Szkoła Podstawowa nr 1 im. Feliksa Nowowiejskiego w Kętrzynie: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja zweryfikowana]
(Utworzono nową stronę " Powrót do strony głównej ----- Na tej stronie znajduje się szablon z kategorii '''"Szkolnictwo" (Szkolnictwo)'''. Poniżej szablonu przedstawio...")
 
 
(Nie pokazano 63 wersji utworzonych przez 6 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
[[Strona główna | Powrót do strony głównej]]
+
{{_Szkolnictwo infobox  
-----
+
|Nazwa_instytucji =  '''Szkoła Podstawowa nr 1 im. Feliksa Nowowiejskiego w Kętrzynie'''
Na tej stronie znajduje się szablon z kategorii '''"Szkolnictwo" (Szkolnictwo)'''. Poniżej szablonu przedstawiona jest wizualizacja.<br />
+
|Grafika          =  SP!_Ketrzyn.jpg
'''Uwaga: ''' Szablon w budowie.<br />
+
|Opis_grafiki    =  Budynek szkoły. Źródło: [http://www.szkolnictwo.pl/index.php?id=M02251 www.szkolnictwo.pl]
<span style="color:red;font-weight:bold;">Uwaga: </span> szablon wymaga zatwierdzenia przez "Zarząd Projektu" oraz "CEiIK".
+
|Data_założenia  =  czerwiec 1945 r.
-----
 
'''Poniżej przedstawiony jest kod szablonu'''
 
-----
 
<pre>
 
{{Poziomy_Szkolnictwa infobox  
 
|Nazwa_instytucji =  Publiczna Szkoła Powszechna nr 2 w Kętrzynie
 
|Grafika          =   
 
|Opis_grafiki    =   
 
|Data_założenia  =  czerwiec 1945 roku
 
 
|Poziom_szkoły    =  podstawowy
 
|Poziom_szkoły    =  podstawowy
|Podtyp_szkoły    =  5 odziałów
+
|Podtyp_szkoły    =   
|Profil          =  
+
|Profil          =
|Adres            = Olsztyn ul. Wyzwolenia
+
|Adres            = ul. Kopernika 12, 11-400 Kętrzyn
|Patron          = 
 
 
}}
 
}}
  
''' Hasło_do_definicji ''' – ...<br/>
+
'''Szkoła Podstawowa nr 1 im. [[lkwim: Feliks Nowowiejski|Feliksa Nowowiejskiego]] w Kętrzynie''' – szkoła podstawowa w [[Kętrzyn |Kętrzynie]] w [[powiat kętrzyński|powiecie kętrzyńskim]] w [[województwo warmińsko-mazurskie|województwie warmińsko-mazurskim]]. Obecnie funkcję dyrektora szkoły pełni [[Janusz Woronowicz]]. <br/> <br/>
 
== Historia ==
 
== Historia ==
...
+
Początki szkolnictwa w [[Kętrzyn|Kętrzynie]] sięgają 1546 r. Wtedy to [[Albrecht Hohenzollern|książę Albrecht]] założył szkołę parafialną i ulokował ją w budynku [[lkwim:Kościół ewangelicko-augsburski pw. św. Jana w Kętrzynie|kościoła św. Jana]]. Językiem wykładowym była łacina. Obowiązkowo uczono też języka niemieckiego i polskiego. Ten ostatni zniesiono ok. 1830 r. Nowy budynek szkolny oddano do użytku 4 sierpnia 1927 r. Do 1945 r. mieściła się w nim szkoła dla chłopców im. Christopha Hippela, a w czasie wojny szpital wojskowy. Po wyzwoleniu w budynku szkolnym zaczęto organizować pierwszą szkołę w [[Kętrzyn |Kętrzynie]]. Działalność Publicznej Szkoły Powszechnej w Kętrzynie rozpoczęła się latem 1945 r. Zapisy na rok szkolny 1945/1946 ogłoszono 17 sierpnia 1945 r. Zgłosiło się wówczas 105 uczniów. Pierwsi uczniowie pomagali przy pracach porządkowych, gdyż w budynku szkolnym w czasie wojny mieścił się szpital wojskowy. Pierwszym kierownikiem szkoły został [[Marian Petraszko]], który funkcję tę pełnił do 1951 r. Nauczycielką języka polskiego była jego żona, [[Olga Petraszko]]. Nominację na nauczyciela otrzymała 1 czerwca 1945 r. To dzięki jej staraniom placówka stała się pierwszą szkołę podstawową na terenie miasta. W wyniku reformy strukturalnej w 1948 r. placówka została przekształcona w jedenastoletnią szkołę stopnia podstawowego. W roku szkolnym 1957/1958 szkole nadano imię [[lkwim: Feliks Nowowiejski|Feliksa Nowowiejskiego]] i ufundowano sztandar. We wrześniu 1999 r. nastąpiło połączenie (ponowne) szkół podstawowych nr 1 i 2, które obecnie funkcjonują jako sześcioklasowa Szkoła Podstawowa nr 1 im. Feliksa Nowowiejskiego w Kętrzynie.  
<br/>
 
