Szkoła Podstawowa w Rusi: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja zweryfikowana]
(Bibliografia)
 
(Nie pokazano 10 wersji utworzonych przez 4 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
 +
 
{{Szkolnictwo infobox  
 
{{Szkolnictwo infobox  
|Nazwa_instytucji =  Szkoła Podstawowa w Rusi
+
|Nazwa_instytucji =  '''Szkoła Podstawowa w Rusi'''
|Grafika          =  Koala.jpg (nazwa zdjęcia)... opcja
+
|Grafika          =  izba.jpg
|Opis_grafiki    =  ...Wymagane...
+
|Opis_grafiki    =  Izba Regionalna. Źródło: [http://sprus.edupage.org/text8/? www.sprus.edupage.org] [06.12.2013]
|Data_założenia  =  1838 r
+
|Data_założenia  =  rok szkolny 1945/1946
|Poziom_szkoły    podstawowy
+
|Podtyp_szkoły      =   
|Podtyp_szkoły   = szkoła podstawowa
+
|Poziom_szkoły   = podstawowy
|Profil          =
+
|Profil          =  
|Adres            = Ruś 4,10-687 Olsztyn
+
|Adres            = Ruś 4, 10-687 Olsztyn  
 
}}
 
}}
 
+
'''Szkoła Podstawowa w Rusi''' – szkoła podstawowa w [[Ruś |Rusi]] w [[powiat olsztyński |powiecie olsztyńskim]] w [[województwo warmińsko-mazurskie |województwie warmińsko-mazurskim]]. Obecnie funkcję dyrektora szkoły pełni [[Marek Kotliński]]. <br/><br/>
''' Szkoła Podstawowa w Rusi ''' – Placówka oświatowa w [[województwo warmińsko-mazurskie|województwie warmińsko-mazurskim]]. Obecnie funkcję dyrektora pełni [[Marek Kotliński]].
 
<br/>
 
 
 
 
== Historia ==
 
== Historia ==
 
+
Publiczna Szkoła Powszechna w Rusi swą działalność rozpoczęła w roku szkolnym 1945/1946. Budynek szkolny był zniszczony, brakowało niemal wszystkich szyb. Ponadto pracę utrudniał brak drzwi, zawiasów, zamków. W pierwszym roku funkcjonowania placówki do szkoły zapisanych było 116 uczniów (w klasach I–III), lecz na zajęcia lekcyjne uczęszczało zaledwie 45% ogółu zapisanych. Początkowo w szkole uczyła jedynie [[Marta Hansowa]]. W roku szkolnym 1946/1947 posadę kierownika objęła [[Augustyna Wiewióra]]. W pierwszych latach działalności szkoła zajmowała się przede wszystkim nauczaniem dzieci, najpierw w klasach I–III, a od 1947 r. również w klasach IV–VI. W 1947 r. szkoła w [[Ruś |Rusi]] uzyskała pomoc od [[Towarzystwo Przyjaciół Mazurów i Warmiaków|Towarzystwa Przyjaciół Mazurów i Warmiaków]]  w Krakowie w postaci podręczników.
Historia szkoły w Rusi rozpoczyna się w 1838r . Pierwszy budynek szkolny zbudowano z bali drewnianych i pokryto słomą. Mieściła się w nim jedna izba lekcyjna, komora i mieszkanie nauczyciela. Wraz z rozwojem wsi i okolicznych osad zmieniały się potrzeby lokalowe szkoły. W końcu XIX wieku budynek drewniany zastąpiono murowanym, który następnie wielokrotnie rozbudowywano i przebudowywano. Ze względu na bardzo zły stan techniczny rozebrano go w 1999r , a w jego miejsce w 2004r. zbudowano salę gimnastyczną.
+
W 1948 r. w wyniku reformy strukturalnej placówka została przekształcona w szkołę stopnia podstawowego. W 1999 r. na skutek kolejnej reformy oświaty stała się sześcioklasową.
 
