Dietrich von Altenburg: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Linia 20: Linia 20:
 
  |www                  =
 
  |www                  =
 
}}
 
}}
'''Dietrich von Altenburg''' (ur. ok. 1299 r. w Altenburgu, zm. ok. 1339 r. w Toruniu) – XVI wieki mistrz zakonu krzyżackiego.  
+
'''Dietrich von Altenburg''' (ur. ok. 1299 r. w Altenburgu, zm. ok. 1339 r. w Toruniu) – XVI wielki mistrz zakonu krzyżackiego.  
 
<br/><br/>
 
<br/><br/>
 
== Życiorys ==  
 
== Życiorys ==  

Wersja z 22:40, 10 sty 2015

Dietrich von Altenburg

Data i miejsce urodzenia ok. 1299 r.
Altenburg
Data i miejsce śmierci ok. 1339 r.
Toruń
Miejsce spoczynku kaplica św. Anny w Malborku
Zawód XVI wielki mistrz zakonu krzyżackiego

Dietrich von Altenburg (ur. ok. 1299 r. w Altenburgu, zm. ok. 1339 r. w Toruniu) – XVI wielki mistrz zakonu krzyżackiego.

Życiorys

Zanim został wybrany wielkim mistrzem, pełnił w zakonie krzyżackim funkcję pierwszego marszałka, a następnie wiceregenta wielkiego mistrza. Jego wybór na najwyższe stanowisko w Zakonie odbył się w 1329 roku. Swój urząd sprawował przez 10 lat.

Za czasów Dietricha Zakon prowadził walki z Polakami. Do spotkania porozumiewawczego doszło w 1339 roku dzięki interwencji Karola Roberta, króla węgierskiego, oraz Jana, króla czeskiego. Monarchowie razem z Krzyżakami spotkali się w Wyszehradzie. Strona polska domagała się zwrotu ziemi dobrzańskiej, kujawskiej i Pomorza oraz zapłaty w wysokości 1000 złotych polskich. Krzyżacy odmówili zwrotu ziem. Rozsądzenie tej sprawy wielki mistrz zakonu krzyżackiego polecił papieżowi Benedyktowi XII, który rezydował w Awinionie. Rozstrzygnięcie sprawy polsko-krzyżackiej miało nastąpić w Warszawie. Legaci papiescy przysłani do Warszawy rozsądzili słuszność sprawy polskiej, rozkazując Krzyżakom zwrot zagarniętych ziem: pomorskiej, kujawskiej, dobrzyńskiej i michałowskiej. Dietrich von Altenburg chciał negocjować sprawę z królem polskim Kazimierzem. Spotkanie miało odbyć się w Toruniu. Tam wielki mistrz zachorował i zmarł w 1339 roku. Pochowany został w Malborku w kapicy św. Anny. Był kolejnym wielkim mistrzem rozbudowującym malborską twierdzę.


Bibliografia

M. Murinius, Kronika Mistrzów Pruskich, wstęp i oprac. Z. Nowak, Olsztyn 1989, s. 129-136.