Polsko-Ewangelicka Szkoła w Piasutnie: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja zweryfikowana]
(Historia)
 
(Nie pokazano 26 wersji utworzonych przez 4 użytkowników)
Linia 2: Linia 2:
 
|Nazwa_instytucji =  '''Polsko-Ewangelicka Szkoła w Piasutnie'''
 
|Nazwa_instytucji =  '''Polsko-Ewangelicka Szkoła w Piasutnie'''
 
|Grafika          =  piasutno.jpg  
 
|Grafika          =  piasutno.jpg  
|Opis_grafiki    =  Budynek szkoły polskiej w Piasutnie, źródło: [http://piasutno.w.interia.pl/Lanc.htm Piasutno] [23.03.2014]
+
|Opis_grafiki    =  Budynek dawnej szkoły polskiej w Piasutnie.<br>Źródło: [http://piasutno.w.interia.pl/Lanc.htm www.piasutno.w.interia.pl] [23.03.2014]
|Data_założenia  =  13.04.1931
+
|Data_założenia  =  13 kwietnia 1931 r.
 
|Poziom_szkoły    =  podstawowy
 
|Poziom_szkoły    =  podstawowy
 
|Adres            =  Piasutno
 
|Adres            =  Piasutno
 
}}
 
}}
 +
''' Polsko-Ewangelicka Szkoła w Piasutnie''' – prywatna szkoła z polskim językiem wykładowym w byłych [[Prusy Wschodnie| Prusach Wschodnich]]. Powstała w 1931 r. i działała do 1932 r. Kierownictwo w szkole pełnił [[Jerzy Lanc]]. Była to pierwsza i jedyna szkoła polska na Mazurach.<br/><br/>
 +
== Historia ==
 +
Ewangelicka szkoła polska w Piasutnie powstała 13 kwietnia 1931 r. Organizatorem szkoły był [[lkwim:Jan Boenigk|Jan Boenigk]], kierownik [[Polsko-Katolickie Towarzystwo Szkolne na Warmię|Polsko-Katolickiego Towarzystwa Szkolnego na Warmię]], który został mianowany komisarzem Komisariatu Szkolnego z siedzibą w Szczytnie. Boenigk przyczynił się do powstania 23 lutego 1931 r. w Szczytnie Komisji Szkolnej na Mazury, która zajmowała się sprawą otwarcia szkół polskich. Wraz z [[Walenty Habant|Walentym Habantem]] i [[Franciszek Barcz |Franciszkiem Barczem]] chodził po wsiach mazurskich i wzywał do składania wniosków o otwarcie szkół polskich. Staraniem członków Komisji podjęto decyzję o uruchomieniu szkoły polskiej w Piasutnie. Na ten cel wynajęto lokal u Wilhelminy Lumowej na Łęgu.
 +
 +
10 kwietnia 1931 r. przyjechał do Piasutna nauczyciel Jerzy Lanc. Na uroczyste otwarcie szkoły przybył prezes [[Związek Towarzystw Szkolnych w Niemczech|Związku Polskich Towarzystw Szkolnych w Niemczech]] i poseł na sejm pruski [[Jan Baczewski]] oraz Jan Boenigk. Zajęcia rozpoczęły się z dwojgiem dzieci, gdyż Mazurzy bali się posyłać dzieci do polskiej szkoły w obawie przed sankcjami gospodarczymi nakładanymi przez Niemców. Nie zniechęciło to Jerzego Lanca, który jako zaangażowany społecznik zjednał sobie miejscową ludność mazurską.
 +
 +
Szkoła stała się ośrodkiem życia wiejskiego. Wieczorami w izbie mieszkalnej Lanca zbierali się gospodarze wraz dziećmi, radzili się, rozmawiali, słuchali radia. Lanc był pod stałą obserwacją władz niemieckich. Często wizytował go radca szkolny i inspektor. Do Lanca przyjeżdżali handlarze, proponując mu nabycie rozmaitych przedmiotów (np. aparatu fotograficznego i lunety). Nauczyciel był też obiektem stałych napaści prasy szowinistycznej w Szczytnie i Olsztynie.
  