 
Po okresie zawieruchy wojennej szkoła swą działalność rozpoczęła w roku szkolnym 1945/1946. Budynek szkolny był w opłakanym stanie. Brakowało prawie wszystkich szyb. Brak drzwi, zawiasów , zamków bardzo utrudniał pracę. Zapisanych zostało 116 uczniów w klasach I-III. Na zajęcia uczęszczało 45% ogółu zapisanych. Uczyła jedna nauczycielka p. Marta Hansowa.
 
 
 
Nowy rok szkolny 1946/47 rozpoczęło troje nauczycieli, a posadę kierownika szkoły objęła p. Augustyna Wiewióra . Napływ dzieci z każdym dniem się zwiększał i na dzień 1.01.1947r. szkoła liczyła już 149 uczniów .
 
 
 
Po I półroczu z najzdolniejszych dzieci utworzono klasy IV , V , VI . W tym też roku szkoła uzyskała pomoc podręcznikową od Towarzystwa Przyjaciół Warmiaków i Mazurów w Krakowie .W maju 1948r. w szkole uczyło się 161 uczniów, w październiku 1948r zapisanych było 183 dzieci. 1 września 1949roku liczba uczniów spadła do 152, w roku następnym do145.
 
 
 
W II połowie lat 50-tych liczba dzieci w szkole gwałtownie spada, gdyż rozpoczynają się masowe wyjazdy ludności do Niemiec , a w roku szkolnym 1957/58 aż 75% mieszkańców złożyło wnioski na wyjazd . W roku szkolnym 1958/59 szkoła liczy 42 uczniów . W tym też Roku Dekretem Rady Państwa przedłużono obowiązek szkolny do 16 lat . Mimo siedmiu klas w szkole brakuje uczniów. Pracują 2-wie nauczycielki . Nauka odbywa się w klasach łączonych .
 
 
 
W latach 60-tych szkoła doczekała się pierwszych remontów i wymiany sprzętów . Powoli rośnie liczba uczniów i w roku szk. 1962/1963 do szkoły uczęszcza już 96 –ciu uczniów . Zatrudniono 4-ro nauczycieli, a kierownictwo obejmuje p. J. Chrzanowski . Na stanowisku kierownika, a potem dyrektora, pozostał do roku 1985. W roku szkolnym 1965/66 przeprowadzono reformę szkolnictwa. Szkoły 7-mio klasowe przekształcono 8-mio klasowe. Dzięki temu liczba uczniów w szkole wzrosła do 134. Zatrudniono 6-ciu nauczycieli . W 1968 roku obok szkoły powstało boisko, posesję ogrodzono, a budynek częściowo skanalizowano. Pod koniec lat 70-tych zainstalowano centralne ogrzewanie.
 
 
 
W roku 1978 obniżono stopień organizacyjny szkoły do klas I-VI i wprowadzono odział przedszkolny. Decyzją władz oświatowych od nowego roku szkolnego 1980/81 Szkoła Podstawowa w Rusi przestaje istnieć jako samodzielna placówka i stać się ma punktem filialnym SP w Bartągu .
 
 
 
Nieoczekiwanie już w następnym roku losy szkoły potoczyły się zupełnie inaczej niż zaplanowano. 6-cio klasowa Szkoła Podstawowa w Rusi jako jedyna w województwie zostaje samodzielną placówką . Na emeryturę odchodzi dyrektor J. Chrzanowski , jego obowiązki od roku szkolnego 1985 obejmuje nowy dyrektor mgr Marek Kotliński , który pełni tę funkcje do chwili obecnej.
 
 
 
Szkoła Podstawowa w Rusi mieści się w nowym budynku dydaktycznym,
 
 
 
uroczyście otwartym 22.09.1998r. w obecności arcybiskupa Edmunda Piszcza, wojewody Zbigniewa Babalskiego, kuratora oświaty Ryszarda Krępuły, parlamentarzystów, władz gminy Stawiguda, burmistrzów i wójtów sąsiednich gmin, zaprzyjaźnionych z nami przedstawicieli powiatu Osnabruck i gminy Wallenhorst z Niemiec oraz licznie przybyłych gości.
 
 
 
W grudniu 2004r. dokonano uroczystego otwarcia nowej sali sportowej.
 
