Bartki: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
(Dzieje miejscowości)
Linia 43: Linia 43:
  
 
=== Dzieje miejscowości ===
 
=== Dzieje miejscowości ===
Wieś została lokowana na [[prawo chełmińskie  |prawie chełmińskim]] przez [[wielki mistrz Winricha von Kniprode| wielkiego mistrza Winricha von Kniprode]] w 1379 r. Pierwszym sołtysem wsi był Albrecht Obsczyn, który otrzymał 5 wolnych od czynszu łanów i przywilej swobodnego połowu ryb w rzece [[Nida| Nidzie]]. Zobowiązany został do płacenia z każdego pługu [[szefl| szefla]] pszenicy, [[szefl| szefla]] żyta i funt wosku. 22 chłopów otrzymało w tym czasie 50 łanów ziemi oraz 7 lat wolnizny. Po 7 latach każdy z chłopów miał obowiązek płacenia od łana [[pruska grzywna |pruską grzywnę]] i dwie kury. W 1756 r. sołtysem był Adam Bartkowski. W 1761 r. nadano przywilej na karczmę Barthelowi Willutzkiemu. W 1782/1783 r. najbogatszym gospodarzem we wsi był Jakob Pawlitzki – miał 4 [[łan |łany ziemi]].  
+
Wieś została lokowana na [[prawo chełmińskie  |prawie chełmińskim]] przez [[wielki mistrz Winricha von Kniprode| wielkiego mistrza Winricha von Kniprode]] w 1379 r. Pierwszym sołtysem wsi był Albrecht Obsczyn, który otrzymał 5 wolnych od czynszu [[łan |łanów]] i przywilej swobodnego połowu ryb w rzece [[Nida| Nidzie]]. Zobowiązany został do płacenia z każdego pługu [[szefl| szefla]] pszenicy, [[szefl| szefla]] żyta i funt wosku. 22 chłopów otrzymało w tym czasie 50 łanów ziemi oraz 7 lat wolnizny. Po 7 latach każdy z chłopów miał obowiązek płacenia od łana [[pruska grzywna |pruską grzywnę]] i dwie kury. W 1756 r. sołtysem był Adam Bartkowski. W 1761 r. nadano przywilej na karczmę Barthelowi Willutzkiemu. W 1782/1783 r. najbogatszym gospodarzem we wsi był Jakob Pawlitzki – miał 4 [[łan |łany ziemi]].  
 
<br/>
 
<br/>
  

Wersja z 19:40, 6 lis 2013


Bartki

Wieś Bartki, źródło: http://www.kozlowo.pl, 12.09.2013.
Wieś Bartki, źródło: http://www.kozlowo.pl, 12.09.2013.
Rodzaj miejscowości wieś sołecka
Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat nidzicki
Gmina Kozłowo
Liczba ludności (Pole-obowiązkowe) Pole-obowiązkowe
Strefa numeracyjna (+48) 89
Tablice rejestracyjne NNI
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Bartki
Bartki
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Bartki
Bartki
Ziemia

{{#invoke:Koordynaty|szablon}}

Bartki (niem. Bartkenguth) – wieś sołecka w Polsce w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie nidzickim, w gminie Kozłowo. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa olsztyńskiego.



Charakterystyka fizjograficzna

Miejscowość położona jest na terenie gminy Kozłowo przez, którą przepływają dwie rzeki mające swe źródła na terenie Gminy – Nida i Szkotówka. Łączą się one tworząc rzekę Wkrę – dopływ Narwi. Ponadto znajduje się tu 9 jezior o pow. 347 ha. Większe z nich to: Kownatki, Kąty oraz Szkotowskie.


Dzieje miejscowości

Wieś została lokowana na prawie chełmińskim przez wielkiego mistrza Winricha von Kniprode w 1379 r. Pierwszym sołtysem wsi był Albrecht Obsczyn, który otrzymał 5 wolnych od czynszu łanów i przywilej swobodnego połowu ryb w rzece Nidzie. Zobowiązany został do płacenia z każdego pługu szefla pszenicy, szefla żyta i funt wosku. 22 chłopów otrzymało w tym czasie 50 łanów ziemi oraz 7 lat wolnizny. Po 7 latach każdy z chłopów miał obowiązek płacenia od łana pruską grzywnę i dwie kury. W 1756 r. sołtysem był Adam Bartkowski. W 1761 r. nadano przywilej na karczmę Barthelowi Willutzkiemu. W 1782/1783 r. najbogatszym gospodarzem we wsi był Jakob Pawlitzki – miał 4 łany ziemi.

Ludzie związani z miejscowością

Na kartach historii wsi zapisał się sołtys - Adam Bartkowski. Obecnie (2013 r.) sołtysem jest Jadwiga Mrozowska.


Bibliografia

Wijaczka Jacek, Dzieje wsi do końca XVIII wieku, [w:] Historia Nidzicy i okolic, pod red. W. Rezmera, Nidzica 2012, s. 165 - 202.


Zobacz też

http://www.kozlowo.pl/


Kinlis (dyskusja) 11:42, 4 wrz 2013 (CEST)