Szkoła Podstawowa im. Bojowników o Polskość Warmii i Mazur w Rynie: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja zweryfikowana]
(Utworzono nową stronę "----- {{Szkolnictwo infobox |Nazwa_instytucji = Szkoła Podstawowa w Rynie im. Bojowników o Polskość Warmii i Mazur |Grafika = Koala.jpg |Opis_grafiki ...")
 
 
(Nie pokazano 33 wersji utworzonych przez 7 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
-----
+
 
 
{{Szkolnictwo infobox
 
{{Szkolnictwo infobox
|Nazwa_instytucji =  Szkoła Podstawowa w Rynie im. Bojowników o Polskość Warmii i Mazur
+
|Nazwa_instytucji =  '''Szkoła Podstawowa im. Bojowników o Polskość Warmii i Mazur w Rynie'''
|Grafika          =  Koala.jpg
+
|Grafika          =  sp ryn.jpg
|Opis_grafiki    =  ...Wymagane...
+
|Opis_grafiki    =  Budynek szkolny. Źródło: [http://www.szkolnictwo.pl/index.php?id=M02512 www.szkolnictwo.pl], 22.12.2013.
|Data_założenia  =  ...Wymagane...
+
|Data_założenia  =  1529 r.
|Poziom_szkoły    =  ...Wymagane...
+
|Poziom_szkoły    =  podstawowy
|Podtyp_szkoły    =  ...Wymagane...
+
|Podtyp_szkoły    =   
|Profil          =  ...Wymagane...
+
|Profil          =   
|Adres            =  ...Wymagane...
+
|Adres            =  ul. Hanki Sawickiej 8a, 11-520 Ryn 
|Patron          =  ...opcjonalny...
 
 
}}
 
}}
 
+
'''Szkoła Podstawowa im. Bojowników o Polskość Warmii i Mazur w Rynie''' – szkoła podstawowa w [[Ryn |Rynie]], w [[powiat giżycki |powiecie giżyckim]], w [[województwo warmińsko-mazurskie |województwie warmińsko-mazurskim]]. Obecnie funkcję dyrektora szkoły pełni [[Adam Majgier]].
''' Szkoła Podstawowa w Rynie im. Bojowników o Polskość Warmii i Mazur''' <br/>
+
<br/><br/>
 
== Historia ==
 
== Historia ==
...Szkoła Podstawowa w Rynie - rys historyczny     
+
Początki szkoły w Rynie sięgają 1529 r.
Szkoła w Rynie istniała już w 1529 roku. Przez z górą trzysta lat podporządkowana była władzom kościelnym. W 1904 roku zbudowano, jak na owe czasy, nowoczesny budynek szkolny, posiadający oprócz pracowni i pokoi nauczycielskich siedem izb szkolnych. Mówiąc o gmachu szkolnym (masywnym, czerwonym budynku) mamy na myśli dzisiejsze południowe skrzydło obecnego gimnazjum.
 
 
 
Rektorem ( kierownikiem ) szkoły był wówczas p. Aleksander, który pełnił swą funkcję do 1925 roku. Po przejściu na emeryturę nadal mieszkał w Rynie i pracował w filii kasy oszczędnościowej. Po nim przybył do Rynu jako rektor p. Kronkawski z Wejsun, który kierował szkołą do 1939 roku. W tym czasie pracowało w szkole siedmiu nauczycieli. Kształciła ona dzieci w czterech klasach Szkoły Ludowej.
 
 
 
Maks Mazuch, będąc posłem do Parlamentu Rzeszy (Reichstagu) , postarał się o kredyty państwowe i za dotacje w wysokości 60 tys. marek, dobudowano przy północnym zakończeniu pierwotnego gmachu poprzeczny budynek. Zawierał on  cztery obszerne klasy, aulę, mieszkanie dla terejana ( woźnego) z kotłownią i centralnym ogrzewaniem dla całego gmachu.
 
