Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Ełku: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Linia 1: Linia 1:
 
{{Szkolnictwo infobox  
 
{{Szkolnictwo infobox  
 
|Nazwa_instytucji =  Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Ełku
 
|Nazwa_instytucji =  Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Ełku
|Grafika          =  Koala.jpg (nazwa zdjęcia)... opcja
+
|Grafika          =  gj.jpg  
|Opis_grafiki    =  ...Wymagane...
+
|Opis_grafiki    =  Budynek Ośrodka, źródło: [http://www.szkolnictwo.pl/index.php?id=M02131 Szkolnictwo]
|Data_założenia  =  ...Wymagane...
+
|Data_założenia  =  1959 r.
|Poziom_szkoły    =  ...Wymagane...
+
|Poziom_szkoły    =  przedszkolny, podstawowy, ponadpodstawowy, ponadgimnazjalny
|Podtyp_szkoły    =  ... Opcjonalne  ...........
+
|Podtyp_szkoły    =  szkoła specjalna
|Profil          = ... Opcjonalne  ...........
+
|Profil          =  
|Adres            =  ...Wymagane...
+
|Adres            =  ul. Grajewska 16a, 19-300 Ełk
 
|Patron          =   
 
|Patron          =   
 
}}
 
}}
  
''' Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Ełku ''' – ...<br/>
+
''' Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Ełku ''' – placówka oświatowa w [[województwo warmińsko-mazurskie|województwie warmińsko-mazurskim]], w [[Ełk|Ełku]]. Dyrektorem Ośrodka jest [[Grażyna Bauer]]. <br/>
 
== Historia ==
 
== Historia ==
"W dniu 1 lutego 1959 roku KOSB w Białymstoku powierzyło zorganizowanie Podstawowej Szkoły Specjalnej w Ełku Józefowi Apoznańskiemu. Jednocześnie na nauczycielkę tej szkoły została przeniesiona do Ełku Elżbieta Apoznańska. W dniu 21 lutego rozpoczęto naukę w nowozorganizowanej szkole.
 
Powstały dwie klasy po 24 uczniów: klasa II i IV. Dzieci rekrutowały się do tych klas z pięciu szkól podstawowych w Ełku i jednej na Szybie. Wychowawczyni klasy drugiej została E.Apoznańska, a klasy czwartej J.Apoznański pełniący jednocześnie obowiązki kierownika szkoły. Przydzielono tez pół etatu sprzątaczki, co było niewystarczające i bardzo utrudniało dożywianie w szkole. Opiekę lekarską ustalono przy Szkole Podstawowej Nr 1 w Ełku.
 
Szkoła była pod nadzorem pedagogicznym Kuratorium w Białymstoku. Budżet ustalono przy Inspektoracie Oświaty w Ełku.
 
W kwietniu 1959 roku Kuratorium zatwierdziło wytypowaną przez Inspektorat Oświaty w Ełku Komisję Selekcyjną, której członków wytypowano za wiedzą i według wskazań Wizytatora Szkolnictwa Specjalnego Tadeusza Falickiego... Członkiem Komisji Selekcyjnej, a zarazem lekarzem szkolnym została dr Joanna Lisowska, która od pierwszych dni pracy otoczyła troskliwą opieką nasząsz szkołę.
 
W dniu 24 czerwca 1959 roku odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego. Na zakończenie roku przybyli jako goście mgr Czesław Zawadzki, Wyszczelski, lekarz neurolog i pułkownik Smarżewski znajomy kierownika szkoły...."
 
"... 1 września 1959 roku rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. W rozpoczęciu wzięli udział przedstawiciele władz, Komitet Rodzicielski i rodzice. ...W roku szkolnym 1959/60 przybyła nowa klasa druga. Na wychowawczynię tej klasy zgłosiła się Helena Piotrowska. Lekcje przysposobienia zawodowego powierzyliśmy Helenie Steckiewicz. Były to obie nauczycielki ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Ełku ..."
 
