Gęsiki: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
(Bibliografia:)
(Zabytki:)
Linia 59: Linia 59:
  
 
=== Zabytki: ===
 
=== Zabytki: ===
*Kościół neogotycki z 1894 r., wybudowany na miejscu średniowiecznego (proj. Fritz Heitmann). Wieża w dolnych kondygnacjach gotycka, nadbudowana w XIX w., wnętrze kościoła neogotyckie.
+
*[[lkwim:Kościół pw. św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Dywitach|Kościół neogotycki]] z 1894 r., wybudowany na miejscu średniowiecznego (proj. Fritz Heitmann). Wieża w dolnych kondygnacjach gotycka, nadbudowana w XIX w., wnętrze kościoła neogotyckie.
 
*Kapliczka z dzwonniczką z 1888 r.
 
*Kapliczka z dzwonniczką z 1888 r.
  

Wersja z 13:19, 16 mar 2014


Dywity

Pole-obowiązkowe
Pole-obowiązkowe
Rodzaj miejscowości wieś gminna
Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat olsztyński
Gmina Dywity
Liczba ludności Pole-obowiązkowe
Strefa numeracyjna (+48) 89
Kod pocztowy 11-001
Tablice rejestracyjne NOL
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Dywity
Dywity
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Dywity
Dywity
Ziemia

{{#invoke:Koordynaty|szablon}}

Dywity (dawniej niem. Diwitten) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie olsztyńskim, w gminie Dywity. Liczy ok. 3 tys. mieszkańców. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa olsztyńskiego. Miejscowość jest siedzibą gminy Dywity.

Charakterystyka fizjograficzna

Gmina Dywity jest leży na Pojezierzu Olsztyńskim

Dzieje miejscowości

Wieś wzmiankowana w 1354, lokowana w 1366. Nazwa pochodzi od pruskiego słowa z języka plemienia Warmów - Dywitzen, co oznacza "Góra Boga". Dywity znacznie ucierpiały w czasie wojen w XV i XVI w i od związanych z nimi klęsk głodu. W 1770 r. wieś liczyła 45 włók ziemi. W 1772 r. wieś zamieszkiwała wyłącznie ludność polska wyznania katolickiego. Do połowy XIX w. głoszono tu kazania wyłącznie w języku polskim. W dniu 10 września 1863 r. w dywickim zajeździe zatrzymał się Wojciech Kętrzyński, konwojujący transport broni dla wojsk powstania styczniowego. W Dywitach urodził się Franciszek Kwas (1871-1948), działacz warmiński, pisarz ludowy i kolekcjoner folkloru. W 1913 r. na terenie Dywit o powierzchni 111 hektarów utworzono "stację balonów wojskowych". Powstała hala na dwa sterowce o wymiarach 200 m długości, 44 m szerokości i 34 m wysokości. Dowódcą jednego z zeppelinów korzystających w 1915 r. z hali był Ernst Lehmann, znany później jako kapitan sterowca pasażerskiego „Hindenburg”. Działalność drużyn sportowych: siatkarski LZS Dywity, który uczestniczy systematycznie w turniejach na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, oraz klub piłkarski Iskra Dywity założony w 2009 r. W tym roku zainauguruje w klasie B.


Ludzie związani z miejscowością:

  • Przemysław Borkowski (ur. 1971 w Olsztynie[1][2] ) – twórca kabaretowy i poeta. Jest absolwentem polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, obecnie współtworzy Kabaret Moralnego Niepokoju.
  • Piotr Bałtroczyk (ur. 4 grudnia 1961 w Olsztynie) – dziennikarz, poeta, piosenkarz, konferansjer, satyryk, prezenter telewizyjny i radiowy.



Miejscowość-Opis-Ryzunku

Zabytki:

  • Kościół neogotycki z 1894 r., wybudowany na miejscu średniowiecznego (proj. Fritz Heitmann). Wieża w dolnych kondygnacjach gotycka, nadbudowana w XIX w., wnętrze kościoła neogotyckie.
  • Kapliczka z dzwonniczką z 1888 r.
Miejscowość-Opis-Ryzunku


Bibliografia:

  1. Lewicka Daniela, Tomkiewicz Ryszard, Gmina Dywity: teraźniejszość i przeszłość, Olsztyn 1994.
  1. Bank Danych Lokalnych GUS [data dostępu: 10.12.2013]

Przypisy



Zobacz też

Emzet (dyskusja) 13:59, 15 lis 2013 (CET)