Kościół ewangelicko-augsburski w Giżycku: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Linia 1: Linia 1:
 
{{Mała architektura2 sakralna infobox
 
{{Mała architektura2 sakralna infobox
 
<!-- w trakcie opracowania -->
 
<!-- w trakcie opracowania -->
  |nazwa        = Wielka architektura sakralna
+
  |nazwa        = Architektura sakralna
 
  |typ obiektu  = kościół <!-- Parametr obowiązkowy  -->
 
  |typ obiektu  = kościół <!-- Parametr obowiązkowy  -->
  |datacja      = 1763
+
  |datacja      = 1827
  |powiat      = nowo miejski
+
  |powiat      = giżycki
  |gmina        = Lubawa
+
  |gmina        = Giżycko
  |miejscowość  = Rożental
+
  |miejscowość  = Giżycko
|parafia      = rzymsko-katolicka
 
 
}} <br/>
 
}} <br/>
''' Kościół '''  
+
''' Kościół ewangelicko-augsburski w Giżycku'''  
 
<br/>
 
<br/>
 
== Położenie ==
 
== Położenie ==
 
+
[[Plik:gi1.jpg|right|thumb|250px|Kościół ewangelicko-augsburski w Giżycku. © Stanisław Kuprjaniuk]]
 +
[[Plik:gi2.jpg|left|thumb|350px|Kościół ewangelicko-augsburski w Giżycku. © Stanisław Kuprjaniuk]]
 +
Parafialny kościół ewangelicko-augsburski znajduje się w centrum [[Giżycko|Giżycka]] przy Placu Grunwaldzkim.
 
<br/>
 
<br/>
 
== Opis ==
 
== Opis ==
 
+
Od czasów [[Reformacja w Prusach|Reformacji]] znajdował się w centrum miasta Lötzen (Giżycko) drewniany kościół ewangelicko-augsburski, na którego miejscu w 1633 roku zbudowano nowy kościół murowany. 26 listopada 1686 roku spłonęła część miasta i kościół, który odbudowano w 1709 roku. Przetrwał on do 1822 roku, kiedy to wielki pożar obrócił w popiół i zgliszcza 2/3 miasta i kościół. Na odbudowę kościoła zbierano ofiary przez okres 4 lat. Kamień węgielny pod obecną budowlę położono 11 maja 1826 roku. Na dokumencie wmurowanym w fundamenty Kościoła znajdują się słowa: „Boże Wszechmogący, chroń tę świątynię, której budowę rozpoczynamy. Zachowaj ją przez następne stulecia przed podobnym nieszczęściem, jakie tu miało miejsce w nocy 3 kwietnia 1822 roku”. W ciągu półtora roku zbudowano kościół w stylu neoklasycystycznym, wg projektu ówczesnego architekta z Berlina [[Karol Fryderyk Schinkel|Karola Fryderyka Schinkla]]. Uroczystość poświęcenia tej świątyni miała miejsce w niedzielę, dnia 16 września 1827 roku. Wzniesiono murowaną i otynkowaną budowlę na rzucie prostokąta, o układzie salowym, krytym dachem dwuspadowym i z wysuniętą wieżą zachodnią na planie kwadratu. W 1881 roku powiększono okna, dobudowano absydę i zakrystię, zmieniono ołtarz i ambonę. Ołtarz zdobią malowidła berlińskiego malarza Karola Gottfrieda Pfannschmidta. W 1935 roku przebudowane organy kościelne wyposażono w trakturę elektryczną. Wykonawcą była firma [[E. Kemper|E. Kempera]] i syna z Lubeki. W 1944 roku świątynię przejął Kościół rzymsko-katolicki nadając kościołowi nazwę „Chrystusa Króla”. W 1945 roku kościół zwrócono w ręce ewangelików i do dnia dzisiejszego są oni użytkownikami świątyni.
 
<br/>
 
<br/>
 
== Ciekawostki ==
 
== Ciekawostki ==
 
+
Od 1962 roku parafia ewangelicko-augsburska w Giżycku obejmuje teren miasta [[Węgorzewo|Węgorzewa]], [[Wydminy|Wydmin]] i [[Pozezdrze|Pozezdrza]] w których to miejscowościach regularnie odbywają się nabożeństwa ewangelickie w filialnych kaplicach. Także w kościele giżyckim w każdą niedzielę o godz. 11:00 odbywają się nabożeństwa, zaś w miesiącach od maja do września dodatkowo parafia organizuje nabożeństwa w języku niemieckim o godz. 9:30. Podczas letnich miesięcy odbywa się w nim Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej.
 
<br/>
 
<br/>
 
== Bibliografia ==
 
== Bibliografia ==
  
 
<br/>
 
<br/>
[[Kategoria: Turystyka]][[Kategoria: Architektura]][[Kategoria: Budownictwo ludowe]][[Kategoria: Zabytki]][[Kategoria: cmentarze]][[Kategotia: zabytki techniki]]
 
<br/>
 
 
Parafialny kościół ewangelicko-augsburski znajduje się w centrum Giżycka przy Placu Grunwaldzkim.
 
