Gębiny: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja zweryfikowana][wersja zweryfikowana]
Linia 29: Linia 29:
 
  |www                  =
 
  |www                  =
 
}}<br/>
 
}}<br/>
''' Gębiny ''' (niem. ''Heinrichsdorf'') – wieś niesołecka w Polsce położona w [[województwo warmińsko-mazurskie|województwie warmińsko-mazurskim]], w [[powiat olsztyński|powiecie olsztyńskim]], w [[gmina Olsztynek| gminie Olsztynek]].
+
''' Gębiny ''' (niem. ''Heinrichsdorf'') – [[Wieś niesołecka |wieś niesołecka]] w Polsce położona w [[Województwo warmińsko-mazurskie|województwie warmińsko-mazurskim]], w [[Powiat olsztyński|powiecie olsztyńskim]], w [[Olsztynek (gmina miejsko-wiejska)| gminie Olsztynek]].
  
W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do [[województwo olsztyńskie|województwa olsztyńskiego]].
+
W latach 1975-1998 miejscowość [[Podział administracyjny |administracyjnie]] należała do [[Województwo olsztyńskie|województwa olsztyńskiego]].
 
Miejscowość w 2010 roku była zamieszkana przez 87 osób (łącznie Gębiny, Zezuty, Cichogrąd, Spoguny).  
 
Miejscowość w 2010 roku była zamieszkana przez 87 osób (łącznie Gębiny, Zezuty, Cichogrąd, Spoguny).  
 
<br/><br/>
 
<br/><br/>
Linia 40: Linia 40:
  
 
== Dzieje miejscowości ==
 
== Dzieje miejscowości ==
W 1351 roku komtur ostródzki [[Günther von Hohenstein]] nadał 27 łanów na [[prawo chełmińskie| prawie chełmińskim]] wolnym pruskim braciom o imieniach: Henryk, Herman, Pomens, Windik, Gedik. Wieś nazwano Heinrichsdorf - od imienia najstarszego z braci. W 1540 roku Gębiny zamieszkiwał 1 zagrodnik i 7 wolnych. W posiadaniu tych ostatnich znajdowały się gospodarstwa o łącznej powierzchni 2 do 4 łanów. W 1606 roku dwaj wolni - Tomaszyna i Witult zostali utrwaleni na kartach historii za sprawą skargi, którą wnieśli. Zaprotestowali oficjalnie przeciw decyzji elektora na burgrabiego olsztyńskiego, który odebrał im przywilej warzenia piwa. Na początku XVIII wieku we wsi mieszkało i gospodarzyło 10 chłopów. W 1939 roku Gębiny były zamieszkane przez 100 osób; wieś składała się z 19 domów.
+
W 1351 roku komtur ostródzki [[Günther von Hohenstein]] nadał 27 łanów na [[Prawo chełmińskie| prawie chełmińskim]] wolnym pruskim braciom o imioniach: Henryk, Herman, Pomens, Windik, Gedik. Wieś nazwano Heinrichsdorf - od imienia najstarszego z braci. W 1540 roku Gębiny zamieszkiwał 1 zagrodnik i 7 wolnych. W posiadaniu tych ostatnich znajdowały się gospodarstwa o łącznej powierzchni 2 do 4 łanów. W 1606 roku dwaj wolni - Tomaszyna i Witult zostali utrwaleni na kartach historii za sprawą skargi, którą wnieśli. Zaprotestowali oficjalnie przeciw decyzji elektora na burgrabiego olsztyńskiego, który odebrał im przywilej warzenia piwa. Na początku XVIII wieku we wsi mieszkało i gospodarzyło 10 chłopów. W 1939 roku Gębiny były zamieszkane przez 100 osób; wieś składała się z 19 domów.
  
