Szkoła Podstawowa w Rusi: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja zweryfikowana]
Linia 1: Linia 1:
 +
 
{{Szkolnictwo infobox  
 
{{Szkolnictwo infobox  
|Nazwa_instytucji =  Szkoła Podstawowa w Rusi
+
|Nazwa_instytucji =  '''Szkoła Podstawowa w Rusi'''
|Grafika          =  p40.jpg
+
|Grafika          =  izba.jpg
|Opis_grafiki    =  Budynek placówki, źródło: [http://sprus.edupage.org SPruś]
+
|Opis_grafiki    =  Izba Regionalna, źródło: [http://sprus.edupage.org/text8/? Szkoła Podstawowa w Rusi], 6.12.2013.
|Data_założenia  =  1838 r
+
|Data_założenia  =  rok szkolny 1945/1946
|Poziom_szkoły    podstawowy
+
|Podtyp_szkoły      =   
|Podtyp_szkoły   = szkoła podstawowa
+
|Poziom_szkoły   = podstawowy
|Profil          =
+
|Profil          =  
|Adres            = Ruś 4,10-687 Olsztyn
+
|Adres            = Ruś 4, 10-687 Olsztyn  
 
}}
 
}}
  
''' Szkoła Podstawowa w Rusi ''' – Placówka oświatowa w [[województwo warmińsko-mazurskie|województwie warmińsko-mazurskim]]. Obecnie funkcję dyrektora pełni [[Marek Kotliński]].
+
'''Szkoła Podstawowa w Rusi''' – szkoła podstawowa w [[Ruś |Rusi]] w [[powiat olsztyński |powiecie olsztyńskim]] w [[województwo warmińsko-mazurskie |województwie warmińsko-mazurskim]]. Obecnie funkcję dyrektora szkoły pełni [[Marek Kotliński]]. <br/><br/>
<br/>
 
 
 
 
== Historia ==
 
== Historia ==
Początki szkoły w Rusi datuję się na 1838 r. Pierwszy budynek szkolny był drewniany i pokryty słomą. Mieściła się w nim jedna izba lekcyjna, komora i mieszkanie nauczyciela. Rozwój wsi i pobliskich osad sprawił, iż dotychczasowe pomieszczenie szkolne stało się niewystarczające. Dlatego pod koniec XIX wieku budynek drewniany zastąpiono murowanym, który następnie wielokrotnie rozbudowywano i przebudowywano. Z uwagi na bardzo zły stan techniczny rozebrano go w 1999 r. W jego miejscu, w 2004 r. powstała sala gimnastyczna. W okresie powojennym szkoła wznowiła swoją działalność w roku szkolnym 1945/1946. Budynek szkolny wymagał jednak gruntownego remontu. Naukę rozpoczęło wówczas 116 uczniów, w klasach I-III. Faktycznie na zajęcia uczęszczało jednak tylko 45% zapisanych dzieci. Zajęcia prowadziła jedna nauczycielka - pani Marta Hansowa. Z czasem przybyło i dzieci i nauczycieli. Rok szkolny 1946/47 rozpoczęło troje nauczycieli, a posadę kierownika szkoły objęła pani Augustyna Wiewióra. Po I półroczu nauki z najzdolniejszych dzieci utworzono klasy IV , V , VI . W tym też roku szkoła uzyskała podręczniki od Towarzystwa Przyjaciół Warmiaków i Mazurów w Krakowie. W II połowie lat 50. liczba dzieci w szkole gwałtownie spadła, na skutek masowych wyjazdów ludności do Niemiec. W roku szkolnym 1958/59 szkoła liczy jedynie 42 uczniów. Z uwagi małą liczbę dzieci nauka odbywała się w klasach łączonych. Pracowały dwie nauczycielki. W latach 60. w szkole przeprowadzono remont i wymieniono sprzęt. Powoli zwiększało się grono uczniów. W roku szkolnym 1962/1963 do szkoły uczęszczało już 96 dzieci. Zajęcia prowadziło czterech nauczycieli, a kierownictwo objął pan J. Chrzanowski. Pełnił on funkcję kierownika, a później dyrektora do 1985 r. W 1968 roku obok szkoły wybudowano boisko, posesję ogrodzono, a budynek częściowo skanalizowano. Pod koniec lat 70-tych zainstalowano centralne ogrzewanie. W roku 1978 wprowadzono odział przedszkolny. Decyzją władz oświatowych od roku szkolnego 1980/81 Szkoła Podstawowa w Rusi przestała być samodzielną placówką i stała się punktem filialnym SP w Bartągu. Jednak już rok później 6-cio klasowa Szkoła Podstawowa w Rusi, jako jedyna w województwie z powrotem stała się samodzielną placówką. Na emeryturę odszedł wówczas dyrektor J. Chrzanowski. Jego miejsce od roku szkolnego 1985 zajął nowy dyrektor mgr Marek Kotliński, który pełni tę funkcje do dnia dzisiejszego. Obecnie Szkoła Podstawowa w Rusi mieści się w nowym budynku dydaktycznym, który został oddany do użytku w dniu 22.09.1998 r. W grudniu 2004 r. dokonano również uroczystego otwarcia nowej sali sportowej.
+
Publiczna Szkoła Powszechna w Rusi swą działalność rozpoczęła w roku szkolnym 1945/1946. Budynek szkolny był zniszczony, brakowało niemal wszystkich szyb. Ponadto pracę utrudniał brak drzwi, zawiasów, zamków. W pierwszym roku funkcjonowania placówki do szkoły zapisanych było 116 uczniów (w klasach I–III), lecz na zajęcia lekcyjne uczęszczało zaledwie 45% ogółu zapisanych. Początkowo w szkole uczyła jedynie [[Marta Hansowa]]. W roku szkolnym 1946/1947 posadę kierownika objęła [[Augustyna Wiewióra]]. W pierwszych latach działalności szkoła zajmowała się przede wszystkim nauczaniem dzieci, najpierw w klasach I–III, a od 1947 r. również w klasach IV–VI. W 1947 r. szkoła w [[Ruś |Rusi]] uzyskała pomoc od [[Towarzystwo Przyjaciół Mazurów i Warmiaków|Towarzystwa Przyjaciół Mazurów i Warmiaków]] w Krakowie w postaci podręczników.
 +
W 1948 r. w wyniku reformy strukturalnej placówka została przekształcona w szkołę stopnia podstawowego. W 1999 r. na skutek kolejnej reformy oświaty stała się sześcioklasową.
 