''' Polsko-Ewangelicka Polska w [[Piasutno |Piasutnie]] ''' – prywatna szkoła z polskim językiem wykładowym w [[Prusy Wschodnie| Prusach Wschodnich]]. Powstała w 1931 r. i działała do 1932 r. Kierownikiem szkoły był nauczyciel [[Jerzy Lanc]]. Była to pierwsza i jedyna szkoła polska na [[Mazury |Mazurach]].<br/>
+
Lanc zmarł 1 marca 1932 r. Przyczyn śmierci i jej okoliczności nie ustalono. Zwłoki Lanca przewieziono do Polski. Pochowano go w Szklarce, gdzie poprzednio pracował. Po tym wydarzeniu szkołę polską w Piasutnie zamknięto.
== Historia ==
 
Ewangelicka szkoła polska w [[Piasutno| Piasutnie ]] powstała 13.04.1931 r. Organizatorem szkoły był [[lkwim: Jan Boenigk|Jan Boenigk]], kierownik Polskiego Towarzystwa Szkolnego w Olsztynie, który został mianowany komisarzem Komisariatu Szkolnego z siedzibą w Szczytnie. Jako komisarz przyczynił się do powstania 23.02.1931 r. Komisji Szkolnej na Mazury w Szczytnie. Komisja zajmowała się sprawą otwarcia szkół polskich na [[Mazury| Mazurach]]. [[lkwim: Jan Boenigk |Jan Boenigk]] wraz z Walentym Habantem i [[Franciszek Barcz |Franciszkiem Barczem]] chodził po wsiach mazurskich i wzywał do składania wniosków o otwarcie szkół polskich. Staraniem członków Komisji podjęto decyzję o uruchomieniu szkoły w [[Piasutno |Piasutnie]]. Wynajęto lokal u Wilhelminy Lumowej na Łęgu. 10.04.1931 r. przyjechał ze Szklarki Śląskiej młody nauczyciel [[Jerzy Lanc]]. Na uroczyste otwarcie szkoły przybył prezes Związku Polskich Towarzystw Szkolnych i poseł na sejm pruski [[Jan Baczewski]],[[ lkwim: Jan Boenigk |Jan Boenigk]]. Zajęcia rozpoczęły się z dwojgiem dzieci, gdyż na skutek akcji sankcji gospodarczych przeprowadzonych przez Niemców, Mazurzy bali się posyłać dzieci do polskiej szkoły. Nie zniechęciło to nauczyciela. Zapalony społecznik, zjednał sobie miejscową ludność mazurską. Szkoła stała się ośrodkiem życia. Wieczorem w izbie mieszkalnej nauczyciela zbierali się gospodarze wraz dziećmi, radzili się, rozmawiali, słuchali radia. Lanc był pod stałą obserwacją. Często wizytował go radca szkolny i inspektor. Przyjeżdżali do Lanca handlarze proponując mu nabycie rozmaitych przedmiotów (np. aparatu fotograficznego i lunety). Podejrzani osobnicy śledzili go. Był też obiektem stałych napaści prasy szowinistycznej w Szczytnie i Olsztynie. Nauczyciel zmarł 1 marca 1932 roku. Przyczyn okoliczności śmierci nie ustalono. Zwłoki Lanca przewieziono do Polski. Pochowano go w Szklarce, gdzie poprzednio pracował. Po tym wydarzeniu szkołę polską w [[Piasutno |Piasutnie]] zamknięto.
 
 
<br/>
 
<br/>
  
 
== Cele i zadania ==
 
== Cele i zadania ==
Szkoła działała na podstawie ''Ordynacji dotyczącej uregulowania szkolnictwa dla mniejszości polskiej w państwie pruskim'', która weszła w życie 21 lutego 1929r.
+
Szkoła działała na podstawie ''Ordynacji dotyczącej uregulowania szkolnictwa dla mniejszości polskiej w państwie pruskim'', która weszła w życie 21 lutego 1929 r.
 
<br/>
 
<br/>
 
== Kadra pedagogiczna ==
 
== Kadra pedagogiczna ==
Pierwszym kierownikiem i nauczycielem szkoły został [[Jerzy Lanc]], który został sprowadzony do pracy w polskim szkolnictwie na [[Mazury |Mazurach]] ze Śląska Cieszyńskiego.
+
Pierwszym kierownikiem i nauczycielem szkoły był Jerzy Lanc, który został sprowadzony do pracy w polskim szkolnictwie na Mazurach ze Śląska Cieszyńskiego. Wcześniej pracował w szkole powszechnej w Szklarce Śląskiej, gdzie założył klub sportowy i kółko rolnicze.
 
<br/>
 
<br/>
 
 
== Osiągnięcia ==
 
== Osiągnięcia ==
Istnienie szkoły polskiej w [[Piasutno |Piasutnie]] przyczyniło się do poprawy samopoczucia narodowego Mazurów.
+
Istnienie szkoły polskiej w Piasutnie i działalność Lanca przyczyniły się do poprawy świadomości narodowej Mazurów. Możliwość rozmowy w języku polskim dawała im poczucie przynależności do Polski.
 
