Stachowizna: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja zweryfikowana]
(Dzieje miejscowości)
 
(Nie pokazano 4 wersji utworzonych przez 2 użytkowników)
Linia 6: Linia 6:
 
  |dopełniacz wsi        = Stachowizny   
 
  |dopełniacz wsi        = Stachowizny   
 
  |zdjęcie              = Stachowizna. Zabytkowy dwór.jpg  
 
  |zdjęcie              = Stachowizna. Zabytkowy dwór.jpg  
  |opis zdjęcia          = Stachowizna. Zabytkowy dwór [http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Stachowizna,_01.jpg?uselang=pl] [dostęp: 6.12.2014]   
+
  |opis zdjęcia          = Stachowizna. Zabytkowy dwór. Fot. Honza Groh. Źródło: [http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Stachowizna,_01.jpg?uselang=pl Commons Wikimedia] [06.12.2014]   
 
  |rodzaj miejscowości  =
 
  |rodzaj miejscowości  =
 
  |województwo          = warmińsko-mazurskie
 
  |województwo          = warmińsko-mazurskie
Linia 28: Linia 28:
 
  |wikisłownik          =
 
  |wikisłownik          =
 
  |www                  =
 
  |www                  =
}}<br/>
+
}}
''' Stachowizna '''(niem. ''Rehstall'') – wieś niesołecka położona w [[województwo warmińsko-mazurskie|województwie warmińsko-mazurskim]], w [[Powiat kętrzyński|powiecie kętrzyńskim]], w [[Gmina Kętrzyn|gminie Kętrzyn]].W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do [[województwo olsztyńskie|województwa olsztyńskiego]]. Miejscowość w 2010 roku liczyła 93 mieszkańców.<br/><br/>
+
''' Stachowizna '''(niem. ''Rehstall'') – wieś niesołecka położona w [[województwo warmińsko-mazurskie|województwie warmińsko-mazurskim]], w [[Powiat kętrzyński|powiecie kętrzyńskim]], w [[Kętrzyn (gmina wiejska)|gminie Kętrzyn]]. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa olsztyńskiego. Miejscowość w 2010 roku liczyła 93 mieszkańców.<br/><br/>
  
 
== Położenie ==
 
== Położenie ==
 
Miejscowość leży w odległości 11 km od [[Kętrzyn|Kętrzyna]].
 
Miejscowość leży w odległości 11 km od [[Kętrzyn|Kętrzyna]].
 
<br/>
 
<br/>
 +
== Dzieje miejscowości ==
 +
Dokładna data założenia miejscowości nie jest znana. Tereny te od połowy XIII wieku podlegały władzy biskupów warmińskich. W 1372 roku obszar został przejęty przez [[zakon krzyżacki]], który skupił się na akcji osadniczej. Stachowizna uległa prawdopodobnie zniszczeniu w okresie wojny trzynastoletniej.
 +
 +
W XVI wieku majątek stanowił własność rodu von der Groeben posiadającego [[Jeżewo]], [[Skatniki]] i [[Linkowo]]. W 1649 roku Stachowiznę odziedziczyła linia [[Otto Fryderyk von der Groeben|Ottona Fryderyka von der Groebena]]. W połowie XVIII wieku majątkiem zarządzał Ernst von der Groeben. W tym samym stuleciu rozpoczęła się budowa pierwszego dworu, który w połowie XIX wieku został przebudowany w stylu neogotyckim.
 +
 +
W 1820 roku miejscowość była wsią folwarczną. Składała się z 8 budynków mieszkalnych i liczyła 106 mieszkańców. Po 1820 roku Stachowiznę, [[Stąpławki]] i [[Pasterzewo]] nabyła rodzina Anhuth. W 1847 roku założyła ona kolejny folwark [[Staniewo]]. W 1889 roku dobra obejmowały powierzchnię 1063 ha. Najprawdopodobniej na przełomie XIX i XX wieku zaczęły być wyprzedawane. W 1905 roku majątek obejmował tylko 482 ha. W tym czasie we wsi działał młyn wodny.
  
