Parafia pw. św. Józefa w Nakomiadach: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja zweryfikowana]
Linia 14: Linia 14:
 
  |2. jednostka nazwa      = Kętrzyn I - południowy zachód
 
  |2. jednostka nazwa      = Kętrzyn I - południowy zachód
 
  |obiekt sakralny funkcja =  
 
  |obiekt sakralny funkcja =  
  |obiekt sakralny        = Kościół pw.  św. Józefa w Nakomiadach
+
  |obiekt sakralny        = kościół pw.  św. Józefa w Nakomiadach
 
  |dzień wspomnienia      =  
 
  |dzień wspomnienia      =  
 
  |www                    =  
 
  |www                    =  
}}<br/>
+
}}
 
+
''' Parafia pw. św. Józefa w Nakomiadach ''' rzymskokatolicka parafia leżąca w dekanacie [[Kętrzyn]] I południowy zachód należącym do archidiecezji warmińskiej. Kościół parafialny znajduje się w [[Nakomiady|Nakomiadach]]. Od 2005 r. proboszczem parafii jest ks. [[kan. mgr Andrzej Józwik]].<br/><br/>
''' Parafia pw. św. Józefa w Nakomiadach ''' rzymskokatolicka parafia leżąca w [[dekanat Kętrzyn I - południowy zachód|dekanacie Kętrzyn I - południowy zachód]] należącym do [[archidiecezja warmińska | archidiecezji warmińskiej]]. Kościół parafialny znajduje się w [[Nakomiady|Nakomiadach]]. Od 2005 r. proboszczem parafii jest ks. [[kan. mgr Andrzej Józwik]].
+
[[Plik:parafianakomiady2.jpg|right|thumb|288px|Neogotycka XIX w. kaplica von Redeckerów w parku w Nakomiadach, fot. Hebius, źródło: [http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Nakomiady-kaplica-01.JPG Wikimedia Commons] [11.11.2014]]]
 
 
 
== Historia parafii ==
 
== Historia parafii ==
Kościół w Nakomiadach nie występował w spisie parafii lub kościołów filialnych parafii diecezji warmińskiej przed 1525 rokiem. Jednak w zapisie lokacyjnym wsi były cztery łany na utrzymanie kościoła. Pierwsza wzmianka o kościele pw. św. Antoniego w Nakomiadach pochodzi z 1554 roku. Najprawdopodobniej kościół w ten obsługiwał krzyżacki kapelan zamku w Rynie, obsługujący kaplicę św. Wawrzyńca w Rynie. W 1556 roku powstała w Nakomiadach samodzielna parafia protestancka. W 1932 roku kościół w Nakomiadach przeszedł gruntowny remont. Zastąpiono wówczas drewnianą wieżę, więżą murowaną według projektu Maurera z Kętrzyna. Kościół powiększony też został o kruchtę i zakrystię. Wewnątrz kościoła przesunięto XVII-wieczny ołtarz w ten sposób, że opiera się o ścianę. Kiedyś za ołtarzem było zejście do krypty pod kościołem. Według miejscowych podań z kościelnych podziemi prowadził tunel do dawnego zameczku krzyżackiego. Po II wojnie światowej świątynia została odkupiona od protestantów przez wspólnotę katolicką. 30 lipca 1978 roku została poświęcona ku czci św. Józefa, a 15 marca 1980 roku dekretem biskupa [[Józef Glemp|Józefa Glempa]] została erygowana parafia.
+
Kościół w Nakomiadach nie występował w spisie parafii lub kościołów filialnych parafii diecezji warmińskiej przed 1525 rokiem. Jednak w zapisie lokacyjnym wsi były cztery łany na utrzymanie kościoła. Pierwsza wzmianka o kościele pw. św. Antoniego w Nakomiadach pochodzi z 1554 roku. Najprawdopodobniej kościół ten obsługiwał krzyżacki kapelan [[lkwim: Zamek w Rynie|zamku]] w [[Ryn|Rynie]], pełniący posługę w kaplicy św. Wawrzyńca w Rynie. W 1556 roku powstała w Nakomiadach samodzielna parafia protestancka.  
[[Plik:parafianakomiady2.jpg|right|thumb|288px|Neogotycka XIX w. kaplica von Redeckerów w parku w Nakomiadach, fot. Hebius, źródło: [http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Nakomiady-kaplica-01.JPG Wikimedia Commons] [11.11.2014]]]<br/>
 
  
 +
W 1932 roku kościół w Nakomiadach przeszedł gruntowny remont. Drewnianą wieżę zastąpiono wówczas więżą murowaną według projektu Maurera z [[Kętrzyn|Kętrzyna]]. Kościół powiększony też został o kruchtę i zakrystię. Wewnątrz kościoła przesunięto XVII-wieczny ołtarz w ten sposób, że opiera się o ścianę. Kiedyś za ołtarzem było zejście do krypty pod kościołem. Według miejscowych podań z kościelnych podziemi prowadził tunel do dawnego zameczku krzyżackiego. Po II wojnie światowej świątynia została odkupiona od protestantów przez wspólnotę katolicką. 30 lipca 1978 roku została poświęcona ku czci św. Józefa, a 15 marca 1980 roku dekretem biskupa [[Józef Glemp|Józefa Glempa]] została erygowana parafia.<br/>
 
