Roman Urbanek: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
(Działalność społeczna, kulturalna, naukowa, polityczna)
Linia 26: Linia 26:
  
 
=== Praca ===
 
=== Praca ===
Roman Urbanek był dyrygentem i kierownikiem [[Olsztyńska Orkiestra Symfoniczna|Olsztyńskiej Orkiestry Symfonicznej]]. Pracował również jako wizytator szkół artystycznych w [[Województwo warmińsko-mazurskie | województwie warmińsko-mazurskim]].
+
Roman Urbanek był dyrygentem i kierownikiem [[Olsztyńska Orkiestra Symfoniczna|Olsztyńskiej Orkiestry Symfonicznej]], a także dyrektorem i kierownikiem artystycznym [[lkwim:Warmińsko-Mazurska Filharmonia im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie| Filharmonii im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie]] (1961-1965). Pracował również jako wizytator szkół artystycznych w [[Województwo warmińsko-mazurskie | województwie warmińsko-mazurskim]].
 
<br/>
 
<br/>
 
=== Działalność społeczna, kulturalna, naukowa, polityczna ===
 
=== Działalność społeczna, kulturalna, naukowa, polityczna ===
Roman Urbanek prowadził szeroką działalność społeczną i kulturalną na rzecz [[Warmia | Warmii]] i [[Mazury | Mazur]]. Przede wszystkim był organizatorem i prezesem [[Stowarzyszenie Miłośników Muzyki im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie | Stowarzyszenia Miłośników Muzyki w Olsztynie]]. Za swoją działalność otrzymał nagrody i wyróżnienia. Między innymi został laureatem [[lkwim:Nagroda „Warmii i Mazur” 1987|nagrody "Warmii i Mazur"]] (1987 r.). Nagroda przyznawana jest za wybitne osiągnięcia w twórczości artystycznej i kulturalnej.  
+
Roman Urbanek prowadził szeroką działalność społeczną i kulturalną na rzecz [[Warmia | Warmii]] i [[Mazury | Mazur]]. Przede wszystkim był organizatorem i prezesem [[Stowarzyszenie Miłośników Muzyki im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie | Stowarzyszenia Miłośników Muzyki w Olsztynie]].  
 +
 
 +
Prowadził liczne imprezy muzyczne organizowane w olsztyńskiej filharmonii, jak np. [[lkwim:Koncert z okazji setnej rocznicy urodzin Feliksa Nowowiejskiego|Koncert z okazji setnej rocznicy urodzin Feliksa Nowowiejskiego]], [[lkwim:Koncert z Okazji 10-lecia Olsztyńskiego Chóru Kameralnego Collegium Musicum|Koncert z Okazji 10-lecia Olsztyńskiego Chóru Kameralnego Collegium Musicum]], [[lkwim:Koncert z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet 1988 r.|Koncert z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet]], a także inne imprezy i wydarzenia artystyczne organizowane na terenie Olsztyna, jak np. [[lkwim:Ogólnopolskie Spotkania Zamkowe Śpiewajmy Poezję - 1976|Ogólnopolskie Spotkania Zamkowe Śpiewajmy Poezję - 1976]].
 +
 
 +
Za swoją działalność otrzymał nagrody i wyróżnienia. Między innymi został laureatem [[lkwim:Nagroda „Warmii i Mazur” 1987|nagrody "Warmii i Mazur"]] (1987 r.). Nagroda przyznawana jest za wybitne osiągnięcia w twórczości artystycznej i kulturalnej.  
 
<br/>
 
<br/>
  

Wersja z 08:58, 29 paź 2014

Roman Urbanek

Data i miejsce urodzenia 2 sierpnia 1930 r.
Poznań
Data i miejsce śmierci 2 listopada 1988 r.
Olsztyn

Roman Urbanek (ur. 2 sierpnia 1930 r. w Poznaniu, zm. 2 listopada 1988 r. w Olsztynie) – muzyk, pedagog, dyrygent.

Życiorys

Praca

Roman Urbanek był dyrygentem i kierownikiem Olsztyńskiej Orkiestry Symfonicznej, a także dyrektorem i kierownikiem artystycznym Filharmonii im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie (1961-1965). Pracował również jako wizytator szkół artystycznych w województwie warmińsko-mazurskim.

Działalność społeczna, kulturalna, naukowa, polityczna

Roman Urbanek prowadził szeroką działalność społeczną i kulturalną na rzecz Warmii i Mazur. Przede wszystkim był organizatorem i prezesem Stowarzyszenia Miłośników Muzyki w Olsztynie.

Prowadził liczne imprezy muzyczne organizowane w olsztyńskiej filharmonii, jak np. Koncert z okazji setnej rocznicy urodzin Feliksa Nowowiejskiego, Koncert z Okazji 10-lecia Olsztyńskiego Chóru Kameralnego Collegium Musicum, Koncert z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet, a także inne imprezy i wydarzenia artystyczne organizowane na terenie Olsztyna, jak np. Ogólnopolskie Spotkania Zamkowe Śpiewajmy Poezję - 1976.

Za swoją działalność otrzymał nagrody i wyróżnienia. Między innymi został laureatem nagrody "Warmii i Mazur" (1987 r.). Nagroda przyznawana jest za wybitne osiągnięcia w twórczości artystycznej i kulturalnej.

Bibliografia

Chłosta Jan, Ludzie Olsztyna, Olsztyn 2003, s. 126.
Oracki Tadeusz, Twórcy i działacze w województwie olsztyńskim 1945-1970. Materiały biograficzne, Olsztyn 1979, s. 182.

Zobacz też

leksykonkultury.ceik.eu [22.12.2013]