Kościół ewangelicko-metodystyczny w Kraplewie: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja zweryfikowana]
(Utworzono nową stronę "Kraplewo (niem. Kraplau) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie ostródzkim, w gminie Ostróda. We wsi znajduje się zabytkowy k...")
 
 
(Nie pokazano 16 wersji utworzonych przez 5 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
Kraplewo (niem. Kraplau) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie ostródzkim, w gminie Ostróda.
+
{{Mała architektura2 sakralna infobox
 +
<!-- w trakcie opracowania -->
 +
|nazwa        = Kościół ewangelicko-metodystyczny w Kraplewie
 +
|typ obiektu  = kościół <!-- Parametr obowiązkowy  -->
 +
|datacja      = 1848
 +
|powiat      = ostródzki
 +
|gmina        = Ostróda
 +
|miejscowość  = Kraplewo
 +
}}
 +
''' Kościół ewangelicko-metodystyczny w Kraplewie ''' - znajduje się w [[Kraplewo|Kraplewie]] (niem. Kraplau) - wsi w [[Ostróda (gmina wiejska)|gminie Ostróda]], w [[powiat ostródzki|powiecie ostródzkim]].
 +
<br/><br/>
  
We wsi znajduje się zabytkowy kościół metodystyczny (dawniej luterański), ryglowy z 1848 roku. Został zbudowany przez architekta ze szkoły Karla Fryderyka Schinkla w stylu neogotyku angielskiego. W oknach elewacji bocznych i w portalu widoczny jest charakterystyczny motyw łuku Tudora. Wyposażenie wnętrza utrzymane w duchu neogotyckim z zachowanymi neorokokowymi organami z 2. ćwierci XIX wieku oraz kilkoma elementami wystroju z XVIII wieku. Dzwonnica drewniana z połowy XIX wieku, o konstrukcji słupowej, stanowi również obiekt zabytkowy. Obok kościoła pastorówka z końca XIX wieku. W Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie znajdują się gotyckie figurki Apostołów z nieistniejącego już ołtarza z dawniejszego kościoła w Kraplewie. Pochodzą z około 1400 roku. W zbiorach także portrety miejscowych pastorów: Jakub Radzki, Jan Samuel Popławski. Obecnie zbór metodystyczny działający w Kraplewie, przynależy do parafii ewangelicko-metodystyczna w Kraplewie – należący do okręgu wschodniego Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w RP. Nabożeństwa odbywają się w niedziele o godz 11.
+
== Opis ==
 +
We wsi znajduje się zabytkowy kościół metodystyczny (dawniej luterański), [[konstrunkcja szachulcowa|ryglowy]] z 1848 roku. Został zbudowany przez architekta ze szkoły [[Karl Friedrich Schinkel|Karla Friedricha Schinkla]] w stylu neogotyku angielskiego. W oknach elewacji bocznych i w portalu widoczny jest charakterystyczny motyw łuku Tudora. Wyposażenie wnętrza utrzymane w duchu neogotyckim z zachowanymi neorokokowymi organami z 2. ćwierci XIX wieku oraz kilkoma elementami wystroju z XVIII wieku. Dzwonnica drewniana z połowy XIX wieku, o konstrukcji słupowej, stanowi również obiekt zabytkowy. Obok kościoła pastorówka z końca XIX wieku. W [[lkwim:Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie|Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie]] znajdują się gotyckie figurki Apostołów z nieistniejącego już ołtarza z dawniejszego kościoła w Kraplewie. Pochodzą z około 1400 roku. W zbiorach także portrety miejscowych pastorów: [[lkwim:Portret pastora Jakuba Radzkiego z kościoła ewangelickiego w Kraplewie|Jakub Radzki]], [[lkwim:Portret pastora Jana Popławskiego z kościoła ewangelickiego w Kraplewie|Jan Samuel Popławski]].  
 +
<br/>
 +
== Ciekawostki ==
 +
Obecnie zbór metodystyczny działający w Kraplewie, przynależy do [[Parafia ewangelicko-metodystyczna w Kraplewie|parafii ewangelicko-metodystyczna w Kraplewie]] – należący do okręgu wschodniego [[Kościół Ewangelicko-Metodystyczny|Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego]] w RP. Nabożeństwa odbywają się w niedziele o godz 11.
 +
<br/>
  
Darmochwał T., Rumiński M. J., 1996. Warmia mazury, przewodnik. Agencja TD, Białystok
+
==Galeria zdjęć==
 +
<gallery mode=packed widths=300px heights=300px class="left">
 +
Plik:kra1.jpg|<center>Kościół ewangelicko-metodystyczny w Kraplewie. Fot. Stanisław Kuprjaniuk
 +
Plik:kra2.jpg|<center>Kościół ewangelicko-metodystyczny w Kraplewie. Fot. Stanisław Kuprjaniuk
 +
</gallery>
 +
== Bibliografia ==
 +
''Warmia i Mazury. Przewodnik'', Olsztyn 1993.
 +
<br/>
  
[[Kategoria:Turystyka]][[Kategoria: Architektura]][[Kategoria: Budownictwo ludowe]][[Kategoria: Zabytki]]
+
[[Kategoria: Powiat ostródzki]]
<br/>
+
[[Kategoria: Ostróda (gmina wiejska)]]
 +
[[Kategoria: Kościoły i kaplice]]
 +
[[Kategoria: 1801-1918]]

Aktualna wersja na dzień 11:33, 5 sty 2016

Kościół ewangelicko-metodystyczny w Kraplewie

typ obiektu: kościół
datacja: 1848
powiat: ostródzki
gmina: Ostróda
miejscowość: Kraplewo

Kościół ewangelicko-metodystyczny w Kraplewie - znajduje się w Kraplewie (niem. Kraplau) - wsi w gminie Ostróda, w powiecie ostródzkim.

Opis

We wsi znajduje się zabytkowy kościół metodystyczny (dawniej luterański), ryglowy z 1848 roku. Został zbudowany przez architekta ze szkoły Karla Friedricha Schinkla w stylu neogotyku angielskiego. W oknach elewacji bocznych i w portalu widoczny jest charakterystyczny motyw łuku Tudora. Wyposażenie wnętrza utrzymane w duchu neogotyckim z zachowanymi neorokokowymi organami z 2. ćwierci XIX wieku oraz kilkoma elementami wystroju z XVIII wieku. Dzwonnica drewniana z połowy XIX wieku, o konstrukcji słupowej, stanowi również obiekt zabytkowy. Obok kościoła pastorówka z końca XIX wieku. W Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie znajdują się gotyckie figurki Apostołów z nieistniejącego już ołtarza z dawniejszego kościoła w Kraplewie. Pochodzą z około 1400 roku. W zbiorach także portrety miejscowych pastorów: Jakub Radzki, Jan Samuel Popławski.

Ciekawostki

Obecnie zbór metodystyczny działający w Kraplewie, przynależy do parafii ewangelicko-metodystyczna w Kraplewie – należący do okręgu wschodniego Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w RP. Nabożeństwa odbywają się w niedziele o godz 11.

Galeria zdjęć

Bibliografia

Warmia i Mazury. Przewodnik, Olsztyn 1993.