Technikum nr 5 przy Zespole Szkół nr 5 im. Karola Brzostowskiego w Ełku: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja zweryfikowana]
 
(Nie pokazano 13 wersji utworzonych przez 2 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
 
{{Szkolnictwo infobox
 
{{Szkolnictwo infobox
 
|Nazwa_instytucji =  ''' Technikum nr 5 przy Zespole Szkół nr 5 im. Karola Brzostowskiego w Ełku'''
 
|Nazwa_instytucji =  ''' Technikum nr 5 przy Zespole Szkół nr 5 im. Karola Brzostowskiego w Ełku'''
|Grafika          =  Koala.jpg
+
|Grafika          =  tech5ełk.jpg
|Opis_grafiki    =  ...Wymagane...
+
|Opis_grafiki    =  Budynek szkoły, źródło: [http://www.szkolnictwo.pl/index.php?id=PB6532 www.szkolnictwo.pl] [27.10.2014]
|Data_założenia  =  ...Wymagane...
+
|Data_założenia  =  1947 rok
 
|Poziom_szkoły    =  ponadgimnazjalny
 
|Poziom_szkoły    =  ponadgimnazjalny
 
|Podtyp_szkoły    =  technikum
 
|Podtyp_szkoły    =  technikum
 
|Profil          =  
 
|Profil          =  
|Adres            =  ul. Gen. Wł. Sikorskiego 5; 19-300 Ełk;
+
|Adres            =  19-300 Ełk <br> ul. gen. Wł. Sikorskiego 5
|Patron          =  ...opcjonalny...
 
 
}}
 
}}
 
+
'''  Technikum nr 5 przy Zespole Szkół nr 5 im. Karola Brzostowskiego w Ełku''' – szkoła średnia zawodowa o profilu technicznym z siedzibą w [[Ełk|Ełku]], w [[województwo warmińsko-mazurskie|województwie warmińsko-mazurskim]] Obecnie funkcję dyrektora placówki pełni mgr [[Kazimierz Czepułkowski ]].<br/><br/>
'''  Technikum nr 5 przy Zespole Szkół nr 5 im. Karola Brzostowskiego w Ełku''' – ...<br/>
 
 
== Historia ==
 
== Historia ==
... W roku szkolnym 2007/2008 minęło 60 lat od utworzenia Państwowego Gimnazjum Handlowego w Ełku. Tak brzmiała pierwsza nazwa szkoły, która obecnie nosi nazwę Zespół Szkół nr 5 im. Karola Brzostowskiego. Dla wielu ełczan i nie tylko, to po prostu "Ekonomiak".
+
Historia Technikum nr 5 w Ełku sięga 12 października 1947 roku, wtedy to powołano Państwowe Gimnazjum Handlowe. W wyniku dalszych zmian organizacyjnych szkoła zmieniała nazwy. 1 września 1949 roku szkoła stała się Liceum Administracyjno-Handlowym I i II-go stopnia, a dwa lata później Technikum Handlowym Ministerstwa Handlu Wewnętrznego. Następnie uruchomiono 5-letnie Technikum Ekonomiczne, a w 1961 roku Wydział Zaoczny Technikum Ekonomicznego dla Pracujących.
 
 
Państwowe Gimnazjum Handlowe zostało zorganizowane w sierpniu 1947 r. z inicjatywy władz miejscowych, a zapisy rozpoczęto 15 września 1947r. W początkowej fazie tworzenia placówki do nauki zgłosiło się 40 dziewcząt i 1 chłopiec. Później kandydatów przybywało i w rezultacie utworzono dwie klasy liczące po 36 uczniów.
 
