Mojtyny: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja zweryfikowana][wersja zweryfikowana]
Linia 31: Linia 31:
 
  |www                  =
 
  |www                  =
 
}}
 
}}
<big>'''Mojtyny'''</big> (niem. Moythienen) – wieś sołecka w Polsce w [[województwo warmińsko - mazurskie| województwie warmińsko-mazurskim]], w [[powiat mrągowski |powiecie mrągowskim]], w [[gmina Piecki| gminie Piecki]]. W latach 1975-1998 miejscowość przynależała administracyjnie do [[województwo olsztyńskie |województwa olsztyńskiego]].
+
<big>'''Mojtyny'''</big> (niem. Moythienen) – [[wieś sołecka]] w Polsce w [[Województwo warmińsko - mazurskie| województwie warmińsko-mazurskim]], w [[Powiat mrągowski |powiecie mrągowskim]], w [[Piecki (gmina wiejska) |gminie Piecki]]. W latach 1975-1998 miejscowość przynależała [[Podział administracyjny |administracyjnie]] do [[Województwo olsztyńskie |województwa olsztyńskiego]].
  
 
<br/>
 
<br/>
  
 
=== Charakterystyka fizjograficzna ===
 
=== Charakterystyka fizjograficzna ===
Wieś znajduje się nad [[Jezioro Mojtyny |Jeziorem Mojtyny]]. Miejscowość położona jest na terenie fizjograficznym charakterystycznym dla [[powiat mrągowski| powiatu mrągowskiego]], który znajduje się w obrębie dwóch regionów: cześć zachodnia do linii [[Lipowo]] - [[Kosewo]] - [[Baranowo (gmina Mikołajki)|Baranowo]] - [[Cudnochy]] to obszar wyniesień [[Pojezierze Mrągowskie |Pojezierza Mrągowskiego]]; część wschodnia to [[Kraina Wielkich Jezior Mazurskich]], stanowiąca rozległe obniżenie w pasie pojezierzy Polski Północno-Wschodniej. Ukształtowanie terenu jest typowe dla obszarów polodowcowych. Występuje tutaj także skupienie dużych, naturalnych zbiorników wodnych (14% powierzchni) oraz rozległe, zwarte kompleksy leśne (31% powierzchni). Ponadto miejscowość położona jest na terenie [[gmina Piecki| gminy Piecki]], której obszar leży w zasięgu prekambryjskiej platformy wschodnioeuropejskiej na [[wyniesienie mazursko - suwalskie |wyniesieniu mazursko – suwalskim]]. W podłożu ukształtowały się skały osadowe w dwóch erach geologicznych: mezozoicznej i kenozoicznej.  
+
Wieś znajduje się nad [[Jezioro Mojtyny |Jeziorem Mojtyny]]. Miejscowość położona jest na terenie fizjograficznym charakterystycznym dla [[Powiat mrągowski| powiatu mrągowskiego]], który znajduje się w obrębie dwóch regionów: cześć zachodnia do linii [[Lipowo]] - [[Kosewo]] - [[Baranowo (gmina Mikołajki)|Baranowo]] - [[Cudnochy]] to obszar wyniesień [[Pojezierze Mrągowskie |Pojezierza Mrągowskiego]]; część wschodnia to [[Kraina Wielkich Jezior Mazurskich]], stanowiąca rozległe obniżenie w pasie pojezierzy Polski Północno-Wschodniej. Ukształtowanie terenu jest typowe dla obszarów polodowcowych. Występuje tutaj także skupienie dużych, naturalnych zbiorników wodnych (14% powierzchni) oraz rozległe, zwarte kompleksy leśne (31% powierzchni). Ponadto miejscowość położona jest na terenie [[Piecki (gmina wiejska)| gminy Piecki]], której obszar leży w zasięgu prekambryjskiej platformy wschodnioeuropejskiej na [[Wyniesienie mazursko-suwalskie |wyniesieniu mazursko – suwalskim]]. W podłożu ukształtowały się skały osadowe w dwóch erach geologicznych: mezozoicznej i kenozoicznej.  
 
   
 
   
 
<br/>
 
<br/>
Linia 48: Linia 48:
  
 
Znajduje się tutaj sklep spożywczo-przemysłowy. Niedaleko od wsi mieści się Kolonia Mojtyny, w której funkcjonuje kilka gospodarstw rolniczych.
 
