Zbór Kościoła zielonoświątkowego w Mrągowie: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Linia 16: Linia 16:
 
  |obiekt sakralny        =  
 
  |obiekt sakralny        =  
 
  |dzień wspomnienia      =  
 
  |dzień wspomnienia      =  
  |www                    =  
+
  |www                    = [http://kzmragowo.pl/ Zbór w Mrągowie]
 
}}<br/>
 
}}<br/>
  
''' Zbór w Mrągowie ''' – zbór [[Kościół Zielonoświątkowy w Rzeczpospolitej Polskiej| Kościoła Zielonoświątkowego w RP]]. Erygowany w grudniu 1989 r. Mieści się przy ulicy Spacerowej 2A w [[Mrągowo|Mrągowie]].  
+
''' Zbór Kościoła Zielonoświątkowego w Mrągowie ''' – zbór [[Kościół Zielonoświątkowy w Rzeczpospolitej Polskiej| Kościoła Zielonoświątkowego w RP]]. Erygowany w grudniu 1989 r. Mieści się przy ulicy Spacerowej 2A w [[Mrągowo|Mrągowie]].  
 
<br/><br/>
 
<br/><br/>
  
 
== Historia parafii ==
 
== Historia parafii ==
Zbór w [[Mrągowo| Mrągowie]] zaliczany jest do pierwszych zborów powstałych w nowej strukturze organizacyjnej Kościoła Zielonoświątkowego. Zbór został powołany po przyjeździe do Mrągowa F. Białochleba. Następnie Rada Zborowa w Kętrzynie na posiedzeniu zwyczajnym 29.06.1988 podjęła uchwałę o powołaniu placówki w Mrągowie, z siedzibą przy ul. Słonecznej 59 oraz opiekunem F. Białochlebem.
+
Zbór w [[Mrągowo| Mrągowie]] zaliczany jest do pierwszych zborów powstałych w nowej strukturze organizacyjnej Kościoła Zielonoświątkowego. Zbór został powołany po przyjeździe do [[Mrągowo| Mrągowa]] F. Białochleba. Następnie Rada Zborowa w [[Kętrzyn |Kętrzynie]] na posiedzeniu zwyczajnym 29.06.1988 podjęła uchwałę o powołaniu placówki w Mrągowie, z siedzibą przy ul. Słonecznej 59 oraz opiekunem F. Białochlebem. 18 kwietnia 1989 r. zorganizowany został chrzest w [[Kętrzyn| Kętrzynie]], w którym swoją wiarę wyraziło pięcioro katechumenów z [[Mrągowo |Mrągowa]].
 
 
W zborze odbyła się pierwsza misja namiotowa oraz pierwszy zlot młodzieży.
 
 
  Wydział do Spraw Wyznań Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie dnia 17.10.1988, w odpowiedzi na pismo z Zarządu KZ z 16.09.1988 w sprawie rejestracji placówki KZ w Mrągowie, odpowiedział pozytywnie, nie zgłaszając zastrzeżeń przeciw utworzeniu placówki KZ w Mrągowie. 15.11.1988. F. Białochleb złożył ankietę duchownego Kościoła Zielonoświątkowego w Zarządzie KZ w Warszawie. Takie działania były niezbędnymi krokami do prawnej legalizacji zboru w Mrągowie.
 
Początkowo wierzący zgromadzali się w jednym z pokojów domu na Słonecznej, lecz wkrótce zaadoptowano strych na małą kaplicę mogącą pomieścić 30 osób. 18 kwietnia 1989 zorganizowany został chrzest w Kętrzynie, w którym swoją wiarę wyraziło pięcioro katechumenów z Mrągowa. Przełom w pracy misyjnej w Mrągowie nastąpił w październiku 1989 r. F. Białochleb doprowadził do zorganizowania ewangelizacji namiotowej, w ramach Misji Chrześcijańskiej w dniach od 30.09 do 8.10.1989 r.
 
