Konrad von Erlichshausen: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja zweryfikowana]
(Życiorys)
Linia 23: Linia 23:
 
<br/><br/>  
 
<br/><br/>  
 
== Życiorys ==  
 
== Życiorys ==  
Konrad von Erlichshausen był wielkim mistrzem krzyżackim w latach 1441–1449. Pochodził z górnych Niemiec. Na początku swej kariery był bliskim współpracownikiem [[Michał Küchmeister von Sternberg|Michała Küchmeistera von Sternberga]]. Pełnił funkcję wielkiego komtura i marszałka. Z wielkim  mistrzem [[Paul Bellitzer von Russdorff|Paulem Bellitzerem von Russdorffem]] wszedł w zatarg, w wyniku czego został zdegradowany na niższe stanowisko. W Zakonie kierował opozycją.  
+
Konrad von Erlichshausen był wielkim mistrzem krzyżackim w latach 1441–1449. Pochodził z górnych Niemiec. Na początku swej kariery był bliskim współpracownikiem [[Michał Küchmeister von Sternberg|Michała Küchmeistera von Sternberga]]. Pełnił funkcję wielkiego komtura i marszałka. Z wielkim  mistrzem [[Paul Bellitzer von Russdorff|Paulem Bellitzerem von Russdorffem]] wszedł w zatarg, w wyniku czego został zdegradowany na niższe stanowisko. W zakonie kierował opozycją.  
  
Gdy Paul Bellitzer von Russdorff ustąpił z funkcji wielkiego mistrza,  stanowisko to objął Konrad von Erlichshausen, który dążył do zreformowania zakonu i podporządkowania sobie stanów pruskich. Próby te nie zostały zrealizowane. W 1443 roku Konrad von Erlichshausen lokował na 44 włókach [[Orzysz]] jako wieś. W 1444 roku podczas pobytu w [[Szestno|Szestnie]] odnowił prawa miejskie dla Ządzborka, dzisiejszego [[Mrągowo|Mrągowa]]. W tym samym roku lokował wieś [[Kruszewiec]].  
+
Gdy Paul Bellitzer von Russdorff ustąpił z funkcji wielkiego mistrza,  stanowisko to objął Konrad von Erlichshausen, który dążył do zreformowania zakonu i podporządkowania sobie stanów pruskich. Próby te nie zostały zrealizowane.  
 +
 
 +
W 1443 roku Konrad von Erlichshausen lokował na 44 włókach [[Orzysz]] jako wieś. W 1444 roku podczas pobytu w [[Szestno|Szestnie]] odnowił prawa miejskie dla Ządzborka, dzisiejszego [[Mrągowo|Mrągowa]]. W tym samym roku lokował wieś [[Kruszewiec]].  
  
 
Konrad von Erlichshausen zmarł 7 listopada 1449 roku w Malborku. Został pochowany na zamku w kaplicy św. Anny.   
 
Konrad von Erlichshausen zmarł 7 listopada 1449 roku w Malborku. Został pochowany na zamku w kaplicy św. Anny.   
  
 
<br/>
 
<br/>
 +
 
== Bibliografia ==
 
== Bibliografia ==
 
M. Murinius, ''Kronika Mistrzów Pruskich'', wstęp i oprac. Z. Nowak, Olsztyn 1989, s. 209.
 
M. Murinius, ''Kronika Mistrzów Pruskich'', wstęp i oprac. Z. Nowak, Olsztyn 1989, s. 209.

Wersja z 12:22, 14 sty 2015

Konrad von Erlichshausen

Data i miejsce śmierci 7 listopada 1449 r.
Malbork
Zawód XXVII wielki mistrz zakonu krzyżackiego

Konrad von Erlichshausen (zm. 7 listopada 1449 roku w Malborku) – XXVII wielki mistrz zakonu krzyżackiego.

Życiorys

Konrad von Erlichshausen był wielkim mistrzem krzyżackim w latach 1441–1449. Pochodził z górnych Niemiec. Na początku swej kariery był bliskim współpracownikiem Michała Küchmeistera von Sternberga. Pełnił funkcję wielkiego komtura i marszałka. Z wielkim mistrzem Paulem Bellitzerem von Russdorffem wszedł w zatarg, w wyniku czego został zdegradowany na niższe stanowisko. W zakonie kierował opozycją.

Gdy Paul Bellitzer von Russdorff ustąpił z funkcji wielkiego mistrza, stanowisko to objął Konrad von Erlichshausen, który dążył do zreformowania zakonu i podporządkowania sobie stanów pruskich. Próby te nie zostały zrealizowane.

W 1443 roku Konrad von Erlichshausen lokował na 44 włókach Orzysz jako wieś. W 1444 roku podczas pobytu w Szestnie odnowił prawa miejskie dla Ządzborka, dzisiejszego Mrągowa. W tym samym roku lokował wieś Kruszewiec.

Konrad von Erlichshausen zmarł 7 listopada 1449 roku w Malborku. Został pochowany na zamku w kaplicy św. Anny.


Bibliografia

M. Murinius, Kronika Mistrzów Pruskich, wstęp i oprac. Z. Nowak, Olsztyn 1989, s. 209.