"... W roku szkolnym 1960/61 nastąpił dalszy rozwój szkoły. Przyjęliśmy nowych 24 uczniów, z których zorganizowaliśmy nową klasę. W czterech klasach uczyło się 96 uczniów. Na wychowawczynię nowej klasy zgłosiła się Jadwiga Paciepnik. Naukę zorganizowaliśmy na dwie zmiany.
 
"... W październiku 1060 roku Wojewódzka Komisja Rozdziału robót włączyła szkołę do planu budowy, a Inwestycje Szkolne w Kuratorium zleciły jej wykonanie Przedsiębiorstwu Budownictwa Terenowego
 
w Ełku, które przystąpiło do budowy... . Jednocześnie z budową szkoły przybywało i uczniów w naszej szkole, która co roku się powiększała
 
o jedną klasę... Rok szkolny 1960/61 zakończyliśmy pod wrażeniem otrzymania nowego budynku szkolnego w prędkim czasie. Dlatego też dopilnowaliśmy selekcji i zorganizowaliśmy nową klasę drugą. Szkoła zwiększyła się do 123 uczniów w pięciu klasach. Tylu klas nie mogliśmy już zmieścić u siebie i dlatego uprosiliśmy salę na klasę i pracownię przysposobenia zawodowego na przeciąg kilku miesięcy w Domu Kultury Dzieci i Młodzieży w Ełku. Umieściliśmy tam klasę drugą, a starsze klasy uczyły się śpiewu, rysunku, poprawy wad wymowy i w dnie dżdżyste wychowania fizycznego. Korzystaliśmy nadal z warsztatów szkół sąsiednich lecz tę współpracę utrzymać nadal było coraz trudniej. Mimo takiego rozmieszczenia uczącej się młodzieży utrzymaliśmy wzorowy porządek w szkole. Cały rok szkolny 1961/62 upłynął na trudnej i żmudnej pracy.
 
W tym roku opuszcza naszą szkołę klasa siódma. Dwudziestu czterech absolwentów opuszczało naszą szkołę. Wystaraliśmy się im wystarczającą ilość miejsc w szkołach zawodowych specjalnych do dalszej nauki. Dwunastu absolwentów umieściliśmy w Zasadniczej Szkole Zawodowej w Szczecinie. Dziewczynki uczą się krawiectwa a chłopcy tapicerstwa. Dwóch uczniów przyjęto do podobnej szkoły w Kętrzynie na dział ślusarski. Przyjęto też dwie dziewczynki do Zasadniczej Szkoły Zawodowej Krawieckiej w Ełku. Resztę uczniów umieściliśmy w Zakładach Osprzętu Kablowego A-26 w Ełku na trzyletnią praktykę bez odpłatności z tym, że po upływie roku zakład będzie im płacił za wykonywaną pracę jako praktykantom.
 
... Po uroczystym zakończeniu roku szkolnego kierownictwo szkoły znalazło się w trudnej sytuacji. Przy wykończeniu szkoły prace nie były kontynuowane. Umowę przedłużono do grudnia następnego roku. ... 15 grudnia zdecydowaliśmy się na przeniesienie się do nowego budynku szkolnego.
 
"... W dniu 2 lutego 1963 roku odbyło się uroczyste otwarcie szkoły. W dniu uroczystości otwarcia szkoły nauka odbywała się normalnie do godziny 13-tej. O godzinie 13.15 przybyli goście. ..."
 
 
  
 +
W 1959 r. powstała pierwsza Podstawowa Szkoła Specjalna w [[Ełk |Ełku]]. Dyrektorem Szkoły został Józef Apoznański, a nauczycielką Elżbieta Apoznańska. Początkowo działały dwie klasy po 24 uczniów: klasa II i IV. Szkoła była wówczas pod nadzorem pedagogicznym Kuratorium w Białymstoku. W roku szkolnym 1959/60 Szkoła powiększyła się o kolejną klasę drugą. W roku szkolnym 1960/1961 uczyło się 96 uczniów w czterech, a w roku 1962 - 123 uczniów w pięciu klasach.
 
