Gorysz pagórkowy: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
(Utworzono nową stronę "{{Roślina infobox |Nazwa rośliny = Gorysz pagórkowy |Nazwa łacińska = Peucedanum oreoselinum |L = (L.) Moench |Pusta linia = <br/> |grafika = |podpis grafik...")
 
Linia 25: Linia 25:
  
 
[[Plik:leucobryum.jpg|300px|thumb|right|Bielistka siwa w runie boru świeżego w nadleśnictwie Nowe Ramuki]]
 
[[Plik:leucobryum.jpg|300px|thumb|right|Bielistka siwa w runie boru świeżego w nadleśnictwie Nowe Ramuki]]
 +
  
 
=== Morfologia ===
 
=== Morfologia ===
Linia 36: Linia 37:
  
  
Gorysz pagórkowy występuje w miejscach suchych, piaszczystych, na murawach, skrajach lasów, zaroślach oraz w widnych borach i dąbrowach. <br/>
+
Gorysz pagórkowy występuje w miejscach suchych, piaszczystych, na murawach, skrajach lasów, zaroślach oraz w widnych borach i dąbrowach.  
 +
<br/>
  
  
Linia 48: Linia 50:
 
=== Ciekawostki ===
 
=== Ciekawostki ===
  
Subkontynentalny bór sosnowy świeży jest najbardziej pospolitym zbiorowiskiem leśnym w północno-wschodniej części kraju. Powierzchnie podlegające zabiegom gospodarczym mają jednak często uproszczony, jednowiekowy drzewostan, a zestaw gatunków występujących w runie jest bardzo ograniczony w stosunku do zbiorowisk o charakterze naturalnym.  
+
Subkontynentalny bór sosnowy świeży jest najbardziej pospolitym zbiorowiskiem leśnym w północno-wschodniej części kraju, w tym także na obszarze [[Warmia i Mazury|Warmii i Mazur]]. Powierzchnie podlegające zabiegom gospodarczym mają jednak często uproszczony, jednowiekowy drzewostan, a zestaw gatunków występujących w runie jest bardzo ograniczony w stosunku do zbiorowisk o charakterze naturalnym.  
 
<br/>
 
<br/>
  

Wersja z 21:31, 30 mar 2014

Gorysz pagórkowy

Peucedanum oreoselinum
(L.) Moench
Systematyka
Królestwo rośliny
Gromada rośliny naczyniowe
Klasa okrytonasienne
Rząd selerowce
Rodzina selerowate
Rodzaj gorysz
Gatunek gorysz pagórkowy
Synonimy



Gorysz pagórkowy, gorysz pagórkowaty, gorysz olszyniec (Peucedanum oreoselinum Hedw.) - gatunek rośliny należący do rodziny selerowatych (Apiaceae).

Bielistka siwa w runie boru świeżego w nadleśnictwie Nowe Ramuki


Morfologia

Łodyga obła, z rdzeniem, naga, walcowata, podłużnie kreskowana, szeroko gałęzista, długości 30-100 cm. Liście odziomkowe, podwójnie lub potrójnie pierzastosieczne bądź wrębne, z obu stron zielone i lśniące, odcinki jajowate, odgięte w dół, z krótko zaostrzonymi ząbkami. Kwiaty barwy białej, zebrane w baldach złożony o 20-25 szypułach, pokrywy drobne, omszone, pokrywki lancetowate, biało obrzeżone. w Polsce gorysz pagórkowy kwitnie pomiędzy czerwcem a sierpniem. Owoc stanowi oskrzydlona rozłupka.


Rozmieszczenie i ekologia

Gorysz pagórkowy występuje w miejscach suchych, piaszczystych, na murawach, skrajach lasów, zaroślach oraz w widnych borach i dąbrowach.


Wartość użytkowa

W klasyfikacji zbiorowisk roślinnych gorysz pagórkowy pełni rolę gatunku charakterystycznego dla zespołu subkontynentalnego boru sosnowego świeżego (boru goryszowego) Peucedano-Pinetum.


Ciekawostki

Subkontynentalny bór sosnowy świeży jest najbardziej pospolitym zbiorowiskiem leśnym w północno-wschodniej części kraju, w tym także na obszarze Warmii i Mazur. Powierzchnie podlegające zabiegom gospodarczym mają jednak często uproszczony, jednowiekowy drzewostan, a zestaw gatunków występujących w runie jest bardzo ograniczony w stosunku do zbiorowisk o charakterze naturalnym.


Bibliografia

W. Matuszkiewicz, P. Sikorski, W. Szwed, M. Wierzba: Zbiorowiska roślinne Polski. Lasy i zarośla. Warszawa: PWN, 2012.


Linki zewnętrzne

http://pl.wikipedia.org/wiki/Gorysz_pagórkowy

http://pl.wikipedia.org/wiki/Kontynentalny_bór_sosnowy_świeży