<br/>
 
<br/>
 
 
== Uczniowie ==
 
== Uczniowie ==
Frekwencja uczniów w szkole była słaba. W kwietniu 1931 r. do szkoły uczęszczało dwoje dzieci. W maju już było ich pięcioro. Jednak ze względu na groźby strony niemieckiej rodzice wycofywali dzieci ze szkoły polskiej. Ostatecznie nauczyciel uczył jedno dziecko, dziewczynkę.
+
Frekwencja uczniów w szkole była słaba. W kwietniu 1931 r. do szkoły uczęszczało dwoje dzieci. W maju 1931 r. było ich pięcioro. Jednak ze względu na groźby strony niemieckiej rodzice wycofywali dzieci ze szkoły polskiej. Ostatecznie nauczyciel uczył jedno dziecko dziewczynkę.  
<br/>
 
 
 
== Ciekawostki ==
 
Postać nauczyciela [[Jerzy Lanc|Jerzego Lanca]] została opisana przez Melchiora Wańkowicza w książce ,,Na tropach Smętka’’. Autor nazwał Lanca ,,Zielonym chłopakiem’’.
 
 
<br/>
 
<br/>
 
 
== Kamień pamiątkowy ==
 
== Kamień pamiątkowy ==
 +
We wsi Piasutno stoi kamień poświęcony pamięci Jerzego Lanca. Na kamieniu widnieje napis:
  
We wsi [[Piasutno ]] stoi kamień poświęcony pamięci nauczyciela [[Jerzy Lanc| Jerzego Lanca]]. Na kamieniu widnieje napis:
+
"W tym domu
 
 
W tym domu
 
  
 
uczył i zmarł
 
uczył i zmarł
  
1931-1932
+
1931–1932
  
Jerzy Lanc
+
Jerzy Lanc".
 +
<br/>
 +
== Ciekawostki ==
 +
Postać Jerzego Lanca została opisana przez Melchiora Wańkowicza w książce ''Na tropach Smętka''. Autor nazwał Lanca "zielonym chłopakiem", po pierwsze dlatego, że Lanc uwielbiał bliski kontakt z przyrodą, piesze wędrówki po okolicy oraz sport, po drugie, Lanc był ufny, otwarty na ludzi i nowe środowisko, zbyt optymistycznie patrzący na dalsze funkcjonowanie szkoły polskiej na Mazurach.
 
<br/>
 
<br/>
  
 
== Bibliografia ==
 
== Bibliografia ==
  
Filipkowski Tadeusz, ''Oświata na Warmii i Mazurach w latach 1945-1960'', Warszawa 1978.
+
Filipkowski Tadeusz, ''Oświata na Warmii i Mazurach w latach 1945–1960'', Warszawa 1978.
  
Koziełło-Poklewski Bohdan, Wrzesiński Wojciech, ''Szkolnictwo polskie na Warmii, Mazurach i Powiślu w latach 1919-1939'', Olsztyn 1980.
+
Koziełło-Poklewski Bohdan, Wrzesiński Wojciech, ''Szkolnictwo polskie na Warmii, Mazurach i Powiślu w latach 1919–1939'', Olsztyn 1980.
  
''Szczytno Z dziejów miasta i powiatu'', OLSZTYN 1962.
+
''Szczytno. Z dziejów miasta i powiatu'', praca zbiorowa pod red. Jałoszyńskiego Jana, Olsztyn 1962.
  
[http://mojemazury.pl/o-miejscowosci/85234/Piasutno Piasutno] [23.03.2014]
+
[http://mojemazury.pl/o-miejscowosci/85234/Piasutno mojemazury.pl] [23.03.2014]
  
<br/>
+
[[Kategoria: Szkolnictwo]]
  
[[Kategoria: Szkolnictwo]] [[Kategoria: Szkoły polskie w Prusach Wschodnich]] [[Kategoria: Nauczyciele polscy]] [[Kategoria: Prusy Wschodnie]] [[Kategoria: Powiat szczycieński ]] [[Kategoria: Gmina Świętajno ]]<br />
+
[[Kategoria: Szkoły podstawowe]]  
 +
[[Kategoria: Powiat szczycieński]]  
 +
[[Kategoria: Świętajno (gmina wiejska, powiat szczycieński)]]  
 +
[[Kategoria: 1919-1944]]

Aktualna wersja na dzień 08:45, 25 lut 2015

Polsko-Ewangelicka Szkoła w Piasutnie

Budynek dawnej szkoły polskiej w Piasutnie.Źródło: www.piasutno.w.interia.pl [23.03.2014]
Budynek dawnej szkoły polskiej w Piasutnie.
Źródło: www.piasutno.w.interia.pl [23.03.2014]
Data założenia: 13 kwietnia 1931 r.
Poziom szkoły: podstawowy
Adres: Piasutno

Polsko-Ewangelicka Szkoła w Piasutnie – prywatna szkoła z polskim językiem wykładowym w byłych Prusach Wschodnich. Powstała w 1931 r. i działała do 1932 r. Kierownictwo w szkole pełnił Jerzy Lanc. Była to pierwsza i jedyna szkoła polska na Mazurach.