== Dzieje miejscowości ==
+
W 1907 roku nowym właścicielem Pasterzewa i Stachowizny został Paul Rachke. Majątek specjalizował się w hodowli bydła, owiec i koni. W 1932 roku Stachowiznę przejęła jako swój posag Renata von Fischer, która była córką kontradmirała Reinholda von Fischera.  
Dokładna data założenia miejscowości nie jest znana. Tereny te od połowy XIII wieku podlegały władzy biskupów warmińskich. W 1372 roku obszar został przejęty przez [[Zakon Krzyżacki]], który skupił się na akcji osadniczej. Stachowizna uległa prawdopodobnie zniszczeniu w okresie [[Wojna trzynastoletnia|wojny trzynastoletniej]]. W XVI wieku majątek stanowił własność rodu [[von der Groeben]], posiadającego [[Jeżewo]], [[Skatniki]], [[Linkowo]]. W 1649 roku Stachowiznę odziedziczyła linia Ottona Fryderyka von der Groebena. W połowie XVIII wieku majątkiem zarządzał Ernst von der Groeben. W tym samym stuleciu rozpoczęła się budowa pierwszego dworu. W połowie XIX wieku został przebudowany w stylu neogotyckim. W 1820 roku miejscowość była wsią folwarczną. Składała się z 8 budynków mieszkalnych i liczyła 106 mieszkańców. Po 1820 roku Stachowiznę, [[Stąpławki]] i [[Pasterzewo]] nabyła rodzina Anhuth. W 1847 roku założyła ona kolejny folwark [[Staniewo]]. W 1889 rou dobra obejmowały powierzchnię 1063 ha. Najprawdopodobniej na przełomie XIX i XX wieku dobra zaczęły być wyprzedawane. W 1905 roku majątek obejmował tylko 482 ha. W tym czasie we wsi działał młyn wodny. W 1907 roku nowym właścicielem Pasterzewa i Stachowizny został Paul Rachke. Majątek specjalizował się w hodowli bydła, owiec i koni. W 1932 roku Stachowiznę przejęła, jako swój posag, Renata von Fischer, która była córką kontradmirała Reinholda von Fischera. Po zakończeniu [[II Wojna Światowa|II wojny światowej]] na tereni majątku powstała państwowa stadnina koni. W latach 60. Stachowizna stała się częścią [[Państwowe Gospodarstwo Rolne Smokowo|Państwowego Gospodarstwa Rolnego]] w Smokowie. Obecnie dwór i pozostałości parku stanowią własność prywatną.
 
  
<br/>
+
Po zakończeniu II wojny światowej na terenie majątku powstała państwowa stadnina koni. W latach 60. Stachowizna stała się częścią [[Państwowe Gospodarstwa Rolne (PGR)|Państwowego Gospodarstwa Rolnego]] w [[Smokowo|Smokowie]]. Obecnie dwór i pozostałości parku stanowią własność prywatną.
  
 
== Zabytki ==
 
== Zabytki ==
*[[Dwór w Stachowiznie|Dwór]] z 2. połowy XIX wieku, wybudowany w stylu neorenesansowym z nawiązaniami do  neogotyku
+
*[[Dwór w Stachowiznie|Dwór]] z drugiej połowy XIX wieku, wybudowany w stylu neorenesansowym z nawiązaniami do  neogotyku
 
*Park dworski
 
*Park dworski
 
<br/>
 
 
 
== Bibliografia ==
 
== Bibliografia ==
#Achremczyk Stanisław, ''Historia Warmii i Mazur'', t. I-II, Olsztyn 2010-2011.
+
Achremczyk Stanisław, ''Historia Warmii i Mazur'', t. I–II, Olsztyn 2010–2011.<br/>
#Jackiewicz-Garniec Małgorzata, Garniec Mirosław, ''Pałace i dwory dawnych Prus Wschodnich'', Olsztyn 2001.
+
Jackiewicz-Garniec Małgorzata, Garniec Mirosław, ''Pałace i dwory dawnych Prus Wschodnich'', Olsztyn 2001.<br/>
#''Kętrzyn i okolice'', oprac. Izabela Karpiuk, Kętrzyn 2001.
+
''Kętrzyn i okolice'', oprac. Izabela Karpiuk, Kętrzyn 2001.<br/>
#''Licharewa Zofia, Kętrzyn. Z dziejów miasta i powiatu'', Olsztyn 1962.
+
''Licharewa Zofia, Kętrzyn. Z dziejów miasta i powiatu'', Olsztyn 1962.<br/>
#''Warmia i Mazury. Przewodnik ilustrowany'', red. Marcin Kuleszo, Barbara Wojczulanis, Olsztyn 2001.  
+
''Warmia i Mazury. Przewodnik ilustrowany'', red. Marcin Kuleszo, Barbara Wojczulanis, Olsztyn 2001. <br/>
#[http://stat.gov.pl/bdl/app/samorzad_m.dims|Bank Danych Lokalnych GUS]  [dostęp: 6.12.2014].
+
[http://stat.gov.pl/bdl/app/samorzad_m.dims Bank Danych Lokalnych GUS]  [06.12.2014].<br/>
#[http://www.jerzysikorski.pl/historia-miejscowo%C5%9Bci-na-obszarze-gminy-k%C4%99trzyn| Historia wsi Stachowizna] [dostęp: 6.12.2014].
+
[http://www.jerzysikorski.pl/historia-miejscowo%C5%9Bci-na-obszarze-gminy-k%C4%99trzyn jerzysikorski.pl, historia wsi Stachowizna] [06.12.2014].
<br/>
 
  
{{Przypisy}}
 
<references>
 
<br/>
 
  
== Zobacz też ==
+
[[Kategoria: Miejscowość]] [[Kategoria: Powiat kętrzyński]] [[Kategoria: Kętrzyn (gmina wiejska)]] [[Kategoria: Wsie niesołeckie]]
...
 