== Cele i zadania ==
 
...
 
 
<br/>
 
<br/>
 +
 
== Kadra pedagogiczna ==
 
== Kadra pedagogiczna ==
...
+
W roku szkolnym 2013/2014 funkcje kierownicze w szkole pełnią:
<br/>
+
[[Janusz Woronowicz]] – dyrektor szkoły
== Osiągnięcia ==
+
Elżbieta Wąsik – wicedyrektor
...
 
<br/>
 
== Absolwenci ==
 
...
 
<br/>
 
== Ciekawostki ==
 
...
 
<br/>
 
== Bibliografia ==
 
<br/>
 
...
 
<br/>
 
  
[[Kategoria: Szkolnictwo]]<br />
+
Wychowawstwo klas objęli następujący nauczyciele:
 
+
* Dorota Gwarda
</pre>
+
* Maria Skwarczyńska
-----
+
* Dorota Szakiel
'''Poniżej przedstawiona jest wizualizacja szablonu'''
+
* Elżbieta Krupienik
-----
+
* Grażyna Jaszczuk
{{Poziomy_Szkolnictwa infobox
+
* Beata Borowska
|Nazwa_instytucji = 
+
* Dorota Wilczak
|Grafika          = 
+
* Dorota Gwarda
|Opis_grafiki    = 
+
* Andrzej Hapoński
|Data_zalozenia  = 
+
* Irena Linkiewicz
|Typ_szkoly      = 
+
* Anna Zygowska
|Poziom_szkoly    =
+
* Barbara Groch <br/>
|Profil          =
 
|Adres            =
 
|Patron          = 
 
}}
 
 
 
''' Publiczna Szkoła Powszechna nr 2 w Olsztynie ''' – 1945<br/>
 
== Historia ==
 
Szkołę Powszechną nr 2 w Olsztynie zaczęto organizować w maju 1945 roku. Pierwsze zajęcia lekcyjne uruchomiono w czerwcu. Naukę rozpoczęło 40 uczniów, głównie sierot wojennych. We wrześniu 1945 roku szkołę przeniesiono do budynku przy ulicy T. Kościuszki 70 w Olsztynie.
 
<br/>
 
 
 
== Cele i zadania ==
 
Szkoła w roku szkolnym 1944/45 realizowała nauczanie dzieci w zakresie pięciu klas szkoły powszechnej.
 
<br/>
 
 
 
== Kadra pedagogiczna ==
 
Kierownikiem szkoły został Franciszek Kręcicki. Wśród grona pierwszych nauczycieli należy wymienić: Zofię Laddy (nauczycielka języka polskiego), Zofię Fuks (nauczycielka nauczania początkowego), Alfredę Golankowicz (nauczycielka nauczania początkowego), Michała Szeremietę (nauczyciel nauczania początkowego), Edwarda Zachariasza (nauczyciel matematyki).
 
<br/>
 
  
 
== Osiągnięcia ==
 
== Osiągnięcia ==
Szkoła Powszechna nr 2 i Szkoła Powszechna nr 1 były pierwszymi szkołami zorganizowanymi w Olsztynie w roku szkolnym 1944/1945.
+
* W roku szkolnym 2006/2007 szkoła została laureatem II edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Szkoła z tradycją”.  
<br/>
+
* Uczniowie od lat odnoszą sukcesy w olimpiadach oraz w konkursach przedmiotowych, sportowych i artystycznych. <br/>
  
