Synagoga w Dąbrównie: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja zweryfikowana]
 
Linia 6: Linia 6:
 
  |właściciel  =
 
  |właściciel  =
 
}}  
 
}}  
''' Synagoga w Dąbrównie ''' – synagoga w [[województwo warmińsko-mazurskie|województwie warmińsko-mazurskim]], w [[Powiat ostródzki|powiecie ostródzkim]], w [[Dąbrówno (gmina wiejska)|gminie Dąbrówno]].
+
''' Synagoga w Dąbrównie ''' – obiekt w [[województwo warmińsko-mazurskie|województwie warmińsko-mazurskim]], w [[Powiat ostródzki|powiecie ostródzkim]], w [[Dąbrówno (gmina wiejska)|gminie Dąbrówno]].
 
<br/><br/>
 
<br/><br/>
 
== Opis ==
 
== Opis ==
Synagoga w [[Dąbrówno|Dąbrównie]] zlokalizowana przy ulicy Grunwaldzkiej zbudowana została w XIX wieku z cegły, na planie prostokąta. Przykryta została dwuspadowym dachem.  
+
Synagoga w [[Dąbrówno|Dąbrównie]] zlokalizowana przy ulicy Grunwaldzkiej zbudowana została w XIX wieku z cegły, na planie prostokąta. Przykryta została dwuspadowym dachem. Służyła około 100-osobowej gminie żydowskiej.  
  
W 1938 roku synagoga została podpalona przez nazistów. Wnętrze zostało zniszczone, ale sam budynek szczęśliwie ocalał. Po 1945 roku wykorzystywany był jako magazyn. Potem budynek stał pusty i niszczał.  
+
W 1938 roku synagoga została podpalona przez nazistów. Wnętrze uległo zniszczeniu, ale sam obiekt szczęśliwie ocalał. Po 1945 roku wykorzystywany był jako magazyn. Potem budynek stał pusty i niszczał.  
  
W 2002 roku na ścianie umieszczono tablicę o treści: "W tym budynku przed II wojną światową mieściła się synagoga".  
+
W 2002 roku na ścianie umieszczono tablicę o treści: "W tym budynku przed II wojną światową mieściła się synagoga". Synagoga w Dąbrównie została objęta ochroną konserwatorską w 1991 roku. W 2010 r. najemcą synagogi została Fundacja "Zmiana" z Warszawy, która podjęła starania o przekształcenie obiektu w galerię "Centrum Meryba". W kwietniu 2010 roku członkowie Fundacji namalowali na ścianie synagogi napis: "Tęsknię za Tobą, Żydzie!"<ref>[http://mojemazury.pl/ciekawe-miejsca/475/Synagoga-w-Dabrownie mojemazury.pl]</ref>.
 
 
Synagoga w Dąbrównie została objęta ochroną konserwatorską w 1991 roku. W 2010 r. najemcą synagogi została Fundacja "Zmiana" z Warszawy, która podjęła starania o przekształcenie obiektu w galerię "Centrum Meryba". W kwietniu 2010 roku członkowie Fundacji namalowali na ścianie synagogi napis: "Tęsknię za Tobą, Żydzie!"<ref>[http://mojemazury.pl/ciekawe-miejsca/475/Synagoga-w-Dabrownie mojemazury.pl]</ref>.
 
 
{{Przypisy}}
 
{{Przypisy}}
 
<references/>
 
<references/>
 +
==Zobacz też==
 +
[[Żydzi na Warmii i Mazurach]]
 
== Bibliografia ==
 
== Bibliografia ==
 
[http://mojemazury.pl/ciekawe-miejsca/475/Synagoga-w-Dabrownie mojemazury.pl] [20.02.2015]<br/>
 
[http://mojemazury.pl/ciekawe-miejsca/475/Synagoga-w-Dabrownie mojemazury.pl] [20.02.2015]<br/>

Aktualna wersja na dzień 02:38, 21 lut 2015

Synagoga w Dąbrównie
typ obiektu: Synagoga
lokalizacja: Dąbrówno

Synagoga w Dąbrównie – obiekt w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie ostródzkim, w gminie Dąbrówno.

Opis

Synagoga w Dąbrównie zlokalizowana przy ulicy Grunwaldzkiej zbudowana została w XIX wieku z cegły, na planie prostokąta. Przykryta została dwuspadowym dachem. Służyła około 100-osobowej gminie żydowskiej.

W 1938 roku synagoga została podpalona przez nazistów. Wnętrze uległo zniszczeniu, ale sam obiekt szczęśliwie ocalał. Po 1945 roku wykorzystywany był jako magazyn. Potem budynek stał pusty i niszczał.

W 2002 roku na ścianie umieszczono tablicę o treści: "W tym budynku przed II wojną światową mieściła się synagoga". Synagoga w Dąbrównie została objęta ochroną konserwatorską w 1991 roku. W 2010 r. najemcą synagogi została Fundacja "Zmiana" z Warszawy, która podjęła starania o przekształcenie obiektu w galerię "Centrum Meryba". W kwietniu 2010 roku członkowie Fundacji namalowali na ścianie synagogi napis: "Tęsknię za Tobą, Żydzie!"[1].

Przypisy

Zobacz też

Żydzi na Warmii i Mazurach

Bibliografia

mojemazury.pl [20.02.2015]
Kanon krajoznawczy Warmii i Mazur, red. S. Charajda, I. Liżewska, K. Młynarczyk, Olsztyn 2010.