 
 
W 1930 roku podniesiono stopień szkoły do tzw. Mittelschule (szkoły pośredniej), zatrudniając dodatkowo dwóch nauczycieli. W owym czasie działała więc w Rynie 10-roczna i 10-klasowa szkoła. Uczono w niej między innymi: języka francuskiego, angielskiego, początków łaciny; przy wyższych wymaganiach z innych przedmiotów uczniowie byli przygotowywani do gimnazjów. Szkoła posiadała przy Jeziorze Leśnym własny zakład kąpielowy, z którego korzystały wyłącznie dzieci szkolne. Na okres letni zatrudniano nauczyciela pływania. Tak prowadzona ryńska szkoła dawała młodzieży trwałe podstawy na całe życie. Młodzież ryńska chętnie była przyjmowana do gimnazjów w Kętrzynie, Mrągowie i Giżycku.
 
  
Za czasów rektora Kronkowskiego miasto wybudowało szkolną salę gimnastyczną, wykorzystując resztę gmachu na schronisko młodzieżowe. Młodzież wędrując pieszo po kraju lub szlakami wodnymi, miała w Rynie zapewniony nocleg, wyżywienie i możliwość odpoczynku. Opodal szkoły urządzono plac gier i zabaw. Miasto zakupiło od starosty powiatowego p. Bliese z Giżycka, właściciela folwarczku Mały Ryn, 1 ha roli w pobliżu szkoły i urządziło tam plac sportowy.
+
W 1904 r. wzniesiono budynek szkolny posiadający oprócz pracowni i pokoi nauczycielskich siedem izb szkolnych. Rektorem (kierownikiem) szkoły był nauczyciel Aleksander, który pełnił swą funkcję do 1925 r. Następnie urząd ten piastował nauczyciel Kronkawski z [[Wejsuny |Wejsun]]. W tym czasie w szkole pracowało siedmiu nauczycieli. Kształciła ona dzieci w czterech klasach szkoły ludowej.  
  
We wrześniu 1939r. wszyscy nauczyciele zostali powołani do wojska. Gmach szkolny zajęła niemiecka organizacja Todt. Przetrzymywano tu robotników różnych narodowości, będących na robotach przymusowych, a w sali gimnastycznej trzymano konie robocze.
+
W 1930 r. podniesiono stopień organizacyjny szkoły do tzw. ''Mittelschule'' (szkoły pośredniej), zatrudniając dodatkowo dwóch nauczycieli. Szkoła stała się placówką dziesięcioklasową. Uczono w niej m.in. języków: francuskiego, angielskiego i łacińskiego. Szkoła posiadała własny zakład kąpielowy przy [[Jezioro Leśne|Jeziorze Leśnym]]. Na okres letni zatrudniano nauczyciela pływania. Za czasów rektora Kronkowskiego wybudowano szkolną salę gimnastyczną. We wrześniu 1939 r. wszyscy nauczyciele zostali powołani do wojska. Budynek szkolny zajęła niemiecka organizacja Todt.  
 
 
Nauczycielki pod kierunkiem p.Trinker uczyły w domu „Niebieskiego Krzyża" przy ul.Kościuszki. Z obszernej sali zrobiono dwie izby lekcyjne, w których odbywała się nauka. Każda klasa uczyła się tylko 2 godz. dziennie, a kiedy ogłaszano alarm, zajęcie nie odbywały się. Zakończenie roku szkolnego 1944/45 przyspieszono i egzaminy odbyły się już w grudniu 1944.
 
 
 
W 1942 r. w gmachu szkolnym, po wyprowadzeniu się organizacji Todt, Jean Roland- lekarz z Alzacji przeniósł tu szpital. Leczono nie tylko wojskowych, ale też ludność cywilną, uciekinierów, robotników z prac przymusowych. Taki stan trwał do 1945 roku. Po przyjściu Rosjan 25 stycznia nic się nie zmieniło, szpital nadal pracował w budynku szkolnym aż do końca 1945 r., kiedy to dr Jean Roland opuścił Ryn i szpital zlikwidowano.
 