 
 
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego odbyło się 12 października 1947 r. w sali Teatru Miejskiego. Należało rozpocząć naukę ale szkoła nie miała własnego lokalu. Naukę rozpoczęto w wypożyczonym na okres przejściowy niewielkim pomieszczeniu Publicznej Szkoły Powszechnej nr 1, przy ulicy Szkolnej (obecnie teren byłej jednostki wojskowej). Lekcje rozpoczynały się od godziny 14.00. Jednocześnie dyrekcja szkoły podjęła starania o przydział budynku na dalsze funkcjonowanie szkoły. Po wielkich trudnościach Zarząd Nieruchomości ziemskich w Ełku przydzielił dwupiętrowy budynek przy ulicy Kościuszki 9. W dniu 1 lutego 1948 r. odbyło się uroczyste poświęcenie szkoły i przeniesienie do własnego budynku.
 
 
 
Fot. Pierwszą siedzibą szkoły był budynek, w którym obecnie mieści się Wyższe Seminarium Duchowne
 
 
 
W dniu 1 września 1949 r. szkoła zmieniła nazwę na Liceum Administracyjno Handlowe I i II-go stopnia, a z dniem 1 września 1951 r. nastąpiła kolejna zmiana nazwy na Technikum Handlowe Ministerstwa Handlu Wewnętrznego.
 
 
 
Od chwili powstania szkoła napotykała na określone trudności w funkcjonowaniu. W latach 1954-1955 wspomniane Ministerstwo Handlu Wewnętrznego, które szkołę prowadziło nosiło się z zamiarem jej likwidacji.
 
 
 
W rezultacie negocjacji między resortami gospodarczymi i handlowymi w dniu 1 września 1956 r. placówkę przejęła Centrala Rolnicza Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" Zarząd Szkolenia Zawodowego w Warszawie. To umożliwiło jej dalszy rozwój i zapewniło właściwe środki finansowe na gruntowną renowację budynku szkoły i przyległego do niego internatu.
 
 
 
Szkoła została wyposażona w sposób zadawalający w sprzęt i niezbędne pomoce dydaktyczne.
 
 
 
Nowy administrator obiektu tj. Centrala Rolnicza Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" uruchomił 5-letnie Technikum Ekonomiczne, które kształciło kwalifikowanych pracowników obrotu towarowego, planistów finansowych i księgowych oraz dwuletnią Zasadniczą Szkołę Handlową w zawodzie sprzedawca.
 
 
 
W dniu 1 września 1959 r. powstała 3-letnia Zasadnicza Szkoła Handlowa dla pracujących w pionie spółdzielczości CRS "Samopomoc Chłopska", a w 1961 r. został otwarty Wydział Zaoczny Technikum Ekonomicznego dla Pracujących.
 
 
 
W dniu 1 września 1962 r. nazwa szkoły została zmieniona na Zespół Szkół Zawodowych Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc chłopska" w Ełku. W jego skład wchodziły:
 
 
 
    Technikum Ekonomiczne CRS "SCh"
 
 
 
    Zasadniczą Szkołę Handlową CRS "SCh"
 
 
 
    Wydział Zaoczny Technikum Ekonomicznego CRS "SCh"
 
 
 
    Wydział Zaoczny Zasadniczej Szkoły Handlowej CRS "SCh"
 
 
 
Urządzenie i wyposażenie szkoły ulegało znacznej poprawie. W budynku szkoły i internatu przeprowadzono ponownie remonty i dalsze udoskonalenia w przystosowaniu do nowych wymagań dydaktycznych i wychowawczych. Zagospodarowano dziedziniec przed szkołą, a teren posesji został ogrodzony.
 