<br/>
 
[[Kategoria: Miejscowość]] [[Kategoria: Powiat kętrzyński]] [[Kategoria: Gmina Kętrzyn (wiejska)]] [[Kategoria: Wsie niesołeckie]] [[Kategoria: Kultura]] [[Kategoria: Zabytki]] [[Kategoria: Pałace i dwory]]
 

Aktualna wersja na dzień 13:44, 9 mar 2015

Stachowizna

Stachowizna. Zabytkowy dwór. Fot. Honza Groh. Źródło: Commons Wikimedia [06.12.2014]
Stachowizna. Zabytkowy dwór. Fot. Honza Groh. Źródło: Commons Wikimedia [06.12.2014]
Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat kętrzyński
Gmina Kętrzyn
Liczba ludności (2010) 93
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Stachowizna
Stachowizna
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Stachowizna
Stachowizna
Ziemia

{{#invoke:Koordynaty|szablon}}

Stachowizna (niem. Rehstall) – wieś niesołecka położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie kętrzyńskim, w gminie Kętrzyn. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa olsztyńskiego. Miejscowość w 2010 roku liczyła 93 mieszkańców.

Położenie

Miejscowość leży w odległości 11 km od Kętrzyna.

Dzieje miejscowości

Dokładna data założenia miejscowości nie jest znana. Tereny te od połowy XIII wieku podlegały władzy biskupów warmińskich. W 1372 roku obszar został przejęty przez zakon krzyżacki, który skupił się na akcji osadniczej. Stachowizna uległa prawdopodobnie zniszczeniu w okresie wojny trzynastoletniej.

W XVI wieku majątek stanowił własność rodu von der Groeben posiadającego Jeżewo, Skatniki i Linkowo. W 1649 roku Stachowiznę odziedziczyła linia Ottona Fryderyka von der Groebena. W połowie XVIII wieku majątkiem zarządzał Ernst von der Groeben. W tym samym stuleciu rozpoczęła się budowa pierwszego dworu, który w połowie XIX wieku został przebudowany w stylu neogotyckim.

W 1820 roku miejscowość była wsią folwarczną. Składała się z 8 budynków mieszkalnych i liczyła 106 mieszkańców. Po 1820 roku Stachowiznę, Stąpławki i Pasterzewo nabyła rodzina Anhuth. W 1847 roku założyła ona kolejny folwark Staniewo. W 1889 roku dobra obejmowały powierzchnię 1063 ha. Najprawdopodobniej na przełomie XIX i XX wieku zaczęły być wyprzedawane. W 1905 roku majątek obejmował tylko 482 ha. W tym czasie we wsi działał młyn wodny.

W 1907 roku nowym właścicielem Pasterzewa i Stachowizny został Paul Rachke. Majątek specjalizował się w hodowli bydła, owiec i koni. W 1932 roku Stachowiznę przejęła jako swój posag Renata von Fischer, która była córką kontradmirała Reinholda von Fischera.

Po zakończeniu II wojny światowej na terenie majątku powstała państwowa stadnina koni. W latach 60. Stachowizna stała się częścią Państwowego Gospodarstwa Rolnego w Smokowie. Obecnie dwór i pozostałości parku stanowią własność prywatną.

Zabytki

  • Dwór z drugiej połowy XIX wieku, wybudowany w stylu neorenesansowym z nawiązaniami do neogotyku
  • Park dworski

Bibliografia

Achremczyk Stanisław, Historia Warmii i Mazur, t. I–II, Olsztyn 2010–2011.
Jackiewicz-Garniec Małgorzata, Garniec Mirosław, Pałace i dwory dawnych Prus Wschodnich, Olsztyn 2001.
Kętrzyn i okolice, oprac. Izabela Karpiuk, Kętrzyn 2001.
Licharewa Zofia, Kętrzyn. Z dziejów miasta i powiatu, Olsztyn 1962.
Warmia i Mazury. Przewodnik ilustrowany, red. Marcin Kuleszo, Barbara Wojczulanis, Olsztyn 2001.
Bank Danych Lokalnych GUS [06.12.2014].
jerzysikorski.pl, historia wsi Stachowizna [06.12.2014].