Konrad Zembrzuski: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja zweryfikowana][wersja zweryfikowana]
 
Linia 40: Linia 40:
 
== Bibliografia biograficzna ==  
 
== Bibliografia biograficzna ==  
 
Bednarski Z. Rocznik Medyczny Tom V Volumen I s. 193, Olsztyn 1997.<br/>
 
Bednarski Z. Rocznik Medyczny Tom V Volumen I s. 193, Olsztyn 1997.<br/>
[[Kategoria: Zdrowie|Zembrzuski, Jan]] [[Kategoria: Olsztyn|Zembrzuski, Jan]] [[Kategoria: lekarze i pielęgniarki|Zembrzuski, Jan]] [[Kategoria: 1945-1989|Zembrzuski, Jan]]
+
[[Kategoria: Zdrowie|Zembrzuski, Konrad]] [[Kategoria: Olsztyn|Zembrzuski, Konrad]] [[Kategoria: lekarze i pielęgniarki|Zembrzuski, Konrad]] [[Kategoria: 1945-1989|Zembrzuski, Konrad]]

Aktualna wersja na dzień 07:43, 25 paź 2021

Konrad Bolesław Jan Zembrzuski

Data i miejsce urodzenia 3 marca 1915r.
Serock
Data śmierci 16 marca 1986 r.
Zawód lekarz

Jan Konrad Bolesław Zembrzuski (ur. 3 marca 1915 r. w Serocku, zm. 16 marca 1986 r.) - lekarz.

Życiorys

Syn Ignacego i Marii z d. Strzałkowskiej.

Szkoła i wykształcenie

Ukończył Gimnazjum im. Piotra Skargi w Pułtusku w 1933 r. Studiował na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie 11 sierpnia 1945 r. otrzymał dyplom lekarza.

Praca

1 września 1945 r. został mianowany nadzwyczajnym komisarzem do walki z epidemiami w Okręgu Mazurskim i lekarzem epidemicznym Filii Państwowego Zakładu Higieny w Olsztynie. Od 1948 do 1950 roku był kierownikiem Oddziału Sanitarno-Epidemiologicznego Wojewódzkiego Wydziału Zdrowia i jednocześnie Oddziału Epidemiologii Filii Państwowego Zakładu Higieny w Olsztynie. Pracował również jako lekarz Miejskiej Poradni Przeciwgruźliczej i pełnił obowiązki pełnomocnika naczelnika Wojewódzkiego Wydziału Zdrowia.

31 maja 1953 r. mianowany został na stanowisko naczelnika Wydziału Zakażeń Szczególnie Niebezpiecznych oraz Wydziału Przeciwepidemiologicznego przy Ministerstwie Zdrowia. Później kierował Laboratorium Technologicznym Dezynfekcji, Dezynsekcji i Deratyzacji MZiOS. Od 1 lutego 1955 r. był adiunktem w Państwowym Zakładzie Higieny i kierował w nim pracownią parazytologii doświadczalnym. Uzyskał specjalizacje I st. i II st. z zakresu epidemiologii a także stopień dr n. med. Wykładał higienę w Państwowej Szkole Pielęgniarskiej w Olsztynie.

Działalność społeczna

Był założycielem i komendantem Chorągwi Warmińsko-Mazurskiej Związku Harcerstwa Polskiego oraz drużynowym X Warszawskiej Drużyny Harcerskiej im. P. Pomiana.

Był członkiem Warszawskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Epidemiologicznego i Warszawskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Parazytologicznego.

Bibliografia biograficzna

Bednarski Z. Rocznik Medyczny Tom V Volumen I s. 193, Olsztyn 1997.