Szkoła Podstawowa nr 1 w Mrągowie: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
(Osiągnięcia)
(Ciekawostki)
Linia 59: Linia 59:
 
<br/>
 
<br/>
 
== Ciekawostki ==
 
== Ciekawostki ==
Szkoła Podstawowa nr 1 w Mrągowie mieści się w najstarszym budynku szkolnym w mieście.
+
Szkoła Podstawowa nr 1 w Mrągowie mieści się w najstarszym budynku szkolnym w mieście, oddanym do użytku w 1903 roku.
  
 
<br/>
 
<br/>
 +
 
== Bibliografia ==
 
== Bibliografia ==
 
# http://zs1mragowo.eu5.org/szp1/index.html, 7.12.2013.
 
# http://zs1mragowo.eu5.org/szp1/index.html, 7.12.2013.

Wersja z 21:13, 7 gru 2013


Poniżej przedstawiona jest wizualizacja szablonu


Szkoła Podstawowa nr 1 w Mrągowie

Budynek szkolny A http://zs1mragowo.eu5.org/szp1/historia_blok_A.html, 7.12.2013.
Data założenia: 1945 rok
Poziom szkoły: podstawowy
Podtyp szkoły: ...Wymagane...
Profil: ...Wymagane...
Adres: 11-700 Mrągowo ul. Kopernika 2a
Patron: ...opcjonalny...


Hasło_do_definicji – ...

Historia

...Krótka historia Szkoły Podstawowej nr 1 w Zespole Szkół nr 1 w Mrągowie

Tak było na początku...

Budynek obecnej Szkoły Podstawowej nr 1 został oddany do użytku w sierpniu 1903 roku. W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele władz miasta, goście z sąsiednich powiatów oraz wszyscy rektorzy szkół z terenu powiatu mrągowskiego. Do roku 1939 na parterze budynku mieściła się szkoła powszechna, a na piętrze koedukacyjna (dla dziewcząt i chłopców) szkoła średnia.Zespoły klasowe liczyły średnio od 30 do 40 uczniów, którzy nimal nie sprawiali żadnych kłopotów wychowawczych.Dlaczego? - to proste, stosowano wówczas kary cielesne. Przerwy dziewczęta i chłopcy spędzali osobno, nie mogąc bawić się i spacerować wspólnie. Poziom nauczania był bardzo wysoki, a absolwenci szkoły średniej, kończący szkołę w budynku obecnej Szkoły Podstawowej nr 1, wyróżnieni medalami Albertyny Królewieckiej (ze średnią 4,6) mogli bez egzaminów wstępnych dostać się na uniwersytet.

Lata wojny 1939 - 1945

Po dojściu Adolfa Hitlera do władzy wszystkie instytucje, zakłady pracy odczuły zmiany. Już w 1935 roku w szkołach wprowadzono wiele poprawek do programów nauczania, zwiększając ilość godzin na zajęcia sportowo obronne. Uczniowie obowiązkowo musieli przyglądać się paradom wojskowym, obserwować musztry i przemarsze żołnierzy.Do 1941 roku praca w szkole przebiegała bez większych zmian. Młodzież dodatkowo uczyła się, jak udzielać pomocy rannym, jak używać maski przeciwgazowej oraz gdzie i jak chronić się w czasie niebezpieczeństw. Po roku 1943 nastąpiły zmiany w funkcjonowaniu szkoły. Z powodu braku nauczycieli, których wcielono do wojska, wykreślono z programu nauczania zajęcia techniczne, wychowanie fizyczne, muzykę, plastykę, a nawet biologię i geografię. Mimo trudnej sytuacji,Zajęcia w szkole odbywały się do 16 stycznia 1945 roku.

Tuż po wojnie

Budynek ucierpiał w czasie działań wojennych, zniszczony był dach i piętra. Początkowo wykorzystywano tylko pomieszczenia na parterze, w których uczyło się tylko szesnastu uczniów. Zajęcia prowadziło trzech nauczycieli zmieniających się w ciągu roku.Pierwszym kierownikiem szkoły był pan Zygmunt Wieliczko. W latach 1946-47 zaczęli przyjeżdżać osadnicy i tym samym przybyło uczniów. Na przerwach słyszało się dwa języki: polski i niemiecki. W każdej sali lekcyjnej znajdowało się 20 - 25 centymetrowe podwyższenie, na którym stała katedra nauczyciela. Był w niej przechowywany dziennik i dyscyplina, dlatego zamykano ją na na klucz.Stały dwie szafy z podręcznikami i pomocami naukowymi. Nauczyciel na początku lekcji otwierał szafy, a dyżurni roznosili podręczniki. Uczniowie siedzieli w czteroosobowych ławkach, w których były wycięte otwory na szklane kałamarze. Pisano stalówką, szklanym piórem lub ołówkiem. Brakowało zeszytów , więc duży arkusz papieru dzielono na kilka lub kilkanaście kawałków.W każdej sali wisiała też mapa naszego państwa.



Cele i zadania

Szkoła realizuje cele i zadania określone w Ustawie o systemie oświaty z 7 września 1991 roku.

Kadra pedagogiczna

Funkcję dyrektora szkoły pełni Beata Klimek.


Osiągnięcia

  • W roku szkolnym 2003/2004 szkoła uzyskała tytuł Szkoły z klasą
  • W roku szkolnym 2005/2006 szkoła przystąpiła do programu Nauczyciel z klasą. Tytuł ten uzyskały następujące osoby:

Małgorzata BONIKOWSKA, Alina BORKKIEWICZ - MARCINIAK, Anna BORKIEWICZ - ORŁOWSKA, Bożena DŁUGOZIMA Ewa DRZYMKOWSKA - DONDAJEWSKA, Joanna DZIONEK, Alina FEDOROWICZ, Iwona HINC, Irena JEROŃSKA, Monika KAMIŃSKA, Magdalena LUDWA - JABŁOŃSKA, Agnieszka PASIUK, Teresa ROŚLEŃ, Mirosława SZARA - GAJDZIS, Jolanta ŚLUBOWSKA, Anna TABAKA, Halina TAUDUL, Jolanta WACHOWICZ, Barbara ZAKRZEWSKA, Bożena ZANIEWSKA - PRUSACZYK


Absolwenci

...

Ciekawostki

Szkoła Podstawowa nr 1 w Mrągowie mieści się w najstarszym budynku szkolnym w mieście, oddanym do użytku w 1903 roku.


Bibliografia

  1. http://zs1mragowo.eu5.org/szp1/index.html, 7.12.2013.


--Maria.radziszewska (dyskusja) 19:46, 7 gru 2013 (CET)