<br/>
 
<br/>
  
Linia 38: Linia 25:
 
* [[Zasadnicza Szkoła Zawodowa przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Ełku]];
 
* [[Zasadnicza Szkoła Zawodowa przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Ełku]];
 
* [[Szkoła Przysposabiająca do Pracy przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Ełku]];
 
* [[Szkoła Przysposabiająca do Pracy przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Ełku]];
* Internat.  
+
* Internat;
 +
* Oddział przedszkolny.
 +
 
 +
Do szkół w Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego mogą uczęszczać uczniowie z lekką, umiarkowaną, znaczną i głęboką niepełnosprawnością intelektualną.  
  
 
== Kadra pedagogiczna ==
 
== Kadra pedagogiczna ==

Wersja z 20:27, 13 lis 2014

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Ełku

Budynek Ośrodka, źródło: Szkolnictwo
Budynek Ośrodka, źródło: Szkolnictwo
Data założenia: 1959 r.
Poziom szkoły: przedszkolny, podstawowy, ponadpodstawowy, ponadgimnazjalny
Podtyp szkoły: szkoła specjalna
Adres: ul. Grajewska 16a, 19-300 Ełk


Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Ełku – placówka oświatowa w województwie warmińsko-mazurskim, w Ełku. Dyrektorem Ośrodka jest Grażyna Bauer.

Historia

W 1959 r. powstała pierwsza Podstawowa Szkoła Specjalna w Ełku. Dyrektorem Szkoły został Józef Apoznański, a nauczycielką Elżbieta Apoznańska. Początkowo działały dwie klasy po 24 uczniów: klasa II i IV. Szkoła była wówczas pod nadzorem pedagogicznym Kuratorium w Białymstoku. W roku szkolnym 1959/60 Szkoła powiększyła się o kolejną klasę drugą. W roku szkolnym 1960/1961 uczyło się 96 uczniów w czterech, a w roku 1962 - 123 uczniów w pięciu klasach.

Działalność

W skład Ośrodka wchodzą:

Do szkół w Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego mogą uczęszczać uczniowie z lekką, umiarkowaną, znaczną i głęboką niepełnosprawnością intelektualną.

Kadra pedagogiczna

Wicedyrektorzy:

Katarzyna Kozikowska, Krzysztof Waszczuk.

Nauczyciele w roku szkolnym 2014/2015:

Bednarczyk Sylwia, Bąbała Urszula, Brzuchalska Kamila, Badowiec Agnieszka, Buczyńska Anna, Chitruszko Anna, Chmielewska Anna, Cywoniuk Ewa, Czygier Izabela, Duk Agnieszka, Fidurska Krystyna, Gawrylczyk Bartłomiej, Gierda-Doliwa Katarzyna, Grunt-Mejer Justyna, Gąsiorowska Beata, Hirsztritt Cezary, Hryniewicka Ewa, Jasnos Anna, Jaworowska Iwona, Jurewicz Jarosław, Kobus Katarzyna, Kobyliński Rafał, Kilikowska Wiesława, Kondracka Anna, Koniuszewska Wiesława, Makarewicz Marcelina, Malej-Frąszczak Danuta Marchel Iwona, Kiryłło Małgorzata, Kraszewski Paweł, Kuczyńska Ewa, Kozikowska Katarzyna, Ogłodzińska Małgorzata, Olizarowicz Grażyna, Osowska Ewa, Ostrowska Wanda, Ożarek Iwona, Osak Elżbieta, Orzechowska Teresa, Piotrowska Ewa, Plakwicz Agnieszka, Pogorzelska Joanna, Polakowska Agnieszka, Rathmann Bogumiła, Rudziewicz Karolina, Sadowska Monika, Siedlecka Edyta, Siwik Krystyna, Sułek-Łapa Barbara, Surawski Waldemar, Surawski Paweł, Smolińska Marzena, Stankiewicz Barbara, Swiecińska Teresa, Sztachańska Adriana, Tondryk-Pukin Anna, Truszkowska Izabela, Ustaszewski Jarosław, Waszczuk Izabela, Waszczuk Krzysztof, Wyrzykowska Halina, Zawadzka Anna, Żukowska Dorota, Zduniak Anna.


Bibliografia


SOSW Ełk, 13.11.2014 r.

Szkolnictwo, 13.11.2014 r.