Parafia Ewangelicko-Augsburska w Działdowie: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Linia 18: Linia 18:
 
  |www                    =  
 
  |www                    =  
 
}}<br/>
 
}}<br/>
''' Parafia Ewangelicko-Augsburska w Działdowie ''' – [[Ewangelicko-Augsburska]] parafia należąca do [[diecezja mazurska | diecezji mazurskiej]]. Erygowana w XVI w. Mieści się przy ul. Jagiełły 28 w [[Działdowo|Działdowie]]. Proboszczem parafii jest ks. Waldemar Kurzawa. abc
+
''' Parafia Ewangelicko-Augsburska w Działdowie ''' – [[Ewangelicko-Augsburska]] parafia należąca do [[diecezja mazurska | diecezji mazurskiej]]. Erygowana w XVI w. Mieści się przy ul. Jagiełły 28 w [[Działdowo|Działdowie]]. Proboszczem parafii jest ks. Waldemar Kurzawa.
 
<br/><br/>
 
<br/><br/>
  

Wersja z 11:01, 6 maj 2014

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Działdowie

Kościół parafialny, źródło: Diecezja mazurska, 17.12.2013.
Kościół parafialny, źródło: Diecezja mazurska, 17.12.2013.
Siedziba Działdowo
Adres ul. Jagiełły 28, 13-200 Działdowo
Data powołania XVI w.
Wyznanie protestanckie
Kościół Ewangelicko-Augsburski
Diecezja mazurska
Kościół Kościół Ewangelicko-Augsburski Zbawiciela w Działdowie


Parafia Ewangelicko-Augsburska w Działdowie Ewangelicko-Augsburska parafia należąca do diecezji mazurskiej. Erygowana w XVI w. Mieści się przy ul. Jagiełły 28 w Działdowie. Proboszczem parafii jest ks. Waldemar Kurzawa.

Historia parafii

Parafia istnieje od 1525 r. Po sekularyzacji Zakonu Krzyżackiego w Prusach nabożeństwa ewangelickie zostały wprowadzone do kościoła miejskiego - obecnego Kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Działdowie. Od tego momentu ewangelicyzm był religią dominującą w Działdowie.
Sytuacja zmieniła się po II wojnie światowej. Część rdzennych Mazurów uciekła przed Armią Radziecką, część została deportowana za Odrę. Mimo tej sytuacji ewangelicy nadal odprawiali msze w kościele miejskim.
Władze komunistyczne dążyły do przejęcia świątyni miejskiej od ewangelików. Stało się to ostatecznie w 1972 r., kiedy parafia z braku pieniędzy musiała wyprzedać majątek. Od tego momentu parafianie korzystali z kaplicy urządzonej w Domu Parafialnym przy ul. Jagiełły 28. Natomiast dawny dom Zrzeszenia Ewangelików Polaków stał się Ewangelickim Centrum Parafialnym.
W 2005 r. Zgromadzenie Parafialne przyjęło uchwałę o wzniesieniu nowego kościoła. W 2007 r. poświęcono kamień węgielny pod budowę kościoła. 7 czerwca 2008 r. odbyła się pierwsza uroczysta Msza św. w nowej świątyni.

Filiały

Filiał w Lidzbarku - Kościół ewangelicko-augsburski pw. Jezusa Żyjącego w Lidzbarku Welskim

Zobacz też

Diecezja mazurska

Bibliografia

Bielawny Krzysztof, Nidzica i okolice. Katolicy i ewangelicy po 1945 r., Gietrzwałd 2012, 549 ss.

Diecezja mazurska, 23.12.2013.

Folder o Kościele Zbawiciela w Działdowie, 23.12.2013.


Gmina Lidzbark