Andrzej Bobola: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja zweryfikowana]
m (Zastępowanie tekstu - "[[Kategoria: Osoba" na "[[Kategoria:Osoby")
 
(Nie pokazano 11 wersji utworzonych przez 5 użytkowników)
Linia 4: Linia 4:
 
  |pseudonim            =
 
  |pseudonim            =
 
  |grafika              = Bobola.jpg
 
  |grafika              = Bobola.jpg
  |opis grafiki        = Andrzej Bobola - święty, patron Polski,<br/>źródło: [http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/73/Bobola.jpg wikimedia.org] dostęp 1 stycznia 2014
+
  |opis grafiki        = Andrzej Bobola - święty, patron Polski.<br>Źródło: [http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Bobola.jpg Commons Wikimedia]
 
  |podpis              =
 
  |podpis              =
  |data urodzenia      = 30 listopad 1591
+
  |data urodzenia      = 30 listopada 1591 r.
 
  |miejsce urodzenia    = Strachocin
 
  |miejsce urodzenia    = Strachocin
 
  |imię przy narodzeniu =
 
  |imię przy narodzeniu =
  |data śmierci        = 16 maj 1657
+
  |data śmierci        = 16 maja 1657 r.
 
  |miejsce śmierci      = Janów Poleski
 
  |miejsce śmierci      = Janów Poleski
 
  |przyczyna śmierci    =
 
  |przyczyna śmierci    =
Linia 21: Linia 21:
 
}}
 
}}
  
'''Andrzej Bobola''' (ur. 30 listopada 1591 roku w Strachocinie, zm. 16 maja 1657 roku w Janowie Poleskim) – polski duchowny katolicki, jezuita, misjonarz, kaznodzieja, męczennik, święty Kościoła katolickiego, autor tekstu ślubów lwowskich króla Jana Kazimierza. Jeden z patronów Polski.  
+
'''Andrzej Bobola''' (ur. 30 listopada 1591 r. w Strachocinie, zm. 16 maja 1657 r. w Janowie Poleskim) – polski duchowny katolicki, jezuita, misjonarz, kaznodzieja, męczennik, święty Kościoła katolickiego, autor tekstu ślubów lwowskich króla Jana Kazimierza. Jeden z patronów Polski.  
 
+
<br/><br/>
 
== Życiorys ==  
 
== Życiorys ==  
  
<br/>
 
 
=== Szkoła i wykształcenie ===
 
=== Szkoła i wykształcenie ===
Bobola gdy rozpoczął studia, zginął jego kuzyn Wojciech Bobola w bitwie pod Moskwą. Studia odbywał w szkole jezuickiej w [[Braniewo|Braniewie]] w latach 1606–1611. W 1611 roku wstąpił do zakonu jezuitów w Wilnie. Śluby zakonne złożył w 1613 roku. Studiował tez filozofię na Uniwersytecie Wileńskim w latach 1613–1616, zaś w latach 1618–1622 studiował tam teologię. Po ukończeniu studiów teologicznych i filozoficznych w Akademii Wileńskiej przyjął święcenia kapłańskie w 1622 roku.  
+
Andrzej Bobola w latach 1606-1611 odbył studia w szkole jezuickiej w [[Braniewo|Braniewie]]. W 1611 r. wstąpił do zakonu jezuitów w Wilnie. Śluby zakonne złożył w 1613 r. W latach 1613-1616 studiował filozofię na Uniwersytecie Wileńskim, zaś w latach 1618-1622 teologię. Po ukończeniu studiów teologicznych i filozoficznych w Akademii Wileńskiej przyjął święcenia kapłańskie (1622 r.).  
 
 
 