Wkrótce odbył się chrzest w Olsztynie 12.11.1989r do którego przystąpiło 18 osób z Mrągowa. Po chrzcie 21.11.1989 zbór w Kętrzynie zgłosił wniosek do Zarządu KZ w Warszawie o przekształcenie i zarejestrowanie dotychczasowej placówki w Mrągowie jako samodzielny zbór. Jako siedzibą zgłoszono kaplicę przy ul. Słoneczna 59 a na pełniącego obowiązki pastora zaproponowano dotychczasowego opiekuna placówki diak. F. Białochleba. Do wniosku dołączono 21 podpisów osób deklarujących swoje członkostwo w Mrągowie. Na posiedzeniu Zarządu KZ w Warszawie 12.12.1989 r., ze względu na wymaganą statutowo liczbę członków, podjęto decyzję o przekształcenie placówki w Mrągowie w samodzielny zbór KZ i 19.12.1989 wystosowano pismo stwierdzające zaistniały fakt do Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie, Wydział do Spraw Wyznań.
 
Kaplica na Słonecznej spełniała swoje tymczasowe zadanie, jednak powiększająca się liczba wierzących wymusiła potrzebę perspektywicznego myślenia o miejscu zgromadzenia. W wyniku działań F. Białochleba i wystosowaniu pism do Urzędu Miasta Mrągowa, Naczelnik Miasta Mrągowa dnia 21.03.1990 r. wydał decyzję w sprawie oddania w wieczyste użytkowanie nieruchomości położonej przy ulicy Spacerowej 2A, Zborowi Kościoła Zielonoświątkowego w Mrągowie.
 
<br/>
 
 
 
== Kler parafialny ==
 
....
 
 
<br/>
 
<br/>
 
+
W 1989 r. w zborze odbyła się pierwsza misja namiotowa oraz pierwszy zlot młodzieży. W wyniku powiększającej się liczby wyznawców w 1990 r. Naczelnik Miasta [[Mrągowo| Mrągowa]] wydał decyzję w sprawie oddania w wieczyste użytkowanie nieruchomości położonej przy ulicy Spacerowej 2A, Zborowi Kościoła Zielonoświątkowego w [[Mrągowo| Mrągowie]].
== Filie parafii ==
 
...
 
 
<br/>
 
<br/>
  
 
== Zobacz też ==
 
== Zobacz też ==
...
+
[http://kzmragowo.pl/ Zbór w Mrągowie]
 
<br/>
 
<br/>
  
 
== Bibliografia ==
 
== Bibliografia ==
...
+
[http://kzmragowo.pl/ Zbór w Mrągowie], 28.03.2014.
 
<br/>
 
<br/>
  
 
[[Kategoria: Kościół]]
 
[[Kategoria: Kościół]]

Wersja z 10:47, 28 mar 2014

Zbór w Mrągowie

Siedziba Mrągowo
Adres ul. Spacerowa 2A, 11-700 Mrągowo
Data powołania grudzień 1989
Wyznanie protestanckie
Kościół Kościół Zielonoświątkowy
Zbór w Mrągowie


Zbór Kościoła Zielonoświątkowego w Mrągowie – zbór Kościoła Zielonoświątkowego w RP. Erygowany w grudniu 1989 r. Mieści się przy ulicy Spacerowej 2A w Mrągowie.

Historia parafii

Zbór w Mrągowie zaliczany jest do pierwszych zborów powstałych w nowej strukturze organizacyjnej Kościoła Zielonoświątkowego. Zbór został powołany po przyjeździe do Mrągowa F. Białochleba. Następnie Rada Zborowa w Kętrzynie na posiedzeniu zwyczajnym 29.06.1988 podjęła uchwałę o powołaniu placówki w Mrągowie, z siedzibą przy ul. Słonecznej 59 oraz opiekunem F. Białochlebem. 18 kwietnia 1989 r. zorganizowany został chrzest w Kętrzynie, w którym swoją wiarę wyraziło pięcioro katechumenów z Mrągowa.
W 1989 r. w zborze odbyła się pierwsza misja namiotowa oraz pierwszy zlot młodzieży. W wyniku powiększającej się liczby wyznawców w 1990 r. Naczelnik Miasta Mrągowa wydał decyzję w sprawie oddania w wieczyste użytkowanie nieruchomości położonej przy ulicy Spacerowej 2A, Zborowi Kościoła Zielonoświątkowego w Mrągowie.

Zobacz też

Zbór w Mrągowie

Bibliografia

Zbór w Mrągowie, 28.03.2014.