Rybical: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
(Utworzono nową stronę " {{Wieś infobox |nazwa = Rybical |herb wsi = |flaga wsi = |herb artykuł = |dopełniacz wsi = Rybicalu ...")
 
Linia 31: Linia 31:
 
  |www                  =
 
  |www                  =
 
}}
 
}}
<big>'''Rybical''' (niem. ''Rübenzahl'') – wieś położona w województwie warmińsko – mazurskim, w powiecie giżyckim w gminie Ryn.  
+
<big>'''Rybical''' (niem. ''Rübenzahl'') – wieś sołecka położona w województwie warmińsko – mazurskim, w powiecie giżyckim w gminie Ryn. W latach 1975-1998 miejscowość przynależała administracyjnie do województwa suwalskiego . 
  
 
<br/>
 
<br/>
Linia 73: Linia 73:
 
''Rybical'', w: ''Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich'', t. 10, red. B. Chlebowski, Warszawa 1889.<br/>
 
''Rybical'', w: ''Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich'', t. 10, red. B. Chlebowski, Warszawa 1889.<br/>
 
Wakar Andrzej, Willan Tadeusz, ''Giżycko, z dziejów miasta i powiatu'', Olsztyn 1996.<br/>
 
Wakar Andrzej, Willan Tadeusz, ''Giżycko, z dziejów miasta i powiatu'', Olsztyn 1996.<br/>
 +
Panfil Jan, ''Pojezierze Mazurskie'', Warszawa 1968.<br/>
 +
Michniewska-Szczepkowska Barbara, Szczepkowski Bohdan, ''Województwo olsztyńskie, środowisko geograficzne tekst i mapy krajoznawcze'', Olsztyn 1969.<br/>
 +
 
<br/>
 
<br/>
  

Wersja z 17:50, 26 wrz 2013


Rybical

Rybical
Państwo  Polska
Województwo Warmińsko-Mazurskie
Powiat Giżycki
Gmina Ryn
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Rybical
Rybical
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Rybical
Rybical
Ziemia

{{#invoke:Koordynaty|szablon}}

Rybical (niem. Rübenzahl) – wieś sołecka położona w województwie warmińsko – mazurskim, w powiecie giżyckim w gminie Ryn. W latach 1975-1998 miejscowość przynależała administracyjnie do województwa suwalskiego .


Charakterystyka fizjograficzna:

Wieś położona jest nad jeziorem Ryńskim. Krajobraz powiatu giżyckiego powstał w wyniku oddziaływania na tym obszarze lądolodu, który w plejstocenie napływał na te tereny ze Skandynawii. Z dłuższym postojem czoła lodowca związane są wzgórza moreny czołowej. Należą tu wzniesienia w formie wałów równoległych do czoła lodowca. Zbudowane są z wytopionego materiału niesionego na powierzchni oraz wewnątrz lodowca. Materiał ten to piasek, żwir, glina. W obszarach czołowo – morenowych występują długie, wąskie wały o stromych zboczach. W ich skład wchodzą liczne warstwy różnorodnego materiału. Wyróżnić należy tu ozy, które są osadami potoków polodowcowych. Inną formą, powstałą w wyniku działania wody lodowca są kemy. Tworzyły się one często na przedpolu lodowca. W powiecie giżyckim brak jest większych kompleksów leśnych. Niewielkie laski rozpościerają się w kierunku na wschód i północny wschód od Rynu, między jeziorami Ryńskim (nad którym jest położona wieś Rybical), Tałty i Tałtowisko.


Dzieje miejscowości:

Wieś została założona w 1435 roku prawdopodobnie przez osiedleńców ze Śląska. W 1514 roku komtur ryński potwierdził akty sprzedaży w Rybicalu, które zostały sporządzone przez Szczepana i Bartka. W 1515 roku komtur ryński odnowił przywilej na dwie włóki dla Stańka. Później posiadaczem tych dwu włók został Stanisław Koniecki. W 1539 roku w Rybicalu żyli tylko Polacy. Dżuma w 1709 – 1710 roku wywołała we wsi duże spustoszenie. Ocaleli tylko ci, którzy opuścili swoje domy i ukryli się w lasach.



Ludzie związani z miejscowością:

Stanisław Koniecki był posiadaczem wsi w XVI wieku.



Zabytki:


Gospodarka:

Po komasacji gruntów chłopskich w roku 1815, z części wsi został wydzielony majątek Siejkowo i folwark Ryńskie Pole.


Kultura:



Bibliografia:

Rybical, w: Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, t. 10, red. B. Chlebowski, Warszawa 1889.
Wakar Andrzej, Willan Tadeusz, Giżycko, z dziejów miasta i powiatu, Olsztyn 1996.
Panfil Jan, Pojezierze Mazurskie, Warszawa 1968.
Michniewska-Szczepkowska Barbara, Szczepkowski Bohdan, Województwo olsztyńskie, środowisko geograficzne tekst i mapy krajoznawcze, Olsztyn 1969.


Zobacz też

Boss (dyskusja) 21:14, 20 wrz 2013 (CEST)