 
== Absolwenci ==
 
== Absolwenci ==
W roku szkolnym 1946/47 klasę siódmą pod wychowawstwem Edwarda Zachariasza ukończyło 29 uczniów. Byli to pierwsi absolwenci Publicznej Szkoły Powszechnej nr 2 w Olsztynie.
+
W 1974 r. po raz pierwszy dokonano wpisu do ''Złotej księgi absolwentów''. Znalazły się w niej nazwiska najlepszych uczniów kończących edukację w danym roku szkolnym; wśród nich nazwiska osób, które później powróciły do szkoły jako nauczyciele: Grażyna Cieślak (Jaszczuk), Alina Tylutko (Rudak), Aldona Dzik (Pawłowska), Dorota Matejek (Gwarda), Czesław Puczel.
 +
 
 +
Dnia 2 września 1996 r. ogłoszono konkurs na Absolwenta i Ucznia Roku. W roku szkolnym 1996/1997 tytuł ten zdobyła Dominika Puzio.
 
<br/>
 
<br/>
  
 
== Ciekawostki ==
 
== Ciekawostki ==
Początkowo w szkole nauczycielki Zofia Laddy i Zofia Fuks prowadziły nauczanie w dwóch klasach. Do jednej klasy uczęszczały dzieci mówiące w języku niemieckim, zaś do drugiej przynajmniej komunikujące się w języku polskim.
+
Wydawane przez uczniów gazetki szkolne „Nowinki Jedynki Junior” i „Nowinki Jedynki” zajęły 16 kwietnia 2013 r. III miejsce w X Wojewódzkim Konkursie Gazetek Szkolnych dla Szkół Podstawowych.
 
<br/>
 
<br/>
  
 
== Bibliografia ==
 
== Bibliografia ==
# Filipkowski Tadeusz, ''Oświata na Warmii i Mazurach w latach 1945-1960'', Warszawa 1978, s. 105.
+
Filipkowski Tadeusz, ''Oświata na Warmii i Mazurach w latach 1945–1960'', Warszawa 1978.<br/>
# Radziszewska Maria Jolanta, ''Nauczyciele szkół powszechnych i podstawowych na Warmii i Mazurach (1945-1956)'', Kraków 2011, s. 145-146.
+
Łuczak Stefan, ''Rozstrzygnięcie konkursu gazetek szkolnych'',[http://olsztyn.wm.pl/151043,Rozstrzygniecie-konkursu-gazetek-szkolnych.html#axzz2QhQ2YXZH olsztyn.wm.pl] [06.02.2014]<br/>
# Radziszewska Maria, ''Życie codzienne nauczycieli szkół powszechnych w Okręgu Mazurskim w świetle wspomnień i pamiętników (część II)'', Biuletyn Historii-Wychowania, Poznań 2012, 28, s. 138.
+
''Oni tworzyli naszą szkołę'', [http://www.spketrzyn.republika.pl/historia.htm spketrzyn.republika.pl] [22.11.2013]<br/>
# http://www.jedynka.webity.pl/ [22.11.2013]
+
Radziszewska Maria, ''Życie codzienne nauczycieli szkół powszechnych w Okręgu Mazurskim w świetle wspomnień i pamiętników (część I)'', „Biuletyn Historii Wychowania” 2011, nr 27.<br/>
<br/>
+
[http://www.jedynka.webity.pl/ Szkoła Podstawowa nr 1 im. Feliksa Nowowiejskiego w Kętrzynie] [26.11.2013]
  
[[Kategoria: Szkolnictwo]]<br />
+
[[Kategoria: Powiat kętrzyński]]
 +
[[Kategoria: Kętrzyn]]
 +
[[Kategoria: Szkoły podstawowe]]
 +
[[Kategoria: 1945-1989]]
 +
[[Kategoria: 1990-]]

Aktualna wersja na dzień 12:45, 11 mar 2015

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Feliksa Nowowiejskiego w Kętrzynie

Budynek szkoły. Źródło: www.szkolnictwo.pl
Budynek szkoły. Źródło: www.szkolnictwo.pl
Data założenia: czerwiec 1945 r.
Poziom szkoły: podstawowy
Adres: ul. Kopernika 12, 11-400 Kętrzyn


Szkoła Podstawowa nr 1 im. Feliksa Nowowiejskiego w Kętrzynie – szkoła podstawowa w Kętrzynie w powiecie kętrzyńskim w województwie warmińsko-mazurskim. Obecnie funkcję dyrektora szkoły pełni Janusz Woronowicz.

