Szkoła Podstawowa im. Jadwigi Tressenberg w Pozezdrzu: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja zweryfikowana]
 
(Nie pokazano 5 wersji utworzonych przez 2 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
 
{{Szkolnictwo infobox  
 
{{Szkolnictwo infobox  
 
|Nazwa_instytucji =  Szkoła Podstawowa im. Jadwigi Tressenberg w Pozezdrzu
 
|Nazwa_instytucji =  Szkoła Podstawowa im. Jadwigi Tressenberg w Pozezdrzu
|Grafika          =  Koala.jpg (nazwa zdjęcia)... opcja
+
|Grafika          =  jadw.jpg  
|Opis_grafiki    =  Wizerunek patronki Szkoły, źrodło: [http://zspozezdrze.home.pl/ ZS Pozezdrze].
+
|Opis_grafiki    =  Wizerunek patronki Szkoły. Źrodło: [http://zspozezdrze.home.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=5&Itemid=9 www.zspozezdrze.home.pl]
 
|Data_założenia  =  XVIII w.
 
|Data_założenia  =  XVIII w.
 
|Poziom_szkoły    =  podstawowy
 
|Poziom_szkoły    =  podstawowy
Linia 10: Linia 10:
 
|Patron          =  Jadwiga Tressenberg
 
|Patron          =  Jadwiga Tressenberg
 
}}
 
}}
 
+
''' Szkoła Podstawowa im. Jadwigi Tressenberg w Pozezdrzu ''' – placówka oświata działająca w [[Pozezdrze|Pozezdrzu]] na terenie [[województwo warmińsko-mazurskie|województwa warmińsko-mazurskiego]]. Szkoła wchodzi w skład [[Zespół Szkół w Pozezdrzu|Zespołu Szkół w Pozezdrzu]]. Dyrektorem Zespołu jest [[Małgorzata Dadura]].<br/><br/>
''' Szkoła Podstawowa im. Jadwigi Tressenberg w Pozezdrzu ''' – placówka oświata działająca na terenie [[województwo warmińsko-mazurskie|województwa warmińsko-mazurskiego]]. Szkoła wchodzi w skład [[Zespół Szkół w Pozezdrzu|Zespołu Szkół w Pozezdrzu]]. Dyrektorem Zespołu jest [[Małgorzata Dadura]].<br/>
 
 
== Historia ==
 
== Historia ==
Pierwszą szkołę - dwuklasową,  z dwoma nauczycielami -  zorganizowano w Pozezdrzu w 1737 r. Uczęszczali do niej  przede wszystkim niemieccy uczniowie. Przed II wojną światową była to szkoła pięcioklasowa i  miała swoją  siedzibę  w obecnym budynku przy ulicy Świerczewskiego. Po latach wojennej zawieruchy, w tym samym miejscu, mimo zniszczeń- wejście nosiło widoczne ślady ostrzału artyleryjskiego, rozpoczęto nauczanie już w roku szkolnym 1945/1946. Była to wtedy siedmioklasowa szkoła podstawowa,  z  4- osobową kadrą nauczycielską, zwiększającą się  stopniowo na przestrzeni lat  wraz z rosnącą liczbą uczniów  i ich potrzebami edukacyjnymi. Obecnie  pracuje  37 nauczycieli.
+
Pierwszą dwuklasową szkołę zorganizowano w Pozezdrzu w 1737 r. Przed II wojną światową liczyła pięć klas, a po wojnie siedem. Pierwszym kierownikiem Szkoły został Alfons Hryszkiewicz, drugim Kazimierz Zaniewski. W 1966 r. po reformie systemu oświatowego utworzono tutaj szkołę ośmioklasową. Od 1974 r. placówka była Zbiorczą Szkołą Gminną. Dyrektorowi szkoły podlegały: Szkoła Podstawowa w [[Kuty| Kutach]], Szkoła Podstawowa w [[Krzywińskie| Krzywińskich]], Szkoła Podstawowa w [[Harsz |Harszu]].
  
              Pierwszym kierownikiem Szkoły  został pan Alfons  Hryszkiewicz, drugim pan Kazimierz Zaniewski .W 1964 r. tę  funkcję objął pan Kazimierz Podraszko i pełnił ją do roku 1982 , by przejść wtedy na stanowisko gminnego  inspektora oświaty i stamtąd na emeryturę w 1990 r. W tym czasie Szkołą zaczęła kierować  jej wieloletnia wicedyrektor  pani Danuta Choroszko,  która zakończyła swoją pracę pedagogiczną w 2002r. Od tego czasu  szkołą zarządza  pani Małgorzata Dadura, najpierw jako dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jadwigi Tressenberg,  następnie od 2008 r. Zespołu Szkół ( Szkoły Podstawowej i Gimnazjum) .
+
1 września 1970 r. oddano do użytku nowy budynek szkolny, wyposażony w 6 sal lekcyjnych, 2 klasopracownie i salę gimnastyczną. W 2008 r. Szkoła Podstawowa weszła w skład [[Zespół Szkół w Pozezdrzu|Zespołu Szkół w Pozezdrzu]].
  
