Szkoła Podstawowa w Szczęsnem: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
(Utworzono nową stronę "----- '''Poniżej przedstawiona jest wizualizacja szablonu''' ----- {{Szkolnictwo infobox |Nazwa_instytucji = Szkoła Podstawowa w Szczęsnem |Grafika = sp sz...")
 
Linia 5: Linia 5:
 
|Nazwa_instytucji =  Szkoła Podstawowa w Szczęsnem
 
|Nazwa_instytucji =  Szkoła Podstawowa w Szczęsnem
 
|Grafika          =  sp szczęsne.jpg
 
|Grafika          =  sp szczęsne.jpg
|Opis_grafiki    =  budynek szkolny http://spszczesne.edupage.org/?, 17.12.2013.
+
|Opis_grafiki    =  wizytówka szkoły http://spszczesne.edupage.org/?, 17.12.2013.
 
|Data_założenia  =  1946
 
|Data_założenia  =  1946
 
|Poziom_szkoły    =  podstawowy
 
|Poziom_szkoły    =  podstawowy
 
|Podtyp_szkoły    =  ...Wymagane...
 
|Podtyp_szkoły    =  ...Wymagane...
 
|Profil          =  ...Wymagane...
 
|Profil          =  ...Wymagane...
|Adres            =  ...Wymagane...
+
|Adres            =  10-687 Olsztyn Szczęsne 6
|Patron          = ...opcjonalny...
+
|Patron          =  
 
}}
 
}}
  

Wersja z 13:48, 17 gru 2013


Poniżej przedstawiona jest wizualizacja szablonu


Szkoła Podstawowa w Szczęsnem

wizytówka szkoły http://spszczesne.edupage.org/?, 17.12.2013.
wizytówka szkoły http://spszczesne.edupage.org/?, 17.12.2013.
Data założenia: 1946
Poziom szkoły: podstawowy
Podtyp szkoły: ...Wymagane...
Profil: ...Wymagane...
Adres: 10-687 Olsztyn Szczęsne 6


Szkoła Podstawowa w Szczęsnem

Historia

...Szkoła w Sząwaldzie (dawna nazwa wsi Szczęsne) została zbudowana w 1884 roku. W drewnianym budynku znajdowało się mieszkanie dla nauczyciela i jedna izba lekcyjna. Z czasem , gdy Sząwałd z osady leśnej stał się wioską , nie wystarczała już mała jednoizbowa szkółka. W 1907 roku dobudowano izbę szkolną murowaną. Obecnie znajduje się w tym miejscu sala gimnastyczna.

           W kronice szkolnej zanotowano, że szkoła i jej nauczyciele: „Mają za zadanie niemczyć ludność, która trwa jeszcze w polskości i włada językiem ojczystym”. Nauczano tylko  w  języku niemieckim, chociaż  lekcje religii odbywały się jeszcze po polsku.

Po objęciu władzy przez Adolfa Hitlera germanizacja nasiliła się i za używanie języka polskiego groziły surowe kary. Lekcje religii –tak jak inne przedmioty szkolne -odbywały się już tylko w języku niemieckim. W czasie II wojny światowej w szkole pojawiały się swastyki i inne hitlerowskie symbole, które szczególnie chętnie wywieszano podczas różnych świąt.

Drugi budynek szkolny wybudowano w roku 1937 lub 1940. Była to już zabudowa murowana, z mieszkaniem dla nauczyciela na piętrze i dwoma izbami lekcyjnymi na parterze.

Oba budynki szkolne stanowiły pięć oddziałów o klasach łączonych. Uczyło troje nauczycieli , między innymi: Pauza , Berent. Do szkoły uczęszczało 128 uczniów, którzy dochodzili także z Klewek i Starego Olsztyna oraz bardziej odległych wsi. Panowała surowa dyscyplina, gdyż wobec uczniów stosowano również kary cielesne. Młodzież (chłopcy i dziewczęta w wieku 21-18 lat) mogła przebywać poza domem tylko do godziny 21/00. W szkole istniała kuchnia, w której uczniowie uczyli się gotować.