 
 
Na początku lat 60-tych urządzono ośrodek campingowy dla młodzieży w Szeligach nad jeziorem Selmęt Wielki. Placówka wypoczynkowa dysponowała 23 domkami campingowymi, 24 kajakami, 1 łodzią żaglową i 1 łodzią motorową. Ośrodek był czynny w okresie wakacji. Mimo znacznych nakładów finansowych warunki lokalowe utrudniały rozwój szkoły, zwiększonych potrzeb i wymagań. Ówczesny dyrektor Antoni Szczeciński rozpoczął starania o lokalizację i budowę nowej placówki, która mogłaby zapewnić właściwą pracę dydaktyczną i wychowawczą. W dniu 29 maja 1971 r. sporządzono akt erekcyjny pod budowę nowej szkoły przy ówczesnej ulicy Polnej (obecnie ulica gen. Wł. Sikorskiego). Budowa obiektów szkolnych trwała dwa lata. Najpierw oddany został do użytku internat na 280 miejsc, a następnie szkoła. Przeniesienie zajęć do nowego budynku nastąpiło w 1972 r.
 
 
 
Fot. Budowę nowego kompleksu budynków Zespołu Szkół Zawodowych CZSR przy dawnej ul. Polnej zainicjował dyrektor Antoni Szczeciński.
 
 
 
Szkoła nie była kompletnie wyposażona. Uzupełnienie wyposażenia w sprzęt szkolny i pomoce dydaktyczne trwało w zasadzie do 1975 r.
 
 
 
W czerwcu 1981 r. na I Zjeździe Absolwentów szkoła otrzymała imię Karola Brzostowskiego – prekursora spółdzielczości na ziemiach północno-wschodnich Polski w XIX w. Na skutek zmian organizacyjnych w spółdzielczości oraz w szkolnictwie zawodowym nastąpiła również zmiana nazwy placówki. Pełna nazwa brzmiała: Centralny Związek Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" Zespół Szkół Zawodowych im. Karola Brzostowskiego w Ełku.
 
 
 
W skład zespołu weszły następujące szkoły:
 
 
 
    4-letnie Liceum Ekonomiczne o specjalności ekonomika i organizacja przedsiębiorstw handlowych
 
 
 
    4-letnie Liceum Ekonomiczne o specjalności ekonomika i organizacja transportu samochodowego
 
 
 
    4-letnie Liceum Zawodowe o specjalności sprzedawca-magazynier
 
 
 
    3-letnia Szkoła Zawodowa – sprzedawca
 
 
 
    2-letnie Policealne Studium Zawodowe o specjalności ekonomika i organizacja przedsiębiorstw handlowych
 
 
 
    2-letnie Policealne Studium Zawodowe o specjalności ekonomika i organizacja transportu samochodowego
 
 
 
    4-letnie Technikum Zawodowe o specjalności żywienie zbiorowe
 
 
 
oraz Wydział Zaoczny:
 
 
 
    4-letnie Liceum Ekonomiczne o specjalności ekonomika i organizacja przedsiębiorstw handlowych
 
 
 
    2-letnie Policealne Studium Zawodowe o specjalności ekonomika pracy, płac i spraw socjalnych
 
 
 
    2-letnie Policealne Studium Zawodowe o specjalności żywienie zbiorowe
 
 
 
Obecnie w skład Zespołu Szkół nr 5 w Ełku wchodzą następujące szkoły:
 
 
 
1. Technikum nr 5, które kształci uczniów w zawodach o specjalnościach:
 
 
 
    technik ekonomista
 
 
 
    technik handlowiec
 
 
 
    technik informatyk
 
 
 
    technik żywienia i gospodarowania domowego
 
 
 
2. Zasadnicza Szkoła Zawodowa kształci w zawodzie – sprzedawca
 
 
 
dla dorosłych:
 
 
 
Szkoła Policealna nr 5 kształcąca w następujących specjalnościach:
 
 
 
    technik ekonomista
 
 
 
    technik informatyk
 
 
 
    technik administracji
 
 
 
Zespół Szkół prowadził, finansował i sprawował bezpośredni nadzór Centralny Związek Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" w Warszawie z zastrzeżeniem roli koordynacyjnej Kuratorium Oświaty i Wychowania w Suwałkach.
 
