Wiśniowo Ełckie: Różnice pomiędzy wersjami
[wersja nieprzejrzana] | [wersja nieprzejrzana] |
(→Bibliografia:) |
(→Dzieje miejscowości) |
||
Linia 46: | Linia 46: | ||
=== Dzieje miejscowości === | === Dzieje miejscowości === | ||
− | Początki miejscowości wiążą się z rokiem 1496 , kiedy to niejaki Gotard Karbowski otrzymał 6 łanów ziemi w Wiśniowie, w celu założenia wsi na prawie chełmińskim, między Kopijkami, Krzywem i Laskami . | + | Początki miejscowości wiążą się z rokiem 1496, kiedy to niejaki Gotard Karbowski otrzymał 6 łanów ziemi w Wiśniowie, w celu założenia wsi na prawie chełmińskim, między Kopijkami, Krzywem i Laskami. |
− | W latach 30. XX wieku w trakcie akcji zniemczania nazw miejscowych i fizjograficznych wieś została przemianowana na Kölmersdorf. | + | |
− | + | W połowie XVIII wieku Wiśniowo Ełckie należało do największych miejscowości w okolicy. Wieś składała się wówczas z 50 domów. Źródła z lat 1740-1742 wskazują, że miejscowość posiadała w tym okresie własną szkołę. | |
+ | |||
+ | W roku 1821 miejscowość zamieszkiwało 336 osób. W 1900 liczba ta wzrosła to 810 osób. W 1933 roku Wiśniowo zamieszkiwały 692 osoby. Przed wybuchem II wojny światowej Wiśniowo Ełckie liczyło 692 mieszkańców. | ||
+ | |||
+ | W latach 30. XX wieku w trakcie akcji zniemczania nazw miejscowych i fizjograficznych wieś została przemianowana na ''Kölmersdorf''. | ||
+ | |||
<br/> | <br/> | ||
Wersja z 22:05, 10 wrz 2013
Wiśniowo Ełckie | |
| |
Pole-obowiązkowe Pole-obowiązkowe
| |
Rodzaj miejscowości | wieś sołecka |
Państwo | ![]() |
Województwo | warmińsko-mazurskie |
Powiat | ełcki |
Gmina | Prostki |
Liczba ludności (2009) | 829 |
Strefa numeracyjna | (+48) 87 |
Kod pocztowy | 19-335 |
Tablice rejestracyjne | NEL |
![]() {{#invoke:Koordynaty|szablon}} |
Wiśniowo Ełckie (niem. Wischniewen, Kölmersdorf) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie ełckim, w gminie Prostki.
W latach 1973-1976 miejscowość była siedzibą gminy Wiśniowo Ełckie.
W latach 1975-1998 Wiśniowo Ełckie administracyjnie należało do województwa suwalskiego.
Obszar wsi obejmuje 3 sołectwa: Wiśniowo Ełckie I, Wiśniowo Ełckie II i Wytwórnia Chemiczna.
Spis treści
[ukryj]Charakterystyka fizjograficzna
Miejscowość położona w odległości 18 km na południowy-wschód od Ełku. Jezioro Krzywe jest usytuowane w odległości 4.1 km.
Dzieje miejscowości
Początki miejscowości wiążą się z rokiem 1496, kiedy to niejaki Gotard Karbowski otrzymał 6 łanów ziemi w Wiśniowie, w celu założenia wsi na prawie chełmińskim, między Kopijkami, Krzywem i Laskami.
W połowie XVIII wieku Wiśniowo Ełckie należało do największych miejscowości w okolicy. Wieś składała się wówczas z 50 domów. Źródła z lat 1740-1742 wskazują, że miejscowość posiadała w tym okresie własną szkołę.
W roku 1821 miejscowość zamieszkiwało 336 osób. W 1900 liczba ta wzrosła to 810 osób. W 1933 roku Wiśniowo zamieszkiwały 692 osoby. Przed wybuchem II wojny światowej Wiśniowo Ełckie liczyło 692 mieszkańców.
W latach 30. XX wieku w trakcie akcji zniemczania nazw miejscowych i fizjograficznych wieś została przemianowana na Kölmersdorf.
Ludzie związani z miejscowością:
Zabytki:
- Kościół z czerwonej cegły pod wezwaniem Matki Boskiej Gromnicznej, wybudowany w 1904 roku.
Bibliografia:
- Grzegorz Białuński, Kolonizacja „Wielkiej Puszczy” (do 1568 roku) – starostwa piskie, ełckie, straduńskie, zelkowskie i węgoborskie (węgorzewskie), Olsztyn 2002.
- Jan Kawecki, Bolesław Roman, Ełk. Z dziejów miasta i powiatu, Olsztyn 1970.
- Warmia i Mazury. Przewodnik ilustrowany, red. Marcin Kuleszo, Barbara Wojczulanis, Olsztyn 2001.
- Bank Danych Lokalnych GUS:http://www.stat.gov.pl/bdl/app/miejsc_w.display?p_id=5847&p_token=0.6887351799284267 [data dostępu: 29.07.2013]
- Deutsche Verwaltungsgeschichte: http://www.verwaltungsgeschichte.de/lyck.html [data dostępu: 29.07.2013]
Przypisy