W 1945 roku przez wieś przeszedł front, niszcząc domy, zabudowania gospodarcze oraz oba budynki szkolne. Rosjanie weszli do wsi 19 stycznia 1945 roku. Wielu mieszkańców zginęło, a inni wyjechali do Niemiec.

Wieś Sząwałd na nowo zaczęła się zaludniać. Dzięki napływowi repatriantów zza Buga oraz spod Siedlec. Już w styczniu 1946 roku została uruchomiona polska szkoła w nowym budynku szkolnym, który w porównaniu ze starą szkołą był mniej zniszczony. Obowiązki kierownika szkoły objęła od 1 sierpnia Halina Kozińska, repatriantka zza Buga, a nauczycielem był niejaki Bolesław Górski.

Pierwszy rok szkolny w wolnej polskiej szkole w Szuwałdzie (Szczęsne) rozpoczął się 1 września 1946 roku od uroczystego nabożeństwa w kościele w Klebarku Wielkim, na które przybyły wszystkie szkoły należące do gminy Klebark Wielki.



W 1946 roku klasy liczyły po kilkanaścioro uczniów i były łączone, a więc pierwsza z drugą i trzecia z czwartą. Przy szkole utworzono też przedszkole, do którego uczęszczały dzieci w wieku od 3 do 7 lat. Dzieci z klasy pierwszej i drugiej w dniu 8 września przystąpiły do Pierwszej Komunii Świętej w kościele w Klewkach, którego proboszczem był wtedy ksiądz Leon Kamiński.

W szkole przeprowadzano szczepienia ochronne przeciw tyfusowi, urządzano uroczystości , rocznice, święta oraz organizowano spotkania związane z wydarzeniami w życiu społeczności szkolonej. Oprawę wielu imprez stanowiły deklamacje, śpiew , obrazki sceniczne, przemówienia. Na uwagę zasługuje pierwsza „choinka” zorganizowana 29 grudnia. Był to okres bardzo trudny pod względem zaopatrzenia w podstawowe produkty . Wydawano wówczas kartki żywnościowe. Dzieci –w wieku od 3 do 14 lat-przy choince otrzymały paczki z… przydziałem cukru, mąki, cukierków , przywiezione ze Starostwa w Olsztynie. Dostały również 1,5 kg cukierków zakupionych ze składek uzbieranych wśród mieszkańców Sząwałdu.

W dniu 27 stycznia 1947 roku przyjechały do szkoły panie delegatki z Polskiego Radia w Olsztynie, by wziąć pod opiekę dzieci warmińskie. Stąd 17 lutego odbyła się uroczystość wręczania darów. Dziewczęta otrzymały sukienki , a inni serwetki. Uczniowie w podzięce przygotowali inscenizację i napisali dwa listy do Polskiego Radia w Warszawie. Dalszym ciągiem współpracy z radiem była otrzymana w dniu 30 kwietnia 1947 roku przesyłka z 80 książkami oraz zabawki od dzieci stolicy. Książki dały początek szkolnej bibliotece.

Szkoła utrzymywała również kontakty z innymi placówkami w Polsce i za granicą. Dzieci z „Domu Orląt” w Szwajcarii z Torgen przysłały 17 kwietnia 1948 roku paczki z zabawkami, ubraniami i słodyczami. Natomiast w maju 1949 roku dzieci ze Szkoły Podstawowej w Sochaczewie przysłały własnoręcznie robione zakładki do książek, białe kołnierzyki oraz 50 książek. W tym samym roku zanotowano jeszcze dar „Świata Pracy” dla dzieci dobrze uczących się , a było to: 100 zeszytów, 28 stalek, 14 gum, 14 ołówków, 14 bloków rysunkowych, 150 arkuszy papieru rysunkowego, 7 obsadek, 1 liczydło.

W okresie letnim, w sierpniu organizowane były w szkole półkolonie. Dzieci miały zapewnione posiłki na miejscu. Istniała nadal kuchnia z czasów szkoły niemieckiej, gdzie dziewczęta uczyły się gotować. Wypoczynek łączono z pracą. Uczniowie porządkowali teren wokół szkoły, wyrywali chwasty, pomagali przy żniwach w pobliskim Państwowym Gospodarstwie Rolniczym w Klewkach.