 
 
 
<br/>
 
<br/>
  
== Działalność ==
+
Zgodnie ze statutem szkoły w wychowaniu młodzieży akcent kładziony jest na wartości uniwersalne, na kształtowanie prawidłowych postaw etycznych i moralnych, a także umiejętności rozróżniania tego, co dobre a co złe, na umiejętności dokonywania właściwych wyborów. Nauczyciele starają się zaszczepić uczniom poczucie dumy z tego, że są Polakami. Szkoła odwołuje się w swojej pracy do historii, tradycji i kultury regionu.
 
 
Od 1999r. należymy do ogólnopolskiej sieci szkół promujących zdrowie.
 
 
 
W naszej pracy kładziemy nacisk na ochronę środowiska, i promocję zdrowia. 22 kwietnia to co roku ważny dzień w naszej szkole, poświęcony problemom ochrony środowiska i zasobów naturalnych. Od wielu lat organizujemy gminne imprezy poświęcone ochronie środowiska i promocji zachowań proekologicznych.
 
 
 
W roku szkolnym 2003/2004, jako jedna z 3 szkół naszego województwa zostaliśmy zakwalifikowani do prac nad ogólnopolskim projektem nauczania kultury bezpieczeństwa w ramach wieloletniego programu „ Dostosowywanie warunków pracy w Polsce do standardów Unii Europejskiej” realizowanym we współpracy z Centralnym Instytutem Ochrony Pracy w Warszawie. Od roku szkolnego 2005/2006 bierzemy udział w projekcie pn. „ Wspomaganie szkół i placówek przez poradnie psychologiczno-pedagogiczne w wychowaniu i profilaktyce” realizowanym przez Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty i Departament Wychowania i Profilaktyki Społecznej Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu
 
 
 
18 września 2009 roku dyrektor naszej szkoły Pan Marek Kotliński podpisał w Wallenhorst(NIEMCY) umowę o partnerskiej współpracy w ramach europejskiego programu COMENIUS z trzema szkołami podstawowymi.Katharinaschule w Wallenhorst (Niemcy), Istituto Comprensivo "Tommaso d' Aqvino" i Direzione Didattica Statale w Priverno (Włochy).
 
 
 
od 02.01.2012r.  do 28.06.2013r.Szkoła Podstawowa w Rusi realizuje projekt „Indywidualizacja jako podstawa pracy w klasach I – III”.W ramach projektu w szkole zorganizowane zostały dodatkowe zajęcia z terapii pedagogicznej, logopedii a także gimnastyki korekcyjnej.
 
 
 
Uczniowie mogą uczestniczyć w zajęciach rozwijających uzdolnienia tj. szachy oraz taniec.
 
 
 
 
 
 
 
Tradycyjnie uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniach z nauką organizowanych
 
przez uniwersytet Warmińsko - Mazurski
 
 
 
Uczniowie mogą rozwijać swoje zainteresowania i pogłębiać wiedzę pracując w kołach zainteresowań: językowych, ekologiczno-przyrodniczym, matematycznym, informatycznym, teatralnym, plastycznym oraz uczestnicząc w zajęciach w ramach SKS. Dla dzieci z trudnościami szkolnymi prowadzimy zajęcia, wyrównawcze, gimnastykę korekcyjną. Logopeda koryguje wady wymowy uczniów.
 
rajdy
 
 
 
    turystyczne„ Zdobywamy Siedmiomilowe Buty” i „Matka Natura woła swoje dzieci”.
 
 
<br/>
 
<br/>
 
== Cele i zadania ==
 
Szkoła realizuje cele i zadania określone w ustawie o systemie oświaty, wydanych na jej podstawie aktach wykonawczych oraz programie wychowawczym i programie profilaktyki szkolnej.
 
 
W szczególności zapewnia harmonijną realizację zadań w zakresie nauczania, kształcenia umiejętności i wychowania.
 