<br/>
 
<br/>
  
== Działalność ==
+
Zgodnie ze statutem szkoły w wychowaniu młodzieży akcent kładziony jest na wartości uniwersalne, na kształtowanie prawidłowych postaw etycznych i moralnych, a także umiejętności rozróżniania tego, co dobre a co złe, na umiejętności dokonywania właściwych wyborów. Nauczyciele starają się zaszczepić uczniom poczucie dumy z tego, że są Polakami. Szkoła odwołuje się w swojej pracy do historii, tradycji i kultury regionu.
Od 1999 r. szkoła należy do ogólnopolskiej sieci szkół promujących zdrowie. W szkolę dużą wagę przykłada się do ochrony środowiska i promocji zdrowia. Dzień 22 kwietnia, co roku poświęcany jest problemom ochrony środowiska i zasobów naturalnych. Od wielu lat szkoła organizuje gminne imprezy poświęcone ochronie środowiska i promocji zachowań proekologicznych.
 
 
 
W roku szkolnym 2003/2004, jako jedna z 3 szkół z województwa, szkoła zakwalifikowała się do prac nad ogólnopolskim projektem nauczania kultury bezpieczeństwa w ramach wieloletniego programu "Dostosowywanie warunków pracy w Polsce do standardów Unii Europejskiej" realizowanym we współpracy z Centralnym Instytutem Ochrony Pracy w Warszawie.
 
 
 
Od roku szkolnego 2005/2006 szkoła bierze udział w projekcie pt. "Wspomaganie szkół i placówek przez poradnie psychologiczno-pedagogiczne w wychowaniu i profilaktyce" realizowanym przez Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty i Departament Wychowania i Profilaktyki Społecznej Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu.
 
 
 
18 września 2009 r. dyrektor szkoły Pan Marek Kotliński podpisał w Wallenhorst(NIEMCY) umowę o partnerskiej współpracy w ramach europejskiego programu COMENIUS z trzema szkołami podstawowymi: Katharinaschule w Wallenhorst (Niemcy), Istituto Comprensivo "Tommaso d' Aqvino" i Direzione Didattica Statale w Priverno (Włochy).
 
 
 
Od 02.01.2012 r.  do 28.06.2013 r. Szkoła Podstawowa w Rusi realizuje projekt „Indywidualizacja jako podstawa pracy w klasach I – III”. W ramach projektu w szkole zorganizowane zostały dodatkowe zajęcia z terapii pedagogicznej, logopedii a także gimnastyki korekcyjnej.
 
 
 
Co roku uczniowie uczestniczą również w spotkaniach z nauką organizowanych przez uniwersytet Warmińsko - Mazurski.
 
