Parafia pw. Matki Bożej Różańcowej w Olsztynie: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja zweryfikowana][wersja zweryfikowana]
(Bibliografia)
Linia 50: Linia 50:
 
== Bibliografia ==
 
== Bibliografia ==
 
''Kościoły i kaplice Archidiecezji Warmińskiej'', red. Bronisław Magdziarz, Olsztyn 1999<br/>
 
''Kościoły i kaplice Archidiecezji Warmińskiej'', red. Bronisław Magdziarz, Olsztyn 1999<br/>
''Katalog duchowieństwa katolickiego diecezji warmińskiej (do 1945 roku)'', Andrzej Kopiczko, Olsztyn 2003<br/>
 
 
''Katalog duchowieństwa katolickiego diecezji warmińskiej (1945-1992)'', Andrzej Kopiczko, Olsztyn 2006<br/>
 
''Katalog duchowieństwa katolickiego diecezji warmińskiej (1945-1992)'', Andrzej Kopiczko, Olsztyn 2006<br/>
 
[http://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82_Matki_Bo%C5%BCej_R%C3%B3%C5%BCa%C5%84cowej_w_Olsztynie pl.wikipedia.org, ''Parafia pw. Matki Bożej Różańcowej w Olsztynie'']] [29.09.2014]<br/>
 
[http://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82_Matki_Bo%C5%BCej_R%C3%B3%C5%BCa%C5%84cowej_w_Olsztynie pl.wikipedia.org, ''Parafia pw. Matki Bożej Różańcowej w Olsztynie'']] [29.09.2014]<br/>

Wersja z 14:42, 30 mar 2015

Parafia pw. Matki Bożej Różańcowej w Olsztynie

Kościół pw. Chrystusa Zmartwychwstałego, źródło: Archidiecezja Warmińska
Kościół pw. Chrystusa Zmartwychwstałego, źródło: Archidiecezja Warmińska
Siedziba Olsztyn
Adres ul. Żytnia 68, 10-823 Olsztyn
Data powołania 15 lutego 1978 r.
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Archidiecezja warmińska
Olsztyn III - Gutkowo
Kościół Kościół pw. Matki Bożej Różańcowej w Olsztynie

Parafia pw. Matki Bożej Różańcowej w Olsztynie — rzymskokatolicka parafia leżąca w dekanacie Olsztyn III - Gutkowo należącym do archidiecezji warmińskiej. Kościół parafialny znajduje się przy ul. Żniwnej w Olsztynie. Od 2002 r. proboszczem parafii jest ks. kap. honorowy Krzysztof Szarowicz.

Kościół filialny pw. Matki Bożej Różańcowej w Olsztynie. Fot. Solmique. Źródło: Wikimedia Commons [29.09.2014]

Historia parafii

W 1878 roku na miejscu dawnego krzyża wzniesiono kaplicę ku czci Matki Bożej Różańcowej, która miała być miejscem postoju i modlitwy pątników zmierzających do maryjnego sanktuarium w Gietrzwałdzie. Przez wiele lat wielokrotnie ją przebudowywano, aż osiągnęła dzisiejszy kształt niewielkiego neogotyckiego kościoła, którego głównymi składnikami jest pierwotny korpus i dwukondygnacyjna wieża. Kościół jest budowlą orientowaną, salową, wspomniane przebudowy to dodanie symetrycznie umieszczonych kaplic bocznych w 1904 roku i dostawienie prezbiterium w roku 1950. W ołtarzu głównym znajduje się XVIII-wieczny obraz przedstawiający klęczącą Świętą Rozalię przed Maryją z Dzieciątkiem, przeniesiony z kościoła Św. Jakuba w Olsztynie. Ołtarz flankują figury Świętego Antoniego i Walentego. Obok prezbiterium umieszczono XVIII-wieczny obraz Maryi Tronującej, a w bocznych kaplicach płaskorzeźbę Serca Chrystusowego i obraz Świętego Ignacego Loyoli. Jako samodzielna parafia na Dajtkach została powołana w 1978 roku. Wcześniej niewielki kościół przy ulicy Żniwnej był kościołem rektoralnym, w którym posługę pełnili kapłani z parafii św. Jakuba. Obecnie spełnia funkcję filialną.

Po II wojnie światowej tereny Dajtek zostały zasiedlone przez licznych repatriantów z różnych regionów kraju i bardzo szybko stało się jasne, że parafia jest za mała, aby sprostać potrzebom rozrastającego się osiedla. Władze Polski Ludowej konsekwentnie odmawiały zgody na budowę nowego kościoła, którą ostatecznie uzyskano po zmianach ustrojowych w 1989 roku. Nową świątynię wzniesiono w latach 1991–2001 i poświęcono ku czci Chrystusa Zmartwychwstałego.

Parafia zarządza ponadto stuletnią cmentarną kaplicą św. Jana Nepomucena na zamkniętym cmentarzu wiejskim przy ulicy Sielskiej, która pełniła także rolę kostnicy. W roku 1966 nekropolia została zamknięta, zamurowano też okna i drzwi w mocno zdewastowanej budowli. Znajdowały się w niej trzy obrazy, w tym obraz św. Jana Nepomucena namalowany pod koniec XVIII wieku, w barokowej ramie, z elementami metalowymi nałożonymi na płótno. Obraz przeniesiono w 1913 roku z kaplicy St. Joannes von Nepomuc Capelle, która w XVIII wieku znajdowała się przy ul. Klebarskiej (u zbiegu dzisiejszych ulic Dąbrowszczaków i Piłsudskiego). W 1973 roku został wysłany do renowacji do jednej z pracowni konserwatorskich w Krakowie. Obecnie znajduje się w nawie głównej [kościoła pw. Chrystusa Zmartwychwstałego w olsztyńskich Dajtkach.

Kler parafialny

Proboszczowie:

Filie parafii

  • Kościół pw. Matki Bożej Różańcowej w Olsztynie

Grupy działające na terenie parafii

  • Chór parafialny
  • Koło Żywego Różańca

Zobacz też

Archidiecezja Warmińska
Zaginiony obraz św. Jana Nepomucena, polskaniezwykla.pl [29.09.2014]
Koncert zamiast kazania, "Gość Niedzielny" [29.09.2014]

Bibliografia

Kościoły i kaplice Archidiecezji Warmińskiej, red. Bronisław Magdziarz, Olsztyn 1999
Katalog duchowieństwa katolickiego diecezji warmińskiej (1945-1992), Andrzej Kopiczko, Olsztyn 2006
pl.wikipedia.org, Parafia pw. Matki Bożej Różańcowej w Olsztynie] [29.09.2014]