 
 
W 1989 r. CZS "SCh" przekazał szkołę na zasadach użyczenia Kuratorium Oświaty i Wychowania w Suwałkach. W 1990 r. zmieniono nazwę na: Zespół Szkół Ekonomicznych im. Karola Brzostowskego. Od grudnia 2001 r. szkoła nosi oficjalnie nazwę Zespół Szkół nr 5 im. Karola Brzostowskiego, ale dla wielu ełczan i nie tylko nadal jest po prostu "Ekonomiakiem".
 
 
 
W ciągu 60 lat istnienia szkoły ukończyło ją około 12 tysięcy absolwentów, którzy znaleźli zatrudnienie m.in. jako sprzedawcy, magazynierzy, księgowi, planiści, ekonomiści aż do funkcji prezesów, wiceprezesów na szczeblu gminy, powiatu i województwa.
 
 
 
Szkoła umożliwiała kształcenie zarówno zawodowe jaki i ogólne. Zdolni chętni i pracowici uczniowie mieli możliwość dalszego kształcenia i często z niej korzystali. Pracują obecnie w różnych dziedzinach i wielu z nich osiąga wyróżniające wyniki w działalności zawodowej i społecznej.  Są wśród nich m.in. pracownicy naukowi wyższych uczelni, nauczyciele (wielu z absolwentów powróciło do szkoły aby w niej nauczać), księża, kierownicy zakładów pracy.
 
 
 
Warto podkreślić najważniejsze – absolwenci wynieśli ze szkoły nawyki uczciwej i  systematycznej pracy i nauki. 
 
 
 
W latach 70-tych szkoła nawiązała kontakt z wieloma instytucjami i wyższymi uczelniami:
 
 
 
    Instytutem Handlu Wewnętrznego w Warszawie
 
 
 
    Spółdzielczym Instytutem Badawczym w Warszawie
 
  
    Polskim Towarzystwem Ekonomicznym w Warszawie i Białymstoku
+
We wrześniu 1962 roku nastąpiła zmiana nazwy na Zespół Szkół Zawodowych Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc chłopska" w Ełku. W jego skład weszły: Technikum Ekonomiczne CRS "Samopomoc Chłopska", Zasadnicza Szkoła Handlowa CRS "Samopomoc Chłopska", Wydział Zaoczny Technikum Ekonomicznego CRS "Samopomoc Chłopska", Wydział Zaoczny Zasadniczej Szkoły Handlowej CRS "Samopomoc Chłopska". W 1981 roku przemianowano szkołę na Zespół Szkół Zawodowych im. Karola Brzostowskiego w Ełku, w którego skład weszło m.in. 4-letnie Technikum Zawodowe o specjalności żywienie zbiorowe. W 1990 roku w wyniku kolejnej zmiany utworzono Zespół Szkół Ekonomicznych im. Karola Brzostowskiego.
  
    Polskim Towarzystwem Historycznym w Warszawie
+
Od grudnia 2001 roku szkoła nosi nazwę Zespół Szkół nr 5 im. Karola Brzostowskiego w Ełku, w którym funkcjonuje Technikum nr 5.
 
 
    Instytutem Mazurskim w Olsztynie
 
 
 
    Uniwersytetem w Warszawie
 
 
 
    obecnie szkoła współpracuje z Klubem Szkół Handlowych w Bydgoszczy.
 
 
 
Również pracownicy naukowi i kierownicy placówek naukowo-badawczych brali udział w posiedzeniach Rady Pedagogicznej oraz spotkaniach z młodzieżą szkolną. Należeli do nich: doc. dr Wł. Kowlaczyk, Edmund Hahn, Krzysztof Wojtowicz, dr Wł Gębik. Prowadzili oni wykłady na temat historii szkolnictwa polskiego na Powiślu, Warmii i Mazurach, dr St. Herbst (dziekan Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego) przedstawił historię kultury polskiej na Mazurach.
 