Od 1 września 1949 roku funkcję kierownika szkoły pełnił Józef Orzeł. Szkoła w Szczęsnem to już sześcioklasówka ze 104 uczniami. Najliczniejszą była klasa pierwsza , bo uczęszczało do niej aż 41 dzieci. Do ważnych wydarzeń należy zaliczyć otwarcie w szkole świetlicy gromadzkiej, gdzie zorganizowano wieczorowe kursy dokształcające i dla analfabetów.

We wsi i w szkole nadal brakowało prądu. Dlatego też uczniowie klasy VI w dniu 15 grudnia 1949 roku napisali list do Prezydenta Polski Bolesława Bieruta z prośbą o światło elektryczne dla wsi i szkoły. Dzięki tej inicjatywie Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Olsztynie włączyło Szczęsne do planu elektryfikacji na rok 1950. Światło zabłysło w szkole w dniu 23 marca 1951 roku.

Bardzo trudnym rokiem dla szkoły okazał się 1951 i 1952. Odeszła nauczycielka Teresa Linda, a kierownik Józef Orzeł udał się na urlop zdrowotny. Doszło do sytuacji , że sześć klas uczyła jedna nauczycielka -Anna Łęgowska. Klasy III i IV oraz V i VI uczyły się co drugi dzień. Od 3 listopada z powodu małej ilości dzieci zamknięto przedszkole, a niektórzy uczniowie klas starszych odeszli do Olsztyna.

Dopiero 0d 1954 roku nastąpiła w szkole stagnacja kadrowa. Kierownikiem został na krótko Jan Stroiński , który umarł 27 października 1959 roku i został pochowany na cmentarzu w Klewkach. W międzyczasie funkcję kierownika szkoły sprawował Stanisław Perkowski.

Od 1961/62 następcą został Janusz Ciszewski. W tym czasie do szkoły uczęszczało 76 dzieci , a uczyły dwie nauczycielki: Zofia Maciąg i Jolanta Wemecka. Nauka odbywała  się w klasach łączonych ( I, II-III, IV-V, VI-VII) w dwóch dawno nie remontowanych budynkach. Przybyło dzieci, bo w latach 1963/64 szkoła liczyła 86 uczniów . Do  czworga nauczycieli wzrosła kadra pedagogiczna. Skończył się trwający latami remont, a Szkoła Podstawowa nr 6 w Olsztynie oddala lekko zniszczone ławki i stoliki. Kierownikowi udało się także wyposażyć salę gimnastyczną w sprzęt. Jednak brakowało opału i temperatura w klasach spadała do + 6 C. Rok 1965/66 był ostatnim rokiem urzędowania kierownika Jana Ciszewskiego. Dzięki jego zaradności szkoła została nareszcie ogrodzona.

Lata siedemdziesiąte przyniosły szkole względną stabilizację. Kierownikiem ośmioklasowej szkoły został Marian Sadurski. Zwiększyła się liczba dzieci i tak w roku 1972/73 uczęszczało 120, w 1973/74 – 131, 1976/77 – 150, a w 1977/78 – 158 uczniów. Kadra nauczycielska dokształcała się zdobywając wyższe wykształcenie. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w różnego rodzaju konkursach, olimpiadach, zawodach sportowych. W szkole działała organizacja harcerska. Co roku spora grupa dzieci wyjeżdżała na dwudniowe wycieczki lub biwaki. Uczniowie pracowali kilka dni przy zbiorze ziemniaków i buraków w pobliskich gospodarstwach rolnych. Zarobione pieniądze przeznaczali na wycieczki.

Zimą , w roku szkolnym 1977/1978 spłonął starszy z dwóch budynków należących do szkoły. Był to czas, gdy palono jeszcze w kaflowych piecach . Natychmiast przystąpiono do odbudowy. Jednak uczniowie klas starszych ,od nowego roku szkolnego 1979, byli dowożeni do szkoły w Klebarku Małym. Maluchy, czyli dzieci z klasy I, II i III uczyły się na miejscu w Szczęsnem ,w drugim budynku szkolnym .