<br/>
 
<br/>
 
=== Praca ===
 
=== Praca ===
Bobola pracował jako kaznodzieja i spowiednik w Nieświeżu i Wilnie. W 1630 roku złożył śluby zakonne w kościele świętego Kazimierza w Wilnie, został przełożonym domu zakonnego w Bobrujsku. Podjął też pracę kierownika szkół jezuickich w Płocku, Łomży i Pińsku. Prowadził czynną działalność misyjną wśród chłopstwa, młodzieży, więźniów, ubogich w przytułkach. W pińsku był założycielem Sodalicji Mariańskiej, sprawował też misję apostolską. Głównym celem misji zjednoczenie do wiary katolickiej prawosławnych.
+
Bobola pracował jako kaznodzieja i spowiednik w Nieświeżu i Wilnie. W 1630 r. złożył śluby zakonne w kościele św. Kazimierza w Wilnie. Był przełożonym domu zakonnego w Bobrujsku. Podjął też pracę kierownika szkół jezuickich w Płocku, Łomży i Pińsku. Prowadził czynną działalność misyjną wśród chłopstwa, młodzieży, więźniów, ubogich w przytułkach. W Pińsku był założycielem Sodalicji Mariańskiej, sprawował też misję apostolską, której głównym celem było nawrócenie do wiary katolickiej prawosławnych.
 
 
 
<br/>
 
<br/>
 
=== Działalność społeczna, kulturalna, naukowa, polityczna ===
 
=== Działalność społeczna, kulturalna, naukowa, polityczna ===
Działalność Boboli wywoływała w kościele prawosławnych, jak również wśród zdecydowanej większości wiernych tego Kościoła niechęć a nawet wrogość. Zaangażowanie w działalność na rzecz unii brzeskiej ściągnęło na niego nienawiść prawosławnych mieszkańców Pińszczyzny. 16 maja 1657 roku w zamęcie konfliktów roznieconych przez powstanie Chmielnickiego dostał się we wsi Mohilno w ręce Kozaków. Poniósł śmierć męczeńską w Janowie Poleskim, w czasie rzezi katolików i żydów dokonanej przez Kozaków.
+
Działalność Andrzeja Boboli wywoływała w Kościele prawosławnym, jak również wśród zdecydowanej większości wiernych tego Kościoła, niechęć, a nawet wrogość. Zaangażowanie w działalność na rzecz unii brzeskiej ściągnęło na niego nienawiść prawosławnych mieszkańców Pińszczyzny. 16 maja 1657 r., w zamęcie konfliktów roznieconych przez powstanie Chmielnickiego, Bobola dostał się we wsi Mohilno w ręce Kozaków. Poniósł śmierć męczeńską w Janowie Poleskim, w czasie rzezi katolików i Żydów dokonanej przez Kozaków.  
 
 
W 1701 roku ksiądz M. Godebski, rektor kolegium jezuickiego w Pińsku, nakazał poszukiwanie zwłok męczennika. Odnaleziono je i wydobyto w 1702 roku prawie w nienaruszonym stanie. Fakt ten uznano za dowód świętości. Zmumifikowane zwłoki Boboli przez długi czas otaczane były czcią w kościele parafialnym w Połocku. W 1922 roku zostały one zabrane przez bolszewików do Gmachu Higienicznego Wystawy Ludowego Komisariatu Zdrowia. W maju 1924 roku relikwie przekazano do Stolicy Apostolskiej. Od 17 czerwca 1938 roku znajdują się w Warszawie. 17 kwietnia 1988 roku zostały złożone w nowo wybudowanym Sanktuarium świętego A. Boboli przy ulicy Rakowieckiej. Sanktuarium świętego Boboli znajduje się też
 
w Strachocinie.
 
  
 +
W 1701 r. ks. Godebski, rektor kolegium jezuickiego w Pińsku, nakazał poszukiwanie zwłok męczennika. Odnaleziono je w 1702 r. prawie w nienaruszonym stanie. Fakt ten uznano za dowód świętości. Zmumifikowane zwłoki Boboli przez długi czas otaczane były czcią w kościele parafialnym w Połocku. W 1922 r. zostały one zabrane przez bolszewików do Gmachu Higienicznego Wystawy Ludowego Komisariatu Zdrowia. W maju 1924 r. relikwie przekazano Stolicy Apostolskiej. Od 17 czerwca 1938 r. znajdują się w Warszawie. 17 kwietnia 1988 r. zostały złożone w nowo wybudowanym sanktuarium św. Andrzeja Boboli przy ul. Rakowieckiej. Sanktuarium św. Boboli znajduje się też w Strachocinie.
 
