Kruszczyk siny: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja zweryfikowana]
(Bibliografia)
 
(Nie pokazano 3 wersji utworzonych przez 2 użytkowników)
Linia 2: Linia 2:
 
  |Nazwa rośliny = Kruszczyk siny
 
  |Nazwa rośliny = Kruszczyk siny
 
  |Nazwa łacińska = Epipactis purpurata  
 
  |Nazwa łacińska = Epipactis purpurata  
|Pusta linia = Sm.
+
|L = Sm.
<br/>
+
|Pusta linia = <br/>
  |grafika =  
+
  |grafika = eppur.jpg
  |podpis grafiki =  
+
  |podpis grafiki = Kruszczyk siny.<br>Fot. BerndH. Źródło: [http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Epipactis_purpurata_plant.jpg Commons Wikimedia]
 
  |Systematyka = Systematyka
 
  |Systematyka = Systematyka
 
  |Domena = eukarionty  
 
  |Domena = eukarionty  
Linia 15: Linia 15:
 
  |Rodzina = storczykowate
 
  |Rodzina = storczykowate
 
  |Rodzaj = kruszczyk
 
  |Rodzaj = kruszczyk
  |Gatunek = Kruszczyk siny
+
  |Gatunek = kruszczyk siny
|Klasa = jednoliścienne
+
|Klasa = jednoliścienne
 
  |Rząd = szparagowce
 
  |Rząd = szparagowce
 
  |Rodzina = storczykowate
 
  |Rodzina = storczykowate
Linia 23: Linia 23:
 
  |Lista synonimów =  
 
  |Lista synonimów =  
 
}}
 
}}
<br/>
+
'''Kruszczyk siny ''' (''Epipactis purpurata'' Sm.) – gatunek rośliny należący do rodziny storczykowatych (''Orchidaceae''), rzędu szparagowców (''Asparagales'').
 +
<br/><br/>
 +
=== Morfologia ===
 +
Kruszczyk siny jest byliną o długim i rozgałęzionym kłączu, z którego wyrasta wiele pędów kwiatowych. Pęd prosty, do 80 cm, fioletowo nabiegły, szczególnie w części górnej. Spotykane są osobniki bezzieleniowe. Na pędzie znajduje się od 4 do 10 jajowato- lub wąsko lancetowatych sinawych liści o długości 2-10 cm i szerokości 0,5-5 cm. Liście dolne 2-3, łuskowate, pochwiasto obejmujące łodygę, nieco krótsze od międzywęźli.
  
''' Kruszczyk siny  ''' ('' Epipactis purpurata'' Sm. ) – gatunek rośliny należący do rodziny storczykowatych (''Orchidaceae''), rzędu szparagowców (''Asparagales'').
+
Kwitnie od lipca do września. Kwiaty szeroko otwarte, duże, zebrane w licznokwiatowe (12-60) kwiatostany o długości 5-30 cm, gęsto ustawione na łodydze. Kwiaty osadzone na krótkiej, silnie skręconej szypule, słabo pachnące; działki zewnętrzne okwiatu zielonawe, od zewnątrz omszone i fioletowo nabiegłe, wewnętrzne działki mniejsze, jaśniej zabarwione. Zalążnia wąskostożkowata, owłosiona, o długości 6-9 mm. Warżka jedwabiście połyskująca, 8-10 mm dł., u nasady muszelkowato wklęsła, wewnątrz szaro- lub fioletowo-różowa, szczyt sercowaty, lekko podgięty. Obie części warżki zrośnięte nieruchomo. Prętosłup bladoróżowy, długości 3-4 mm. Pyłkowiny żółte.
=== Morfologia ===
 
Kruszczyk siny jest byliną o długim i rozgałęzionym kłączu, z którego wyrasta wiele pędów kwiatowych. Pęd prosty, do 80 cm, fioletowo nabiegły, szczególnie w części górnej. Spotykane są osobniki bezzieleniowe. Na pędzie znajduje się od 4 do 10 jajowato- lub wąsko lancetowatych sinawych liści długości 2-10 cm i szerokości 0,5-5 cm. Liście  dolne - 2-3, łuskowate, pochwiasto obejmujące łodygę, nieco krótsze od międzywęźli. Kwitnie od lipca do września.
 