W roku 1979/80 kadra pedagogiczna w ośmioklasowej Szkole Podstawowej w Szczęsnem liczyła już dziesięcioro nauczycieli. Nauczanie początkowe prowadziły panie ; Bożena Dawidowicz, Teresa Korzeniewska (także nauczycielka plastyki), Teodozja Jakowicz, Irena Zdziarstek. Geografii, historii i języka rosyjskiego uczył pan Zbigniew Jakowicz, a matematyki pani Irmgarda Falk. Przyrody , fizyki i techniki nauczała pani Irena Sadurska, a języka polskiego pani Alicja Magnuszewska(kl. IV,V,VI,VII) i dyrektor szkoły pan Marian Sadurski (kl.VIII) . Muzyki oraz wychowania fizycznego uczył pan Jan Korzeniewski.

Starsi uczniowie Szkoły Podstawowej w Szczęsnem w roku 1980 powrócili już do „swojej” szkoły. Zauważyli, że nic nie zostało z poprzedniej zabudowy .Był to już nowy, współcześnie wyglądający budynek, który różnił się bardzo od pierwowzoru. Szybko zapomniano, że „nowa zabudowa” powstała na fundamentach pierwszej szkoły wybudowanej w roku 1884. Obecnie, „młodszy” budynek szkolny nazywany jest starą szkołą, a ten starszy -nową.



Informacje zgromadziłam na podstawie kroniki szkolnej, prowadzonej od 2 sierpnia 1946 r. przez panią Halinę Kozińską , kierowniczkę szkoły oraz dokumentów źródłowych na temat historii wsi Szuwałd ( od 1947 roku Szczęsne).



Cele i zadania

...Szkoła realizuje cele i zadania określone w ustawie z dnia 7 września 1991r o systemie oświaty, zwanej dalej ustawą oraz w przepisach wykonawczych wydanych na jej podstawie.

Kadra pedagogiczna

...Nauczyciele uczący w Szkole Podstawowej w Szczęsnem w roku szkolnym 2013/2014:

mgr inż. Bartosek Marzena - nauczycielka przyrody, dyrektor szkoły

mgr Błaszczak Małgorzata - zajęcia logopedyczne

mgr Chudzik Henryka - nauczycielka religii, Szkolne Koło Caritas

mgr Czaplińska Izabella - nauczycielka matematyki, zajęć komputerowych, wychowawczyni kl. V, opiekunka SU

mgr Głażewska Joanna - nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej, wychowawczyni oddziału przedszkolnego

mgr Jaśkiewicz Joanna - nauczycielka techniki, plastyki i muzyki, wychowawczyni kl. VI, bibliotekarka, opiekunka SKO

mgr Jaśkiewicz Wiesław - nauczyciel wychowania fizycznego

mgr Jechna Joanna - nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej, wychowawczyni klasy II

mgr Magnuszewska Alicja - nauczycielka języka polskiego, przewodnicząca zespołu nauczycieli klas IV-VI

mgr Małż Jolanta - nauczycielka języka angielskiego, historii, wychowawczyni kl. IV

mgr Scharnowska Małgorzata - nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej, wychowawczyni klasy I

mgr Włos Alina - nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej, wychowawczyni kl. III, przewodnicząca zespołu nauczycieli klas O - III


Osiągnięcia

...Certyfikat Na podstawie decyzji komisji z dnia 01.10.2004 przyjmującej sprawozdania tytuł "Szkoła z klasą" otrzymała Szkoła Podstawowa w Szczęsnem. Szkoła brała udział w akcji "Szkoła z klasą" organizowanej przez Gazetę Wyborczą oraz Fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej pod patronatem Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Numer nadanego certyfikatu: 506/2/2004.



Absolwenci

...

Ciekawostki

Szkołą realizuje zajęcia pozalekcyjne w ramach projektu unijnego Klub Młodych Omnibusów

Bibliografia

http://spszczesne.edupage.org/?, 17.12.2013.
--Maria.radziszewska (dyskusja) 13:46, 17 gru 2013 (CET)