<br/>
 
<br/>
 
=== Ciekawostki ===
 
=== Ciekawostki ===
Kult Boboli szerzył się od początku XVIII wieku. Został beatyfikowany w 1853 roku. W 1938 roku został kanonizowany jako męczennik. Relikwie Boboli wędrowały najpierw do Pińska, Połocka, Moskwy, Rzymu, ostatecznie trafiły do warszawskiego kościoła pod jego wezwaniem. Najstarsze wizerunki świętego pochodzą z XVIII wieku i ukazują go w szatach jezuickich, z dwiema szablami wbitymi w karki lewą rękę, na tle scen męczeństwa. W XIX wieku zrezygnowano z drastycznych atrybutów i Bobolę zaczęto przedstawiać w stanie modlitewnego skupienia.  
+
*Kult św. Boboli szerzył się od początku XVIII w. Został beatyfikowany w 1853 r., a kanonizowany w 1938 r. Relikwie św. Boboli na początku znajdowały się w Pińsku, następnie przewieziono je do Połocka, Moskwy, Rzymu, ostatecznie trafiły do warszawskiego kościoła pod jego wezwaniem. Najstarsze wizerunki świętego pochodzą z XVIII w. i ukazują go w szatach jezuickich, z dwiema szablami wbitymi w kark i lewą rękę, na tle scen męczeństwa. W XIX w. zrezygnowano z tych atrybutów i św. Bobolę zaczęto przedstawiać w stanie modlitewnego skupienia.
 +
 
 +
*Św. Andrzej Bobola został ogłoszony patronem Polski w maju 2002 r. Święto w Polsce ustalono na dzień 16 maja. Od 16 maja 2002 r. św. Andrzej Bobola jest patronem archidiecezji warszawskiej i [[Archidiecezja warmińska |warmińskiej]].  
  
Bobola został ogłoszony patronem Polski w maju  2002 roku. Święto w Polsce ustalono na dzień 16 maja. Od 16 maja 2002 roku święty Andrzej Bobola jest patronem archidiecezji warszawskiej i warmińskiej. Dramat Boboli dopełnił się po południu 16 maja 1657 roku, kiedy to Kozacy wkroczyli do Janowa Poleskiego. Byli rozgrzani kaźnią jezuity Szymona Maffona. Przybili go gwoździami do ławy i tak cisnęli powrozami głowę, że oczy jezuicie wyszły na wierzch. Zdarli skórę, polewali ukropem i wreszcie zaszlachtowali szablami.
+
*Jest także patronem wielu kościołów, m.in. w: [[Kościół pw. św. Andrzeja Boboli w Gudnikach|Gudnikach]], [[lkwim:Kościół pw. św. Andrzeja Boboli w Rydzewie|Rydzewie]], [[lkwim:Kościół pw. św. Andrzeja Boboli w Wojciechach|Wojciechach]], [[lkwim:Kościół pw. św. Andrzeja Boboli w Świętajnie|Świętajnie]], [[Kościół pw. św. Andrzeja Boboli w Żelaźnie |Żelaźnie]], a także parafii, m.in. w: [[Parafia pw. Świętego Andrzeja Boboli w Białej Piskiej|Białej Piskiej]], [[Parafia pw. św. Andrzeja Boboli w Dubeninkach|Dubeninkach]], [[Parafia pw. św. Andrzeja Boboli w Iławie|Iławie]].
  
<br/>
 
 
== Bibliografia ==
 
== Bibliografia ==
 
Oracki Tadeusz, ''Słownik biograficzny Warmii, Mazur i Powiśla od połowy XV wieku do końca do 1945 roku'', Warszawa 1963.
 
Oracki Tadeusz, ''Słownik biograficzny Warmii, Mazur i Powiśla od połowy XV wieku do końca do 1945 roku'', Warszawa 1963.
  
<br/>
+
[[Kategoria:Osoby|Bobola, Andrzej]]
== Zobacz też ==
 
  
[[Kategoria: Osoba]]
+
[[Kategoria: Duchowni rzymskokatoliccy|Bobola, Andrzej]]
 +
[[Kategoria: Powiat braniewski|Bobola, Andrzej]]
 +
[[Kategoria: Braniewo|Bobola, Andrzej]]
 +
[[Kategoria: 1601-1700|Bobola, Andrzej]]

Aktualna wersja na dzień 20:37, 17 mar 2015

Andrzej Bobola

Andrzej Bobola - święty, patron Polski.Źródło: Commons Wikimedia
Andrzej Bobola - święty, patron Polski.
Źródło: Commons Wikimedia
Data i miejsce urodzenia 30 listopada 1591 r.
Strachocin
Data i miejsce śmierci 16 maja 1657 r.
Janów Poleski

Andrzej Bobola (ur. 30 listopada 1591 r. w Strachocinie, zm. 16 maja 1657 r. w Janowie Poleskim) – polski duchowny katolicki, jezuita, misjonarz, kaznodzieja, męczennik, święty Kościoła katolickiego, autor tekstu ślubów lwowskich króla Jana Kazimierza. Jeden z patronów Polski.