 
 
Uczniowie mogą rozwijać swoje zainteresowania i pogłębiać wiedzę pracując w kołach zainteresowań: językowych, ekologiczno-przyrodniczym, matematycznym, informatycznym, teatralnym, plastycznym oraz uczestnicząc w zajęciach w ramach SKS. Dzieci z trudnościami szkolnymi mogą korzystać z zajęć wyrównawczych, gimnastyki korekcyjnej oraz zajęć z logopedą.  
 
 
 
Szkoła organizuje też rajdy turystyczne "Zdobywamy Siedmiomilowe Buty" i "Matka Natura woła swoje dzieci".
 
 
<br/>
 
<br/>
  
== Cele i zadania ==
+
== Kadra pedagogiczna ==
Szkoła realizuje cele i zadania określone w ustawie o systemie oświaty, wydanych na jej podstawie aktach wykonawczych oraz programie wychowawczym i programie profilaktyki szkolnej.
+
Grono nauczycielskie w roku szkolnym 2013/14:
  
W szczególności zapewnia harmonijną realizację zadań w zakresie nauczania, kształcenia umiejętności i wychowania.
+
* [[Marek Kotliński]] – dyrektor szkoły
 +
* Urszula Bełza – biblioteka logopeda
 +
* Wioletta Chomentowska – nauczanie zintegrowane
 +
* Radosław Dąbrowski – informatyka, muzyka, technika
 +
* Agnieszka  Dziemianowicz – pedagog
 +
* Alicja Glińska – przyroda matematyka
 +
* Elżbieta Grodek – nauczanie zintegrowane
 +
* Katarzyna Kalisiak – nauczanie zintegrowane
 +
* Marek  Kotliński – historia
 +
* Beata Krymska – język polski, plastyka
 +
* Honorata Kunda – język polski 
 +
* Anna Kuryłowicz – język angielski
 +
* Agata Mikolajek – nauczanie zintegrowane
 +
* Barbara Rogulska – religia
 +
* Teresa Rojek – nauczanie zintegrowane
 +
* Grażyna Sęk – matematyka
 +
* Danuta Staruch – język angielski
 +
* Ewa Stasal – język niemiecki 
 +
* Iwona Zalewska – wychowanie fizyczne
 +
* Aleksandra Zapadka – historia <br/>
  
1. W zakresie nauczania zapewnia uczniom:
+
== Osiągnięcia ==
  
a)naukę poprawnego i swobodnego wypowiadania się, pisania i czytania ze zrozumieniem,
+
Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty wyróżnił szkołę: 
 
+
*  tytułem Szkoły Promującej Zdrowie
b)zdobywania rzetelnej wiedzy na poziomie umożliwiającym kontynuację nauki w gimnazjum,
+
*  certyfikatem I i II stopnia Szkoły Przyjaznej Środowisku
 
+
Od 2009 r. w ramach europejskiego programu Comenius szkoła współpracuje z trzema szkołami podstawowymi: Katharinaschule w Wallenhorst (Niemcy), Istituto Comprensivo „Tommaso di Aqvino” (Włochy), Direzione Didattica Statale w Priverno (Włochy).  
c)rozwijanie zdolności myślenia analitycznego i syntetycznego,
 
 
 
d)poznawanie zasad rozwoju osobowego i życia społecznego,
 
 
 
e)poznawanie dziedzictwa kultury narodowej,
 
 
 
f)rozwijanie zdolności dostrzegania różnego rodzaju związków i zależności,
 
 
 
g)traktowanie wiadomości przedmiotowych w sposób integralny, prowadzący do lepszego rozumienia świata, ludzi i siebie.
 
 
 
2.  W zakresie kształcenia umiejętności stwarzanie uczniom warunków do:
 
 
 
a)planowania, organizowania i oceniania własnej pracy
 
 
 
b)skutecznego porozumiewania się w różnych sytuacjach
 
 
 
c)prezentowania własnego poglądów i oceniania różnych sytuacji z własnego punktu widzenia
 
 
 
d)poprawnego posługiwania się językiem ojczystym
 
 
 
e)współdziałania w zespole, pracy w grupie
 
 
 
f)rozwiązywania problemów w twórczy sposób
 
 
 
g)poszukiwania, porządkowania, oceny i wykorzystywania informacji z różnych źródeł
 
 
 
h)wykorzystywania zdobytej wiedzy w praktyce
 
 
 
i)rozwijania osobistych zainteresowań.
 
