Jaszczurka zwinka: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Linia 11: Linia 11:
 
}}
 
}}
  
Jaszczurki - czworonogie lub beznogie zwierzęta z grupy gadów łuskonośnych; mają wydłużone ciało zakończone ogonem, ich oczy posiadają powieki. Strona brzuszna pokryta łuskami lub tarczkami. Żyją na lądzie. Na [[Warmia|Warmii]] i [[Mazury|Mazurach]] najpospolitsze [[jaszczurka zwinka]] i [[jaszczurka żyworodna]] oraz [[padalec]].
+
Jaszczurki - czworonogie lub beznogie zwierzęta z grupy gadów łuskonośnych; mają wydłużone ciało zakończone ogonem, ich oczy posiadają powieki. Strona brzuszna pokryta łuskami lub tarczkami. Żyją na lądzie. Na [[Warmia|Warmii]] i [[Mazury|Mazurach]] najpospolitsze jest [[jaszczurka zwinka]] i w nieco mniejszym stopniu [[jaszczurka żyworodna]].
  
 
'''Jaszczurka zwinka''' (Lacerta agilis)  
 
'''Jaszczurka zwinka''' (Lacerta agilis)  

Wersja z 21:50, 13 lis 2013

{{{nazwa zwyczajowa}}}

‘’Lacerta agilis’’[1]`
Laurenti, 1768
[[Plik:{{{grafika}}}|240x240px|‘’Lacerta agilis’’]]
{{{opis grafiki}}}
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada zauropsydy
Rząd łuskonośne
Rodzina jaszczurkowate
Rodzaj Lacerta

Jaszczurki - czworonogie lub beznogie zwierzęta z grupy gadów łuskonośnych; mają wydłużone ciało zakończone ogonem, ich oczy posiadają powieki. Strona brzuszna pokryta łuskami lub tarczkami. Żyją na lądzie. Na Warmii i Mazurach najpospolitsze jest jaszczurka zwinka i w nieco mniejszym stopniu jaszczurka żyworodna.

Jaszczurka zwinka (Lacerta agilis)

Jaszczurka zwinka jest w Polsce bardzo pospolita. Długość tułowia i głowy ok. 11 cm, a wraz z ogonem ok. 23 cm. Ma smukłe brązowawe, plamiaste ciało. Brzuch szary z jasnymi plamkami (samiec ma podbrzusze zielonkawe). Ma gruby ogon, który zwęża się ku tyłowi. Jak u pozostałych rodzimych gadów jest kruchy i gdy odpadnie w chwili zagrożenia, w jego miejsce powstaje nowy.

Jej ulubionym przysmakiem są bezkręgowce: ślimaki, pająki i owady, czasem gąsienice. Bywa, że żywi się młodymi własnego lub innych gatunków jaszczurek. Z zimowego snu budzi się na przełomie marca oraz kwietnia i wtedy zaczynają też gody. W tym czasie u samców intensywnie zabarwia się podgardle.

Jaszczurkę łatwo zauważyć na nasłonecznionych polanach, skrajach dróg oraz na rumowiskach. Młode wykluwają się jaj złożonych w norce (max.18 sztuk). W Polsce żyją 4 gatunki jaszczurek – wszystkie są pod ścisłą ochroną!

Plik:Jaszczurka zwinka.jpg Jaszczurka zwinka2.jpg

Samiec jaszczurki zwinki (zdjęcia: L.Lebois)

Źródło:

JustJask
  1. Skocz do góry ‘’Lacerta agilis’’ w: Integrated Taxonomic Information System {{#invoke:lang|język}}