Warlity Małe: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja zweryfikowana][wersja zweryfikowana]
(Dzieje miejscowości)
Linia 29: Linia 29:
 
  |www                  =
 
  |www                  =
 
}}<br/>
 
}}<br/>
''' Warlity Małe ''' (niem. ''Warglitten'', ''Gut Warglitten'') – wieś sołecka w Polsce położona w [[województwo warmińsko-mazurskie|województwie warmińsko-mazurskim]], w [[powiat olsztyński|powiecie olsztyńskim]], w [[gmina Olsztynek| gminie Olsztynek]].
+
''' Warlity Małe ''' (niem. ''Warglitten'', ''Gut Warglitten'') – [[wieś sołecka]] w Polsce położona w [[Województwo warmińsko-mazurskie|województwie warmińsko-mazurskim]], w [[Powiat olsztyński|powiecie olsztyńskim]], w [[Olsztynek (gmina miejsko-wiejska)| gminie Olsztynek]].
W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do [[województwo olsztyńskie|województwa olsztyńskiego]].
+
W latach 1975-1998 miejscowość [[Podział administracyjny |administracyjnie]] należała do [[Województwo olsztyńskie|województwa olsztyńskiego]].
  
 
Miejscowość w 2010 roku była zamieszkana przez 58 osób (łącznie Warlity Małe i Warglewo) . Obecnie funkcję sołtysa sprawuje [[Karolina Koterwa]]<ref> http://www.bip.olsztynek.pl/m,10024,p,10024.html [data dostępu: 8.12.2013]</ref>.
 
Miejscowość w 2010 roku była zamieszkana przez 58 osób (łącznie Warlity Małe i Warglewo) . Obecnie funkcję sołtysa sprawuje [[Karolina Koterwa]]<ref> http://www.bip.olsztynek.pl/m,10024,p,10024.html [data dostępu: 8.12.2013]</ref>.
Linia 40: Linia 40:
  
 
== Dzieje miejscowości ==
 
== Dzieje miejscowości ==
Brak informacji dotyczących genezy powstania wsi. W XIX stuleciu Warlity Małe były majątkiem ziemskim.Majątek w 2. połowie XIX wieku stanowił własność rodziny von Wietzel. W latach 20. XX wieku należał do Schumannów. W 1930 roku majątek został podzielony na 9 części. Pałac zajęły dwie rodziny; pozostałe ulokowały się w dworskich budynkach gospodarczych. Po zakończeniu [[II wojna światowa| II wojny światowej]] do miejscowości przybyli polscy osadnicy z okolic Dłutowa. Pałac i park popadały powoli w ruinę. Obecnie pałac i pozostałości parku należą do osoby prywatnej. W 1997 roku wieś była zamieszkana przez 59 osób. Obecnie w miejscowości działa dom seniora.
+
Brak informacji dotyczących genezy powstania wsi. W XIX stuleciu Warlity Małe były majątkiem ziemskim. Majątek w 2. połowie XIX wieku stanowił własność rodziny von Wietzel. W latach 20. XX wieku należał do Schumannów. W 1930 roku majątek został podzielony na 9 części. Pałac zajęły dwie rodziny; pozostałe ulokowały się w dworskich budynkach gospodarczych. Po zakończeniu [[II wojna światowa na Warmii i Mazurach| II wojny światowej]] do miejscowości przybyli polscy osadnicy z okolic Dłutowa. Pałac i park popadały powoli w ruinę. Obecnie pałac i pozostałości parku należą do osoby prywatnej. W 1997 roku wieś była zamieszkana przez 59 osób. Obecnie w miejscowości działa dom seniora.
 
<br/>
 
<br/>
  
 
== Gospodarka ==
 
== Gospodarka ==
W miejscowości działa gabinet weterynaryjny oraz zakład stolarski.
+
W miejscowości działa gabinet weterynaryjny oraz zakład stolarski. Znajduje się tu także siedziba [[Leśnictwo Warlity |leśnictwa]], należącego do [[Nadleśnictwo Jagiełek |Nadleśnictwa Jagiełek]].
 
