Protest wędkarzy w Piszu: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Linia 1: Linia 1:
 
{{Protesty i strajki infobox
 
{{Protesty i strajki infobox
  |Strajk Wiec Pikieta Demonstracja  = ...wymagane...
+
  |Strajk Wiec Pikieta Demonstracja  = Protest wędkarzy w Piszu
  |Zdjęcie                          = nazwa pliku ze zdjęciem ...wymagane...
+
  |Zdjęcie                          = [[Plik.pwpisz.jpg]]
  |podpis zdjęcia                    = ...wymagane...
+
  |podpis zdjęcia                    = Uczestnicy protestu
 
  |Organizator                      =  
 
  |Organizator                      =  
 
  |Data                              = 4 lipca 2014 r.
 
  |Data                              = 4 lipca 2014 r.

Wersja z 16:49, 18 paź 2014

Protest wędkarzy w Piszu

[[Plik:Plik.pwpisz.jpg|285px|Uczestnicy protestu]]
Uczestnicy protestu
Data 4 lipca 2014 r.
Miejsce droga wylotowa z Pisza

Protest wędkarzy w Piszu – blokada dróg była protestem przeciwko sieciowej gospodarce rybackiej prowadzonej przez Zarząd Główny Polskiego Związku Wędkarskiego w Warszawie na mazurskich jeziorach.

Cel

Na posiedzeniu Zarządu Głównego PZW dnia 30.05.2014r Prezes Dionizy Ziemiecki zabrał głos na temat porozumienia ZG PZW z mazurskimi kołami. Prezes przekazał nieprawdziwe informacje członkom ZG PZW. W sprawozdaniu na stronie PZW można przeczytać:
(…) Prezes Dionizy Ziemiecki zapoznał członków ZG z ustaleniami przyjętymi przez dyrekcję Gospodarstwa Rybackiego PZW w Suwałkach i przedstawicieli olsztyńskich kół w sprawie wydzielenia jeziorowych stref wolnych od odłowów gospodarczych. Wytypowane akweny nie będą odławiane przez rybaków od piątku do niedzieli oraz w okresie lipiec-sierpień. W zamian członkowie olsztyńskich kół zobowiązali się do pomocy w zarybianiu i ochronie wód. Jednak, jak dodał prezes, koła z Pisza nagle przestały akceptować wcześniej wypracowane porozumienie.

Celem porozumienia miało być doprowadzenie do zahamowania spadku zasobów wód i wzrostu atrakcyjności turystyczno – wędkarskiej jezior mazurskich, użytkowanych przez Zarząd Główny PZW.
Żadne porozumienie z kołami powiatu piskiego nie zostało zawarte. Żadne porozumienie nie zostało również nigdy wypracowane.
Według radnego powiatowego ZG PZW na zarybienie mazurskich jezior przeznacza kilkanaście razy niższe kwoty niż w innych rejonach kraju. Pobiera za to o wiele wyższe opłaty na zezwolenia wędkarskie. Zarząd Główny PZW zaproponował zdjęcie sieci z ok.15% powierzchni jezior. W zamian żądał pokrycia kosztów zarybień, utworzenia przez koła, z własnych środków społecznej straży rybackiej do ochrony jezior przed kłusownictwem i prowadzenia akcji sprzątania brzegów jezior objętych porozumieniem, jak również innych wskazanych przez ZG PZW.

Przebieg

W piątek, 4 lipca 2014 r. o godz. 18.00 został zablokowany wjazd na Mazury – droga wylotowa z Pisza , w kierunku na Ruciane – Nida i Giżycko. Na tą formę protestu lokalna społeczność zdecydowała się po wielu latach bezowocnych rozmów z ZG PZW . W proteście uczestniczyli wędkarze, przedsiębiorcy z branży agroturystycznej, samorządowcy, parlamentarzyści, mieszkańcy powiatu, a także kierowcy stojący w korku. Niektórzy z nich wysiadali z samochodów i przyłączali się do protestu. Protest skończył się po godzinie.

Źródła

1. [[1]]
2. [[2]]
3. [[3]]