Stowarzyszenie Wielokierunkowej Pomocy "Remedium": Różnice pomiędzy wersjami
[wersja zweryfikowana] | [wersja zweryfikowana] |
(→Bibliografia) |
m (Zastępowanie tekstu - "Kategoria: Społeczeństwo obywatelskie" na "Kategoria:Społeczeństwo") (Znacznik: mobile edit) |
||
Linia 52: | Linia 52: | ||
<br/> | <br/> | ||
− | [[Kategoria: Społeczeństwo]][[Kategoria: Społeczeństwo | + | [[Kategoria: Społeczeństwo]][[Kategoria:Społeczeństwo]][[Kategoria: Stowarzyszenia]] [[Kategoria:Powiat mrągowski]] [[Kategoria:Mrągowo]][[Kategoria: 1990-]] |
Aktualna wersja na dzień 16:07, 21 mar 2015
Stowarzyszenie Wielokierunkowej Pomocy "Remedium" – to organizacja pozarządowa o charakterze społeczno-kulturalnym, która rozpoczęła swoją działalność w 2006 roku w Mrągowie. Prezesem instytucji jest Bożena Anacka-Olszewska. Terenem bezpośredniej działalności stowarzyszenia jest powiat mrągowski. Zasadniczym celem organizacji jest działalność na rzecz osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, bądź już tego wykluczenia doświadczających z powodu zaburzeń i/lub chorób psychicznych, niepełnosprawności, ubóstwa, uzależnień własnych lub członków ich rodzin.
Spis treści
Historia
W roku 2007 Stowarzyszenie "Remedium" utworzyło w Mrągowie system poradnictwa specjalistycznego dla osób potrzebujących pomocy prawnej, psychologicznej, psychiatrycznej oraz w zakresie doradztwa zawodowego.
Ponadto przeprowadzone zostały trzy edycje zajęć terapeutyczno–edukacyjnych dla dorosłych "Szkoła dla rodziców i wychowawców".
Stowarzyszenie organizuje "Artystyczne lato pieckowskie" dla dzieci z gminy Piecki.
7 lutego 2008 roku Stowarzyszenie otrzymało status Organizacji Pożytku Publicznego, uprawniający do otrzymywania 1% podatku dochodowego od osób fizycznych.
Ponadto Stowarzyszenie organizuje poradnictwo specjalistyczne oraz spotkania grup wsparcia dla osób z rodzin z problemem uzależnień i doświadczających przemocy.
Kolejnym przedsięwzięciem z obszaru pomocy społecznej, w którym uczestniczy "Remedium" jest współpraca z Bankiem Żywności oddział w Olsztynie. Działanie to obejmuje rozdział żywności dla potrzebujących oraz przeprowadzanie Przedświątecznych Zbiórek Żywności na terenie miasta Mrągowa.
Statut
Nowy statut pochodzi z dnia 29 kwietnia 2011 roku.
Cele
Celem stowarzyszenia jest:
- Wielokierunkowa działalność na rzecz beneficjentów, zapobiegająca ich wykluczeniu społecznemu, zawodowemu i cyfrowemu oraz Integracja ze środowiskiem społecznym.
- Pomoc społeczna rodzinom i osobom beneficjentów oraz będącym w trudnej sytuacji życiowej, wspieranie ich w sprawach opiekuńczych, wychowawczych i w sytuacjach kryzysowych.
- Edukacja beneficjentów oraz ich rodzin w zakresie przezwyciężania przyczyn powodujących występowanie i/lub narastanie trudności życiowych.
- Upowszechnianie w środowisku lokalnym wiedzy o przyczynach zaburzeń psychicznych oraz funkcjonowaniu zawodowym, rodzinnym i społecznym osób z zburzeniami psychicznymi.
- Inicjowanie i prowadzenie działań z zakresu profilaktyki zdrowotnej, edukacji zdrowotnej i promocji zdrowia na rzecz beneficjentów oraz społeczności lokalnej.- Współpracę z instytucjami poradnictwa i opieki społecznej.
- Współpraca pomiędzy organizacjami pozarządowymi o tym samym lub podobnym profilu działalności.
- Prowadzenie działań o charakterze edukacyjno-informacyjnym dla innych organizacji oraz wspieranie działań charytatywnych
Zarząd
Bożena Anacka-Olszewska - Prezes
- Jolanta Puszko - Wiceprezes
- Monika Kamińska - Skarbnik
- Marianna Wilk - Sekretarz
- Dominika Krasowska - Członek zarządu
Formy działalności
Stowarzyszenie zrzesza osoby działające na rzecz dobra beneficjentów, w tym profesjonalistów z zakresu organizowania pomocy społecznej i poradnictwa specjalistycznego. W swoim zakresie tworzy i rozwija formy rehabilitacji i rewalidacji umożliwiające beneficjentom aktywne życie. Oferuje system poradnictwa specjalistycznego i terapii.
Stowarzyszenie skupia się na tworzeniu i promowaniu nowych form, metod i technik działania w zakresie polityki społecznej, a w szczególności wszechstronne propagowanie metod i technik stosowanych w zakresie pomocy środowiskowej i instytucjonalnej, zabezpieczenia społecznego, profilaktyki uzależnień, ochrony praw dziecka i rodziny, zapobiegania przemocy domowej i innych patologii społecznych. Podejmowane zadania są z zakresu profilaktyki, diagnozy i terapii różnego rodzaju uzależnień.
Stowarzyszenie podejmuje wielokierunkowe działania na rzecz organizacji pozarządowych i rozwoju wolontariatu. Prowadzi działalność charytatywną na rzecz osób prywatnych i instytucji. Podejmuje współpracę z organami władzy publicznej, administracji, samorządów lokalnych, kościołami, związkami wyznaniowymi, instytucjami i organizacjami samorządowymi oraz środkami masowego przekazu w zakresie realizacji celów statutowych.
Bibliografia
Krajowy Rejestr Sądowy [10.10.2014]
Baza Organizacji Pozarządowych [10.10.2014]
Stowarzyszenie Wielokierunkowej Pomocy "Remedium"[10.10.2014]