Kwiaty szeroko otwarte, duże, zebrane w licznokwiatowe (12-60 kw.) kwiatostany długości 5-30 cm, gęsto ustawione na łodydze. Kwiaty osadzone na krótkiej, silnie skręconej szypule, słabo pachnące; działki zewnętrzne okwiatu zielonawe, od zewnątrz omszone i fioletowo nabiegłe, wewnętrzne działki mniejsze, jaśniej zabarwione. Zalążnia wąskostożkowata, owłosiona, długości 6-9 mm. Warżka jedwabiście połyskująca, 8-10 mm dł., u nasady muszelkowato wklęsła, wewnątrz szaro lub fioletoworóżowa, szczyt sercowaty, lekko podgięty. Obie części warżki zrośnięte nieruchomo. Prętosłup bladoróżowy, długości 3-4 mm. Pyłkowiny żółte .Owocem jest rozdęta torebka do 15 mm długości. Powierzchnię podłużnego kształtu nasion (dł. 1–1,5 mm, szer. 0,2–0,3 mm) pokrywa siatkowata skulptura (ryc. 1C) o zwykle czterokątnych komórkach epidermy testy z prostymi ścianami antyklinalnymi z zapadniętymi ścianami peryklinalnymi
 
.  
 
  
 +
Owocem jest rozdęta torebka do 15 mm długości. Powierzchnię podłużnego kształtu nasion (dł. 1–1,5 mm, szer. 0,2–0,3 mm) pokrywa siatkowata skulptura o zwykle czterokątnych komórkach epidermy.
 
<br/>
 
<br/>
. Okres kwitnienia: od końca lipca do września.
+
 
 
=== Rozmieszczenie i ekologia ===
 
=== Rozmieszczenie i ekologia ===
Kruszczyk siny występuje na większości obszaru Europy zachodniej, środkowej i wokół Basenu Śródziemnomorskiego. W Polsce gatunek dość rzadki, występuje głównie w części północnej i południowej, znacznie rzadziej w części środkowej, podawany z około 120 stanowisk. Występuje głównie na Pojezierzu Mazurskim, odnotowany m.in. w [[rezerwat Dolina Stradanki |rezerwacie Dolina Stradanki]], Pobrzeżu Kaszubskim, na Śląsku, na Wyżynie Małopolskiej oraz na przedgórzu i niższych położeniach Karpat. Największe zgromadzenie stanowisk znajduje się w pasie Karpat (m.in. Bieszczady, Gorce, Beskid Wyspowy, Beskid Niski), na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, Wyżynie Śląskiej, Roztoczu, na odcinku dolnej Wisły i Odry. Do najliczniejszych populacji należą stanowiska na Wzgórzach Trzebnickich, gdzie najliczniejsza populacja (licząca ponad 600 pędów) objęta jest ochroną Natura 2000 jako Wzgórza Warzęgowskie. Chroniony w kilku parkach narodowych m.in. (Ojcowski, Gorczański, Magurski) i leśnych rezerwatach, m.in. rezerwat Zadni Gaj, Gorczański Park Narodowy i Bieszczadzki Park Narodowy. Najliczniejsza populacja kruszczyka sinego znajduje się na Wzgórzach Strupińskich (obszar Wału Trzebnickiego), z czego najcenniejszy fragment, Wzgórza Warzęgowskie (powiat Wołowski), zostały objęte programem ochrony Natura 2000.
+
Kruszczyk siny występuje na większości obszaru Europy zachodniej, środkowej i wokół basenu śródziemnomorskiego. W Polsce gatunek dość rzadki, występuje głównie w części północnej i południowej, znacznie rzadziej w części środkowej, podawany z około 120 stanowisk.
<br/>
+
 