<br/>
 
<br/>
  
 
== Zabytki ==
 
== Zabytki ==
*Pałac nad brzegiem Jeziora Platyny, wybudowany w 2. połowie XIX wieku w stylu klasycysytcznym. Od strony jeziora wzniesiony był taras widokowy. Całość otaczał park, założony w 1894 roku według projektu [[Johanna Larassa| Johann Larass]]. Zabytek, stanowiący własność prywatną jest obecnie remontowany
+
*Pałac nad brzegiem Jeziora Platyny, wybudowany w 2. połowie XIX wieku w stylu klasycysytcznym. Od strony jeziora wzniesiony był taras widokowy. Całość otaczał park, założony w 1894 roku według projektu [[Johanna Larassa| Johann Larass]]. Zabytek, stanowiący własność prywatną jest obecnie remontowany.
*Niewielki cmentarz zlokalizowany niedaleko wsi, na którym spoczęli dawny właściciele majątku
+
*Niewielki cmentarz zlokalizowany niedaleko wsi, na którym spoczęli dawny właściciele majątku.
 
<br/>
 
<br/>
  
Linia 62: Linia 62:
 
<br/>
 
<br/>
  
== Zobacz też ==
+
[[Kategoria: Powiat olsztyński]]
<br/>
+
[[Kategoria: Olsztynek (gmina miejsko-wiejska)]]
 
+
[[Kategoria: Wsie sołeckie]]
[[Kategoria: Miejscowość]][[Kategoria: powiat olsztyński]][[Kategoria: gmina Olsztynek]][[Kategoria: wieś sołecka]]
+
[[Kategoria: 1801-1918]]

Wersja z 07:05, 28 sie 2014

Warlity Małe

Pałac w Warlitach Małych
Pałac w Warlitach Małych
Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat olsztyński
Gmina Olsztynek
Liczba ludności (2010) 58 (łącznie Warlity Małe i Warglewo)
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Warlity Małe
Warlity Małe
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Warlity Małe
Warlity Małe
Ziemia

{{#invoke:Koordynaty|szablon}}


Warlity Małe (niem. Warglitten, Gut Warglitten) – wieś sołecka w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie olsztyńskim, w gminie Olsztynek. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa olsztyńskiego.

Miejscowość w 2010 roku była zamieszkana przez 58 osób (łącznie Warlity Małe i Warglewo) . Obecnie funkcję sołtysa sprawuje Karolina Koterwa[1].

Położenie

Miejscowość jest położona na Pojezierzu Olsztyńskim nad Jeziorem Platyny, w odległości 8 km na wschód od Olsztynka.

Dzieje miejscowości

Brak informacji dotyczących genezy powstania wsi. W XIX stuleciu Warlity Małe były majątkiem ziemskim. Majątek w 2. połowie XIX wieku stanowił własność rodziny von Wietzel. W latach 20. XX wieku należał do Schumannów. W 1930 roku majątek został podzielony na 9 części. Pałac zajęły dwie rodziny; pozostałe ulokowały się w dworskich budynkach gospodarczych. Po zakończeniu II wojny światowej do miejscowości przybyli polscy osadnicy z okolic Dłutowa. Pałac i park popadały powoli w ruinę. Obecnie pałac i pozostałości parku należą do osoby prywatnej. W 1997 roku wieś była zamieszkana przez 59 osób. Obecnie w miejscowości działa dom seniora.

Gospodarka

W miejscowości działa gabinet weterynaryjny oraz zakład stolarski. Znajduje się tu także siedziba leśnictwa, należącego do Nadleśnictwa Jagiełek.

Zabytki

  • Pałac nad brzegiem Jeziora Platyny, wybudowany w 2. połowie XIX wieku w stylu klasycysytcznym. Od strony jeziora wzniesiony był taras widokowy. Całość otaczał park, założony w 1894 roku według projektu Johann Larass. Zabytek, stanowiący własność prywatną jest obecnie remontowany.
  • Niewielki cmentarz zlokalizowany niedaleko wsi, na którym spoczęli dawny właściciele majątku.


Bibliografia

  1. Kuźniewski Bogumił, Olsztynek: miasto i gmina, Olsztynek 2007.
  2. Bank Danych Lokalnych GUS [data dostępu: 20.12.2013]
  3. Portal Informacyjny Olsztynka [data dostępu: 20.12.2013]


Przypisy