Zachariasz Werner: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Linia 3: Linia 3:
 
|imię i nazwisko org  =  
 
|imię i nazwisko org  =  
 
|pseudonim            =  
 
|pseudonim            =  
|grafika              = Pole-obowiązkowe-zdjęcie
+
|grafika              =  
|opis grafiki        = Pole-obowiązkowe
+
|opis grafiki        =  
 
|podpis              =  
 
|podpis              =  
 
|data urodzenia      = 18 listopada 1768 r.
 
|data urodzenia      = 18 listopada 1768 r.
Linia 34: Linia 34:
  
 
=== Praca ===
 
=== Praca ===
Jako purski urzędnik przybył do Prus Południowych - prowincji utworzonej z zagarniętych po rozbiorach ziem polskich. Od sierpnia 1793 roku przebywał w Piotrkowie Trybunalskim, a następnie w Płocku, Toruniu i w Warszawie.W latach 1802-1804 przebywał w Królewcu.  
+
Jako pruski urzędnik przybył do Prus Południowych - prowincji utworzonej z zagarniętych po rozbiorach ziem polskich. Od sierpnia 1793 roku przebywał w Piotrkowie Trybunalskim, a następnie w Płocku, Toruniu i w Warszawie.W latach 1802-1804 przebywał w Królewcu.  
 
<br/>
 
<br/>
  
 
=== Działalność społeczna, kulturalna, naukowa, polityczna ===
 
=== Działalność społeczna, kulturalna, naukowa, polityczna ===
Pasjonowała go historia i filozofia. W Królewcu nawiązał również współpracę z czasopismem ''Preussische Archiv''. Po zapoznaniu się z kulturą i językiem polskim, Werner stał się wielkim admiratorem Polski i Polaków, z którymi utrzymywał liczne serdeczne przyjaźnie. W Warszawie wstąpił do loży masońskiej.W kręgi warszawskich arystów wprowadził go przebywający wówczas w mieście pisarz i poeta E.T.A. Hoffmann. W swojej twórczości pisarskiej wielokrotnie nawiązywał do historii, folkloru i wielu innych polskich motywów. W 1794 roku napisał kilka wierszy, w których solidaryzował się z powstaniem kościuszkowskim.  
+
Pasjonowała go historia i filozofia. W Królewcu nawiązał również współpracę z czasopismem ''Preussische Archiv''. Po zapoznaniu się z kulturą i językiem polskim, Werner stał się wielkim admiratorem Polski i Polaków, z którymi utrzymywał liczne serdeczne przyjaźnie. W Warszawie wstąpił do loży masońskiej.W kręgi warszawskich artystów wprowadził go przebywający wówczas w mieście pisarz i poeta E.T.A. Hoffmann. W swojej twórczości pisarskiej wielokrotnie nawiązywał do historii, folkloru i wielu innych polskich motywów. W 1794 roku napisał kilka wierszy, w których solidaryzował się z powstaniem kościuszkowskim.  
  
  

Wersja z 14:27, 13 lip 2014

Fryderyk Ludwik Zachariasz Werner

Data i miejsce urodzenia 18 listopada 1768 r.
Królewiec
Data i miejsce śmierci 17 stycznia 1823 r.
Wiedeń
Zawód dramaturg i poeta

Fryderyk Ludwik Zachariasz Werner (ur. 18 listopada 1768 r. w Królewcu, zm. 17 stycznia 1823 r. w Wiedniu) – dramaturg i poeta

Życiorys

Syn profesora uniwersytetu w Królewcu, Jakuba Fryderyka Wernera i Luizy Henrietty z domu Pietsch. Fryderyk ożenił się z Polką, córką krawca - Małgorzatą Marchwiatowską. Było to jego trzecie małżeństwo. Werner zwiedził również Turyngię, Nadrenię, Szwajcarię i Francję. W latach 1805-1807 mieszkał w Berlinie. W 1810 roku w czasie pobytu we Włoszech przeszedł na katolicyzm, przyjął święcenia kapłańskie i wstąpił do redemptorystów. W 1814 roku osiadł na stałe w Wiedniu.

Szkoła i wykształcenie

W 1784 roku rozpoczął studia prawnicze na uniwersytecie w Królewcu. W 1816 roku dzięki protekcji hrabiego Stanisława Chołoniewskiego, u którego przebywał na Podolu, został kanonikiem kamienieckim.

Praca

Jako pruski urzędnik przybył do Prus Południowych - prowincji utworzonej z zagarniętych po rozbiorach ziem polskich. Od sierpnia 1793 roku przebywał w Piotrkowie Trybunalskim, a następnie w Płocku, Toruniu i w Warszawie.W latach 1802-1804 przebywał w Królewcu.

Działalność społeczna, kulturalna, naukowa, polityczna

Pasjonowała go historia i filozofia. W Królewcu nawiązał również współpracę z czasopismem Preussische Archiv. Po zapoznaniu się z kulturą i językiem polskim, Werner stał się wielkim admiratorem Polski i Polaków, z którymi utrzymywał liczne serdeczne przyjaźnie. W Warszawie wstąpił do loży masońskiej.W kręgi warszawskich artystów wprowadził go przebywający wówczas w mieście pisarz i poeta E.T.A. Hoffmann. W swojej twórczości pisarskiej wielokrotnie nawiązywał do historii, folkloru i wielu innych polskich motywów. W 1794 roku napisał kilka wierszy, w których solidaryzował się z powstaniem kościuszkowskim.


Bibliografia

  1. Oracki Tadeusz,Słownik biograficzny Warmii, Prus Książęcych i Ziemi Malborskiej. Od połowy XV do końca XVIII wieku, t. II, Olsztyn 1988.


[[Kategoria: Pisarze i poeci