Znajduje się tutaj sklep spożywczo-przemysłowy. Niedaleko od wsi mieści się Kolonia Mojtyny, w której funkcjonuje kilka gospodarstw rolniczych.
 +
 +
<br/>
 +
 +
===Religia===
 +
Wieś znajduje się na terenie [[Parafia greckokatolicka pw. Świętego Bazylego Wielkiego w Kętrzynie |parafii greckokatolickiej pw. Świętego Bazylego Wielkiego w Kętrzynie]].
  
 
<br/>
 
<br/>
Linia 73: Linia 78:
 
<br/>
 
<br/>
  
[[Kategoria: Miejscowość]][[Kategoria:Powiat mrągowski]][[Kategoria:Gmina Piecki]][[Kategoria:Wieś sołecka]]
+
[[Kategoria: Powiat mrągowski]]  
[[Użytkownik:Kinlis|Kinlis]] ([[Dyskusja użytkownika:Kinlis|dyskusja]]) 10:59, 20 wrz 2013 (CEST)
+
[[Kategoria: Piecki (gmina wiejska)]]
 +
[[Kategoria: Wsie sołeckie]]
 +
[[Kategoria: 1401-1500]]

Wersja z 13:39, 28 lip 2014


Mojtyny

Rodzaj miejscowości wieś sołecka
Państwo  Polska
Województwo warmińsko - mazurskie
Powiat mrągowski
Gmina Piecki
Sołectwo Mojtyny
Liczba ludności (Pole-obowiązkowe) Pole-obowiązkowe
Strefa numeracyjna (+48) 89
Tablice rejestracyjne NMR
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Mojtyny
Mojtyny
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Mojtyny
Mojtyny
Ziemia

{{#invoke:Koordynaty|szablon}}

Mojtyny (niem. Moythienen) – wieś sołecka w Polsce w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie mrągowskim, w gminie Piecki. W latach 1975-1998 miejscowość przynależała administracyjnie do województwa olsztyńskiego.


Charakterystyka fizjograficzna

Wieś znajduje się nad Jeziorem Mojtyny. Miejscowość położona jest na terenie fizjograficznym charakterystycznym dla powiatu mrągowskiego, który znajduje się w obrębie dwóch regionów: cześć zachodnia do linii Lipowo - Kosewo - Baranowo - Cudnochy to obszar wyniesień Pojezierza Mrągowskiego; część wschodnia to Kraina Wielkich Jezior Mazurskich, stanowiąca rozległe obniżenie w pasie pojezierzy Polski Północno-Wschodniej. Ukształtowanie terenu jest typowe dla obszarów polodowcowych. Występuje tutaj także skupienie dużych, naturalnych zbiorników wodnych (14% powierzchni) oraz rozległe, zwarte kompleksy leśne (31% powierzchni). Ponadto miejscowość położona jest na terenie gminy Piecki, której obszar leży w zasięgu prekambryjskiej platformy wschodnioeuropejskiej na wyniesieniu mazursko – suwalskim. W podłożu ukształtowały się skały osadowe w dwóch erach geologicznych: mezozoicznej i kenozoicznej.


Dzieje miejscowości

Wieś wzmiankowana w dokumentach już w 1422 r., jako wieś czynszowa na prawie chełmińskim. Nazwa wsi Mojtyny oraz jeziora jest pochodzenia staropruskiego i oznacza miejsce zdrojowe. W 1662 r. wieś liczyła 23 włóki. W 1815 r. we wsi było 30 domów ze 155 mieszkańcami. W 1838 r. odnotowano 29 domów i 159 mieszkańców. W 1888 r. powstała we wsi szkoła jednoklasowa. W 1935 r. uczęszczało do niej 28 dzieci. W tym czasie Mojtyny należały do parafii w Nawiadach. Zabudowa wsi ułożyła się w ulicówkę. W 1939 r. było tu 201 mieszkańców. W latach 70. XX w. do sołectwa Mojtyny należała osada Uklanka (niem. Uklanken, od 1938 r . - Erbmühle).


Gospodarka

Znajduje się tutaj sklep spożywczo-przemysłowy. Niedaleko od wsi mieści się Kolonia Mojtyny, w której funkcjonuje kilka gospodarstw rolniczych.


Religia

Wieś znajduje się na terenie parafii greckokatolickiej pw. Świętego Bazylego Wielkiego w Kętrzynie.


Ludzie związani z miejscowością:

W kadencji 2011 - 2015 sołtysem wsi jest Stanisław Trzciński.


Zabytki:

We wsi zachowała się zabudowa z XIX i XX w.



Bibliografia:

Mrągowo. Z dziejów miasta i okolic, pod red. Andrzeja Wakara, Olsztyn 1975, 487 ss.


Zobacz też

www.piecki.wm.pl