 
 
Duży jest także dorobek szkoły w zakresie działalności społeczno-kulturalnej w środowisku wiejskim. Należałoby tu wspomnieć o prowadzeniu biblioteki i. Michała Pogorzelskiego w Lepakach i świetlicy im. Z. Lewandowskiego we wsi Gorło. Prenumerowano dla tych placówek kulturalnych zestawy czasopism, organizowano występy artystyczne, spotkania z autorami książek, działaczami społeczno-gospodarczymi.
 
 
 
Szeroko rozwinęły się i nadal rozwijają działalność zajęcia pozalekcyjne, w których aktywnie bierze udział wielu uczniów szkoły pogłębiając swoją wiedzę, zainteresowania i pasje. Działalność w ramach zajęć zostanie przedstawiona w bieżącej publikacji.
 
 
 
Już w 1961 r. Komisja Ministerstwa Oświaty wysoko oceniła różnorodność form pracy szkoły, zaliczając ją do przodujących w kraju.
 
 
 
Ciekawą formą działalności wychowawczej było w latach 1968-1987 pisanie monografii wsi i gmin przez zespoły klasowe pod kierunkiem nauczycieli. Początkowo obejmowały one Pojezierze Ełckiej, a następnie miejscowości regionu północno-wschodniej Polski.
 
 
 
Za działalność dydaktyczno-wychowawczą i prace nad utrwaleniem kultury polskiej na Mazurach szkoła w 1981 r. otrzymała Medal Komisji Edukacji Narodowej przyznany przez Ministra Oświaty i Wychowania, a w 1997 r. medal za zasługi dla województwa suwalskiego.
 
 
 
Dyrekcja i Rada Pedagogiczna
 
 
 
Szkoła to przede wszystkim ludzie, którzy ją tworzą i rozbudowują. Według protokołu z pierwszego posiedzenia Rady Pedagogicznej z dn. 23. 11. 1947 r. pracę w nowo utworzonej szkole rozpoczynali: p. Halina Wiszniewska, p. Rusiecka, p. Irena Buławina i ks. Stanisław Adamski, p. Eugenia Topolska, p. Irena Wołk, p. Teresa Iglicka.
 
 
 
Z czasem grono pedagogiczne powiększało się. Pracę w placówce podjęli: p. W. Czerniawska, p. L. Kuźnicka, p. W. Łopuszyńska, p. J. Gałaszewski, p. H. Pieślakówna, p. Z. Radomska, p. M. Edermanowa, p. A. Kiersnowska, p. Z. Boczarowa, p. B. Romatowski, ks. Wieczorek.
 
 
 
Przez całe swoje życie zawodowe ze szkołą związane było liczne grono nauczycieli, a wśród nich: p. W. Łopuszyńska, p. Z. Radomska, p. A. Ulrych, pp. W. i E. Czepułkowscy, p. M. Rzadkowska, p. W. Grodzki, p. H. Roginiewicz, p. B. Krasińska, p. K. Olejnik, p. J. Filipkowska, p. B. Dębkowska, p. E. Niemczyk, p. W. Dudyńska i inni
 
 
 
Pracowali od pierwszych lat formowania się społeczności szkolnej w czasach, gdy liczył się nade wszystko zapał i cierpliwość, gdy niedostatki natury materialnej trzeba było nadrabiać perfekcją organizacyjną i zaletami ducha.  
 
 
<br/>
 
<br/>
 
== Oferta kształcenia ==
 
== Oferta kształcenia ==
Linia 158: Linia 26:
 