        Szkoła Podstawowa w Pozezdrzu  włączyła  się w nurt  wielu przemian  oświatowych i, jak wszystkie szkoły w Polsce,  podlegała  wielu metamorfozom. Swoją działalność rozpoczęła jako siedmioklasowa szkoła podstawowa z poziomami klas I- IV i V-VII. W 1966 po reformie systemu oświatowego utworzono klasy VIII. Od 1974 była Zbiorczą Szkołą Gminną z  Gminnym Dyrektorem Szkół panem Kazimierzem Podraszko, któremu ponadto podlegały:  Szkoła Podstawowa w Kutach kierowana przez Klarę Chomczyk, Szkoła Podstawowa w Krzywińskich, której dyrektorami byli Augustyn Ambroch oraz Jadwiga Wróblewska i Szkoła Podstawowa w Harszu  z dyrektorami Konradem Modrzyńskim i Ireną Hul . Do tego czasu gminną sieć szkolną tworzyły  Szkoły Podstawowe  w  : Pozezdrzu,  Kolonii Pozezdrze – dyrektor Teresa  Żyndul, Wyłudach – dyrektor Maksymilian  Piszczatowski, Przerwankach – dyrektor Diter Sztachel, Cegielni Harsz – dyrektor Zofia Kubiak,  Stręgielku – dyrektor Augustyn Ambroch i  Piłakach Wielkich –  Jadwiga Ambrosiewicz.
+
Dyrektorzy Szkoły w poszczególnych latach:
 +
* 1945/1946 - Alfons Hryszkiewicz
 +
* 1946-1964 - Kazimierz Zaniewski
 +
* 1964-1982 - Kazimierz Podraszko  
 +
* 1982-2002 - Danuta Choroszko
 +
* od 2002 - Małgorzata Dadura         
 +
== Działalność Szkoły ==
 +
Szkoła Podstawowa im. [[lkwim:Jadwiga Tressenberg|Jadwigi Tressenberg]] zorganizowana jest w 11 oddziałów. W roku szkolnym 2013/2014 uczęszczało do niej 206 uczniów.  
  
            Szkoła Podstawowa w Pozezdrzu  realizowała wówczas wiele  inicjatyw edukacyjnych w środowisku lokalnym,  umożliwiając  zdobywanie lub uzupełnianie wykształcenia podstawowego , co  dla pokolenia  powojennego było nadrzędnym celem. W latach 1960- 1975 prowadzone były w okresie zimowym kursy eksternistyczne i wieczorowe dla dorosłych, które ukończyło ponad 200 osób z gminy Pozezdrze i innych miejscowości. Od 1962 działała w Pozezdrzu  także  Szkoła Przysposobienia Rolniczego, a od 1970 Zasadnicza Szkoła Rolnicza, która kształciła wykwalifikowanych rolników. Dyrektorami tych placówek był pan Kazimierz Podraszko oraz  Irena Szypulewska. 
+
== Osiągnięcia ==
 
+
Uczniowie Szkoły biorą udział w zawodach sportowych takich, jak: pływanie, piłka halowa. Wychowankowie uczestniczą także w przeglądach teatralnych i muzycznych.
              O czym niewielu pamięta,  w tym czasie, w latach 70- tych  rodziło się szereg  pomysłów na usprawnienie państwowej oświaty:  dziesięcioletnia szkoła podstawowa ( tylko w 1978  roku )  oraz ...inna organizacja roku szkolnego - z  początkiem roku szkolnego 20 sierpnia i jego  końcem w 1 tygodniu czerwca( do 1982 roku)
 
 
 
              Jednym z najważniejszych etapów w historii Szkoły Podstawowej  jest  budowa jej nowej siedziby. 1 września  1970  oddano do użytku nowy budynek szkolny (tzw. ”tysiąclatkę”),  wyposażony w 6 sal lekcyjnych, 2 klasopracownie i salę gimnastyczną. Pan Kazimierz Podraszko,  wówczas kierownik  ośmioklasowej  Szkoły Podstawowej,  w asyście przejętej dziatwy, rodziców i ówczesnych notabli,  dokonał  uroczystego przecięcia wstęgi.  Wtedy naukę zaczęło 350 uczniów kierowanych przez 13 nauczycieli. Odtąd  uczniowie  będą krążyć  między „starą” (kl.I-IV) i „nową”(klasy V-VIII) szkołą,  w zmieniających się  formacjach klasowych…aż do dnia  dzisiejszego.
 