 
 
3. W pracy wychowawczej, wspierając w tym zakresie obowiązki rodziców, zmierza się do tego, aby uczniowie :
 
 
 
a)mieli możliwość wszechstronnego rozwoju osobowego w wymiarze intelektualnym, psychicznym, społecznym, zdrowotnym, estetycznym, moralnym i duchowym
 
 
 
b)rozwijali w sobie dociekliwość poznawczą ukierunkowaną na poszukiwanie prawdy, dobra i piękna w świecie
 
 
 
c)mieli świadomość życiowej użyteczności, zdobywanej w szkole wiedzy i nabywanych umiejętności
 
 
 
d)umieli pogodzić dążenie do osiągnięcia dobra własnego z dobrem innych
 
 
 
e)korzystając z własnych praw i wolności nie naruszali praw i wolności innych
 
 
 
f)uczyli się szacunku dla dobra wspólnego
 
 
 
g)uczyli się współżycia w rodzinie, społeczności lokalnej, państwie
 
 
 
h)przyjmowali dziedzictwo kulturowe i kształtowali postawy patriotyczne
 
 
 
i)potrafili dokonywać właściwych wyborów , mieli ukształtowaną hierarchię wartości. (Statut Szkoły Podstawowej w Rusi).
 
 
<br/>
 
<br/>
  
== Kadra pedagogiczna ==
+
== Absolwenci ==
Grono pedagogiczne w roku szkolnym 2014/2015:
+
Szkoła gromadzi informacje o losach swoich absolwentów.
Urszula Bełza, Wioletta Chomentowska, Radosław Dąbrowski, Agnieszka  Dziemianowicz, Marcin Dzieńkowski, Alicja Glińska, Elżbieta Grodek, Lidia Horbaczewska, Katarzyna Kalisiak, Marek  Kotliński, Beata Krymska, Honorata Kunda, Anna Kuryłowicz, Agata Mikolajek, Alicja Piekutowska-Nowak, Barbara Rogulska, Teresa Rojek, Grażyna Sęk, Danuta Staruch, Ewa Stasal, Iwona Zalewska, Aleksandra Zapadka.
 
<br/>
 
 
 
== Osiągnięcia ==
 
Szkoła została wyróżniona przez Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty tytułem Szkoły Promującej Zdrowie oraz certyfikatem I i II stopnia Szkoły Przyjaznej Środowisku.
 
 
 
Uczniowie osiągają wysokie wyniki nauczania potwierdzone badaniami zewnętrznymi oraz odnoszą sukcesy w ogólnopolskich, gminnych i międzyszkolnych konkursach przedmiotowych, recytatorskich, muzycznych, sportowych, plastycznych oraz ortograficznych i ekologicznych.
 
 
<br/>
 
<br/>
  
 
== Ciekawostki ==
 
== Ciekawostki ==
W szkole urządzono Izbę Regionalną, w której zgromadzono zbierane przez nauczycieli i przez uczniów pamiątki z przeszłości.
+
 +
W obecnym budynku szkolnym utworzona została izba tradycji. Wśród eksponatów znajduje się motowidło do nawijania nici, narzędzia gospodarstwa domowego, wyroby sztuki ludowej i rzemiosła. W izbie umieszczono też tablice z opisami tradycyjnego wyposażenia izb na [[Warmia |Warmii]], tkanin, warmińskich świąt. Jeden z eksponatów stanowi tablica upamiętniająca mieszkańców [[Ruś |Rusi]] poległych podczas I wojny światowej.  
 
<br/>
 
<br/>
  
 
== Bibliografia ==
 
== Bibliografia ==
<br/>
+
Bełza Urszula, ''Z Szemlem po Warmii'', [http://www.domwarminski.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=210:almanach-tworczosci&catid=29&Itemid=235 domwarminski.pl] [22.11.2013]<br/>
[http://sprus.edupage.org SPruś][27.11.2014]<br/>
+
Radziszewska Maria Jolanta, ''Nauczyciele szkół powszechnych i podstawowych na Warmii i Mazurach (1945–1956)'', Kraków 2011.<br/>
[http://www.szkolnictwo.pl Szkolnictwo][27.11.2014]
+
[http://sprus.edupage.org/about/ Szkoła Podstawowa w Rusi] [19.11.2013]
<br/>
 
  
[[Kategoria: Szkolnictwo]][[Kategoria: Szkoła podstawowa]]<br />
+
[[Kategoria: Powiat olsztyński]]  
 +
[[Kategoria: Stawiguda (gmina wiejska)]]
 +
[[Kategoria: Szkoły podstawowe]]
 +
[[Kategoria: 1945-1989]]
 +
[[Kategoria: 1990-]]

Wersja z 19:41, 16 sty 2015

Szkoła Podstawowa w Rusi

Izba Regionalna, źródło: Szkoła Podstawowa w Rusi, 6.12.2013.
Izba Regionalna, źródło: Szkoła Podstawowa w Rusi, 6.12.2013.
Data założenia: rok szkolny 1945/1946
Poziom szkoły: podstawowy
Adres: Ruś 4, 10-687 Olsztyn


Szkoła Podstawowa w Rusi – szkoła podstawowa w Rusi w powiecie olsztyńskim w województwie warmińsko-mazurskim. Obecnie funkcję dyrektora szkoły pełni Marek Kotliński.