 
1. W zakresie nauczania zapewnia uczniom:
 
 
a)naukę poprawnego i swobodnego wypowiadania się, pisania i czytania ze zrozumieniem,
 
 
b)zdobywania rzetelnej wiedzy na poziomie umożliwiającym kontynuację nauki w gimnazjum,
 
 
c)rozwijanie zdolności myślenia analitycznego i syntetycznego,
 
 
d)poznawanie zasad rozwoju osobowego i życia społecznego,
 
 
e)poznawanie dziedzictwa kultury narodowej,
 
 
f)rozwijanie zdolności dostrzegania różnego rodzaju związków i zależności,
 
 
g)traktowanie wiadomości przedmiotowych w sposób integralny, prowadzący do lepszego rozumienia świata, ludzi i siebie.
 
 
2.  W zakresie kształcenia umiejętności stwarzanie uczniom warunków do:
 
 
a)planowania, organizowania i oceniania własnej pracy
 
 
b)skutecznego porozumiewania się w różnych sytuacjach
 
 
c)prezentowania własnego poglądów i oceniania różnych sytuacji z własnego punktu widzenia
 
 
d)poprawnego posługiwania się językiem ojczystym
 
 
e)współdziałania w zespole, pracy w grupie
 
 
f)rozwiązywania problemów w twórczy sposób
 
 
g)poszukiwania, porządkowania, oceny i wykorzystywania informacji z różnych źródeł
 
 
h)wykorzystywania zdobytej wiedzy w praktyce
 
 
i)rozwijania osobistych zainteresowań.
 
 
3. W pracy wychowawczej, wspierając w tym zakresie obowiązki rodziców, zmierza się do tego, aby uczniowie :
 
 
a)mieli możliwość wszechstronnego rozwoju osobowego w wymiarze intelektualnym, psychicznym, społecznym, zdrowotnym, estetycznym, moralnym i duchowym
 
 
b)rozwijali w sobie dociekliwość poznawczą ukierunkowaną na poszukiwanie prawdy, dobra i piękna w świecie
 
 
c)mieli świadomość życiowej użyteczności, zdobywanej w szkole wiedzy i nabywanych umiejętności
 
 
d)umieli pogodzić dążenie do osiągnięcia dobra własnego z dobrem innych
 
 
e)korzystając z własnych praw i wolności nie naruszali praw i wolności innych
 
 
f)uczyli się szacunku dla dobra wspólnego
 
 
g)uczyli się współżycia w rodzinie, społeczności lokalnej, państwie
 
 
h)przyjmowali dziedzictwo kulturowe i kształtowali postawy patriotyczne
 
 
i)potrafili dokonywać właściwych wyborów , mieli ukształtowaną hierarchię wartości. (Statut Szkoły Podstawowej w Rusi).
 
<br/>
 
 
 
== Kadra pedagogiczna ==
 
== Kadra pedagogiczna ==
Grono pedagogiczne w roku szkolnym 2014/2015:
+
Grono nauczycielskie w roku szkolnym 2013/14:
Urszula Bełza, Wioletta Chomentowska, Radosław Dąbrowski, Agnieszka  Dziemianowicz, Marcin Dzieńkowski, Alicja Glińska, Elżbieta Grodek, Lidia Horbaczewska, Katarzyna Kalisiak, Marek  Kotliński, Beata Krymska, Honorata Kunda, Anna Kuryłowicz, Agata Mikolajek, Alicja Piekutowska-Nowak, Barbara Rogulska, Teresa Rojek, Grażyna Sęk, Danuta Staruch, Ewa Stasal, Iwona Zalewska, Aleksandra Zapadka.
+
* [[Marek Kotliński]] – dyrektor szkoły
<br/>
+
* Urszula Bełza – biblioteka logopeda
 
+
* Wioletta Chomentowska – nauczanie zintegrowane
 +
* Radosław Dąbrowski – informatyka, muzyka, technika
 +
* Agnieszka  Dziemianowicz – pedagog
 +
* Alicja Glińska – przyroda matematyka
 +
* Elżbieta Grodek – nauczanie zintegrowane
 +
* Katarzyna Kalisiak – nauczanie zintegrowane
 +
* Marek  Kotliński – historia
 +
* Beata Krymska – język polski, plastyka
 +
* Honorata Kunda – język polski 
 +
* Anna Kuryłowicz – język angielski
 +
* Agata Mikolajek – nauczanie zintegrowane
 +
* Barbara Rogulska – religia
 +
* Teresa Rojek – nauczanie zintegrowane
 +
* Grażyna Sęk – matematyka
 +
* Danuta Staruch – język angielski
 +
* Ewa Stasal – język niemiecki 
 +
* Iwona Zalewska – wychowanie fizyczne
 +
* Aleksandra Zapadka – historia
 