* technik cyfrowych procesów graficznych
 
* technik cyfrowych procesów graficznych
 
* technik teleinformatyk
 
* technik teleinformatyk
<br/>
 
 
== Dyrektorzy ==
 
== Dyrektorzy ==
Dyrektorzy szkoły w latach 1947- 2014:
+
Dyrektorzy szkoły w latach 1947-2014:
* Irena Buławina (1947 - 1951)
+
* Irena Buławina (1947-1951)
* Mieczysław Marecki (1951 - 1958)
+
* Mieczysław Marecki (1951-1958)
* mgr Antoni Szczeciński (1958 - 1984)
+
* mgr Antoni Szczeciński (1958-1984)
* Witold Grodzki (1984 - 1987)
+
* Witold Grodzki (1984-1987)
* mgr Eleonora Niemczyk (1987 - 1990)
+
* mgr Eleonora Niemczyk (1987-1990)
* mgr Irena Kruszewska (1990 - 1992)
+
* mgr Irena Kruszewska (1990-1992)
* mgr Kazimierz Czepułkowski (od 1992)
+
* mgr [[Kazimierz Czepułkowski ]](od 1992)
 
 
<br/>
 
 
== Kadra pedagogiczna ==
 
== Kadra pedagogiczna ==
 
Grono pedagogiczne stanowią nauczyciele specjaliści:
 
Grono pedagogiczne stanowią nauczyciele specjaliści:
 
 
* Abramczyk Maria
 
* Abramczyk Maria
 
* Bielecka Iwona
 
* Bielecka Iwona
 
* Bernat Agnieszka
 
* Bernat Agnieszka
 
+
* Chmielewski Jarosław
Chmielewski Jarosław
+
* Chrostowska Izabella
 
+
* Drozdowski Jarosław
Chrostowska Izabella
+
* Dawidowski Marcin
 
+
* Dymek Anna
Drozdowski Jarosław
+
* Fidura Bożenna
 
+
* Fiłonowicz Agata
Dawidowski Marcin
+
* Harasiuk Grzegorz
 
+
* Kaleta Tadeusz
Dymek Anna
+
* Kamińska Ewa
 
+
* Karanowski Maciej
Fidura Bożenna
+
* Karwel Urszula
 
+
* Kawałko Dorota
Fiłonowicz Agata
+
* Kozłowski Sławomir
 
+
* Kraśnicka Teresa
Harasiuk Grzegorz
+
* Łochowska Izabela
 
+
* Łojewska Cecylia
Kaleta Tadeusz
+
* Łukaszewicz Dariusz
 
+
* Malinowska Amelia
Kamińska Ewa
+
* Martyka Bożena
 
+
* Martyka Jarosław
Karanowski Maciej
+
* Meyze Maria
 
+
* Milewska Marta
Karwel Urszula
+
* Michałowska Barbara
 
+
* Możejko Iwona
Kawałko Dorota
+
* Pachucka Joanna
 
+
* Pazdej Anna
Kozłowski Sławomir
+
* Ryszkiewicz Marcin
 
+
* Soroka Ewa Joanna
Kraśnicka Teresa
+
* Strykowska Anna
 
+
* Strzała Agnieszka
Łochowska Izabela
+
* Stęperski Andrzej
 
+
* Sulikowski Grzegorz
Łojewska Cecylia
+
* Szareko-Dapkiewicz Agnieszka
 
+
* Szmurło Andrzej
Łukaszewicz Dariusz
+
* Świerzbińska Teresa
 
+
* Tarabuła Elżbieta
Malinowska Amelia
+
* Tyszkowski Juliusz
 
+
* Wawrzyńczak Wojciech
Martyka Bożena
+
* Witczak Sławomir
 
+
* Zdanowski Łukasz
Martyka Jarosław
+
* Żóber Katarzyna
 
+
* Żółtowska Anna
Meyze Maria
+
* Strzała Anna - pedagog szkolny
 
+
* Koronkiewicz Beata Julita - bibliotekarz
Milewska Marta
+
* Michalak Urszula - bibliotekarz
 
 
Michałowska Barbara
 
 
 
Możejko Iwona
 
 
 
Pachucka Joanna
 
 
 
Pazdej Anna
 
 
 
Ryszkiewicz Marcin
 
 
 
Soroka Ewa Joanna
 
 
 
Strykowska Anna
 
 
 
Strzała Agnieszka
 
 
 