Życiorys

Szkoła i wykształcenie

Andrzej Bobola w latach 1606-1611 odbył studia w szkole jezuickiej w Braniewie. W 1611 r. wstąpił do zakonu jezuitów w Wilnie. Śluby zakonne złożył w 1613 r. W latach 1613-1616 studiował filozofię na Uniwersytecie Wileńskim, zaś w latach 1618-1622 teologię. Po ukończeniu studiów teologicznych i filozoficznych w Akademii Wileńskiej przyjął święcenia kapłańskie (1622 r.).

Praca

Bobola pracował jako kaznodzieja i spowiednik w Nieświeżu i Wilnie. W 1630 r. złożył śluby zakonne w kościele św. Kazimierza w Wilnie. Był przełożonym domu zakonnego w Bobrujsku. Podjął też pracę kierownika szkół jezuickich w Płocku, Łomży i Pińsku. Prowadził czynną działalność misyjną wśród chłopstwa, młodzieży, więźniów, ubogich w przytułkach. W Pińsku był założycielem Sodalicji Mariańskiej, sprawował też misję apostolską, której głównym celem było nawrócenie do wiary katolickiej prawosławnych.

Działalność społeczna, kulturalna, naukowa, polityczna

Działalność Andrzeja Boboli wywoływała w Kościele prawosławnym, jak również wśród zdecydowanej większości wiernych tego Kościoła, niechęć, a nawet wrogość. Zaangażowanie w działalność na rzecz unii brzeskiej ściągnęło na niego nienawiść prawosławnych mieszkańców Pińszczyzny. 16 maja 1657 r., w zamęcie konfliktów roznieconych przez powstanie Chmielnickiego, Bobola dostał się we wsi Mohilno w ręce Kozaków. Poniósł śmierć męczeńską w Janowie Poleskim, w czasie rzezi katolików i Żydów dokonanej przez Kozaków.

W 1701 r. ks. Godebski, rektor kolegium jezuickiego w Pińsku, nakazał poszukiwanie zwłok męczennika. Odnaleziono je w 1702 r. prawie w nienaruszonym stanie. Fakt ten uznano za dowód świętości. Zmumifikowane zwłoki Boboli przez długi czas otaczane były czcią w kościele parafialnym w Połocku. W 1922 r. zostały one zabrane przez bolszewików do Gmachu Higienicznego Wystawy Ludowego Komisariatu Zdrowia. W maju 1924 r. relikwie przekazano Stolicy Apostolskiej. Od 17 czerwca 1938 r. znajdują się w Warszawie. 17 kwietnia 1988 r. zostały złożone w nowo wybudowanym sanktuarium św. Andrzeja Boboli przy ul. Rakowieckiej. Sanktuarium św. Boboli znajduje się też w Strachocinie.

Ciekawostki

  • Kult św. Boboli szerzył się od początku XVIII w. Został beatyfikowany w 1853 r., a kanonizowany w 1938 r. Relikwie św. Boboli na początku znajdowały się w Pińsku, następnie przewieziono je do Połocka, Moskwy, Rzymu, ostatecznie trafiły do warszawskiego kościoła pod jego wezwaniem. Najstarsze wizerunki świętego pochodzą z XVIII w. i ukazują go w szatach jezuickich, z dwiema szablami wbitymi w kark i lewą rękę, na tle scen męczeństwa. W XIX w. zrezygnowano z tych atrybutów i św. Bobolę zaczęto przedstawiać w stanie modlitewnego skupienia.
  • Św. Andrzej Bobola został ogłoszony patronem Polski w maju 2002 r. Święto w Polsce ustalono na dzień 16 maja. Od 16 maja 2002 r. św. Andrzej Bobola jest patronem archidiecezji warszawskiej i warmińskiej.

Bibliografia

Oracki Tadeusz, Słownik biograficzny Warmii, Mazur i Powiśla od połowy XV wieku do końca do 1945 roku, Warszawa 1963.