Parafia pw. Opatrzności Bożej w Wąpiersku: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja zweryfikowana]
m (Zastępowanie tekstu - "Kategoria: Kościół" na " ")
 
(Nie pokazano 6 wersji utworzonych przez 4 użytkowników)
Linia 21: Linia 21:
 
<br/><br>
 
<br/><br>
 
== Historia parafii ==
 
== Historia parafii ==
Od czasów krzyżackich w Wąpiersku istniał kościół parafialny pw. św. Michała Archanioła i św. Marii Magdaleny. Ok. 1520 r. kościół został doszczętnie zniszczony wskutek pożaru. Parafia utraciła samodzielność; przyłączono ją do parafii lidzbarskiej. W XVII w. budynek kościoła odbudowano i konsekrowano ponownie, lecz w 1733 r. ponownie strawił go ogień. Trzydzieści lat później świątynię odbudowano, uległa ona jednak dewastacji podczas wojen napoleońskich. W latach 30. XX w. wzniesiono obecny [[kościół pw. Opatrzności Bożej w Wąpiersku]] i erygowano samodzielną parafię.   
+
Od czasów krzyżackich w Wąpiersku istniał kościół parafialny pw. św. Michała Archanioła i św. Marii Magdaleny. Ok. 1520 r. świątynia spłonęła. Parafia utraciła wówczas samodzielność przyłączono ją do parafii lidzbarskiej. W XVII w. kościół odbudowano i konsekrowano ponownie, lecz w 1733 r. znów strawił go ogień. Trzydzieści lat później świątynię odbudowano kolejny raz, uległa ona jednak dewastacji podczas wojen napoleońskich. W latach 30. XX w. wzniesiono obecny [[kościół pw. Opatrzności Bożej w Wąpiersku]] i erygowano samodzielną parafię.   
  
 
Do parafii należą następujące miejscowości: Wąpiersk, [[Jeleń]], [[Koty]]. Przedstawiciele parafii współpracują z lokalnymi placówkami edukacyjnymi. W październiku 1999 r. w parafii odbyły się misje ewangelizacyjne.  
 
Do parafii należą następujące miejscowości: Wąpiersk, [[Jeleń]], [[Koty]]. Przedstawiciele parafii współpracują z lokalnymi placówkami edukacyjnymi. W październiku 1999 r. w parafii odbyły się misje ewangelizacyjne.  
Linia 39: Linia 39:
 
[http://www.diecezja.torun.pl/par_pokaz.php?idpar=125 Diecezja toruńska] [13.04.2014]
 
[http://www.diecezja.torun.pl/par_pokaz.php?idpar=125 Diecezja toruńska] [13.04.2014]
 
<br/>
 
<br/>
 +
  
[[Kategoria: Kościół]][[Kategoria: Parafie rzymskokatolickie]][[Kategoria: Kościół rzymskokatolicki]][[Kategoria: Diecezja toruńska]][[Kategoria: Dekanat Lidzbark]][[Kategoria: Powiat działdowski]][[Kategoria: Gmina Lidzbark]]
+
[[Kategoria: Kościół rzymskokatolicki]]
 +
[[Kategoria: Parafie rzymskokatolickie]]
 +
[[Kategoria: Diecezja toruńska]]
 +
[[Kategoria:Dekanat Lidzbark Welski]]
 +
[[Kategoria: Powiat działdowski]]
 +
[[Kategoria: Lidzbark (gmina miejsko-wiejska)]]
 +
[[Kategoria: 1919-1944]]
 +
[[Kategoria: 1990-]]

Aktualna wersja na dzień 07:47, 8 maj 2015

Parafia pw. Opatrzności Bożej w Wąpiersku

Kościół parafialny w Wąpiersku, źródło: Diecezja toruńska [13.04.2014]
Kościół parafialny w Wąpiersku, źródło: Diecezja toruńska [13.04.2014]
Siedziba Wąpiersk
Adres Wąpiersk 22, 13-230 Lidzbark Welski
Data powołania 1935 r.
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Diecezja toruńska
Dekanat Lidzbark
Kościół pw. Opatrzności Bożej

Parafia pw. Opatrzności Bożej w Wąpiersku – rzymskokatolicka parafia w dekanacie Lidzbark należącym do diecezji toruńskiej. Erygowana w 1935 r. Mieści się w Wąpiersku. Od 4 marca 2011 r. proboszczem parafii jest ks. Piotr Sacha.

Historia parafii

Od czasów krzyżackich w Wąpiersku istniał kościół parafialny pw. św. Michała Archanioła i św. Marii Magdaleny. Ok. 1520 r. świątynia spłonęła. Parafia utraciła wówczas samodzielność – przyłączono ją do parafii lidzbarskiej. W XVII w. kościół odbudowano i konsekrowano ponownie, lecz w 1733 r. znów strawił go ogień. Trzydzieści lat później świątynię odbudowano kolejny raz, uległa ona jednak dewastacji podczas wojen napoleońskich. W latach 30. XX w. wzniesiono obecny kościół pw. Opatrzności Bożej w Wąpiersku i erygowano samodzielną parafię.

Do parafii należą następujące miejscowości: Wąpiersk, Jeleń, Koty. Przedstawiciele parafii współpracują z lokalnymi placówkami edukacyjnymi. W październiku 1999 r. w parafii odbyły się misje ewangelizacyjne.

Grupy parafialne

  • Akcja Katolicka
  • Bractwo Trzeźwości
  • Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży
  • Liturgiczna Służba Ołtarza
  • Przymierze Rodzin
  • Żywy Różaniec
  • zespół charytatywny
  • zespół misyjny

Bibliografia

Diecezja toruńska [13.04.2014]