== Osiągnięcia ==
 
== Osiągnięcia ==
Jesteśmy szkołą wyróżnioną przez Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty zaszczytnym tytułem Szkoły Promującej Zdrowie oraz certyfikatem I i II stopnia Szkoły Przyjaznej Środowisku.
+
Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty wyróżnił szkołę: 
 
+
tytułem Szkoły Promującej Zdrowie
Osiągamy wysokie wyniki nauczania potwierdzone badaniami zewnętrznymi
+
* certyfikatem I i II stopnia Szkoły Przyjaznej Środowisku
 +
Od 2009 r. w ramach europejskiego programu Comenius szkoła współpracuje z trzema szkołami podstawowymi: Katharinaschule w Wallenhorst (Niemcy), Istituto Comprensivo "Tommaso di Aqvino" (Włochy), Direzione Didattica Statale w Priverno (Włochy).  
 +
== Absolwenci ==
 +
Szkoła gromadzi informacje o losach swoich absolwentów.
 
<br/>
 
<br/>
 +
== Ciekawostki ==
  
== Ciekawostki ==
+
W obecnym budynku szkolnym utworzona została izba tradycji. Wśród eksponatów znajduje się motowidło do nawijania nici, narzędzia gospodarstwa domowego, wyroby sztuki ludowej i rzemiosła. W izbie umieszczono też tablice z opisami tradycyjnego wyposażenia izb na [[Warmia|Warmii]], tkanin, warmińskich świąt. Jeden z eksponatów stanowi tablica upamiętniająca mieszkańców Rusi poległych podczas I wojny światowej.  
Urządziliśmy Izbę Regionalną , w której gromadzimy zbierane przez naszych poprzedników i przez nas pamiątki z przeszłości.
 
 
<br/>
 
<br/>
 
 
== Bibliografia ==
 
== Bibliografia ==
<br/>
+
Bełza Urszula, ''Z Szemlem po Warmii'', [http://www.domwarminski.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=210:almanach-tworczosci&catid=29&Itemid=235 domwarminski.pl] [22.11.2013]<br/>
[http://sprus.edupage.org SPruś][27.11.2014]<br/>
+
Radziszewska Maria Jolanta, ''Nauczyciele szkół powszechnych i podstawowych na Warmii i Mazurach (1945–1956)'', Kraków 2011.<br/>
[http://www.szkolnictwo.pl Szkolnictwo][27.11.2014]
+
[http://sprus.edupage.org/about/ Szkoła Podstawowa w Rusi] [19.11.2013]
<br/>
 
  
[[Kategoria: Szkolnictwo]][[Kategoria: Szkoła podstawowa]]<br />
+
[[Kategoria: Powiat olsztyński]]  
 +
[[Kategoria: Stawiguda (gmina wiejska)]]
 +
[[Kategoria: Szkoły podstawowe]]
 +
[[Kategoria: 1945-1989]]
 +
[[Kategoria: 1990-]]

Aktualna wersja na dzień 12:04, 11 mar 2015

Szkoła Podstawowa w Rusi

Izba Regionalna. Źródło: www.sprus.edupage.org [06.12.2013]
Izba Regionalna. Źródło: www.sprus.edupage.org [06.12.2013]
Data założenia: rok szkolny 1945/1946
Poziom szkoły: podstawowy
Adres: Ruś 4, 10-687 Olsztyn

Szkoła Podstawowa w Rusi – szkoła podstawowa w Rusi w powiecie olsztyńskim w województwie warmińsko-mazurskim. Obecnie funkcję dyrektora szkoły pełni Marek Kotliński.

