Jerzy Bubeła: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
(Życiorys)
(Ciekawostki)
Linia 83: Linia 83:
 
== Ciekawostki ==
 
== Ciekawostki ==
  
W listopadzie 2010 roku Sąd Okręgowy w Olsztynie, jako sąd pierwszej instancji uznał, że oświadczenie lustracyjne Bubeły jest niezgodne z prawdą, zakazał mu przez trzy lata pełnienia funkcji publicznych i kandydowania w wyborach. W ocenie tego sądu, Jerzy Bubeła w 1982 r. został zarejestrowany przez strażnicę Wojsk Ochrony Pogranicza w Górowie Iławeckim jako dysponent zakonspirowanego lokalu kontaktowego. Za udostępnianie swojego mieszkania na potrzeby zwiadu WOP-u pobierał pieniądze z funduszu operacyjnego. Zobowiązał się do zachowania tajemnicy. Samorządowiec zapewniał, że nigdy nie współpracował z żadnymi służbami bezpieczeństwa. Po apelacji jego pełnomocnika, białostocki sąd apelacyjny orzeczenie to jednak uchylił i sprawę zwrócił do ponownego rozpoznania. Zwrócił m.in. uwagę na to, że w pierwszym procesie materiał dowodowy był niepełny, o czym świadczy fakt, iż Instytut Pamięci Narodowej dołączył do akt sprawy przed sądem apelacyjnym kolejne tomy dokumentów.W październiku 2011 roku olsztyński sąd, w ponownym procesie lustracyjnym orzekł, że oświadczenie samorządowca, składane w związku z pełnieniem funkcji publicznej burmistrza Górowa Iławeckiego, jest prawdziwe. W styczniu 2012 roku Sąd Apelacyjny w Białymstoku, oddalając apelację pionu lustracyjnego IPN orzekł ostatecznie, że Jerzy Bubeła złożył zgodne z prawdą oświadczenie lustracyjne.<ref>[http://warminskomazurskie.naszemiasto.pl/artykul/sad-b-burmistrz-gorowa-ilaweckiego-nie-jest-klamca,1251833,t,id.html naszemiasto.pl ''Sąd: B. burmistrz Górowa Iławeckiego nie jest kłamcą lustracyjnym''] [6.07.2014]</ref>.  
+
W listopadzie 2010 roku Sąd Okręgowy w Olsztynie, jako sąd pierwszej instancji uznał, że oświadczenie lustracyjne Bubeły jest niezgodne z prawdą, zakazał mu przez trzy lata pełnienia funkcji publicznych i kandydowania w wyborach. W ocenie tego sądu, Jerzy Bubeła w 1982 r. został zarejestrowany przez strażnicę Wojsk Ochrony Pogranicza w Górowie Iławeckim jako dysponent zakonspirowanego lokalu kontaktowego. Za udostępnianie swojego mieszkania na potrzeby zwiadu WOP-u pobierał pieniądze z funduszu operacyjnego. Zobowiązał się do zachowania tajemnicy. Samorządowiec zapewniał, że nigdy nie współpracował z żadnymi służbami bezpieczeństwa. Po apelacji jego pełnomocnika, białostocki sąd apelacyjny orzeczenie to jednak uchylił i sprawę zwrócił do ponownego rozpoznania. Zwrócił m.in. uwagę na to, że w pierwszym procesie materiał dowodowy był niepełny, o czym świadczy fakt, iż Instytut Pamięci Narodowej dołączył do akt sprawy przed sądem apelacyjnym kolejne tomy dokumentów. W październiku 2011 roku olsztyński sąd, w ponownym procesie lustracyjnym orzekł, że oświadczenie samorządowca, składane w związku z pełnieniem funkcji publicznej burmistrza Górowa Iławeckiego, jest prawdziwe. W styczniu 2012 roku Sąd Apelacyjny w Białymstoku, oddalając apelację pionu lustracyjnego IPN orzekł ostatecznie, że Jerzy Bubeła złożył zgodne z prawdą oświadczenie lustracyjne.<ref>[http://warminskomazurskie.naszemiasto.pl/artykul/sad-b-burmistrz-gorowa-ilaweckiego-nie-jest-klamca,1251833,t,id.html naszemiasto.pl ''Sąd: B. burmistrz Górowa Iławeckiego nie jest kłamcą lustracyjnym''] [6.07.2014]</ref>.  
 
