Targowisko: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Linia 9: Linia 9:
 
  |zdjęcie              = Pole-obowiązkowe   
 
  |zdjęcie              = Pole-obowiązkowe   
 
  |opis zdjęcia          =     
 
  |opis zdjęcia          =     
  |rodzaj miejscowości  =
+
  |rodzaj miejscowości  = Wieś sołecka
 
  |województwo          = Warmińsko-Mazurskie  
 
  |województwo          = Warmińsko-Mazurskie  
 
  |powiat                = Iławski  
 
  |powiat                = Iławski  
Linia 18: Linia 18:
 
  |liczba ludności      =   
 
  |liczba ludności      =   
 
  |rok                  =   
 
  |rok                  =   
  |strefa numeracyjna    =
+
  |strefa numeracyjna    = (+48) 89
 
  |kod pocztowy          =
 
  |kod pocztowy          =
  |tablice rejestracyjne =
+
  |tablice rejestracyjne = NIL
 
  |SIMC                  =
 
  |SIMC                  =
 
  |mapa wsi              =
 
  |mapa wsi              =
Linia 31: Linia 31:
 
  |www                  =
 
  |www                  =
 
}}
 
}}
<big>'''Targowisko Dolne''' (niem. ''Targowisko'', w latach 1938-1945 wieś nosiła nazwę ''Tergewisch'') – wieś sołecka położona w województwie warmińsko-mazurskim, powiecie iławskim, gminie Lubawa. W latach 1975-1998 miejscowość przynależała administracyjnie do województwa olsztyńskiego. 2 km na południowy zachód od Lubawy.  
+
<big>'''Targowisko Dolne''' (niem. ''Targowisko'', w latach 1938-1945 wieś nosiła nazwę ''Tergewisch'') – wieś sołecka położona w [[województwo warmińsko-mazurskie|województwie warmińsko-mazurskim]], [[powiat iławski|powiecie iławskim]], [[gmina Lubawa|gminie Lubawa]]. W latach 1975-1998 miejscowość przynależała administracyjnie do [[województwo olsztyńskie|województwa olsztyńskiego]]. 2 km na południowy zachód od [[Lubawa|Lubawy]].  
  
 
<br/>
 
<br/>
  
 
=== Charakterystyka fizjograficzna: ===
 
=== Charakterystyka fizjograficzna: ===
Podstawowym materiałem, z którego powstały gleby, są utwory polodowcowe. Wyróżnić można gliny, piaski zwałowe i piaski wodno – lądowe. Wśród obficie występujących bogactw naturalnych można wyróżnić torf. Z chwilą ustąpienia lodowca na omawianym terenie zaczęła się kształtować sieć hydrograficzna. Roślinność synantropijna rozwija się w postaci zbiorowisk segetalnych, które  towarzyszą roślinom uprawnym lub zbiorowisk ruderalnych, towarzyszących osiedlom ludzkim, ponadto również liniom komunikacyjnym, zakładom przemysłowym.  
+
Podstawowym materiałem, z którego powstały gleby, są utwory polodowcowe. Wyróżnić można gliny, piaski zwałowe i piaski wodno–lądowe. Wśród obficie występujących bogactw naturalnych można wyróżnić torf. Z chwilą ustąpienia lodowca na omawianym terenie zaczęła się kształtować sieć hydrograficzna. Roślinność synantropijna rozwija się w postaci zbiorowisk segetalnych, które  towarzyszą roślinom uprawnym lub zbiorowisk ruderalnych, towarzyszących osiedlom ludzkim, ponadto również liniom komunikacyjnym, zakładom przemysłowym.  
  