Gatunek leśny. Preferuje stanowiska półcieniste do cienistych, choć czasem spotykany na terenach jasnych, gdzie docierają promienie słoneczne. Potrafi rosnąć w miejscach na tyle cienistych, iż żadna inna roślina nie jest w stanie tam wegetować. Preferuje gleby wilgotne, żyzne zasobne w węglan wapnia o pH obojętnym do lekko zasadowego. Najczęściej rośnie w cienistych lasach liściastych (buczyny, grądy, dąbrowy), rzadziej w lasach mieszanych lub borach jodłowych i świerkowych. Czasem spotykany przy leśnych ścieżkach, strumieniach lub śródleśnych oczkach, wodnych. Rośnie na podłożu składającym się z glin piaszczystych lub utworów pylastych.  .
+
Występuje głównie na [[Pojezierze Mazurskie|Pojezierzu Mazurskim]], odnotowany m.in. w [[Rezerwat Dolina Stradanki|rezerwacie Dolina Stradanki]], na Pobrzeżu Kaszubskim, na Śląsku, na Wyżynie Małopolskiej oraz na przedgórzu i niższych położeniach Karpat.  
 +
 
 +
Największe zgromadzenie stanowisk znajduje się w pasie Karpat (m.in. Bieszczady, Gorce, Beskid Wyspowy, Beskid Niski), na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, Wyżynie Śląskiej, Roztoczu, na odcinku dolnej Wisły i Odry. Do najliczniejszych populacji należą stanowiska na Wzgórzach Trzebnickich, gdzie najliczniejsza populacja (licząca ponad 600 pędów) objęta jest ochroną "[[Natura 2000]]" jako Wzgórza Warzęgowskie. Chroniony w kilku parkach narodowych, m.in. Ojcowskim, Gorczańskim, Magurskim, oraz w leśnych rezerwatach, m.in. rezerwat Zadni Gaj. Najliczniejsza populacja kruszczyka sinego znajduje się na Wzgórzach Strupińskich (obszar Wału Trzebnickiego), z czego najcenniejszy fragment - Wzgórza Warzęgowskie (powiat wołowski) - zostały objęte programem ochrony "Natura 2000".
 +
 
 +
Gatunek leśny. Preferuje stanowiska półcieniste do cienistych, choć czasem spotykany na terenach jasnych, gdzie docierają promienie słoneczne. Potrafi rosnąć w miejscach na tyle cienistych, iż żadna inna roślina nie jest w stanie tam wegetować. Preferuje gleby wilgotne, żyzne, zasobne w węglan wapnia o pH obojętnym do lekko zasadowego. Najczęściej rośnie w cienistych lasach liściastych (buczyny, grądy, dąbrowy), rzadziej w lasach mieszanych lub borach jodłowych i świerkowych. Czasem spotykany przy leśnych ścieżkach, strumieniach lub śródleśnych oczkach wodnych. Rośnie na podłożu składającym się z glin piaszczystych lub utworów pylastych.  .
 
<br/>
 
<br/>
 +
 
=== Wartość użytkowa ===
 
=== Wartość użytkowa ===
Jest to gatunek objęty w Polsce ścisłą ochroną gatunkową. Znajduje się na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski (2006) w grupie gatunków rzadkich (kategoria zagrożenia R). Zaliczano go ponadto
+
Jest to gatunek objęty w Polsce ścisłą ochroną gatunkową. Znajduje się na "Czerwonej liście roślin i grzybów Polski" (2006) w grupie gatunków rzadkich (kategoria zagrożenia R). Zaliczano go ponadto do grupy najbardziej zagrożonych storczyków w Polsce, wymagających specjalnej troski. Głównymi zagrożeniami kurczenie się siedlisk poprzez osuszanie i zmiany stosunków wodnych, wycinka drzew powodująca zmiany świetlne w runie leśnym oraz zwiększanie areałów sztucznych monokultur świerkowych i sosnowych kosztem naturalnych lasów liściastych.
do grupy najbardziej zagrożonych storczyków w Polsce, wymagających specjalnej troski. Głównymi zagrożeniami jest kurczenie się siedlisk, poprzez osuszanie i zmiany stosunków wodnych, wycinka drzew powodująca zmiany świetlne w runie leśnym oraz zwiększanie areałów sztucznych monokultur świerkowych i sosnowych kosztem naturalnych lasów liściastych.
 
