Henryk Aniołkowski: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Linia 9: Linia 9:
 
  |Największy sukces      = Twórca potęgi bojerów w Polsce
 
  |Największy sukces      = Twórca potęgi bojerów w Polsce
 
}}
 
}}
'''Henryk Aniołkowski''' (ur. 1927 r. w miejscowości Ilia na Wileńszczyźnie, zm. 21 lutego 1983 r. w Krynicy Morskiej)- jeden z pionierów sportu na [[Warmia|Warmii]] i [[Mazury|Mazurach]] po wojnie, wielka postać polskich bojerów.
+
'''Henryk Aniołkowski''' (ur. 1927 r. w miejscowości Ilia na Wileńszczyźnie, zm. 21 lutego 1983 r. w Krynicy Morskiej) jeden z pionierów sportu na [[Warmia|Warmii]] i [[Mazury|Mazurach]] po wojnie, wielka postać polskich bojerów.
 
<br/><br/>
 
<br/><br/>
 
==Działalność==
 
==Działalność==

Wersja z 17:41, 3 lut 2015

Henryk Aniołkowski

Henryk Aniołkowski
Imię i nazwisko Henryk Aniołkowski
Dyscyplina Bojery
Największy sukces Twórca potęgi bojerów w Polsce

Henryk Aniołkowski (ur. 1927 r. w miejscowości Ilia na Wileńszczyźnie, zm. 21 lutego 1983 r. w Krynicy Morskiej) – jeden z pionierów sportu na Warmii i Mazurach po wojnie, wielka postać polskich bojerów.

Działalność

Przybył do Olsztyna w 1947 r. po ukończeniu kursu wychowania fizycznego na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Prowadził Urząd Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego, był też instruktorem wychowania fizycznego w Technikum Kolejowym. Następnie wyjechał na kilka lat, najpierw do Koszalina ( był wiceprzewodniczącym Urzędu Kultury Fizycznej, zakładał Ludowe Zespoły Sportowe), potem do Zakopanego, gdzie był kierownikiem Ośrodka Sportowego Ministerstwa Oświaty, nauczycielem wychowania fizycznego, szkolił też narciarzy.

W latach 50. powrócił do Olsztyna. Najpierw pracował w LZS-ach, zakładał sekcję lekkoatletyczną w klubie Kormoran. W 1959 roku został kierownikiem Klubu Morskiego LOK. Poświęcił się pracy organizatorskiej, popularyzował przede wszystkim sporty wodne. Dzięki jego inicjatywie udało się wybudować nowoczesną przystań w Olsztynie. Zainspirował kursy sterników morskich, organizował rejsy stażowe. Jego największą pasją stały się bojery. Zaprosił do [[Giżycko|Giżycka znanego propagatora tej dyscypliny, Holendra Wima van Ackera, który przywiózł ze sobą jednoosobowego DN-a. To zainicjowało rozwój tego sportu na Warmii i Mazurach. Żeglarze lodowi z Olsztyna, Giżycka, Mrągowa i Mikołajek zdominowali bojery w Polsce, a wkrótce przebili się do czołówki światowej.

Był trenerem reprezentacji. W 1975 roku zrezygnował z etatowej pracy w LOK-u, objął funkcję sekretarza Olsztyńskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego. Pogarszający się stan zdrowia zmusił go do przejścia na rentę, ale nadal działał społecznie w bojerach, był w Polsce wyrocznią i największym autorytetem.

Zmarł 21 lutego 1983 roku na kilkanaście minut przed rozpoczęciem oficjalnej uroczystości Otwarcia Mistrzostw Polski w Krynicy Morskiej. Co roku na Warmii i Mazurach jest rozgrywany Memoriał Henryka Aniołkowskiego w Żeglarstwie Lodowym.

z archiwum Janusza Poryckiego

Bibliografia

Anioł nie człowiek, "Gazeta Olsztyńska" 21.03 1997.
Janus Porycki, Sport Olsztyn 2007/2008.