Historia

Ewangelicka szkoła polska w Piasutnie powstała 13 kwietnia 1931 r. Organizatorem szkoły był Jan Boenigk, kierownik Polsko-Katolickiego Towarzystwa Szkolnego na Warmię, który został mianowany komisarzem Komisariatu Szkolnego z siedzibą w Szczytnie. Boenigk przyczynił się do powstania 23 lutego 1931 r. w Szczytnie Komisji Szkolnej na Mazury, która zajmowała się sprawą otwarcia szkół polskich. Wraz z Walentym Habantem i Franciszkiem Barczem chodził po wsiach mazurskich i wzywał do składania wniosków o otwarcie szkół polskich. Staraniem członków Komisji podjęto decyzję o uruchomieniu szkoły polskiej w Piasutnie. Na ten cel wynajęto lokal u Wilhelminy Lumowej na Łęgu.

10 kwietnia 1931 r. przyjechał do Piasutna nauczyciel Jerzy Lanc. Na uroczyste otwarcie szkoły przybył prezes Związku Polskich Towarzystw Szkolnych w Niemczech i poseł na sejm pruski Jan Baczewski oraz Jan Boenigk. Zajęcia rozpoczęły się z dwojgiem dzieci, gdyż Mazurzy bali się posyłać dzieci do polskiej szkoły w obawie przed sankcjami gospodarczymi nakładanymi przez Niemców. Nie zniechęciło to Jerzego Lanca, który jako zaangażowany społecznik zjednał sobie miejscową ludność mazurską.

Szkoła stała się ośrodkiem życia wiejskiego. Wieczorami w izbie mieszkalnej Lanca zbierali się gospodarze wraz dziećmi, radzili się, rozmawiali, słuchali radia. Lanc był pod stałą obserwacją władz niemieckich. Często wizytował go radca szkolny i inspektor. Do Lanca przyjeżdżali handlarze, proponując mu nabycie rozmaitych przedmiotów (np. aparatu fotograficznego i lunety). Nauczyciel był też obiektem stałych napaści prasy szowinistycznej w Szczytnie i Olsztynie.

Lanc zmarł 1 marca 1932 r. Przyczyn śmierci i jej okoliczności nie ustalono. Zwłoki Lanca przewieziono do Polski. Pochowano go w Szklarce, gdzie poprzednio pracował. Po tym wydarzeniu szkołę polską w Piasutnie zamknięto.

Cele i zadania

Szkoła działała na podstawie Ordynacji dotyczącej uregulowania szkolnictwa dla mniejszości polskiej w państwie pruskim, która weszła w życie 21 lutego 1929 r.

Kadra pedagogiczna

Pierwszym kierownikiem i nauczycielem szkoły był Jerzy Lanc, który został sprowadzony do pracy w polskim szkolnictwie na Mazurach ze Śląska Cieszyńskiego. Wcześniej pracował w szkole powszechnej w Szklarce Śląskiej, gdzie założył klub sportowy i kółko rolnicze.

Osiągnięcia

Istnienie szkoły polskiej w Piasutnie i działalność Lanca przyczyniły się do poprawy świadomości narodowej Mazurów. Możliwość rozmowy w języku polskim dawała im poczucie przynależności do Polski.

Uczniowie

Frekwencja uczniów w szkole była słaba. W kwietniu 1931 r. do szkoły uczęszczało dwoje dzieci. W maju 1931 r. było ich pięcioro. Jednak ze względu na groźby strony niemieckiej rodzice wycofywali dzieci ze szkoły polskiej. Ostatecznie nauczyciel uczył jedno dziecko – dziewczynkę.

Kamień pamiątkowy

We wsi Piasutno stoi kamień poświęcony pamięci Jerzego Lanca. Na kamieniu widnieje napis:

"W tym domu

uczył i zmarł

1931–1932

Jerzy Lanc".

Ciekawostki

Postać Jerzego Lanca została opisana przez Melchiora Wańkowicza w książce Na tropach Smętka. Autor nazwał Lanca "zielonym chłopakiem", po pierwsze dlatego, że Lanc uwielbiał bliski kontakt z przyrodą, piesze wędrówki po okolicy oraz sport, po drugie, Lanc był ufny, otwarty na ludzi i nowe środowisko, zbyt optymistycznie patrzący na dalsze funkcjonowanie szkoły polskiej na Mazurach.

Bibliografia

Filipkowski Tadeusz, Oświata na Warmii i Mazurach w latach 1945–1960, Warszawa 1978.

Koziełło-Poklewski Bohdan, Wrzesiński Wojciech, Szkolnictwo polskie na Warmii, Mazurach i Powiślu w latach 1919–1939, Olsztyn 1980.

Szczytno. Z dziejów miasta i powiatu, praca zbiorowa pod red. Jałoszyńskiego Jana, Olsztyn 1962.

mojemazury.pl [23.03.2014]