Historia

Początki szkolnictwa w Kętrzynie sięgają 1546 r. Wtedy to książę Albrecht założył szkołę parafialną i ulokował ją w budynku kościoła św. Jana. Językiem wykładowym była łacina. Obowiązkowo uczono też języka niemieckiego i polskiego. Ten ostatni zniesiono ok. 1830 r. Nowy budynek szkolny oddano do użytku 4 sierpnia 1927 r. Do 1945 r. mieściła się w nim szkoła dla chłopców im. Christopha Hippela, a w czasie wojny szpital wojskowy. Po wyzwoleniu w budynku szkolnym zaczęto organizować pierwszą szkołę w Kętrzynie. Działalność Publicznej Szkoły Powszechnej w Kętrzynie rozpoczęła się latem 1945 r. Zapisy na rok szkolny 1945/1946 ogłoszono 17 sierpnia 1945 r. Zgłosiło się wówczas 105 uczniów. Pierwsi uczniowie pomagali przy pracach porządkowych, gdyż w budynku szkolnym w czasie wojny mieścił się szpital wojskowy. Pierwszym kierownikiem szkoły został Marian Petraszko, który funkcję tę pełnił do 1951 r. Nauczycielką języka polskiego była jego żona, Olga Petraszko. Nominację na nauczyciela otrzymała 1 czerwca 1945 r. To dzięki jej staraniom placówka stała się pierwszą szkołę podstawową na terenie miasta. W wyniku reformy strukturalnej w 1948 r. placówka została przekształcona w jedenastoletnią szkołę stopnia podstawowego. W roku szkolnym 1957/1958 szkole nadano imię Feliksa Nowowiejskiego i ufundowano sztandar. We wrześniu 1999 r. nastąpiło połączenie (ponowne) szkół podstawowych nr 1 i 2, które obecnie funkcjonują jako sześcioklasowa Szkoła Podstawowa nr 1 im. Feliksa Nowowiejskiego w Kętrzynie.

Kadra pedagogiczna

W roku szkolnym 2013/2014 funkcje kierownicze w szkole pełnią: Janusz Woronowicz – dyrektor szkoły Elżbieta Wąsik – wicedyrektor

Wychowawstwo klas objęli następujący nauczyciele:

  • Dorota Gwarda
  • Maria Skwarczyńska
  • Dorota Szakiel
  • Elżbieta Krupienik
  • Grażyna Jaszczuk
  • Beata Borowska
  • Dorota Wilczak
  • Dorota Gwarda
  • Andrzej Hapoński
  • Irena Linkiewicz
  • Anna Zygowska
  • Barbara Groch

Osiągnięcia

  • W roku szkolnym 2006/2007 szkoła została laureatem II edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Szkoła z tradycją”.
  • Uczniowie od lat odnoszą sukcesy w olimpiadach oraz w konkursach przedmiotowych, sportowych i artystycznych.

Absolwenci

W 1974 r. po raz pierwszy dokonano wpisu do Złotej księgi absolwentów. Znalazły się w niej nazwiska najlepszych uczniów kończących edukację w danym roku szkolnym; wśród nich nazwiska osób, które później powróciły do szkoły jako nauczyciele: Grażyna Cieślak (Jaszczuk), Alina Tylutko (Rudak), Aldona Dzik (Pawłowska), Dorota Matejek (Gwarda), Czesław Puczel.

Dnia 2 września 1996 r. ogłoszono konkurs na Absolwenta i Ucznia Roku. W roku szkolnym 1996/1997 tytuł ten zdobyła Dominika Puzio.

Ciekawostki

Wydawane przez uczniów gazetki szkolne „Nowinki Jedynki Junior” i „Nowinki Jedynki” zajęły 16 kwietnia 2013 r. III miejsce w X Wojewódzkim Konkursie Gazetek Szkolnych dla Szkół Podstawowych.

Bibliografia

Filipkowski Tadeusz, Oświata na Warmii i Mazurach w latach 1945–1960, Warszawa 1978.
Łuczak Stefan, Rozstrzygnięcie konkursu gazetek szkolnych,olsztyn.wm.pl [06.02.2014]
Oni tworzyli naszą szkołę, spketrzyn.republika.pl [22.11.2013]
Radziszewska Maria, Życie codzienne nauczycieli szkół powszechnych w Okręgu Mazurskim w świetle wspomnień i pamiętników (część I), „Biuletyn Historii Wychowania” 2011, nr 27.
Szkoła Podstawowa nr 1 im. Feliksa Nowowiejskiego w Kętrzynie [26.11.2013]