Turzyca luźnokwiatowa: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
(Utworzono nową stronę " '''Turzyca luźnokwiatowa''' (''Carex vaginata'' Tausch) – gatunek rośliny z rodziny ciborowatych (''Cyperaceae'', turzycowate). Plik:Carex spp Sturm45.jpg|200p...")
 
(Ciekawostki)
Linia 32: Linia 32:
 
   
 
   
  
Jest jednym z najrzadszych składników naszej flory. Gatunek narażony w Polsce na wymarcie (kategoria VU na Czerwonej Liście). Na Warmii i Mazurach znany z trzech stanowisk pod Szczytnem.
+
''Carex vaginata'' jest jednym z najrzadszych składników naszej flory. Jest gatunkiem narażonym w Polsce na wymarcie (kategoria VU na Czerwonej Liście). Na Warmii i Mazurach znany jest z trzech stanowisk pod Szczytnem.
 
<br/>
 
<br/>
 
 
  
 
== Bibliografia ==
 
== Bibliografia ==

Wersja z 23:28, 25 lis 2013


Turzyca luźnokwiatowa (Carex vaginata Tausch) – gatunek rośliny z rodziny ciborowatych (Cyperaceae, turzycowate).


Carex vaginata - turzyca luźnokwiatowa (Media:http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Carex_vaginata3.JPG#file.ogg)

Morfologia

Łodyga prosta, gładka, o wysokości 10-50 cm. Liście żywozielone, krótko zaostrzone, szerokości 3-5 mm. Na szczycie pędu kwiatowego występuje kłos męski, pozostałe boczne to kłosy żeńskie (1-3). Podsadki kłosów są liściowate i posiadają długie, rozdęte pochwy i krótkie blaszki. Przysadki są rdzawoczerwone z zielonym nerwem. Pęcherzyki są dłuższe od przysadek, kulistawojajowate, o długości ok. 4 mm, szarozielone, beznerwowe, z wyraźnym dwuząbkowym dzióbkiem. Tworzy łanowe skupienia. Kwitnie w maju i czerwcu.


Rozmieszczenie i ekologia

Występuje w strefie umiarkowanej półkuli północnej. W Polsce rośnie w północno-wschodniej i środkowej części kraju oraz w Sudetach. Występuje w grądach, lasach dębowo-świerkowych, borach sosnowych i mieszanych i na torfowiskach.


Wartość użytkowa



Ciekawostki

Carex vaginata jest jednym z najrzadszych składników naszej flory. Jest gatunkiem narażonym w Polsce na wymarcie (kategoria VU na Czerwonej Liście). Na Warmii i Mazurach znany jest z trzech stanowisk pod Szczytnem.

Bibliografia

Polakowski: Świat roślinny Warmii i Mazur. Olsztyn: Pojezierze, 1971.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Turzyca_luźnokwiatowa