Franciszek Dobrowolski: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
(Życiorys)
Linia 23: Linia 23:
 
<br/><br/>
 
<br/><br/>
 
== Życiorys ==  
 
== Życiorys ==  
Franciszek Dobrowolski z wykształcenia był prawnikiem. Działał na rzecz społeczeństwa zamieszkującego zabór pruski. W 1863 roku dołączył do Rządu Narodowego. W Poznaniu był jednym z redaktorów "Dziennika Poznańskiego". Nawiązał kontakty z [[Wojciech Kętrzyński|Wojciechem Kętrzyńskim]], z którym działał na rzecz polskości na [[Mazury|Mazurach]]. Był również jednym ze współorganizatorów Komitetu Pomocy niesionej na Śląsk, Prusy Zachodnie oraz Prusy Wschodnie. Jako redaktor "Dziennika" starał się wspierać [[Warmia|Warmię]] i Mazury poprzez wysyłanie na te tereny książek. W 1874 roku dołączył do Towarzystwa Tatrzańskiego. Zmarł w 1896 roku.          
+
Franciszek Dobrowolski z wykształcenia był prawnikiem. Działał na rzecz społeczeństwa zamieszkującego zabór pruski. W 1863 roku dołączył do Rządu Narodowego. W Poznaniu był jednym z redaktorów "Dziennika Poznańskiego". Nawiązał kontakty z [[lkwim:Wojciech Kętrzyński|Wojciechem Kętrzyńskim]], z którym działał na rzecz polskości na [[Mazury|Mazurach]]. Był również jednym ze współorganizatorów Komitetu Pomocy niesionej na Śląsk, Prusy Zachodnie oraz Prusy Wschodnie. Jako redaktor "Dziennika" starał się wspierać [[Warmia|Warmię]] i Mazury poprzez wysyłanie na te tereny książek. W 1874 roku dołączył do Towarzystwa Tatrzańskiego. Zmarł w 1896 roku.
  
 
== Bibliografia ==
 
== Bibliografia ==

Wersja z 14:01, 21 sty 2015

Franciszek Dobrowolski

Data urodzenia 1830 r.
Data śmierci 1896 r.
Zawód prawnik

Franciszek Dobrowolski (ur. w 1830 r., zm. w 1896 r.) – prawnik, działacz społeczno-narodowy.

Życiorys

Franciszek Dobrowolski z wykształcenia był prawnikiem. Działał na rzecz społeczeństwa zamieszkującego zabór pruski. W 1863 roku dołączył do Rządu Narodowego. W Poznaniu był jednym z redaktorów "Dziennika Poznańskiego". Nawiązał kontakty z Wojciechem Kętrzyńskim, z którym działał na rzecz polskości na Mazurach. Był również jednym ze współorganizatorów Komitetu Pomocy niesionej na Śląsk, Prusy Zachodnie oraz Prusy Wschodnie. Jako redaktor "Dziennika" starał się wspierać Warmię i Mazury poprzez wysyłanie na te tereny książek. W 1874 roku dołączył do Towarzystwa Tatrzańskiego. Zmarł w 1896 roku.

Bibliografia

Nad Bałtykiem, Pregołą i Łyną XVI-XX wiek, red. Z. Rondomańska, Olsztyn 2006, s. 283-294.
[[Kategoria: 1801-1918|Dobrowolski, Franciszek]