 
 
Działalność szkoły wznowiono 7 października 1945 r., ale w budynku przy Placu Wolności nr 5. W pierwszym roku nauki były tu cztery oddziały ( około 50 uczniów ) i dwóch nauczycieli, w następnym już zorganizowano sześć klas. Pierwszym kierownikiem był Wacław Wrześniewski, a nauczycielką Zofia Bogucka. Od 1 maja 1946 r. doszła nauczycielka Ludwika Żagałkowicz. Początki były bardzo trudne. Głównymi przyczynami tych trudności były zaniedbane w wyniku wojny dzieci oraz ich trudności językowe. O żadnych pomocach naukowych nie mogło być mowy. Sprzęt również pozostawiał wiele do życzenia. Kierownik szkoły po kilku miesiącach urzędowania wyjechał i wszelki ślad po nim zaginął. Tymczasowo obowiązki kierownika pełniła nauczycielka Zofia Bogucka. Już w 1945 r. rozpoczęto w szkole i przez szkołę prowadzone kursy repolonizacyjne dla około 15-tu Mazurów. Prowadził je nauczyciel społeczny ob. Ołdakowski Wacław- ówczesny kierownik miejscowej mleczarni.       
 
 
 
W roku szkolnym 1946/47 dołączono rozwojowo klasę piątą. Razem było już około 60 dzieci. Inspektor szkolny ob. Kobiela przysłał do Rynu jako kierownika- Michała Ratkiewicza. Jednak po kilku miesiącach urzędowania również on opuścił szkołę. Pani Zofia Bogucka musiała znów pełnić obowiązki kierownika, zaś p. Żagałkiewicz kierowała kursami repolomizacyjnymi.  Wiosną 1947r. po przeprowadzeniu odpowiednich remontów, szkoła powróciła do swojego właściwego, przedwojennego gmachu.1 grudnia 1946 r. został zatrudniony w szkole Borys Żagałkiewicz, który powrócił z wojennego obozu jenieckiego i od 1 kwietnia 1947 do końca roku szkolnego pełnił funkcję kierownika szkoły. Następny rok szkolny był rokiem bardzo znamiennym, ponieważ szkoła stała się pełną siedmioklasową szkołą podstawową. Uczęszczało do niej 90 dzieci, grono nauczycielskie liczyło pięć osób. Kierownikiem był Paweł Wilheim Matheis, który pełnił tę funkcję do 1949 r. Po nim objął ją i sprawował do 1952 r. - Bolesław Kowalkowski. W roku szkolnym 1952/53 do Rynu przybył i został kierownikiem szkoły Albin Nowicki. Był to nie tylko dobry pedagog, ale również historyk regionu, kronikarz Rynu i szkoły, inicjator wielu czynów społecznych. W maju 1966r., pisząc w kronice o XX -leciu  ryńskiej szkoły , podał, że ma ona 16 pracowników pedagogicznych, zaś w 15 oddziałach uczy się około 500 dzieci.
 
 
 
Ważnym wydarzeniem w życiu szkoły było wręczenie sztandaru. Uroczystość odbyła się 23 maja 1971r.
 
W 1973r. szkoła podstawowa została przekształcona w Zbiorczą Szkołę Gminną. Szkoła Gminna miała 745 uczniów i nauczycieli.
 
 
 
Obecnie po reformie edukacji funkcjonuje jako szkoła 6-klasowa w nowo wybudowanym gmachu, oddanym do użytku 1 września 1998 r.
 
 
 
Po odejściu na emeryturę A. Nowickiego szkołą kierowali kolejno : Franciszek Gabryjel , Mikołaj Konstantynowicz, Piotr Maruchacz, Władysław Walasek, Eugeniusz Żakiewicz. Obecnie - Teresa Jankowska.
 