Stęperski Andrzej
 
 
 
Sulikowski Grzegorz
 
 
 
Szareko-Dapkiewicz Agnieszka
 
 
 
Szmurło Andrzej
 
 
 
Świerzbińska Teresa
 
 
 
Tarabuła Elżbieta
 
 
 
Tyszkowski Juliusz
 
 
 
Wawrzyńczak Wojciech
 
 
 
Witczak Sławomir
 
 
 
Zdanowski Łukasz
 
 
 
Żóber Katarzyna
 
 
 
Żółtowska Anna
 
 
 
Pedagog szkolny:
 
 
 
Strzała Anna
 
 
 
Bibliotekarze:
 
 
 
Koronkiewicz Beata Julita
 
 
 
Michalak Urszula  
 
<br/>
 
 
== Absolwenci ==
 
== Absolwenci ==
...
+
W czerwcu 1981 roku odbył się I Zjazd Absolwentów. Podczas zjazdu szkoła otrzymała imię Karola Brzostowskiego – prekursora spółdzielczości na ziemiach północno-wschodnich Polski w XIX wieku.  
 
<br/>
 
<br/>
 
== Ciekawostki ==
 
== Ciekawostki ==
...
+
Pierwsza siedziba szkoły znajdowała się w budynku przy ulicy T. Kościuszki 9. Obecnie w tym gmachu mieści się [[Wyższe Seminarium Duchowne w Ełku]].
 
<br/>
 
<br/>
 
== Bibliografia ==
 
== Bibliografia ==
http://www.zs5elk.boo.pl/ [25.10.2014]
+
[http://www.zs5elk.boo.pl/ zs5elk.boo.pl] [25.10.2014]
 
<br/>
 
<br/>
  
[[Kategoria: Szkolnictwo]] [[Kategoria: Szkoły ponadgimnazjalne]] [[Kategoria: Technikum]] [[Kategoria: Powiat ełcki]] [[Kategoria: Ełk]]<br />
+
[[Kategoria: Szkolnictwo]] [[Kategoria: Szkoły ponadgimnazjalne]] [[Kategoria: Powiat ełcki]] [[Kategoria: Ełk]]<br />

Aktualna wersja na dzień 08:37, 12 mar 2015

Technikum nr 5 przy Zespole Szkół nr 5 im. Karola Brzostowskiego w Ełku

Budynek szkoły, źródło: www.szkolnictwo.pl [27.10.2014]
Budynek szkoły, źródło: www.szkolnictwo.pl [27.10.2014]
Data założenia: 1947 rok
Poziom szkoły: ponadgimnazjalny
Podtyp szkoły: technikum
Adres: 19-300 Ełk
ul. gen. Wł. Sikorskiego 5

Technikum nr 5 przy Zespole Szkół nr 5 im. Karola Brzostowskiego w Ełku – szkoła średnia zawodowa o profilu technicznym z siedzibą w Ełku, w województwie warmińsko-mazurskim Obecnie funkcję dyrektora placówki pełni mgr Kazimierz Czepułkowski .

Historia

Historia Technikum nr 5 w Ełku sięga 12 października 1947 roku, wtedy to powołano Państwowe Gimnazjum Handlowe. W wyniku dalszych zmian organizacyjnych szkoła zmieniała nazwy. 1 września 1949 roku szkoła stała się Liceum Administracyjno-Handlowym I i II-go stopnia, a dwa lata później Technikum Handlowym Ministerstwa Handlu Wewnętrznego. Następnie uruchomiono 5-letnie Technikum Ekonomiczne, a w 1961 roku Wydział Zaoczny Technikum Ekonomicznego dla Pracujących.