 
<br/>
 
<br/>
  
 
== Turystyka ==
 
== Turystyka ==
*Czerwony szlak rowerowy o długości 15,8 km - przebieg trasy: Olsztynek-leśniczówka [[Jagiełek]]-[[Witulty]]-[[Zezuty]]-Gębiny-[[Makruty]]
+
*Czerwony szlak rowerowy o długości 15,8 km - przebieg trasy: Olsztynek-leśniczówka [[Jagiełek]] - [[Witulty]] - [[Zezuty]] - Gębiny - [[Makruty]]
*Szlak rowerowy o długości 55 km - przebieg trasy: [[Bartąg]]-[[Stawiguda]]-[[Wymój]]-Gębiny-[[Mańki]]-[[Guzowy Młyn]]-[[Tomaryny]]-[[Unieszewo]]-[[Sząbruk]]-[[Naterki]]-[[Kudypy]]
+
*Szlak rowerowy o długości 55 km - przebieg trasy: [[Bartąg]] - [[Stawiguda]] - [[Wymój]] - Gębiny - [[Mańki]] - [[Guzowy Młyn]] - [[Tomaryny]] - [[Unieszewo]] - [[Sząbruk]] - [[Naterki]] - [[Kudypy]]
 
<br/>
 
<br/>
  
Linia 58: Linia 58:
 
<br/>
 
<br/>
  
[[Kategoria: Miejscowość]][[Kategoria: powiat olsztyński]][[Kategoria: gmina Olsztynek]][[Kategoria: wieś niesołecka]]
+
[[Kategoria: Powiat olsztyński]]
 +
[[Kategoria: Olsztynek (gmina miejsko-wiejska)]]
 +
[[Kategoria: Wsie niesołeckie]]
 +
[[Kategoria: 1301-1400]]

Wersja z 12:00, 2 lip 2014

Gębiny

Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat olsztyński
Gmina Olsztynek
Liczba ludności (2010) 87 (łącznie Gębiny, Zezuty, Cichogrąd, Spoguny)
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Gębiny
Gębiny
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Gębiny
Gębiny
Ziemia

{{#invoke:Koordynaty|szablon}}


Gębiny (niem. Heinrichsdorf) – wieś niesołecka w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie olsztyńskim, w gminie Olsztynek.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa olsztyńskiego. Miejscowość w 2010 roku była zamieszkana przez 87 osób (łącznie Gębiny, Zezuty, Cichogrąd, Spoguny).

Położenie

Miejscowość jest położona na Pojezierzu Olsztyńskim, w odległości 8 km od Olsztynka. Najbliższe jeziora to: Smętek (1,4 km), Mański (2,5 km), Linówko (2,6 km).

Dzieje miejscowości

W 1351 roku komtur ostródzki Günther von Hohenstein nadał 27 łanów na prawie chełmińskim wolnym pruskim braciom o imioniach: Henryk, Herman, Pomens, Windik, Gedik. Wieś nazwano Heinrichsdorf - od imienia najstarszego z braci. W 1540 roku Gębiny zamieszkiwał 1 zagrodnik i 7 wolnych. W posiadaniu tych ostatnich znajdowały się gospodarstwa o łącznej powierzchni 2 do 4 łanów. W 1606 roku dwaj wolni - Tomaszyna i Witult zostali utrwaleni na kartach historii za sprawą skargi, którą wnieśli. Zaprotestowali oficjalnie przeciw decyzji elektora na burgrabiego olsztyńskiego, który odebrał im przywilej warzenia piwa. Na początku XVIII wieku we wsi mieszkało i gospodarzyło 10 chłopów. W 1939 roku Gębiny były zamieszkane przez 100 osób; wieś składała się z 19 domów.


Turystyka


Bibliografia

  1. Kuźniewski Bogumił, Olsztynek: miasto i gmina, Olsztynek 2007.
  2. Bank Danych Lokalnych GUS [data dostępu: 12.12.2013]
  3. Portal Informacyjny Olsztynka [data dostępu: 12.12.2013]
  4. Wikipedia: Gębiny [data dostępu: 12.12.2013]