Przesiąkra okółkowa: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
(Utworzono nową stronę "{{Roślina infobox |Nazwa rośliny = Przesiąkra okółkowa |Nazwa łacińska = Hydrilla verticillata |L = (L. f.) Royle) |Pusta linia = <br/> |grafika = |podpis ...")
 
Linia 42: Linia 42:
 
=== Ciekawostki ===
 
=== Ciekawostki ===
  
Na terenie [[województwo warmińsko-mazurskie|województwa warmińsko-mazurskiego]] przesiąkra okółkowa jest znana m.in. z Nadleśnictwa Drygały, obejmującego zasięgiem wschodnie krańce [[Puszcza Piska|Puszczy Piskiej]].
+
Na terenie [[województwo warmińsko-mazurskie|województwa warmińsko-mazurskiego]] przesiąkra okółkowa jest znana m.in. z rezerwatu [[rezerwat Jezioro Lisunie|"Jezioro Lisunie"]] oraz z obszaru Nadleśnictwa Drygały, obejmującego zasięgiem wschodnie krańce [[Puszcza Piska|Puszczy Piskiej]].
 
<br/>
 
<br/>
  

Wersja z 16:07, 28 cze 2014

Przesiąkra okółkowa

Hydrilla verticillata
(L. f.) Royle)
Systematyka
Królestwo rośliny
Gromada rośliny naczyniowe
Klasa okrytonasienne
Rząd żabieńcowate
Rodzina żabiściekowate
Rodzaj przesiąkra
Gatunek przesiąkra okółkowa
Synonimy


Przesiąkra okółkowa (Hydrilla verticillata (L. f.) Royle) – gatunek rośliny z rodziny żabiściekowatych (Hydrocharitaceae), jedyny przedstawiciel monotypowego rodzaju przesiąkra (Hydrila).


Morfologia

Łodyga rozgałęziona, do 2m długości. Liście siedzące, równowąskie, zaostrzone, ząbkowane, zebrane w okółki, o długości 10-20 mm. Kwiaty męskie z trzema pręcikami. Kwiaty żeńskie z trzema zielonkawymi działkami i trzema białymi płatkami korony. Owoc stanowi walcowata, pięcionasienna torebka.

Rozmieszczenie i ekologia

Występuje w Eurazji i Afryce, jako inwazyjna także w Ameryce Północnej i Południowej, na Nowej Zelandii. W Europie jest gatunkiem rzadkim, w Polsce znanym z kilkudziesięciu stanowisk w północno-wschodniej i północno-zachodniej części kraju, spośród których potwierdzone zostały w ostatnich latach tylko nieliczne na Pojezierzu Suwalskim.

Wartość użytkowa

Gatunek występuje w postaci szybko rozprzestrzeniających się populacji masowych i w wielu obszarach stanowi z tego powodu duży problem w gospodarce rybackiej, rolnej (jako chwast upraw ryżu), utrudnia także żeglugę.

W Polsce przesiąkra jest uznawana za roślinę zagrożoną na stanowiskach naturalnych (kategoria V na Czerwonej Liście). Od 2012 roku podlega w Polsce częściowej ochronie gatunkowej.

Ciekawostki

Na terenie województwa warmińsko-mazurskiego przesiąkra okółkowa jest znana m.in. z rezerwatu "Jezioro Lisunie" oraz z obszaru Nadleśnictwa Drygały, obejmującego zasięgiem wschodnie krańce Puszczy Piskiej.

Bibliografia

Program Ochrony Przyrody Nadleśnictwa Drygały: Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej Oddział w Warszawie [1] 28.06.2014

Linki zewnętrzne

Przesiąkra okółkowa - Wikipedia [2] 28.06.2014

Lista gatunków roślin objętych ochroną częściową w Polsce [3] 27.06.2014