We wrześniu 1962 roku nastąpiła zmiana nazwy na Zespół Szkół Zawodowych Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc chłopska" w Ełku. W jego skład weszły: Technikum Ekonomiczne CRS "Samopomoc Chłopska", Zasadnicza Szkoła Handlowa CRS "Samopomoc Chłopska", Wydział Zaoczny Technikum Ekonomicznego CRS "Samopomoc Chłopska", Wydział Zaoczny Zasadniczej Szkoły Handlowej CRS "Samopomoc Chłopska". W 1981 roku przemianowano szkołę na Zespół Szkół Zawodowych im. Karola Brzostowskiego w Ełku, w którego skład weszło m.in. 4-letnie Technikum Zawodowe o specjalności żywienie zbiorowe. W 1990 roku w wyniku kolejnej zmiany utworzono Zespół Szkół Ekonomicznych im. Karola Brzostowskiego.

Od grudnia 2001 roku szkoła nosi nazwę Zespół Szkół nr 5 im. Karola Brzostowskiego w Ełku, w którym funkcjonuje Technikum nr 5.

Oferta kształcenia

W technikum nr 5 młodzież kształci się w następujących kierunkach:

  • technik ekonomista
  • technik handlowiec
  • technik informatyk
  • technik logistyk
  • technik organizacji reklamy
  • technik cyfrowych procesów graficznych
  • technik teleinformatyk

Dyrektorzy

Dyrektorzy szkoły w latach 1947-2014:

  • Irena Buławina (1947-1951)
  • Mieczysław Marecki (1951-1958)
  • mgr Antoni Szczeciński (1958-1984)
  • Witold Grodzki (1984-1987)
  • mgr Eleonora Niemczyk (1987-1990)
  • mgr Irena Kruszewska (1990-1992)
  • mgr Kazimierz Czepułkowski (od 1992)

Kadra pedagogiczna

Grono pedagogiczne stanowią nauczyciele specjaliści:

  • Abramczyk Maria
  • Bielecka Iwona
  • Bernat Agnieszka
  • Chmielewski Jarosław
  • Chrostowska Izabella
  • Drozdowski Jarosław
  • Dawidowski Marcin
  • Dymek Anna
  • Fidura Bożenna
  • Fiłonowicz Agata
  • Harasiuk Grzegorz
  • Kaleta Tadeusz
  • Kamińska Ewa
  • Karanowski Maciej
  • Karwel Urszula
  • Kawałko Dorota
  • Kozłowski Sławomir
  • Kraśnicka Teresa
  • Łochowska Izabela
  • Łojewska Cecylia
  • Łukaszewicz Dariusz
  • Malinowska Amelia
  • Martyka Bożena
  • Martyka Jarosław
  • Meyze Maria
  • Milewska Marta
  • Michałowska Barbara
  • Możejko Iwona
  • Pachucka Joanna
  • Pazdej Anna
  • Ryszkiewicz Marcin
  • Soroka Ewa Joanna
  • Strykowska Anna
  • Strzała Agnieszka
  • Stęperski Andrzej
  • Sulikowski Grzegorz
  • Szareko-Dapkiewicz Agnieszka
  • Szmurło Andrzej
  • Świerzbińska Teresa
  • Tarabuła Elżbieta
  • Tyszkowski Juliusz
  • Wawrzyńczak Wojciech
  • Witczak Sławomir
  • Zdanowski Łukasz
  • Żóber Katarzyna
  • Żółtowska Anna
  • Strzała Anna - pedagog szkolny
  • Koronkiewicz Beata Julita - bibliotekarz
  • Michalak Urszula - bibliotekarz

Absolwenci

W czerwcu 1981 roku odbył się I Zjazd Absolwentów. Podczas zjazdu szkoła otrzymała imię Karola Brzostowskiego – prekursora spółdzielczości na ziemiach północno-wschodnich Polski w XIX wieku.

Ciekawostki

Pierwsza siedziba szkoły znajdowała się w budynku przy ulicy T. Kościuszki 9. Obecnie w tym gmachu mieści się Wyższe Seminarium Duchowne w Ełku.

Bibliografia

zs5elk.boo.pl [25.10.2014]