Wawrzyniec Feld: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Linia 29: Linia 29:
 
<br/>
 
<br/>
 
=== Praca ===
 
=== Praca ===
Początkowo pracował jako prywatny nauczyciel u księcia Sułkowskiego, a następnie jako lektor języka polskiego na Uniwersytecie Wrocławskim (od 1820). Został profesorem profesorem nadzwyczajnym w 1824 roku, profesorem zwyczajnym matematyki, astronomii i przyrody w 1828 roku. Przez Około czterdzieści lat pracował w Liceum Hosianum w [[Braniewo|Braniewie]] jako nauczyciel, dyrektor biblioteki oraz jako rektor i prorektor (dwadzieścia lat).
+
Początkowo pracował jako prywatny nauczyciel u księcia Sułkowskiego, a następnie jako lektor języka polskiego na Uniwersytecie Wrocławskim (od 1820 r.). Został profesorem nadzwyczajnym w 1824 r., profesorem zwyczajnym matematyki, astronomii i przyrody w 1828 r. Przez czterdzieści lat pracował w Liceum Hosianum w [[Braniewo|Braniewie]] jako nauczyciel, dyrektor biblioteki oraz rektor i prorektor (dwadzieścia lat).
 
<br/>
 
<br/>
 
=== Działalność społeczna, kulturalna, naukowa, polityczna ===
 
=== Działalność społeczna, kulturalna, naukowa, polityczna ===
W [[Braniewo|Braniewie]] założył Towarzystwo Politechniczne. Przełożył na niemiecki ''Trygonometrię sferyczną'' [[Jan Śniadecki|Jana Śniadeckieg]]o oraz przygotował wiele rozpraw naukowych w języku niemieckim i po łacinie. Nadobowiązkowo prowadził lektorat języka polskiego.
+
W [[Braniewo|Braniewie]] założył Towarzystwo Politechniczne. Przełożył na niemiecki "Trygonometrię sferyczną" [[Jan Śniadecki|Jana Śniadeckiego]] oraz przygotował wiele rozpraw naukowych w języku niemieckim i łacinie. Nadobowiązkowo prowadził lektorat języka polskiego.
 
<br/>
 
<br/>
 
=== Ciekawostki ===
 
=== Ciekawostki ===
Urodził się i wychował w rodzinie niemieckiej. W Liceum Hosianum przygotował program nauki języka (1848) i w sposób znaczący powiększył zbiory biblioteczne.
+
Urodził się i wychował w rodzinie niemieckiej. W Liceum Hosianum przygotował program nauki języka (1848 r.) i w sposób znaczący powiększył zbiory biblioteczne.
 
<br/>
 
<br/>
 
== Bibliografia ==
 
== Bibliografia ==

Wersja z 21:17, 23 mar 2014

Wawrzyniec Feld

Data i miejsce urodzenia 26 VII 1796 r.
Dębice k. Leszna Wielkopolskiego
Data i miejsce śmierci 20 VI 1882 r.
Bad Kösen w Saksonii

Wawrzyniec Feld (ur.26 VII 1796 r. w Dębicach k. Leszna Wielkopolskiego, zm. 20 VI 1882 r. w Bad Kösen w Saksonii) – pedagog, lektor języka polskiego, filozof.

Życiorys

Szkoła i wykształcenie

Absolwent kolegium jezuickiego w Rydzynie oraz studiów na Uniwersytecie we Wrocławiu.

Praca

Początkowo pracował jako prywatny nauczyciel u księcia Sułkowskiego, a następnie jako lektor języka polskiego na Uniwersytecie Wrocławskim (od 1820 r.). Został profesorem nadzwyczajnym w 1824 r., profesorem zwyczajnym matematyki, astronomii i przyrody w 1828 r. Przez czterdzieści lat pracował w Liceum Hosianum w Braniewie jako nauczyciel, dyrektor biblioteki oraz rektor i prorektor (dwadzieścia lat).

Działalność społeczna, kulturalna, naukowa, polityczna

W Braniewie założył Towarzystwo Politechniczne. Przełożył na niemiecki "Trygonometrię sferyczną" Jana Śniadeckiego oraz przygotował wiele rozpraw naukowych w języku niemieckim i łacinie. Nadobowiązkowo prowadził lektorat języka polskiego.

Ciekawostki

Urodził się i wychował w rodzinie niemieckiej. W Liceum Hosianum przygotował program nauki języka (1848 r.) i w sposób znaczący powiększył zbiory biblioteczne.

Bibliografia

Chłosta Jan, Słownik Warmii (historyczno-geograficzne), Olsztyn 2002, s. 94.
Oracki Tadeusz, Słownik biograficzny Warmii, Mazur i Powiśla (od połowy XV w. do 1945 roku), Warszawa, s. 1963, s. 73-74.

Zobacz też

http://forum.gazeta.pl/forum/w,38446,38792240,39357291,Re_Barczewo_i_Feliks_Nowowiejski.html[2.12.2013.]