 
 
                Jak wszystkie placówki oświatowe  tamtej dekady,  szkoła także borykała  się z problemami finansowymi i organizacyjnymi :  opał, pomoce naukowe, bieżące remonty, transport dzieci dojeżdżających ( ciekawostka dla  obecnych malkontentów dojeżdżających „gimbusem” lub PKS-em – stanowiła go przyczepa z ciągnikiem: )
 
 
 
          Szkoła prowadziła  ożywioną działalność edukacyjną i rekreacyjną. Działały prężnie drużyny zuchowe i harcerskie .  Uczniowie  sięgali po liczne sportowe laury  na terenie  powiatu i województwa, głównie w lekkoatletyce,  brali też udział w konkursach przedmiotowych, plastycznych, recytatorskich, wokalnych, tanecznych. W szkole organizowano liczne imprezy kulturalne – apele, koncerty muzyczne, przedstawienia teatralne i lalkowe, wyjazdy do teatrów, kina, wielokrotnie gościł w szkole nawet cyrk i była wydawana pierwsza  gazetka szkolna „Sznuróka” . Na wakacje, w latach70- 80-tych szkoła  w Pozezdrzu , tak jak inne w Polsce, zamieniała się w  miejsce taniego, kolonijnego wypoczynku dla uczniów z innych miast.
 
 
 
                Po 1989 na fali zmian ustrojowych  zarządzanie  lokalną oświatą przechodzi stopniowo we władanie  samorządu terytorialnego, który realizować będzie,  od tego czasu, politykę  oświatową rządu w tzw. terenie.   
 
<br/>
 
== Cele i zadania ==
 
...
 
 
<br/>
 
<br/>
 
  
 
== Bibliografia ==
 
== Bibliografia ==
<br/>
 
 
[http://zspozezdrze.home.pl/ ZS Pozezdrze], 01.11.2014 r.  
 
[http://zspozezdrze.home.pl/ ZS Pozezdrze], 01.11.2014 r.  
 
<br/>
 
<br/>
  
[[Kategoria: Szkolnictwo]][[Kategoria: Szkoła podstawowa]]<br />
+
[[Kategoria: Szkolnictwo]][[Kategoria: Szkoły podstawowe]] [[Kategoria: Pozezdrze (gmina wiejska)]] [[Kategoria: Powiat węgorzewski]]<br />

Aktualna wersja na dzień 09:26, 11 mar 2015

Szkoła Podstawowa im. Jadwigi Tressenberg w Pozezdrzu

Wizerunek patronki Szkoły. Źrodło: www.zspozezdrze.home.pl
Wizerunek patronki Szkoły. Źrodło: www.zspozezdrze.home.pl
Data założenia: XVIII w.
Poziom szkoły: podstawowy
Podtyp szkoły: szkoła podstawowa
Adres: ul. 1-go Maja 1B, 11-610 Pozezdrze
Patron: Jadwiga Tressenberg

Szkoła Podstawowa im. Jadwigi Tressenberg w Pozezdrzu – placówka oświata działająca w Pozezdrzu na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Szkoła wchodzi w skład Zespołu Szkół w Pozezdrzu. Dyrektorem Zespołu jest Małgorzata Dadura.

Historia

Pierwszą dwuklasową szkołę zorganizowano w Pozezdrzu w 1737 r. Przed II wojną światową liczyła pięć klas, a po wojnie siedem. Pierwszym kierownikiem Szkoły został Alfons Hryszkiewicz, drugim Kazimierz Zaniewski. W 1966 r. po reformie systemu oświatowego utworzono tutaj szkołę ośmioklasową. Od 1974 r. placówka była Zbiorczą Szkołą Gminną. Dyrektorowi szkoły podlegały: Szkoła Podstawowa w Kutach, Szkoła Podstawowa w Krzywińskich, Szkoła Podstawowa w Harszu.

1 września 1970 r. oddano do użytku nowy budynek szkolny, wyposażony w 6 sal lekcyjnych, 2 klasopracownie i salę gimnastyczną. W 2008 r. Szkoła Podstawowa weszła w skład Zespołu Szkół w Pozezdrzu.

Dyrektorzy Szkoły w poszczególnych latach:

  • 1945/1946 - Alfons Hryszkiewicz
  • 1946-1964 - Kazimierz Zaniewski
  • 1964-1982 - Kazimierz Podraszko
  • 1982-2002 - Danuta Choroszko
  • od 2002 - Małgorzata Dadura

Działalność Szkoły

Szkoła Podstawowa im. Jadwigi Tressenberg zorganizowana jest w 11 oddziałów. W roku szkolnym 2013/2014 uczęszczało do niej 206 uczniów.

Osiągnięcia

Uczniowie Szkoły biorą udział w zawodach sportowych takich, jak: pływanie, piłka halowa. Wychowankowie uczestniczą także w przeglądach teatralnych i muzycznych.

Bibliografia

ZS Pozezdrze, 01.11.2014 r.