 
<br/>
 
<br/>
 +
 
=== Ciekawostki ===
 
=== Ciekawostki ===
 
Kruszczyk siny jest w Polsce jednym z najpóźniej kwitnących storczyków – kwitnie
 
Kruszczyk siny jest w Polsce jednym z najpóźniej kwitnących storczyków – kwitnie
od połowy lipca do września. Jest charakterystycznym gatunkiem storczyka, ze względu na bardzo małe liście, których procesy fotosyntezy w nikłym świetle runa leśnego nie są wystarczające do wytwarzania obfitego kwiatostanu. Stąd też gatunek ten wytworzył silny związek z grzybami (symbioza). Dzięki temu jest w stanie prawidłowo rosnąć, kwitnąć i owocować w środowisku na tyle ciemnym, iż żadna inna zieleniowa roślina nie jest wstanie tam wegetować (nawet mchy czy paprocie).
+
od połowy lipca do września. Jest charakterystycznym gatunkiem storczyka ze względu na bardzo małe liście, których procesy fotosyntezy w nikłym świetle runa leśnego nie są wystarczające do wytwarzania obfitego kwiatostanu. Stąd też gatunek ten wytworzył silny związek z grzybami (symbioza). Dzięki temu jest w stanie prawidłowo rosnąć, kwitnąć i owocować w środowisku na tyle ciemnym, iż żadna inna zieleniowa roślina nie jest wstanie tam wegetować (nawet mchy czy paprocie).
 
<br/>
 
<br/>
 +
== Zobacz też ==
 +
[http://pl.wikipedia.org/wiki/Kruszczyk_siny pl.wikipedia.org] [15.02.2015]<br/>
 +
[http://terraflora.vot.pl/articles.php?article_id=216 terraflora.vot.pl][15.02.2015]<br/>
 +
[http://jezioro.com.pl/flora/okaz.html?id=893 jezioro.com.pl][15.02.2015]<br/>
 
== Bibliografia ==
 
== Bibliografia ==
Halina Piękoś-Mirkowa, Zbigniew Mirek: Rośliny chronione. Warszawa: Multico Oficyna Wyd., 2006.
+
Piękoś-Mirkowa Halina, Mirek Zbigniew: ''Rośliny chronione'', Warszawa, Multico Oficyna Wyd., 2006.
 
<br/>
 
<br/>
K. Zarzycki, Z. Szeląg: ''Red list of the vascular plants in Poland''. W: Z. Mirek, . Zarzycki, W. Wojewoda Z. Szelag (red.), ''Red lists of plants and fungi in Poland''. Kraków: W. Szafer Institute of Botany, Polish Academy of Sciences, 2006, 11-20.
+
Zarzycki Kazimierz, Szeląg Zbigniew, ''Red list of the vascular plants in Poland'', [w:] ''Red lists of plants and fungi in Poland. Czerwona lista roślin i grzybów Polski'', red. Zbigniew Mirek, Kazimierz Zarzycki, Władysław Wojewoda i Zbigniew Szeląg, Kraków 2006, s. 11-20.
 +
<br/>
 +
Maćkowiak Ł., Czarna A., Woźniak A., ''Występowanie kruszczyka sinego Epipactis purpurata
 +
w Wielkopolsce'', Occurrence of Epipacts purpurata in the region of Wielkopolska, Chrońmy Przyr. Ojcz. 69 (6): 514–516, 2013
 
<br/>
 
<br/>
Maćkowiak Ł., Czarna A., Woźniak A. Występowanie kruszczyka sinego Epipactis purpurata
 
w Wielkopolsce. Occurrence of Epipacts purpurata in the region of Wielkopolska .Chrońmy Przyr. Ojcz. 69 (6): 514–516, 2013
 