  
                                                              Opracowali uczniowie klasy VI b w roku szkolnym 2001/2002
+
W czasie II wojny światowej szkołę przeniesiono do domu Niebieskiego Krzyża przy ul. Kościuszki. Lekcje prowadzone były w dwóch izbach lekcyjnych. Każda klasa uczyła się tylko dwie godziny dziennie. W czasie alarmu zajęcia przerywano. Egzaminy na zakończenie roku szkolnego 1944/1945 zorganizowano w grudniu 1944. W latach 1942–1945 w budynku szkolnym mieścił się szpital, prowadzony przez [[Jean Roland|Jeana Rolanda]] – lekarza z Alzacji.
  
pod dyskretną opieką nauczycieli Zespołu Przedmiotów Humanistycznych.  
+
Działalność szkoły wznowiono 7 października 1945 r., ale w budynku przy Placu Wolności nr 5. W pierwszym roku szkolnym w czterech oddziałach uczyło się ok. 50 uczniów, nad którymi pieczę sprawowało dwóch nauczycieli. Pierwszym powojennym kierownikiem szkoły był [[Wacław Wrześniewski]], a nauczycielką [[Zofia Bogucka]]. Dnia 1 maja 1946 r. w szkole zatrudniona została nauczycielka [[Ludwik Żagałowicz |Ludwika Żagałkowicz]]. Początki pracy i nauki były bardzo trudne. Dopiero wiosną 1947 r. szkoła powróciła do swojego przedwojennego gmachu. Na skutek reformy strukturalnej w 1948 r. placówka zyskała status jedenastoletniej szkoły  stopnia podstawowego. Dnia 23 maja 1971 r. w szkole odbyła się uroczystość wręczenia sztandaru.  
  
P.S.
+
W 1973 r. szkoła podstawowa została przekształcona w zbiorczą szkołę gminną, w której naukę pobierało 745 uczniów. Od 1999 r. na skutek reformy oświaty placówka funkcjonuje jako szkoła sześcioklasowa. Od 1 września 1998 r. siedzibą szkoły jest nowo wybudowany obiekt przy ul. Hanki Sawickiej. Od 1 września 2008 r. szkoła wraz z przedszkolem i gimnazjum wchodzi w skład [[Zespół Szkolno-Przedszkolny w Rynie |Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rynie]].   
Od 01 września 2008 roku szkoła nasza funkcjonuje w ramach Zespołu Szkolno-Przedszkolnego, w skład którego wchodzą: przedszkole, szkoła podstawowa, gimnazjum. Dyrektorem zespołu jest pani Teresa Jankowska, a jej zastępczynią ds. szkoły podstawowej pani Beata Lenczewska.   
 
  
<br/>
 
== Cele i zadania ==
 
Szkoła realizuje cele i zadania określone w ustawie o systemie oświaty z 1991 roku.
 