 
<br/>
 
<br/>
  
 
=== Dzieje miejscowości: ===
 
=== Dzieje miejscowości: ===
Miejscowość istniała już w okresie przed krzyżackim i do XIV wieku posiadała prawo polskie. Administracyjnie Targowisko należało do wójtostwa bratiańskiego. W roku 1287 właścicielem wsi został rycerz Eberhard, a w 1397 roku – von Sander. Rycerz Mikołaj z Targowiska  działał w Związku Pruskim. Brał udział w zjazdach stanów w latach 1438, 1440, 1454, gdzie reprezentował interesy Lubawy. W roku 1522 biskup chełmiński Jan Konopacki otrzymał od swojego brata Jerzego należącą do niego część wsi. w zamian za otrzymaną część, oddał wieś Pluskowąsy. Potwierdzenie powyższej zamiany nastąpiło w 1526 roku. W 1570 roku we wsi było dwóch właścicieli: szlachcic Wiśniewski miał 18 łanów chłopskich, ponadto dwóch zagrodników i młyn. Szkoła we wsi powstała w latach 1807-1815. Wcześniej dzieci uczęszczały do szkoły w Sampławie. W 1859 roku właścicielem folwarku we wsi Targowisko był Antoni Przyłubski. W XVIII i XIX wieku na terenie miejscowości znajdował się młyn. W roku 1789 Targowisko liczyło 27 zagród. W 1885 roku we wsi mieszkały 103 osoby, a w majątku – 319. W latach siedemdziesiątych Targowisko stało się wsią zamożną. Obok właściwej wsi, czyli Targowiska Dolnego, była również osada zwana Targowiskiem Górnym. Targowisko Dolne było w 1978 roku wsią sołecką i łącznie z osadą obszar był zamieszkiwany przez 417 mieszkańców.
+
Miejscowość istniała już w okresie przed krzyżackim i do XIV wieku posiadała prawo polskie. Administracyjnie Targowisko należało do wójtostwa bratiańskiego. W roku 1287 właścicielem wsi został rycerz Eberhard, a w 1397 roku – von Sander. Rycerz [[Mikołaj z Targowiska]] działał w [[Związek Pruski|Związku Pruskim]]. Brał udział w zjazdach stanów w latach 1438, 1440, 1454, gdzie reprezentował interesy [[Lubawa|Lubawy]]. W roku 1522 biskup chełmiński [[Jan Konopacki]] otrzymał od swojego brata Jerzego należącą do niego część wsi. w zamian za otrzymaną część, oddał wieś [[Pluskowąsy]]. Potwierdzenie powyższej zamiany nastąpiło w 1526 roku. W 1570 roku we wsi było dwóch właścicieli: szlachcic Wiśniewski miał 18 łanów chłopskich, ponadto dwóch zagrodników i młyn. Szkoła we wsi powstała w latach 1807-1815. Wcześniej dzieci uczęszczały do szkoły w [[Sampława|Sampławie]]. W 1859 roku właścicielem folwarku we wsi Targowisko był [[Antoni Przyłubski]]. W XVIII i XIX wieku na terenie miejscowości znajdował się młyn. W roku 1789 Targowisko liczyło 27 zagród. W 1885 roku we wsi mieszkały 103 osoby, a w majątku – 319. W latach siedemdziesiątych Targowisko stało się wsią zamożną. Obok właściwej wsi, czyli Targowiska Dolnego, była również osada zwana Targowiskiem Górnym. Targowisko Dolne było w 1978 roku wsią sołecką i łącznie z osadą obszar był zamieszkiwany przez 417 mieszkańców.
  
 
<br/>
 
<br/>
Linia 48: Linia 48:
 
W roku 1287 wieś była w posiadaniu rycerza Eberharda, a w 1397 roku właścicielem był von Sander.<br/>
 
W roku 1287 wieś była w posiadaniu rycerza Eberharda, a w 1397 roku właścicielem był von Sander.<br/>
 
W 1570 roku właściciel szlachcic Wiśniewski miał we wsi 18 łanów chłopskich, ponadto posiadał dwóch zagrodników i młyn. <br/>
 
W 1570 roku właściciel szlachcic Wiśniewski miał we wsi 18 łanów chłopskich, ponadto posiadał dwóch zagrodników i młyn. <br/>
W 1859 roku właścicielem folwarku we wsi Targowisko został Antoni Przyłubski.<br/>
+
W 1859 roku właścicielem folwarku we wsi Targowisko został [[Antoni Przyłubski]].<br/>
  
  
Linia 82: Linia 82:
  
  
[[Kategoria: Miejscowość]]
+
[[Kategoria: Miejscowość]][[Kategoria: Powiat]][[Kategoria: Gmina]][[Kategoria: Wieś sołecka]]
 
[[Użytkownik:Boss|Boss]] ([[Dyskusja użytkownika:Boss|dyskusja]]) 18:32, 19 wrz 2013 (CEST)
 
[[Użytkownik:Boss|Boss]] ([[Dyskusja użytkownika:Boss|dyskusja]]) 18:32, 19 wrz 2013 (CEST)

Wersja z 20:06, 27 paź 2013


Targowisko Dolne

Targowisko Dolne
Rodzaj miejscowości Wieś sołecka
Państwo  Polska
Województwo Warmińsko-Mazurskie
Powiat Iławski
Gmina Lubawa
Strefa numeracyjna (+48) 89
Tablice rejestracyjne NIL
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Targowisko Dolne
Targowisko Dolne
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Targowisko Dolne
Targowisko Dolne
Ziemia

{{#invoke:Koordynaty|szablon}}

Targowisko Dolne (niem. Targowisko, w latach 1938-1945 wieś nosiła nazwę Tergewisch) – wieś sołecka położona w województwie warmińsko-mazurskim, powiecie iławskim, gminie Lubawa. W latach 1975-1998 miejscowość przynależała administracyjnie do województwa olsztyńskiego. 2 km na południowy zachód od Lubawy.


