Platyny: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja zweryfikowana][wersja zweryfikowana]
(Gospodarka)
Linia 29: Linia 29:
 
  |www                  =
 
  |www                  =
 
}}<br/>
 
}}<br/>
''' Platyny ''' (niem. ''Platteinen'') – wieś niesołecka w Polsce położona w [[województwo warmińsko-mazurskie|województwie warmińsko-mazurskim]], w [[powiat olsztyński|powiecie olsztyńskim]], w [[gmina Olsztynek| gminie Olsztynek]].
+
''' Platyny ''' (niem. ''Platteinen'') – [[wieś niesołecka]] w Polsce położona w [[województwo warmińsko-mazurskie|województwie warmińsko-mazurskim]], w [[powiat olsztyński|powiecie olsztyńskim]], w [[Olsztynek (gmina miejsko-wiejska)| gminie Olsztynek]].
W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do [[województwo olsztyńskie|województwa olsztyńskiego]].
+
W latach 1975-1998 miejscowość [[podział administracyjny |administracyjnie]] należała do [[województwo olsztyńskie|województwa olsztyńskiego]].
  
 
Miejscowość w 2010 roku była zamieszkana przez 324 osoby (łącznie Platyny i Świętajńska Karczma).  
 
Miejscowość w 2010 roku była zamieszkana przez 324 osoby (łącznie Platyny i Świętajńska Karczma).  
Linia 40: Linia 40:
  
 
== Dzieje miejscowości ==
 
== Dzieje miejscowości ==
Wieś została lokowana w roku 1360 na [[prawo chełmińskie| prawie chełmińskim]]. Dwór w latach 20. XX wieku stanowił własność rodziny Kampf. W 1939 roku Platyny były zamieszkane przez 280 osób. W tym czasie majątek, w którym zatrudniona była większość mieszkańców stanowił własność Johannesa Kampfa. W miejscowości działała wówczas szkoła podstawowa, poczta, szkoła, gorzelnia. W 1949 roku na terenie wsi powstała [[Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna ''Ostrowianka'' w Platynach| Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna ''Ostrowianka'']]. Spółdzielnia została założona przez nowych mieszkańców Platyn - przybyszy z okolic Ostrowi Mazowieckiej. W 1994 roku spółdzielnia przekształciła się w [[Przedsiębiorstwo ''Platyny'']], a następnie w [[''Interfood Platyny]]. W ramach tej firmy działała w miejscowości masarnia, gorzelnia, ferma drobiu, produkcja rolna. W 2005 roku Platyny były zamieszkane przez 325 osób. W miejscowości działa świetlica wiejska, sklepy.
+
Wieś została lokowana w roku 1360 na [[prawo chełmińskie| prawie chełmińskim]]. Dwór w latach 20. XX wieku stanowił własność rodziny Kampf. W 1939 roku Platyny były zamieszkane przez 280 osób. W tym czasie majątek, w którym zatrudniona była większość mieszkańców stanowił własność Johannesa Kampfa. W miejscowości działała wówczas szkoła podstawowa, poczta, szkoła, gorzelnia. W 1949 roku na terenie wsi powstała [[Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna ''Ostrowianka'' w Platynach| Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna ''Ostrowianka'']]. Spółdzielnia została założona przez nowych mieszkańców Platyn - przybyszy z okolic Ostrowi Mazowieckiej. W 1994 roku spółdzielnia przekształciła się w [[Przedsiębiorstwo ''Platyny'']], a następnie w [[Interfood Platyny]]. W ramach tej firmy działała w miejscowości masarnia, gorzelnia, ferma drobiu, produkcja rolna. W 2005 roku Platyny były zamieszkane przez 325 osób. W miejscowości działa świetlica wiejska, sklepy.
 
<br/>
 
<br/>
  
 
== Edukacja ==
 
== Edukacja ==
W miejscowości funkcjonuje [[szkoła podstawowa w Platynach| szkoła podstawowa]].
+
W miejscowości funkcjonuje [[Szkoła Podstawowa w Platynach| szkoła podstawowa]].
 
<br/>
 
<br/>
  
Linia 70: Linia 70:
 
<br/>
 
<br/>
  
== Zobacz też ==
+
[[Kategoria: Powiat olsztyński]]
 
+
[[Kategoria: Olsztynek (gmina miejsko-wiejska)]]
<br/>
+
[[Kategoria: Wsie niesołeckie]]
[[Kategoria: Miejscowość]][[Kategoria: powiat olsztyński]][[Kategoria: gmina Olsztynek]][[Kategoria: wieś niesołecka]]
+
[[Kategoria: 1301-1400]]

Wersja z 13:10, 13 sie 2014

Platyny

Dwór w Platynach z przełomu XVIII i XIX wieku
Dwór w Platynach z przełomu XVIII i XIX wieku
Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat olsztyński
Gmina Olsztynek
Liczba ludności (2010) 324 (łącznie Platyny i Świętajńska Karczma)
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Platyny
Platyny
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Platyny
Platyny
Ziemia

{{#invoke:Koordynaty|szablon}}


Platyny (niem. Platteinen) – wieś niesołecka w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie olsztyńskim, w gminie Olsztynek. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa olsztyńskiego.

Miejscowość w 2010 roku była zamieszkana przez 324 osoby (łącznie Platyny i Świętajńska Karczma).

Położenie

Miejscowość jest położona na Pojezierzu Olsztyńskim, nad Jeziorem Płatyny, w odległości 2 km od szosy Olsztynek-Ostróda.

Dzieje miejscowości

Wieś została lokowana w roku 1360 na prawie chełmińskim. Dwór w latach 20. XX wieku stanowił własność rodziny Kampf. W 1939 roku Platyny były zamieszkane przez 280 osób. W tym czasie majątek, w którym zatrudniona była większość mieszkańców stanowił własność Johannesa Kampfa. W miejscowości działała wówczas szkoła podstawowa, poczta, szkoła, gorzelnia. W 1949 roku na terenie wsi powstała Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna Ostrowianka. Spółdzielnia została założona przez nowych mieszkańców Platyn - przybyszy z okolic Ostrowi Mazowieckiej. W 1994 roku spółdzielnia przekształciła się w Przedsiębiorstwo ''Platyny'', a następnie w Interfood Platyny. W ramach tej firmy działała w miejscowości masarnia, gorzelnia, ferma drobiu, produkcja rolna. W 2005 roku Platyny były zamieszkane przez 325 osób. W miejscowości działa świetlica wiejska, sklepy.

Edukacja

W miejscowości funkcjonuje szkoła podstawowa.

Gospodarka

W miejscowości istnieje masarnia Interfood Platyny, jeden z ważniejszych pracodawców w gminie.

Sport

We wsi działa Ludowy Klub Sportowy Gryf.

Zabytki

  • Dwór wzniesiony na przełomie XVIII i XIX wieku; murowany, otynkowany
  • Pozostałości parku dworskiego, założonego w 1876 roku według projektu Johanna Larassa dla ówczesnego właściciela majątku - von der Leyna
  • Pozostałości dworskich zabudowań gospodarczych i gorzelni


Bibliografia

  1. Kuźniewski Bogumił, Olsztynek: miasto i gmina, Olsztynek 2007.
  2. Bank Danych Lokalnych GUS [data dostępu: 20.12.2013]
  3. Portal Informacyjny Olsztynka [data dostępu: 20.12.2013]


Przypisy