<br/>
 
 
== Kadra pedagogiczna ==
 
== Kadra pedagogiczna ==
...  dyrektor mgr Adam Majgier informatyka, technika, historia  
+
Kadra pedagogiczna w roku szkolnym 2013/2014:
2.  z-ca dyrektora mgr Krzysztof Cybul wychowanie fizyczne  
+
* [[Adam Majgier]] – informatyka, technika, historia, dyrektor szkoły
3.  mgr inż. Bawół Zbigniew  informatyka, technika  
+
* Krzysztof Cybul wychowanie fizyczne, zastępca dyrektora
4.  mgr Buczyńska Małgorzata  język polski  
+
* Zbigniew Bawół informatyka, technika  
5.  mgr Dziokan Małgorzata  nauczanie zintegrowane  
+
* Małgorzata Buczyńska język polski  
6.  mgr Fabrykowska Bogusława  biblioteka  
+
* Małgorzata Dziokan nauczanie zintegrowane  
7.  mgr Iwaniuk Barbara  wychowanie fizyczne  
+
* Bogusława Fabrykowska biblioteka  
8.  mgr Jabłońska Lilla  matematyka, wychowanie do życia w rodzinie  
+
* Barbara Iwaniuk wychowanie fizyczne  
9.  mgr Jankowska Teresa  historia  
+
* Lilla Jabłońska matematyka, wychowanie do życia w rodzinie  
10.  mgr Jodko Renata  religia  
+
* Teresa Jankowska historia  
11.  mgr Kołakowska Jolanta  nauczanie zintegrowane  
+
* Renata Jodko religia  
12.  mgr Lenczewska Beata  nauczanie zintegrowane  
+
* Jolanta Kołakowska nauczanie zintegrowane  
13.  mgr Majkowska Dorota  język angielski  
+
* Beata Lenczewska nauczanie zintegrowane  
14.  mgr Majkowski Jarosław  plastyka, muzyka  
+
* Dorota Majkowska język angielski  
15.  mgr Makowska Joanna  logopeda  
+
* Jarosław Majkowski plastyka, muzyka  
16.  mgr Malinowska Anna  nauczanie zintegrowane  
+
* Joanna Makowska logopeda  
17.  ks. mgr Neumann Jan  religia  
+
* Anna Malinowska nauczanie zintegrowane  
18.  mgr Nosek Wiesława  nauczanie zintegrowane  
+
* ks. Jan Neumann religia  
19.  mgr Perzan Małgorzata  język angielski  
+
* Wiesława Nosek nauczanie zintegrowane  
20.  mgr Posdziech Małgorzata  język polski, biblioteka  
+
* Małgorzata Perzan język angielski  
21.  mgr Przymorska Jolanta  przyroda  
+
* Małgorzata Posdziech język polski, biblioteka  
22.  mgr Radziulewicz Renata  wychowanie fizyczne  
+
* Jolanta Przymorska przyroda  
23.  mgr Rajcow Elżbieta  przyroda, informatyka  
+
* Renata Radziulewicz wychowanie fizyczne  
24.  mgr Skwarska Teresa  nauczanie zintegrowane  
+
* Elżbieta Rajcow przyroda, informatyka  
25.  ks. mgr Szyra Dariusz  religia  
+
* Teresa Skwarska nauczanie zintegrowane  
26.  mgr Winiarz Beata  język polski  
+
* ks. Dariusz Szyra religia  
27.  mgr Wolański Tomasz  nauczanie zintegrowane  
+
* Beata Winiarz język polski  
28.  mgr Żakiewicz Maria  matematyka  
+
* Tomasz Wolański nauczanie zintegrowane  
29.  mgr inż. Żakiewicz Marcin  informatyka  
+
* Maria Żakiewicz matematyka  
 
+
* Marcin Żakiewicz informatyka <br/>
<br/>
 
 
== Osiągnięcia ==
 
== Osiągnięcia ==
Szkoła została wyrózniona nastepującymi certyfikatami:
+
Szkoła została wyróżniona następującymi certyfikatami:
 
* Szkoła Promująca Zdrowie
 
* Szkoła Promująca Zdrowie
* Szkoła Bez Przemocy
+
* Szkoła bez Przemocy <br/>
 
 
<br/>
 
== Absolwenci ==
 
...
 
<br/>
 
 
== Ciekawostki ==
 
== Ciekawostki ==
...Dnia 26 listopada 2013 roku  w świetlicy odbyło się kolejne spotkanie z cyklu "Ludzie z pasją" z naszym szkolnym zapaśnikiem Dawidem Bernacikiem uczniem kl. VI b. Dzieci były bardzo zainteresowane  dyplomami, pucharami i medalami oraz pokazem chwytów zapaśniczych. Dawid zachęcił dzieci do czynnego uprawiania sportu. Za to dostał słodki upominek.
+
W świetlicy szkolnej organizowane są spotkanie z cyklu Ludzie z Pasją. W listopadzie 2013 r. gościem spotkania był zapaśnik Dawid Bernacik – uczeń klasy VIb.  
 