Historia

Publiczna Szkoła Powszechna w Rusi swą działalność rozpoczęła w roku szkolnym 1945/1946. Budynek szkolny był zniszczony, brakowało niemal wszystkich szyb. Ponadto pracę utrudniał brak drzwi, zawiasów, zamków. W pierwszym roku funkcjonowania placówki do szkoły zapisanych było 116 uczniów (w klasach I–III), lecz na zajęcia lekcyjne uczęszczało zaledwie 45% ogółu zapisanych. Początkowo w szkole uczyła jedynie Marta Hansowa. W roku szkolnym 1946/1947 posadę kierownika objęła Augustyna Wiewióra. W pierwszych latach działalności szkoła zajmowała się przede wszystkim nauczaniem dzieci, najpierw w klasach I–III, a od 1947 r. również w klasach IV–VI. W 1947 r. szkoła w Rusi uzyskała pomoc od Towarzystwa Przyjaciół Mazurów i Warmiaków w Krakowie w postaci podręczników. W 1948 r. w wyniku reformy strukturalnej placówka została przekształcona w szkołę stopnia podstawowego. W 1999 r. na skutek kolejnej reformy oświaty stała się sześcioklasową.

Zgodnie ze statutem szkoły w wychowaniu młodzieży akcent kładziony jest na wartości uniwersalne, na kształtowanie prawidłowych postaw etycznych i moralnych, a także umiejętności rozróżniania tego, co dobre a co złe, na umiejętności dokonywania właściwych wyborów. Nauczyciele starają się zaszczepić uczniom poczucie dumy z tego, że są Polakami. Szkoła odwołuje się w swojej pracy do historii, tradycji i kultury regionu.

Kadra pedagogiczna

Grono nauczycielskie w roku szkolnym 2013/14:

  • Marek Kotliński – dyrektor szkoły
  • Urszula Bełza – biblioteka logopeda
  • Wioletta Chomentowska – nauczanie zintegrowane
  • Radosław Dąbrowski – informatyka, muzyka, technika
  • Agnieszka Dziemianowicz – pedagog
  • Alicja Glińska – przyroda matematyka
  • Elżbieta Grodek – nauczanie zintegrowane
  • Katarzyna Kalisiak – nauczanie zintegrowane
  • Marek Kotliński – historia
  • Beata Krymska – język polski, plastyka
  • Honorata Kunda – język polski
  • Anna Kuryłowicz – język angielski
  • Agata Mikolajek – nauczanie zintegrowane
  • Barbara Rogulska – religia
  • Teresa Rojek – nauczanie zintegrowane
  • Grażyna Sęk – matematyka
  • Danuta Staruch – język angielski
  • Ewa Stasal – język niemiecki
  • Iwona Zalewska – wychowanie fizyczne
  • Aleksandra Zapadka – historia

Osiągnięcia

Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty wyróżnił szkołę:

  • tytułem Szkoły Promującej Zdrowie
  • certyfikatem I i II stopnia Szkoły Przyjaznej Środowisku

Od 2009 r. w ramach europejskiego programu Comenius szkoła współpracuje z trzema szkołami podstawowymi: Katharinaschule w Wallenhorst (Niemcy), Istituto Comprensivo "Tommaso di Aqvino" (Włochy), Direzione Didattica Statale w Priverno (Włochy).

Absolwenci

Szkoła gromadzi informacje o losach swoich absolwentów.

Ciekawostki

W obecnym budynku szkolnym utworzona została izba tradycji. Wśród eksponatów znajduje się motowidło do nawijania nici, narzędzia gospodarstwa domowego, wyroby sztuki ludowej i rzemiosła. W izbie umieszczono też tablice z opisami tradycyjnego wyposażenia izb na Warmii, tkanin, warmińskich świąt. Jeden z eksponatów stanowi tablica upamiętniająca mieszkańców Rusi poległych podczas I wojny światowej.

Bibliografia

Bełza Urszula, Z Szemlem po Warmii, domwarminski.pl [22.11.2013]
Radziszewska Maria Jolanta, Nauczyciele szkół powszechnych i podstawowych na Warmii i Mazurach (1945–1956), Kraków 2011.
Szkoła Podstawowa w Rusi [19.11.2013]