Historia

Publiczna Szkoła Powszechna w Rusi swą działalność rozpoczęła w roku szkolnym 1945/1946. Budynek szkolny był zniszczony, brakowało niemal wszystkich szyb. Ponadto pracę utrudniał brak drzwi, zawiasów, zamków. W pierwszym roku funkcjonowania placówki do szkoły zapisanych było 116 uczniów (w klasach I–III), lecz na zajęcia lekcyjne uczęszczało zaledwie 45% ogółu zapisanych. Początkowo w szkole uczyła jedynie Marta Hansowa. W roku szkolnym 1946/1947 posadę kierownika objęła Augustyna Wiewióra. W pierwszych latach działalności szkoła zajmowała się przede wszystkim nauczaniem dzieci, najpierw w klasach I–III, a od 1947 r. również w klasach IV–VI. W 1947 r. szkoła w Rusi uzyskała pomoc od Towarzystwa Przyjaciół Mazurów i Warmiaków w Krakowie w postaci podręczników. W 1948 r. w wyniku reformy strukturalnej placówka została przekształcona w szkołę stopnia podstawowego. W 1999 r. na skutek kolejnej reformy oświaty stała się sześcioklasową.

Zgodnie ze statutem szkoły w wychowaniu młodzieży akcent kładziony jest na wartości uniwersalne, na kształtowanie prawidłowych postaw etycznych i moralnych, a także umiejętności rozróżniania tego, co dobre a co złe, na umiejętności dokonywania właściwych wyborów. Nauczyciele starają się zaszczepić uczniom poczucie dumy z tego, że są Polakami. Szkoła odwołuje się w swojej pracy do historii, tradycji i kultury regionu.

Kadra pedagogiczna

Grono nauczycielskie w roku szkolnym 2013/14:

  • Marek Kotliński – dyrektor szkoły
  • Urszula Bełza – biblioteka logopeda
  • Wioletta Chomentowska – nauczanie zintegrowane
  • Radosław Dąbrowski – informatyka, muzyka, technika
  • Agnieszka Dziemianowicz – pedagog
  • Alicja Glińska – przyroda matematyka
  • Elżbieta Grodek – nauczanie zintegrowane
  • Katarzyna Kalisiak – nauczanie zintegrowane
  • Marek Kotliński – historia
  • Beata Krymska – język polski, plastyka
  • Honorata Kunda – język polski
  • Anna Kuryłowicz – język angielski
  • Agata Mikolajek – nauczanie zintegrowane
  • Barbara Rogulska – religia
  • Teresa Rojek – nauczanie zintegrowane
  • Grażyna Sęk – matematyka
  • Danuta Staruch – język angielski
  • Ewa Stasal – język niemiecki
  • Iwona Zalewska – wychowanie fizyczne
  • Aleksandra Zapadka – historia

Osiągnięcia

Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty wyróżnił szkołę:

  • tytułem Szkoły Promującej Zdrowie
  • certyfikatem I i II stopnia Szkoły Przyjaznej Środowisku

Od 2009 r. w ramach europejskiego programu Comenius szkoła współpracuje z trzema szkołami podstawowymi: Katharinaschule w Wallenhorst (Niemcy), Istituto Comprensivo „Tommaso di Aqvino” (Włochy), Direzione Didattica Statale w Priverno (Włochy).

Absolwenci

Szkoła gromadzi informacje o losach swoich absolwentów.

Ciekawostki

W obecnym budynku szkolnym utworzona została izba tradycji. Wśród eksponatów znajduje się motowidło do nawijania nici, narzędzia gospodarstwa domowego, wyroby sztuki ludowej i rzemiosła. W izbie umieszczono też tablice z opisami tradycyjnego wyposażenia izb na Warmii, tkanin, warmińskich świąt. Jeden z eksponatów stanowi tablica upamiętniająca mieszkańców Rusi poległych podczas I wojny światowej.

Bibliografia

Bełza Urszula, Z Szemlem po Warmii, domwarminski.pl [22.11.2013]
Radziszewska Maria Jolanta, Nauczyciele szkół powszechnych i podstawowych na Warmii i Mazurach (1945–1956), Kraków 2011.
Szkoła Podstawowa w Rusi [19.11.2013]