  
<br/>
 
  
== Linki zewnętrzne ==
+
 
http://pl.wikipedia.org/wiki/Kruszczyk_siny
+
[[Kategoria: Przyroda]] [[Kategoria: Rośliny Warmii i Mazur]] [[Kategoria: Rośliny chronione]]
<br/>
 
http://terraflora.vot.pl/articles.php?article_id=216
 
<br/>
 
http://jezioro.com.pl/flora/okaz.html?id=893
 
<br/>
 
[[Kategoria: Przyroda]] [[Kategoria:Rośliny]] [[Kategoria:Rośliny Warmii i Mazur]] [[Kategoria:Rośliny chronione]]
 

Aktualna wersja na dzień 11:49, 16 lut 2015

Kruszczyk siny

Epipactis purpurata
Sm.
Kruszczyk siny.Fot. BerndH. Źródło: Commons Wikimedia
Kruszczyk siny.
Fot. BerndH. Źródło: Commons Wikimedia
Systematyka
Królestwo rośliny
Podkrólestwo rośliny naczyniowe
Gromada okrytonasienne
Klasa jednoliścienne
Rząd szparagowce
Rodzina storczykowate
Rodzaj kruszczyk
Gatunek kruszczyk siny
Synonimy

Kruszczyk siny (Epipactis purpurata Sm.) – gatunek rośliny należący do rodziny storczykowatych (Orchidaceae), rzędu szparagowców (Asparagales).

Morfologia

Kruszczyk siny jest byliną o długim i rozgałęzionym kłączu, z którego wyrasta wiele pędów kwiatowych. Pęd prosty, do 80 cm, fioletowo nabiegły, szczególnie w części górnej. Spotykane są osobniki bezzieleniowe. Na pędzie znajduje się od 4 do 10 jajowato- lub wąsko lancetowatych sinawych liści o długości 2-10 cm i szerokości 0,5-5 cm. Liście dolne 2-3, łuskowate, pochwiasto obejmujące łodygę, nieco krótsze od międzywęźli.

Kwitnie od lipca do września. Kwiaty szeroko otwarte, duże, zebrane w licznokwiatowe (12-60) kwiatostany o długości 5-30 cm, gęsto ustawione na łodydze. Kwiaty osadzone na krótkiej, silnie skręconej szypule, słabo pachnące; działki zewnętrzne okwiatu zielonawe, od zewnątrz omszone i fioletowo nabiegłe, wewnętrzne działki mniejsze, jaśniej zabarwione. Zalążnia wąskostożkowata, owłosiona, o długości 6-9 mm. Warżka jedwabiście połyskująca, 8-10 mm dł., u nasady muszelkowato wklęsła, wewnątrz szaro- lub fioletowo-różowa, szczyt sercowaty, lekko podgięty. Obie części warżki zrośnięte nieruchomo. Prętosłup bladoróżowy, długości 3-4 mm. Pyłkowiny żółte.

Owocem jest rozdęta torebka do 15 mm długości. Powierzchnię podłużnego kształtu nasion (dł. 1–1,5 mm, szer. 0,2–0,3 mm) pokrywa siatkowata skulptura o zwykle czterokątnych komórkach epidermy.

Rozmieszczenie i ekologia

Kruszczyk siny występuje na większości obszaru Europy zachodniej, środkowej i wokół basenu śródziemnomorskiego. W Polsce gatunek dość rzadki, występuje głównie w części północnej i południowej, znacznie rzadziej w części środkowej, podawany z około 120 stanowisk.

Występuje głównie na Pojezierzu Mazurskim, odnotowany m.in. w rezerwacie Dolina Stradanki, na Pobrzeżu Kaszubskim, na Śląsku, na Wyżynie Małopolskiej oraz na przedgórzu i niższych położeniach Karpat.