 
 
 
 
<br/>
 
<br/>
 
== Bibliografia ==
 
== Bibliografia ==
http://www.sp.ryn.pl/component/option,com_frontpage/Itemid,1/, 22.12.2013.
+
Radziszewska Maria Jolanta, ''Nauczyciele szkół powszechnych i podstawowych na Warmii i Mazurach (1945–1956)'', Kraków 2011. <br>
 +
[http://www.sp.ryn.pl/component/option,com_frontpage/Itemid,1/ Szkoła Podstawowa im. Bojowników o Polskość Warmii i Mazur w Rynie] [22.12.2013]<br>
 
<br/>
 
<br/>
--[[Użytkownik:Maria.radziszewska|Maria.radziszewska]] ([[Dyskusja użytkownika:Maria.radziszewska|dyskusja]]) 18:22, 22 gru 2013 (CET)
+
 
[[Kategoria: Szkolnictwo]]<br />
+
[[Kategoria: Powiat giżycki]]  
 +
[[Kategoria: Ryn (gmina miejsko-wiejska)]]
 +
[[Kategoria: Szkoły podstawowe]]
 +
[[Kategoria: 1501-1600]]

Aktualna wersja na dzień 09:17, 11 mar 2015

Szkoła Podstawowa im. Bojowników o Polskość Warmii i Mazur w Rynie

Budynek szkolny. Źródło: www.szkolnictwo.pl, 22.12.2013.
Budynek szkolny. Źródło: www.szkolnictwo.pl, 22.12.2013.
Data założenia: 1529 r.
Poziom szkoły: podstawowy
Adres: ul. Hanki Sawickiej 8a, 11-520 Ryn

Szkoła Podstawowa im. Bojowników o Polskość Warmii i Mazur w Rynie – szkoła podstawowa w Rynie, w powiecie giżyckim, w województwie warmińsko-mazurskim. Obecnie funkcję dyrektora szkoły pełni Adam Majgier.

Historia

Początki szkoły w Rynie sięgają 1529 r.

W 1904 r. wzniesiono budynek szkolny posiadający oprócz pracowni i pokoi nauczycielskich siedem izb szkolnych. Rektorem (kierownikiem) szkoły był nauczyciel Aleksander, który pełnił swą funkcję do 1925 r. Następnie urząd ten piastował nauczyciel Kronkawski z Wejsun. W tym czasie w szkole pracowało siedmiu nauczycieli. Kształciła ona dzieci w czterech klasach szkoły ludowej.

W 1930 r. podniesiono stopień organizacyjny szkoły do tzw. Mittelschule (szkoły pośredniej), zatrudniając dodatkowo dwóch nauczycieli. Szkoła stała się placówką dziesięcioklasową. Uczono w niej m.in. języków: francuskiego, angielskiego i łacińskiego. Szkoła posiadała własny zakład kąpielowy przy Jeziorze Leśnym. Na okres letni zatrudniano nauczyciela pływania. Za czasów rektora Kronkowskiego wybudowano szkolną salę gimnastyczną. We wrześniu 1939 r. wszyscy nauczyciele zostali powołani do wojska. Budynek szkolny zajęła niemiecka organizacja Todt.

W czasie II wojny światowej szkołę przeniesiono do domu Niebieskiego Krzyża przy ul. Kościuszki. Lekcje prowadzone były w dwóch izbach lekcyjnych. Każda klasa uczyła się tylko dwie godziny dziennie. W czasie alarmu zajęcia przerywano. Egzaminy na zakończenie roku szkolnego 1944/1945 zorganizowano w grudniu 1944. W latach 1942–1945 w budynku szkolnym mieścił się szpital, prowadzony przez Jeana Rolanda – lekarza z Alzacji.