== Kler parafialny ==
 
== Kler parafialny ==
 
'''Proboszczowie:'''
 
'''Proboszczowie:'''
 
*[[Stanisław Jędrzejczyk]] (1980–2005)
 
*[[Stanisław Jędrzejczyk]] (1980–2005)
 
*[[Andrzej Józwik]] (od 2005)
 
*[[Andrzej Józwik]] (od 2005)
<br/>
 
 
 
== Grupy działające na terenie parafii ==
 
== Grupy działające na terenie parafii ==
 
*Schola
 
*Schola
 
*Koło Żywego Różańca
 
*Koło Żywego Różańca
<br/>
 
 
 
== Zobacz też ==
 
== Zobacz też ==
 
[http://archwarmia.pl/ Archidiecezja Warmińska]<br/>
 
[http://archwarmia.pl/ Archidiecezja Warmińska]<br/>
<br/>
 
 
 
== Bibliografia ==
 
== Bibliografia ==
''Kościoły i kaplice Archidiecezji Warmińskiej'', red. Bronisław Magdziarz, Olsztyn 1999<br/>
+
''Kościoły i kaplice Archidiecezji Warmińskiej'', red. Bronisław Magdziarz, Olsztyn 1999.<br/>
''Katalog duchowieństwa katolickiego diecezji warmińskiej (1945-1992)'', Andrzej Kopiczko, Olsztyn 2006<br/>
+
''Katalog duchowieństwa katolickiego diecezji warmińskiej (1945–1992)'', Andrzej Kopiczko, Olsztyn 2006.<br/>
[http://pl.wikipedia.org/wiki/Nakomiady ''Nakomiady.'' Wikipedia]  [15.11.2014]<br/>
+
[http://pl.wikipedia.org/wiki/Nakomiady ''Nakomiady'', pl.wikipedia.org]  [15.11.2014]<br/>
 
<br/>
 
<br/>
 
 
[[Kategoria: Kościół]]
 
[[Kategoria: Kościół]]
[[Kategoria: Kościół Rzymskokatolicki]]
+
[[Kategoria: Kościół rzymskokatolicki]]
 
[[Kategoria: Parafie rzymskokatolickie]]
 
[[Kategoria: Parafie rzymskokatolickie]]
 
[[Kategoria: Archidiecezja warmińska]]
 
[[Kategoria: Archidiecezja warmińska]]

Wersja z 09:43, 28 lut 2015

Parafia pw. św. Józefa w Nakomiadach

Kościół pw.  św. Józefa w Nakomiadach, fot. Mieczysław Kalski
Kościół pw. św. Józefa w Nakomiadach, fot. Mieczysław Kalski
Siedziba Nakomiady
Adres Nakomiady 2, 11-400 Kętrzyn
Data powołania 15 marca 1980 r.
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Archidiecezja warmińska
Dekanat Kętrzyn I - południowy zachód
Kościół kościół pw. św. Józefa w Nakomiadach

Parafia pw. św. Józefa w Nakomiadach – rzymskokatolicka parafia leżąca w dekanacie Kętrzyn I – południowy zachód należącym do archidiecezji warmińskiej. Kościół parafialny znajduje się w Nakomiadach. Od 2005 r. proboszczem parafii jest ks. kan. mgr Andrzej Józwik.

Neogotycka XIX w. kaplica von Redeckerów w parku w Nakomiadach, fot. Hebius, źródło: Wikimedia Commons [11.11.2014]

Historia parafii

Kościół w Nakomiadach nie występował w spisie parafii lub kościołów filialnych parafii diecezji warmińskiej przed 1525 rokiem. Jednak w zapisie lokacyjnym wsi były cztery łany na utrzymanie kościoła. Pierwsza wzmianka o kościele pw. św. Antoniego w Nakomiadach pochodzi z 1554 roku. Najprawdopodobniej kościół ten obsługiwał krzyżacki kapelan zamku w Rynie, pełniący posługę w kaplicy św. Wawrzyńca w Rynie. W 1556 roku powstała w Nakomiadach samodzielna parafia protestancka.

W 1932 roku kościół w Nakomiadach przeszedł gruntowny remont. Drewnianą wieżę zastąpiono wówczas więżą murowaną według projektu Maurera z Kętrzyna. Kościół powiększony też został o kruchtę i zakrystię. Wewnątrz kościoła przesunięto XVII-wieczny ołtarz w ten sposób, że opiera się o ścianę. Kiedyś za ołtarzem było zejście do krypty pod kościołem. Według miejscowych podań z kościelnych podziemi prowadził tunel do dawnego zameczku krzyżackiego. Po II wojnie światowej świątynia została odkupiona od protestantów przez wspólnotę katolicką. 30 lipca 1978 roku została poświęcona ku czci św. Józefa, a 15 marca 1980 roku dekretem biskupa Józefa Glempa została erygowana parafia.

Kler parafialny

Proboszczowie:

Grupy działające na terenie parafii

  • Schola
  • Koło Żywego Różańca

Zobacz też

Archidiecezja Warmińska

Bibliografia

Kościoły i kaplice Archidiecezji Warmińskiej, red. Bronisław Magdziarz, Olsztyn 1999.
Katalog duchowieństwa katolickiego diecezji warmińskiej (1945–1992), Andrzej Kopiczko, Olsztyn 2006.
Nakomiady, pl.wikipedia.org [15.11.2014]