Największe zgromadzenie stanowisk znajduje się w pasie Karpat (m.in. Bieszczady, Gorce, Beskid Wyspowy, Beskid Niski), na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, Wyżynie Śląskiej, Roztoczu, na odcinku dolnej Wisły i Odry. Do najliczniejszych populacji należą stanowiska na Wzgórzach Trzebnickich, gdzie najliczniejsza populacja (licząca ponad 600 pędów) objęta jest ochroną "Natura 2000" jako Wzgórza Warzęgowskie. Chroniony w kilku parkach narodowych, m.in. Ojcowskim, Gorczańskim, Magurskim, oraz w leśnych rezerwatach, m.in. rezerwat Zadni Gaj. Najliczniejsza populacja kruszczyka sinego znajduje się na Wzgórzach Strupińskich (obszar Wału Trzebnickiego), z czego najcenniejszy fragment - Wzgórza Warzęgowskie (powiat wołowski) - zostały objęte programem ochrony "Natura 2000".

Gatunek leśny. Preferuje stanowiska półcieniste do cienistych, choć czasem spotykany na terenach jasnych, gdzie docierają promienie słoneczne. Potrafi rosnąć w miejscach na tyle cienistych, iż żadna inna roślina nie jest w stanie tam wegetować. Preferuje gleby wilgotne, żyzne, zasobne w węglan wapnia o pH obojętnym do lekko zasadowego. Najczęściej rośnie w cienistych lasach liściastych (buczyny, grądy, dąbrowy), rzadziej w lasach mieszanych lub borach jodłowych i świerkowych. Czasem spotykany przy leśnych ścieżkach, strumieniach lub śródleśnych oczkach wodnych. Rośnie na podłożu składającym się z glin piaszczystych lub utworów pylastych. .

Wartość użytkowa

Jest to gatunek objęty w Polsce ścisłą ochroną gatunkową. Znajduje się na "Czerwonej liście roślin i grzybów Polski" (2006) w grupie gatunków rzadkich (kategoria zagrożenia R). Zaliczano go ponadto do grupy najbardziej zagrożonych storczyków w Polsce, wymagających specjalnej troski. Głównymi zagrożeniami są kurczenie się siedlisk poprzez osuszanie i zmiany stosunków wodnych, wycinka drzew powodująca zmiany świetlne w runie leśnym oraz zwiększanie areałów sztucznych monokultur świerkowych i sosnowych kosztem naturalnych lasów liściastych.

Ciekawostki

Kruszczyk siny jest w Polsce jednym z najpóźniej kwitnących storczyków – kwitnie od połowy lipca do września. Jest charakterystycznym gatunkiem storczyka ze względu na bardzo małe liście, których procesy fotosyntezy w nikłym świetle runa leśnego nie są wystarczające do wytwarzania obfitego kwiatostanu. Stąd też gatunek ten wytworzył silny związek z grzybami (symbioza). Dzięki temu jest w stanie prawidłowo rosnąć, kwitnąć i owocować w środowisku na tyle ciemnym, iż żadna inna zieleniowa roślina nie jest wstanie tam wegetować (nawet mchy czy paprocie).

Zobacz też

pl.wikipedia.org [15.02.2015]
terraflora.vot.pl[15.02.2015]
jezioro.com.pl[15.02.2015]

Bibliografia

Piękoś-Mirkowa Halina, Mirek Zbigniew: Rośliny chronione, Warszawa, Multico Oficyna Wyd., 2006.
Zarzycki Kazimierz, Szeląg Zbigniew, Red list of the vascular plants in Poland, [w:] Red lists of plants and fungi in Poland. Czerwona lista roślin i grzybów Polski, red. Zbigniew Mirek, Kazimierz Zarzycki, Władysław Wojewoda i Zbigniew Szeląg, Kraków 2006, s. 11-20.
Maćkowiak Ł., Czarna A., Woźniak A., Występowanie kruszczyka sinego Epipactis purpurata w Wielkopolsce, Occurrence of Epipacts purpurata in the region of Wielkopolska, Chrońmy Przyr. Ojcz. 69 (6): 514–516, 2013