Działalność szkoły wznowiono 7 października 1945 r., ale w budynku przy Placu Wolności nr 5. W pierwszym roku szkolnym w czterech oddziałach uczyło się ok. 50 uczniów, nad którymi pieczę sprawowało dwóch nauczycieli. Pierwszym powojennym kierownikiem szkoły był Wacław Wrześniewski, a nauczycielką Zofia Bogucka. Dnia 1 maja 1946 r. w szkole zatrudniona została nauczycielka Ludwika Żagałkowicz. Początki pracy i nauki były bardzo trudne. Dopiero wiosną 1947 r. szkoła powróciła do swojego przedwojennego gmachu. Na skutek reformy strukturalnej w 1948 r. placówka zyskała status jedenastoletniej szkoły stopnia podstawowego. Dnia 23 maja 1971 r. w szkole odbyła się uroczystość wręczenia sztandaru.

W 1973 r. szkoła podstawowa została przekształcona w zbiorczą szkołę gminną, w której naukę pobierało 745 uczniów. Od 1999 r. na skutek reformy oświaty placówka funkcjonuje jako szkoła sześcioklasowa. Od 1 września 1998 r. siedzibą szkoły jest nowo wybudowany obiekt przy ul. Hanki Sawickiej. Od 1 września 2008 r. szkoła wraz z przedszkolem i gimnazjum wchodzi w skład Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rynie.

Kadra pedagogiczna

Kadra pedagogiczna w roku szkolnym 2013/2014:

  • Adam Majgier – informatyka, technika, historia, dyrektor szkoły
  • Krzysztof Cybul – wychowanie fizyczne, zastępca dyrektora
  • Zbigniew Bawół – informatyka, technika
  • Małgorzata Buczyńska – język polski
  • Małgorzata Dziokan – nauczanie zintegrowane
  • Bogusława Fabrykowska – biblioteka
  • Barbara Iwaniuk – wychowanie fizyczne
  • Lilla Jabłońska – matematyka, wychowanie do życia w rodzinie
  • Teresa Jankowska – historia
  • Renata Jodko – religia
  • Jolanta Kołakowska – nauczanie zintegrowane
  • Beata Lenczewska – nauczanie zintegrowane
  • Dorota Majkowska – język angielski
  • Jarosław Majkowski – plastyka, muzyka
  • Joanna Makowska – logopeda
  • Anna Malinowska – nauczanie zintegrowane
  • ks. Jan Neumann – religia
  • Wiesława Nosek – nauczanie zintegrowane
  • Małgorzata Perzan – język angielski
  • Małgorzata Posdziech – język polski, biblioteka
  • Jolanta Przymorska – przyroda
  • Renata Radziulewicz – wychowanie fizyczne
  • Elżbieta Rajcow – przyroda, informatyka
  • Teresa Skwarska – nauczanie zintegrowane
  • ks. Dariusz Szyra – religia
  • Beata Winiarz – język polski
  • Tomasz Wolański – nauczanie zintegrowane
  • Maria Żakiewicz – matematyka
  • Marcin Żakiewicz – informatyka

Osiągnięcia

Szkoła została wyróżniona następującymi certyfikatami:

  • Szkoła Promująca Zdrowie
  • Szkoła bez Przemocy

Ciekawostki

W świetlicy szkolnej organizowane są spotkanie z cyklu Ludzie z Pasją. W listopadzie 2013 r. gościem spotkania był zapaśnik Dawid Bernacik – uczeń klasy VIb.

Bibliografia

Radziszewska Maria Jolanta, Nauczyciele szkół powszechnych i podstawowych na Warmii i Mazurach (1945–1956), Kraków 2011.
Szkoła Podstawowa im. Bojowników o Polskość Warmii i Mazur w Rynie [22.12.2013]