  
Od czasów Reformacji znajdował się w centrum miasta Lötzen (Giżycko) drewniany kościół ewangelicko-augsburski, na którego miejscu w 1633 roku zbudowano nowy kościół murowany. 26 listopada 1686 roku spłonęła część miasta i kościół, który odbudowano w 1709 roku. Przetrwał on do 1822 roku, kiedy to wielki pożar obrócił w popiół i zgliszcza 2/3 miasta i kościół. Na odbudowę kościoła zbierano ofiary przez okres 4 lat. Kamień węgielny pod obecną budowlę położono 11 maja 1826 roku. Na dokumencie wmurowanym w fundamenty Kościoła znajdują się słowa: „Boże Wszechmogący, chroń tę świątynię, której budowę rozpoczynamy. Zachowaj ją przez następne stulecia przed podobnym nieszczęściem, jakie tu miało miejsce w nocy 3 kwietnia 1822 roku”. W ciągu półtora roku zbudowano kościół w stylu neoklasycystycznym, wg projektu ówczesnego architekta z Berlina Karola Fryderyka Schinkla. Uroczystość poświęcenia tej świątyni miała miejsce w niedzielę, dnia 16 września 1827 roku. Wzniesiono murowaną i otynkowaną budowlę na rzucie prostokąta, o układzie salowym, krytym dachem dwuspadowym i z wysuniętą wieżą zachodnią na planie kwadratu. W 1881 roku powiększono okna, dobudowano absydę i zakrystię, zmieniono ołtarz i ambonę. Ołtarz zdobią malowidła berlińskiego malarza Karola Gottfrieda Pfannschmidta. W 1935 roku przebudowane organy kościelne wyposażono w trakturę elektryczną. Wykonawcą była firma E. Kempera i syna z Lubeki. W 1944 roku świątynię przejął Kościół rzymsko-katolicki nadając kościołowi nazwę „Chrystusa Króla”. W 1945 roku kościół zwrócono w ręce ewangelików i do dnia dzisiejszego są oni użytkownikami świątyni. Od 1962 roku parafia ewangelicko-augsburska w Giżycku obejmuje teren miasta Węgorzewa, Wydmin i Pozezdrza w których to miejscowościach regularnie odbywają się nabożeństwa ewangelickie w filialnych kaplicach. Także w kościele giżyckim w każdą niedzielę o godz. 11:00 odbywają się nabożeństwa, zaś w miesiącach od maja do września dodatkowo parafia organizuje nabożeństwa w języku niemieckim o godz. 9:30. Podczas letnich miesięcy odbywa się w nim Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej.
 
[[Plik:gi1.jpg|right|thumb|300px|Kapliczka w Bukwałdzie. © Stanisław Kuprjaniuk]]
 
[[Plik:gi2.jpg|right|thumb|300px|Kapliczka w Bukwałdzie. © Stanisław Kuprjaniuk]]
 
 
[[Kategoria:Turystyka]][[Kategoria: Architektura]][[Kategoria: Budownictwo ludowe]][[Kategoria: Zabytki]]
 
[[Kategoria:Turystyka]][[Kategoria: Architektura]][[Kategoria: Budownictwo ludowe]][[Kategoria: Zabytki]]
 
<br/>
 
<br/>

Wersja z 11:02, 22 sty 2014

Architektura sakralna

typ obiektu: kościół
datacja: 1827
powiat: giżycki
gmina: Giżycko
miejscowość: Giżycko

Kościół ewangelicko-augsburski w Giżycku

Położenie

Kościół ewangelicko-augsburski w Giżycku. © Stanisław Kuprjaniuk
Kościół ewangelicko-augsburski w Giżycku. © Stanisław Kuprjaniuk

Parafialny kościół ewangelicko-augsburski znajduje się w centrum Giżycka przy Placu Grunwaldzkim.

Opis

Od czasów Reformacji znajdował się w centrum miasta Lötzen (Giżycko) drewniany kościół ewangelicko-augsburski, na którego miejscu w 1633 roku zbudowano nowy kościół murowany. 26 listopada 1686 roku spłonęła część miasta i kościół, który odbudowano w 1709 roku. Przetrwał on do 1822 roku, kiedy to wielki pożar obrócił w popiół i zgliszcza 2/3 miasta i kościół. Na odbudowę kościoła zbierano ofiary przez okres 4 lat. Kamień węgielny pod obecną budowlę położono 11 maja 1826 roku. Na dokumencie wmurowanym w fundamenty Kościoła znajdują się słowa: „Boże Wszechmogący, chroń tę świątynię, której budowę rozpoczynamy. Zachowaj ją przez następne stulecia przed podobnym nieszczęściem, jakie tu miało miejsce w nocy 3 kwietnia 1822 roku”. W ciągu półtora roku zbudowano kościół w stylu neoklasycystycznym, wg projektu ówczesnego architekta z Berlina Karola Fryderyka Schinkla. Uroczystość poświęcenia tej świątyni miała miejsce w niedzielę, dnia 16 września 1827 roku. Wzniesiono murowaną i otynkowaną budowlę na rzucie prostokąta, o układzie salowym, krytym dachem dwuspadowym i z wysuniętą wieżą zachodnią na planie kwadratu. W 1881 roku powiększono okna, dobudowano absydę i zakrystię, zmieniono ołtarz i ambonę. Ołtarz zdobią malowidła berlińskiego malarza Karola Gottfrieda Pfannschmidta. W 1935 roku przebudowane organy kościelne wyposażono w trakturę elektryczną. Wykonawcą była firma E. Kempera i syna z Lubeki. W 1944 roku świątynię przejął Kościół rzymsko-katolicki nadając kościołowi nazwę „Chrystusa Króla”. W 1945 roku kościół zwrócono w ręce ewangelików i do dnia dzisiejszego są oni użytkownikami świątyni.

Ciekawostki

Od 1962 roku parafia ewangelicko-augsburska w Giżycku obejmuje teren miasta Węgorzewa, Wydmin i Pozezdrza w których to miejscowościach regularnie odbywają się nabożeństwa ewangelickie w filialnych kaplicach. Także w kościele giżyckim w każdą niedzielę o godz. 11:00 odbywają się nabożeństwa, zaś w miesiącach od maja do września dodatkowo parafia organizuje nabożeństwa w języku niemieckim o godz. 9:30. Podczas letnich miesięcy odbywa się w nim Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej.

Bibliografia