Sierpowiec błyszczący tworzy dość duże jasno- lub żółtozielone, czasami brązowo lub czerwono nabiegłe, nieco błyszczące (w stanie suchym matowych) darnie. Gatunek dwupienny. Gametofit w postaci sztywnej łodyżki , długości 6 –10 cm (15 cm), mniej więcej z regularnie rozgałęzionymi gałązkami. Liście łodyżkowe około 2–3 mm długości i 1 mm szerokości, z jajowatej nasady stopniowo zwężone w rynienkowaty, ostry, sierpowato zgięty kończyk, całobrzegie, nerw sięga ¾ liścia. Komórki blaszki liściowej wąskie i długie, wężowato powyginane, w nasadzie krótsze, prostokątne. U podstawy liścia kilka komórek w kolorze czerwieni. Komórek skrzydłowych brak. Liście gałązkowe podobne do liści łodyżkowych, tylko mniejsze. Sporofit zbudowany jest z sety koloru czerwonego, do 4 cm długości. Na szczycie sety znajduje się wydłużona-jajowato zarodnia, około 2 mm długości, 1,5 mm szerokości, żółtoczerwona. Perystom (obwódka puszki zarodnikowej) podwójny, zęby perystomu zewnętrznego pomarańczowe, a perystomu wewnętrznego żółte.


Rozmieszczenie i ekologia

Sierpowiec błyszczący występuje na półkuli północnej. W Europie notowany jest w większości krajów. Jest to gatunek borelany o dużych zasobach populacyjnych w Skandynawii i krajach nadbałtyckich. W Europie zachodniej notowane jest zjawisko ustępowania gatunku, a stan zachowania gatunku ocenia się jako niezadawalający. W Polsce występuje na terenie całego kraju, przede wszystkim na północy. Odnotwany na 180 stanowiskach, w tym na 60 stanowiskach w województwie warmińsko-mazurskim. Występuje na terenie kilku rezerwatów:Rezerwat Galwica,Rezerwat Jezioro koło Drozdowa, Rezerwat Bagna Nietlickie,Rezerwat Sołtysek. Biorąc pod uwagę potencjalne siedliska, wielkość populacji, zasięg i możliwość przyszłego utrzymania się na terenie całego kraju gatunek ten jest zachowany w stopniu zadawalającym (FV). br/> Sierpowiec błyszczący zaliczany jest do tzw. chameofitów, roślin niskopączkowych, których pączki umożliwiające odtworzenie się rośliny w przyszłym sezonie wegetacyjnym znajdują się ponad ziemią, ale nie wyżej niż 0,3 m[3] –0,5 m. Jest to gatunek światłolubny, występujący na torfowiskach niskich, w młakach i turzycowiskach. Rośnie w płatach skupionych po kilkadziesiąt cm 2. Preferuje torfowiska o odczynie obojętnym, występuje również na torfowiskach o pH w przedziale 6-7,5. Najczęściej rośnie na płach wokół płytkich zarastających jezior lub w lądowiejących zatokach większych jezior. Nie toleruje długotrwałych zalewów , w związku z tym nie jest notowany w wysokich , zwartych szuwarach turzycowych o dużych wahaniach poziomu wody. Sierpowiec błyszczący występuje w zbiorowiskach z klasy Scheuchzerio-Caricetea nigrae. br/>

Ciekawostki

Sierpowiec błyszczący, jak większość mchów, wymaga oznaczenia mikroskpowego. Przy większym doświadczeniu, w typowych dla niego siedliskach można go oznaczyć. Podstawowymi cechami odróżniającymi od innych gatunków z rodzaju Drepanocladus są: podłużnie fałdowane(szczególnie u dołu)i lekko zakrzywione liście, zakrzywiony górny szczyt łodyżki ( w postaci tzw. pastorału), żółty odcień kęp (brak kolorów czerni). Gatunek możliwy jest do pomylenia głównie z Drepanocladus revolvens, od którego różni się przede wszystkim brakiem komórek skrzydłowych. Gatunek może być mylony również z limprichtią długokończystą i pośrednią a także z błotniszkiem wełnistym.

Sierpowiec błyszczący dosyć często występuje z innymi gatunkami roślin Natura 20000, szczególnie z lipiennik Loesela lipiennikiem Loesela i skalnica torfowiskowa skalnicą torfowiskową.



Bibliografia

Szczepański M. Sierpowiec błyszczący.[W:] Cz. Hołdyński. Siedliska i gatunki Natura 2000.

Linki zewnętrzne


natura2000.gdos.gov.pl/uploads/download/260
http://www.gios.gov.pl/siedliska/pdf/metodyka_monitoringu_roslin_2011_hamatocaulis_vernicosus.pdf
http://pl.wikipedia.org/wiki/Chamefity