<br/>
 
<br/>
  

Wersja z 18:33, 6 lip 2014

Jerzy Bubeła

Jerzy Bubeła, źródło: [ kto.wm.pl] [6.07.2014]Jerzy Bubeła, źródło: [ kto.wm.pl] [6.07.2014]
Data i miejsce urodzenia 1 sierpnia 1956 r., Górowo Iławeckie
Burmistrz Miasta Górowo Iławeckie
Okres urzędowania 2002–2010
Odznaczenia


Jerzy Bubeła (ur. 1 sierpnia 1956 r. w Górowie Iławeckim) — samorządowiec, burmistrz Górowa Iławeckiego.

Życiorys

Bubeła jesienią ubiegał się o reelekcję na stanowisko burmistrza, ale wybory przegrał. Uważa, że wpływ na to miał wyrok sądu pierwszej instancji, który zapadł niedługo przed wyborami.

Szkoła i wykształcenie

  • Technikum Budowlane im.Generała Józefa Bema w Bartoszycach
  • Wyższa Szkoła Ekonomicza w Warszawie, gospodarka regionalna i lokalna
  • Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi, zarządzanie w administracji publicznej


Praca


Działalność społeczna i samorządowa

  • burmistrz miasta Górowo Iławeckie (–2010)


Działalność polityczna

...

Odznaczenia i wyróżnienia

...

Ciekawostki

W listopadzie 2010 roku Sąd Okręgowy w Olsztynie, jako sąd pierwszej instancji uznał, że oświadczenie lustracyjne Bubeły jest niezgodne z prawdą, zakazał mu przez trzy lata pełnienia funkcji publicznych i kandydowania w wyborach. W ocenie tego sądu, Jerzy Bubeła w 1982 r. został zarejestrowany przez strażnicę Wojsk Ochrony Pogranicza w Górowie Iławeckim jako dysponent zakonspirowanego lokalu kontaktowego. Za udostępnianie swojego mieszkania na potrzeby zwiadu WOP-u pobierał pieniądze z funduszu operacyjnego. Zobowiązał się do zachowania tajemnicy. Samorządowiec zapewniał, że nigdy nie współpracował z żadnymi służbami bezpieczeństwa. Po apelacji jego pełnomocnika, białostocki sąd apelacyjny orzeczenie to jednak uchylił i sprawę zwrócił do ponownego rozpoznania. Zwrócił m.in. uwagę na to, że w pierwszym procesie materiał dowodowy był niepełny, o czym świadczy fakt, iż Instytut Pamięci Narodowej dołączył do akt sprawy przed sądem apelacyjnym kolejne tomy dokumentów. W październiku 2011 roku olsztyński sąd, w ponownym procesie lustracyjnym orzekł, że oświadczenie samorządowca, składane w związku z pełnieniem funkcji publicznej burmistrza Górowa Iławeckiego, jest prawdziwe. W styczniu 2012 roku Sąd Apelacyjny w Białymstoku, oddalając apelację pionu lustracyjnego IPN orzekł ostatecznie, że Jerzy Bubeła złożył zgodne z prawdą oświadczenie lustracyjne.[1].

Przypisy


Zobacz też

Urząd Miasta Górowo Iławeckie [6.07.2014]
Jerzy Bubeła facebook

Bibliografia

[ kto.wm.pl] [6.07.2014]

[ strona prywatna] [6.07.2014]
[ bip.warmia.mazury.pl] [6.07.2014]
[ Wikipedia] [6.07.2014]