Charakterystyka fizjograficzna:

Podstawowym materiałem, z którego powstały gleby, są utwory polodowcowe. Wyróżnić można gliny, piaski zwałowe i piaski wodno–lądowe. Wśród obficie występujących bogactw naturalnych można wyróżnić torf. Z chwilą ustąpienia lodowca na omawianym terenie zaczęła się kształtować sieć hydrograficzna. Roślinność synantropijna rozwija się w postaci zbiorowisk segetalnych, które towarzyszą roślinom uprawnym lub zbiorowisk ruderalnych, towarzyszących osiedlom ludzkim, ponadto również liniom komunikacyjnym, zakładom przemysłowym.


Dzieje miejscowości:

Miejscowość istniała już w okresie przed krzyżackim i do XIV wieku posiadała prawo polskie. Administracyjnie Targowisko należało do wójtostwa bratiańskiego. W roku 1287 właścicielem wsi został rycerz Eberhard, a w 1397 roku – von Sander. Rycerz Mikołaj z Targowiska działał w Związku Pruskim. Brał udział w zjazdach stanów w latach 1438, 1440, 1454, gdzie reprezentował interesy Lubawy. W roku 1522 biskup chełmiński Jan Konopacki otrzymał od swojego brata Jerzego należącą do niego część wsi. w zamian za otrzymaną część, oddał wieś Pluskowąsy. Potwierdzenie powyższej zamiany nastąpiło w 1526 roku. W 1570 roku we wsi było dwóch właścicieli: szlachcic Wiśniewski miał 18 łanów chłopskich, ponadto dwóch zagrodników i młyn. Szkoła we wsi powstała w latach 1807-1815. Wcześniej dzieci uczęszczały do szkoły w Sampławie. W 1859 roku właścicielem folwarku we wsi Targowisko był Antoni Przyłubski. W XVIII i XIX wieku na terenie miejscowości znajdował się młyn. W roku 1789 Targowisko liczyło 27 zagród. W 1885 roku we wsi mieszkały 103 osoby, a w majątku – 319. W latach siedemdziesiątych Targowisko stało się wsią zamożną. Obok właściwej wsi, czyli Targowiska Dolnego, była również osada zwana Targowiskiem Górnym. Targowisko Dolne było w 1978 roku wsią sołecką i łącznie z osadą obszar był zamieszkiwany przez 417 mieszkańców.


Ludzie związani z miejscowością:

W roku 1287 wieś była w posiadaniu rycerza Eberharda, a w 1397 roku właścicielem był von Sander.
W 1570 roku właściciel szlachcic Wiśniewski miał we wsi 18 łanów chłopskich, ponadto posiadał dwóch zagrodników i młyn.
W 1859 roku właścicielem folwarku we wsi Targowisko został Antoni Przyłubski.




Zabytki:


Gospodarka:

Intensyfikacją produkcji rolnej w znacznym stopniu uwarunkowana jest gospodarka wodna. Duże znaczenie dla rozwoju rolnictwa na tym terenie mają melioracje, zwłaszcza ze względu na urozmaiconą konfigurację powierzchni, obfitość terenów podmokłych i rzek. Przed pierwszą wojną światową przeprowadzono drenowania w Targowisku.


Kultura:



Bibliografia:

Targowisko, w: Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, t. 12, red. B. Chlebowski, Warszawa 1892.
Śliwiński Józef, Lubawa, z dziejów miasta i okolic, Józef Śliwiński, Olsztyn 1982.
Panfil Jan, Pojezierze Mazurskie, Warszawa 1968.
Michniewska-Szczepkowska Barbara, Szczepkowski Bohdan, Województwo olsztyńskie, środowisko geograficzne tekst i mapy krajoznawcze, Olsztyn 1969.


Zobacz też

Boss (dyskusja) 18:32, 19 wrz 2013 (CEST)