Ameryka: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Linia 70: Linia 70:
 
<br/>
 
<br/>
  
[[Kategoria: Miejscowość]][[Kategoria: powiat olsztyński]][[Kategoria: gmina Olsztynek]][[Kategoria: wieś sołecka]]
+
[[Kategoria: Miejscowość]][[Kategoria: powiat olsztyński]][[Kategoria: gmina Olsztynek]][[Kategoria: wieś sołecka]][[Kategoria: Dwory, pałace, zamki, starówki, domy]][[Kategoria: XX wiek]]

Wersja z 21:50, 29 sty 2014

Ameryka

Ośrodek Opiekuńczny i Rehabilitacyjny
Ośrodek Opiekuńczny i Rehabilitacyjny
Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat olsztyński
Gmina Olsztynek
Liczba ludności (2010) 221 (łącznie Ameryka i Jagiełek)
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Ameryka
Ameryka
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Ameryka
Ameryka
Ziemia

{{#invoke:Koordynaty|szablon}}


Ameryka (niem. Amerika, od 1917 r. Pagelshof) - wieś sołecka w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie olsztyńskim, w gminie Olsztynek. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa olsztyńskiego.

Miejscowość w 2010 roku była zamieszkana przez 221 osób(łącznie Ameryka i Jagiełek). Obecnie funkcję sołtysa sprawuje Piotr Murawski[1].



Położenie

Miejscowość położona na Pojezierzu Olsztyńskim, w odległości 3 km na północny wschód od Olsztynka przy drodze Olsztynek-Olsztyn.

Dzieje miejscowości

Początki miejscowości wiążą się z rokiem 1917. Wówczas pewien Warmiak, za pieniądze które uzbierał w trakcie swojego pobytu w USA, kupił dwór, park i ziemię. Swoje włości - czy to z sentymentu, czy też "dla splendoru" - ochrzcił Ameryką. Przed wybuchem II wojny światowej majątek stał się własnością Niemca o nazwisku Pagel. Nowy właściciel przemianował Amerykę na Pagelshof. Po 1945 roku przez jakiś czas funkcjonowała polska odmiana tej nazwy - Pagłowo; ostatecznie powrócono do pierwotnej Ameryki. W miejscowości powstało Państwowe Gospodarstwo Rolne; w latach 80. utworzono też kombinat razem z zakładami w Łutynówku i Wilkowie. W czasach świetności obejmował obszar o powierzchni 1940 ha. W 1993 roku PGR został zlikwidowany. W miejscowości działa Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Problemami Zdrowotnymi ''Nasza Ameryka''.

Historia szpitala w Ameryce sięga początków XX wieku, kiedy zaczęły powstawać budynki szpitalne, które w 1903 roku zostały oddane na użytek zakładu chorych na gruźlicę.W skład personelu wchodziły przede wszystkim siostry zakonne. W 1918 roku szpital zamknięto; działalność została wznowiona w latach 1921-1922.Kryzys lat 30. doprowadził do opustoszenia placówki. Od 1933 roku szpital funkcjonował jako dom letniskowy dla pracowników sektora państwowego. W 1937 doszło do otwarcia zmodernizowanego budynku. Po zakończeniu II wojny światowej, przekształcono go w roku 1967 Dziecięcy Ośrodek Sanatoryjno- Prewentoryjny. W 1974 roku szpital został przekształcony w Wojewódzki Szpital Rehabilitacyjny dla Dzieci. Profil placówki nie zmienił się praktycznie do dziś.

Edukacja

W miejscowości funkcjonuje Zespół Szkół Podstawowo-Gimnazjalnych dla Dzieci Przewlekle Chorych przy Wojewódzkim Szpitalu Rehabilitacyjnym.

Zabytki

  • Budynek szpitala, którego najstarsza część pochodzi z początków XX wieku


Bibliografia

  1. Kuźniewski Bogumił, Olsztynek: miasto i gmina, Olsztynek 2007.
  2. Warmia i Mazury. Przewodnik ilustrowany, red. Marcin Kuleszo, Barbara Wojczulanis, Olsztyn 2001.
  3. Szpital w Ameryce [data dostępu: 10.12.2013]
  4. Nasza Ameryka [data dostępu: 10.12.2013]
  5. Wikipedia: Ameryka [data dostępu: 10.12.2013]


Przypisy


Zobacz też